«Ավրորա»-ն շարունակում է աջակցել Մատենադարանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը $ 20 000-ի նոր դրամաշնորհ է տրամադրել Մատենադարանին՝ զբոսավարների եւ երիտասարդ գիտաշխատողների մասնագիտական զարգացմանն ուղղելու նպատակով:
Երեւանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտը տրամադրված դրամաշնորհով կազմակերպում է մասնագիտական զարգացմանն ուղղված դասախոսություններ զբոսավարների եւ երիտասարդ գիտնականների համար՝ նպաստելու հայկական ժառանգության ներկայացմանը, պահպանմանը եւ սերունդներին փոխանցմանը:
«Մասնագիտական զարգացումը եւ գիտելիքների խորացումը Մատենադարանի առաջնահերթ եւ կարեւորագույն խնդիրներից մեկն է: Այս ծրագիրը կնպաստի երիտասարդ զբոսավարների եւ գիտաշխատողների մասնագիտական աճին եւ հմտությոնների զարգացմանը»,- ասել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահան Տեր-Ղեւոնդյանը:
«Մատենադարանի եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության միջեւ համագործակցությունը հաջողությամբ նպաստում է մարդկության թողած ժառանգության մի կարեւոր հատվածի պահպանմանը»,- հավելել է նա:
Մատենադարանում կկազմակերպվեն ավելի քան 50 դասախոսություններ: Դասախոսություններն ընդգրկում  են ինչպես հումանիտար եւ բանասիրական, այնպես էլ Մատենադարանի անմիջական գործունեությանն առնչվող գիտակարգեր՝ միջնադարագիտություն, ձեռագրագիտություն, աղբյուրագիտություն, մատենագիտություն, ձեռագրերի, արխիվային նյութերի վերականգնում եւ պահպանում: Դասախոսությունները կանցկացվեն 2018թ. հունվար-ապրիլ եւ նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին, որոնց կարող են մասնակցել ինչպես Մատենադարանի գիտաշխատողները եւ զբոսավարները, այնպես էլ բոլոր հետաքրքրված անձիք:
«Մատենադարանը հայերի մարդասիրական ժառանգությունն ուսումնասիրելու եւ արեւմտյան քաղաքակրթության զարգացման ամենակարեւոր կենտրոններից է: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ուրախությամբ շարունակում է այս կարեւոր համագործակցությունը, որը նպաստելու է այդ ժառանգության՝ աշխարհում առավել լավ ներկայացմանը եւ տարածմանը: Աջակցելով երիտասարդ գիտաշխատողների մասնագիտական զարգացմանը՝ մենք նաեւ ներդրում ենք կատարում մշակութային հարստության սերունդներին փոխանցման գործում» - ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Դրամաշնորհը տրամադրվում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիշողության պահպանման Armenian Memory Act նախագծի շրջանակում, որն ուղղված է հայկական ժառանգության մասին փաստող արխիվների եւ փաստաթղթերի պահպանմանն ու գործածմանը: 2015թ. ինստիտուտը, ստանալով դրամաշնորհը, ձեռք է բերել ձեռագրերի թվայնացման հատուկ սարքավորում՝ դրանք դարձնելով առավել հասանելի հետազոտողների ու հանրության համար: Մինչ օրս թվայնացվել են  617 ձեռագրեր եւ 4327 արխիվային փաստաթղթեր:
2016թ. դրամաշնորհի միջոցով էլ ֆինանսավորվել է Մատենադարանի տասը զբոսավարների վերապատրաստման դասընթացը Գերմանիայում:

Aurora continues to support Matenadaran
Yerevan /Mediamax/. Aurora Humanitarian Initiative has made a grant of USD 20 000 to the Matenadaran for professional development of young scholars and guides.
The national repository of ancient manuscripts will use the funds to organize professional development trainings for young scholars and guides, aimed at introducing the Armenian cultural heritage and investing in its preservation and transmission to future generations.
“Professional development and providing in-depth knowledge is one of the Matenadaran’s most important missions. This grant will make it possible for our guides and young researchers to develop their professional skills,” Matenadaran Acting Director Vahan Ter-Ghevondyan said.
“The continuing partnership between the Matenadaran and the Aurora Humanitarian Initiative is contributing to the preservation of a cultural heritage that belongs to all of humanity,” he added.
The Matenadaran will organize more than 50 lectures on general topics in the humanities, as well as specific subjects related to the Matenadaran collection, including Medieval Studies, Manuscript Studies, Historical primary sources, Bibliography formation, colophons, restoration and preservation of manuscripts and archival documents. The lectures will be offered from January to April and November to December 2018. Although intended for guides and researchers working in the Matendaran, they are open to all others interested in the topics.
“The Matenadaran is one of the most important centers of study of Armenia’s cultural heritage and place in human knowledge and the development of western civilization.  The Aurora Humanitarian Initiative is pleased to continue this important partnership, which is aimed at enhancing the presentation and promotion of Armenia’s global heritage. By supporting the professional development of young researchers, we are investing in the transmission of this cultural heritage to future generations,” said Ruben Vardanyan, Co-founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
This grant to the Matenadaran is a part of the Aurora Humanitarian Initiative Armenian Memory Act, committed to enhancing the preservation and use of archives and documentation of the Armenian experience. In 2015, the Matenadaran received a grant to purchase a special scanner to digitize manuscripts making them more accessible for researchers and the wider public. 617 manuscripts and 4327 archival documents have been digitalized to date.