ԵՄ համաձայնագիրը հեռանկարներ է բացում ՀՀ-ի համար, ասել է դեսպանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոթն այսօր ասել է, որ Հայաստան-Եվրամիություն նոր շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը պատմական իրադարձություն էր։
«Այսօր արդեն գիտակցում ենք այն արժեքը, որն իրենից ներկայացնում է իր ձեւի մեջ եզակի այդ համաձայնագիրը։ Հայաստանը, լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկիր, համաձայնագիր է ստորագրել ԵՄ-ի հետ։ Սա հեռանկարներ է բացում Հայաստանի համար»,- ասել է դեսպանը։
Ֆրանսիացի դիվանագետը նշել է, որ համաձայնագրի՝ ուժի մեջ մտնելուց հետո, Հայաստան-Եվրամիություն առեւտրատնտեսական հարաբերությունները կդյուրացվեն։
«Սա Հայաստանի համար մեծ պատասխանատվություն է, որը պետք է մի շարք բարեփոխումներ կատարի՝ եվրոպական չափանիշներին մոտենալու համար»,- ասել է նա։
Ջոնաթան Լաքոթը նկատել է, որ Հայաստանը տարածաշրջանում շատ կարեւոր օղակ կարող է դառնալ՝ կամրջելով ԵԱՏՄ-ն եւ ԵՄ-ն։

French Ambassador: CEPA will open up prospects for Armenia
Yerevan/Mediamax/. Ambassador of France to Armenia Jonathan Lacôte have described the signing of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) as a historical event.
“We already begin to understand the value of this unique agreement. A member of the Eurasian Economic Union, Armenia signed an agreement with the European Union. This opens up prospects for Armenia,” the Ambassador said today.
Ambassador Lacôte noted that the economic and trade relations between Armenia and the EU will be facilitated after the agreement comes into force.
“This is a big responsibility for Armenia, who will have to make a number of reforms to approach the European standards,” he said.
Jonathan Lacôte also remarked that Armenia can become a very important link in the region, a bridge between EAEU and EU.