ԵՄ համաձայնագիրը հեռանկարներ է բացում ՀՀ-ի համար, ասել է դեսպանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոթն այսօր ասել է, որ Հայաստան-Եվրամիություն նոր շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը պատմական իրադարձություն էր։
«Այսօր արդեն գիտակցում ենք այն արժեքը, որն իրենից ներկայացնում է իր ձեւի մեջ եզակի այդ համաձայնագիրը։ Հայաստանը, լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկիր, համաձայնագիր է ստորագրել ԵՄ-ի հետ։ Սա հեռանկարներ է բացում Հայաստանի համար»,- ասել է դեսպանը։
Ֆրանսիացի դիվանագետը նշել է, որ համաձայնագրի՝ ուժի մեջ մտնելուց հետո, Հայաստան-Եվրամիություն առեւտրատնտեսական հարաբերությունները կդյուրացվեն։
«Սա Հայաստանի համար մեծ պատասխանատվություն է, որը պետք է մի շարք բարեփոխումներ կատարի՝ եվրոպական չափանիշներին մոտենալու համար»,- ասել է նա։
Ջոնաթան Լաքոթը նկատել է, որ Հայաստանը տարածաշրջանում շատ կարեւոր օղակ կարող է դառնալ՝ կամրջելով ԵԱՏՄ-ն եւ ԵՄ-ն։

Посол Франции: Соглашение с ЕС открывает новые перспективы для Армении
Ереван/Медиамакс/. Посол Франции в Армении Джонатан Лакот заявил сегодня, что подписание нового рамочного соглашения между Арменией и Евросоюзом является историческим событием.
«Сегодня мы уже осознаем ту ценность, которую представляет из себя исключительное в своем роде соглашение. Армения, будучи государством-членом Евразийского экономического союза, подписала соглашение с ЕС. Это открывает новые перспективы для Армении»,- подчеркнул посол.
Французский дипломат отметил, что после того, как соглашение вступит в силу, торгово-экономические отношения между Арменией и Евросоюзом будут упрощены.
«Это весьма ответственный шаг для Армении, которая должна провести ряд реформ, чтобы приблизиться к европейским стандартам»,- заявил он.
Джонатан Лакот отметил, что Армения может стать очень важным звеном в регионе, превратившись в связующий мост между ЕАЭС и ЕС.