Բեռլինում կանցկացվեն Aurora Dialogues քննարկումներ
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 4-5-ը Բեռլինում կանցկացվեն «Միլիոնավոր մարդկանց տեղաշարժ. զարգացման եւ ինտեգրացիայի անհրաժեշտություն» խորագրով Aurora Dialogues քննարկումները:
«Ռոբերտ Բոշ» հիմնադրամի Բեռլինի ներկայացուցչության գրասենյակում անցկացվող քննարկումները կանդրադառնան, թե ինչպես Եվրոպական միությունը եւ Գերմանիան կարող են նպաստել հումանիտար խնդիրների լուծմանը զարգացման եւ ինտեգրացիայի միջոցով:
Համաժողովը «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության, «Ռոբերտ Բոշ» հիմնադրամի, «Մերկատոր» հիմնադրամի եւ «Գլոբալ հեռանկարներ» նախաձեռնության համատեղ ձեռնարկումն է:
Քննարկման մասնակիցները կանդրադառնան փախստականների ճգնաժամի հիմնական պատճառներին եւ այդ ուղղությամբ արված քայլերի արդյունավետությանը, ինչպիսիք են՝ մարդասիրական աջակցությունը, կրթությունը եւ սոցիալական ինտեգրացիան:
«Եթե մենք փախուստը եւ միգրացիան ճիշտ ընկալենք՝ որպես մարդկության համընդհանուր պատասխանատվություն, կասկած չկա, որ կկարողանանք հաղթահարել խնդիրները միասին: Մարդիկ փախստական չեն ծնվում, այլ դառնում են: Նրանք փախչում են բռնությունից եւ հալածանքներից, նրանք փախչում են, որովհետեւ վախենում են սեփական կյանքի համար: Լինել փախստական նշանակում է լինել կարիքավոր եւ մնալ ուրիշների օգնության հույսին»,- ասել է Բունդեսթագի նախկին նախագահ Նորբերտ Լամերտը:
«Նշանակալից է, որ Aurora Dialogues-ը՝ որպես ամենահրատապ մարդասիրական խնդիրների քննարկումների կարեւոր միջազգային հարթակ, ընդլայնում է իր աշխարհագրությունը»,- նշել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
«Մենք սկսել ենք Երեւանում՝ գործով արտահայտելով մեր երախտագիտությունը նրանց, ովքեր փրկեցին հայերին 1915թ.՝ ցեղասպանության ժամանակ: Այսօր մենք Բեռլինում ենք մեր այն գործընկերների հետ, որոնք անում են կարեւոր գործ՝ բարձրաձայնելով այսօրվա հրատապ խնդիրների մասին եւ ձգտելով լուծել դրանք: Մենք, նախորդ համաժողովների փորձը եւ ձեռք բերված գիտելիքը հաշվի առնելով, կշարունակենք քննարկումներ կազմակերպել աշխարհի տարբեր քաղաքներում»,- հավելել է նա:
Բեռլինի Aurora Dialogues-ի բանախոսները հումանիտար գործիչներ են, գիտնականներ, բարերարներ եւ գործարարներ:
««Ռոբերտ Բոշ» հիմնադրամն ուրախ է հյուրընկալել հումանիտար, քաղաքացիական հասարակության եւ գործարար առաջնորդներին Բեռլինում: Մեր նպատակն է ուղղել մեր ուշադրությունը եւ գործունեությունը Գերմանիայում եւ Եվրոպայում միգրացիայի, ինտեգրման եւ ներգրավման ոլորտներում: Հետեւաբար, մենք ակնկալում ենք ծանոթանալ տարբեր մոտեցումների, որոնք  նպատակ ունեն գտնել լուծումներ եւ իրականացնել համապատասխան գործողություններ»,- ասել է «Ռոբերտ Բոշ» հիմնադրամի նախագահ եւ գործադիր տնօրեն Յոախիմ Ռոգալը:
«Գլոբալ հեռանկարներ» նախաձեռնության հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Ինգրիդ Համն էլ նկատել է, որ «Բեռլինի Aurora Dialogues-ը կբերի յուրօրինակ փորձառություն եւ ներկայիս միգրացիոն ճգնաժամի լուծումներին ուղղված մոտեցումներ՝ հիմնված առավել կայուն եւ բազմակողմանի զարգացման ու ինտեգրացիայի քաղաքականության վրա»:
«Լայնախոհությունը, հարգանքը եւ հանդուրժողականությունը մեր արժեհամակարգի կենտրոնում են: Այս արժեքները պետք է բարձր պահել, հատկապես, երբ բախվում ենք այնպիսի բարդ խնդիրների, ինչպիսիք են միգրացիան եւ ինտեգրացիան: Մենք մեր գործընկերոջ՝ «Ինտեգրացիայի եւ միգրացիայի գերմանական հիմնադրամների» Փորձագիտական խմբի հետ  նպաստում ենք հանրային բանավեճի ծավալմանը եւ լավագույն փորձի ներդրմանը: Բեռլինի Aurora Dialogues-ն ի մի է բերում տարբեր ոլորտների մոտեցումներ՝ ուղղված այս բազմակողմանի խնդրին»,- նշել է «Մերկատոր» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վինֆրեդ Քնայփը:

В Берлине пройдут Диалоги «Аврора» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 4-5 декабря в Берлине состоятся «Диалоги Аврора 2017» на тему «Миллионы в движении: время развития и интеграции».
