UWC Դիլիջանը հյուրընկալել է «Լետովո» դպրոցի անձնակազմին
2018-ի սեպտեմբերին Մոսկվայում բացվելու է «Լետովո» («Летово») դպրոցը, որն իրականացնելու է միջազգային բակալավրիատի (IB) ծրագիր: Դեկտեմբերի 1-ին նորաստեղծ դպրոցի ուսուցիչներն ու անձնակազմը հյուրընկալվել էին UWC Դիլիջան քոլեջում՝ տեսնելու, թե ինչպես է այն կազմակերպում իր ուսանողների կրթությունն ու կենցաղը:
Ռուսաստանից ժամանած հյուրերը Դիլիջանում կարճատեւ այցով էին: 30 հոգանոց խումբը մի քանի ժամում հասցրել էր մասնակցել դասերին, տեսնել՝ ինչպես են սովորում, ապրում ու համայնքի հետ համագործակցում 82 երկրից ժամանած 210 ուսանողները:
«Լետովո» դպրոցի ակադեմիական հարցերով փոխտնօրեն Մադլենա Շահինյանը շնորհակալ է հյուրընկալության համար, ասում է՝ բոլոր դպրոցները չէ, որ այսքան բաց են գործընկերների համար:
«Այսօր մեր ուսուցիչները ներկա եղան դասերին: Աշակերտներն այնքան հասուն էին, այնքան ակտիվ ներգրավված կրթական գործընթացում, որ անհնար էր չհիանալ: Ուսանողները հաջողությամբ ինտեգրվել են համայնքին: Այսօր Դիլիջանից երեխաներ էին եկել, երաժշտական գործիքներ էին նվագում եւ այնքան լավ շփվում ուսանողների հետ: Մեզ համար նաեւ կարեւոր փորձառություն էր տեսնել, թե ինչպես է կազմակերպվում նրանց կենցաղը: Այն, ինչ այստեղ  արվում է ուսանողների համար, արժանի է մեծ հարգանքի», - պատմել է Մադլենա Շահինյանը:
Գալինա Պաստուրը «Լետովո» դպրոցի գրականության ուսուցչուհին է: Դասավանդել է Ամերիկայի համալսարաններում ու դպրոցներում, վերջին տարիներին փորձի փոխանակման համար տարբեր երկրներում է եղել, բայց, ասում է, UWC Դիլիջանն իրեն ապշեցրել է.
«Եթե համեմատենք ավանդական դպրոցների հետ, այստեղ ուսանողներն ամբողջ դասին հարցերի պատասխաններ են փնտրում: Ուսուցիչը չի խոսում, խոսում են միայն երեխաները, նրանք որոնում են պատասխաններն ու տալիս հարցեր: Այստեղ կրթության պատասխանատվությունը ուսուցչից փոխանցված է աշակերտին, յուրաքանչյուրն ինքը պետք է գտնի պատասխաններ»:
UWC Դիլիջան քոլեջի տնօրեն Դենիս Դեւիդսոն ասում է, որ իրենց դռները միշտ բաց են նրանց համար, ովքեր ուզում են տեսնել, թե ինչ է կատարվում քոլեջում: Պատրաստ են կիսվելու նաեւ երեք տարում կուտակած փորձով:
Դենիս Դեւիդսոնը Դենիս Դեւիդսոնը
«Մեզ համար շատ կարեւոր են այսպիսի համագործակցությունները: Մեր գործընկերները, որոնք նոր դպրոց են հիմնում Մոսկվայում, եկել են խորհրդակցելու, մեր փորձին ծանոթանալու, ինչի համար ուրախ ենք: Մենք բոլոր հարցերի պատասխանները չունենք, բայց պատրաստ ենք կիսվել մեր ունեցածով»:
Դենիս Դեւիդսոնն ասում է, որ UWC Դիլիջանի ձեռքբերումը ոչ միայն ակադեմիական գիտելիքներն են, որոնք հնարավորություն են տալիս քոլեջի շրջանավարտներին ընդունվել աշխարհի լավագույն համալսարաններ, այլեւ նրանց՝ որպես անհատի կայացումը, տարբեր ազգերի ուսանողների հետ ապրելու, դժվարություններին դիմակայելու, համայնքի հետ գործակցելու կարողությունը:

В сентябре 2018 года в Москве откроется школа «Летово», преподавать в которой будут по программе Международного бакалавриата (IB). 1 декабря учителя и сотрудники новой школы посетили колледж UWC Дилижан, чтобы ознакомиться с организацией учебного процесса и досуга студентов.
Гости из России прибыли в Дилижан с кратким визитом. Группа из 30-и человек за несколько часов успела принять участие в уроках и увидеть, как учатся, живут и сотрудничают с общиной 210 студентов из 82 стран.
Замдиректора школы «Летово» по академическим вопросам Мадлена Шагинян поблагодарила за прием, отметив, что не все школы настолько открыты для внешнего мира.
«Сегодня наши учителя присутствовали на уроках. Студентым были настолько зрелыми и активно вовлеченными в учебный процесс, что этим невозможно не восхищаться. Студенты успешно интегрировались в общину. Сегодня в школу приехали дети из Дилижана: они играли на музыкальных инструментах, активно общались со студентами. Для нас было важно также увидеть, как организуется повседневная жизнь студентов. То, что делается здесь для них, достойно большого уважения»,- рассказала Мадлена Шагинян.
Фото: UWC Дилижан
Галина Пастур – учительница литературы школы «Летово». Она преподавала в университетах и школах Америки, в последние годы с целью обмена опытом побывала в разных странах, но, по ее словам, UWC Дилижан ее поразил:
«Здесь студенты на протяжении всего урока ищут ответы на вопросы. Учитель почти не говорит, говорят только дети: они ищут ответы и задают вопросы. Ответственность за образование передана от учителя ученикам: каждый должен сам найти ответы».
Директор школы UWC Дилижан Дениз Дэвидсон говорит, что их двери всегда открыты для тех, кто хочет познакомиться видеть с накопленным за три года опытом.
Дениз Дэвидсон Дениз Дэвидсон
«Для нас очень важно такое сотрудничество. Наши партнеры, основавшие в Москве новую школу, приехали, чтобы проконсультироваться с нами, ознакомиться с нашим опытом. У нас, конечно, нет ответов на все вопросы, но мы готовы поделиться тем, что имеем».
Дениз Дэвидсон отмечает, что достижением UWC Дилижан являются не только академические знания, которые дают возможность выпускникам колледжа поступать в лучшие университеты мира, но и их становление как личностей, способность жить вместе с представителями разных народов, противостоять трудностям и сотрудничать с общиной.