Հայաստանն ու Ֆրանսիան կփոխանակեն փրկարարական փորձը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը Ֆրանսիայում հանդիպումներ է ունեցել ներքին գործերի նախարար Ժերար Կոլոնի, Ֆրանսիայի ՆԳՆ Քաղաքացիական անվտանգության եւ ճգնաժամերի կառավարման կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Ժակ Վիտկովսկու եւ «Մետեո-Ֆրանս» պետական կազմակերպության տնօրեն Ժան-Մարկ Լակավի հետ:
ԱԻՆ-ում նշել են, որ քննարկվել են երկու երկրների միջեւ արտակարգ իրավիճակների բնագավառում համագործակցության ընդլայնման եւ խորացման նոր հնարավորությունները:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համագործակցել լեռնային պայմաններում փրկարարական աշխատանքների, անտառապատ տարածքներում հրդեհաշիջման աշխատանքների իրականացման գործընթացում անձնակազմի հմտությունների զարգացման նպատակով վերապատրաստման եւ փորձի փոխանակման շրջանակներում:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել նաեւ իրականացնել փորձի փոխանակում կամավորական փրկարարական շարժման հետագա զարգացման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ ամրապնդել համագործակցային կապերը ՀՀ ԱԻՆ հոգեբանական աջակցության բաժնի եւ Աղետների բժշկության կենտրոնի հետ:
Քննարկվել է նաեւ «Մետեո-Ֆրանս»-ի առաջադեմ փորձի կիրառության հնարավորությունները ՀՀ ԱԻՆ Հիդրոմետ ծառայության արդիականացման գործընթացում:

Armenia and France to exchange experience in rescue operations - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Minister of Emergency Situations of Armenia Davit Tonoyan had meetings in France with French Minister of the Interior Gérard Collomb, Director of the Directorate General of Civil Security and Crisis Management with the Interior Ministry Jacques Witkowski, and Météo-France CEO Jean-Marc Lacave.
The Armenian Ministry of Emergency Situations informed that the parties discussed new possibilities of expanding and deepening cooperation in emergency situations sector between the two countries.
They also agreed to collaborate in retraining of staff and exchange of experience in rescue operations in mountainous areas and fighting wildfires in woodland for the purpose of increasing the professional competence of the rescuers.
Both sides expressed readiness to exchange experience in further development of the volunteer rescue movement and strengthen cooperation with the Psychological Support Department and Center of Disaster Medical Treatment of the Armenian Ministry of Emergency Situations.
The parties also touched on possibilities of applying Météo-France’s progressive experience in modernization of the Armenian ministry’s Hydrometeorology and Monitoring Service.