Конференция пройдет благодаря совместным усилиям Гуманитарной инициативы «Аврора», Фонда «Меркатор», Фонда имени Роберта Боша и инициативы Global Perspectives.
В программе - обсуждение причин кризиса беженцев и эффективности разных решений проблемы, в том числе гуманитарной помощи, образования и социальной интеграции.
«Если мы будем воспринимать бегство и миграцию как наше общее гуманитарное обязательство, то мы, без сомнения, сможем справиться с этой проблемой. Люди не рождаются беженцами, они ими становятся. Они бегут от насилия и преследования, они бегут, потому что боятся за свою жизнь. Беженцы очень уязвимы, а их будущее зависит от помощи других», – отметил Норберт Ламмерт, бывший председатель немецкого бундестага.
«Диалоги «Аврора» – важная международная платформа для обсуждения самых острых гуманитарных проблем, которая дает специалистам в этой области новую пищу для размышлений. Замечательно, что эта платформа расширяет свою географию», – заявил Рубен Варданян от лица соучредителей Гуманитарной инициативы «Аврора». – «Мы начали с Армении, чтобы воплотить в действии нашу благодарность тем, кто спасал армян по время массовых миграций после Геноцида 1915 года. Сегодня мы уже в Берлине, с нашими партнерами, которым мы очень благодарны за сотрудничество и которые делают огромную работу, привлекая внимание мира к современным проблемам и занимаясь поиском их решений. Мы сможем использовать выводы предыдущих конференций и продолжать готовить почву для дискуссий по всему миру».
Спикерами Диалогов «Аврора» в Берлине станут гуманитарные деятели, ученые, филантропы и предприниматели.
«Фонд имени Роберта Боша очень рад принимать лидеров гуманитарного, гражданского и бизнес-сообщества в Берлине. Наша цель – расширение нашей деятельности в Германии и Европе в области миграции, интеграции и вовлечения в политическую и социальную жизнь всех слоев населения. Поэтому мы весьма довольны возможностью ознакомиться с разными точками зрения, которые позволят нам найти новые решения и способствовать изменениям к лучшему в обществе», – сказал доктор Йоахим Рогалл, профессор, председатель правления и генеральный директор Фонда имени Роберта Боша.
«Наше партнерство и Диалоги «Аврора» в Берлине обеспечат нам доступ к ценному опыту и решениям, направленным на устранение причин современного миграционного кризиса благодаря комплексной и последовательной политике в области развития и интеграции. Я убеждена, что это важный шаг, который позволит привлечь внимание мира к гуманитарным кризисам», – подчеркнула Ингрид Хамм, основатель и генеральный директор инициативы Global Perspectives.
«В основе нашей системы ценностей лежат открытость к новым идеям, уважение и толерантность. Эти ценности особенно важны, когда речь заходит о таких сложных вызовах как миграция и интеграция. Благодаря нашему партнеру, Экспертному совету немецкого фонда по интеграции и миграции, фонд «Меркатор» надеется внести свой вклад в дискуссию информированной общественности и определение необходимых мер, основанных на наиболее достоверных имеющихся данных», – заявила Уинфрид Кнайп, исполнительный директор Фонда «Меркатор».
В полном соответствии с духом премии «Аврора», Диалоги «Аврора» позволяют пролить свет на самоотверженную работу тех, кто оказывает жертвам современных трагедий столь нужную им помощь, а также определить ключевые принципы, которые смогут изменить ситуацию к лучшему. Задача Диалогов, проходящих уже третий год, – начать максимально широкую дискуссию, чтобы извлечь важные уроки из прошлого, изменить к лучшему настоящее и создать тем самым лучшее будущее.
Дополнительная информация о Диалогах «Аврора» в Берлине, их программе, спикерах и организаторах доступна здесь.