Ռուբեն Վարդանյան. «Ավրորա»-ի ընդլայնումը նոր պահանջներ է դնում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ «Ավրորա»-ն համաշխարհային ընդգրկում է ստանում:
«Ավրորա»-ի ընդլայնումը նոր պահանջներ ու փոփոխություններ է բերում, ասել է Վարդանյանը «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Պոստ ֆակտում» հաղորդմանը տված հարցազրույցում:
«Մենք սկսել ենք ոչ թե մրցանակից, այլ փրկվածների եւ փրկողների պատմություններ հավաքելուց», - հիշեցրել է Ռուբեն Վարդանյանը: Նա նկատել է, որ թեեւ «Ավրորա»-ն ամեն տարի մրցանակ է շնորհում, «սա մրցույթ չէ», որտեղ լինում են հաղթողներ եւ պարտվողներ:
«Երբ սկսում էինք այս ծրագիրը, անհանգստություն ունեինք, որ հնարավոր է առաջին տարում ստանանք վերջին 30 տարվա բոլոր պատմությունները, եւ հաջորդ տարի կրկնություն լինի, կամ մյուս ծայրահեղությունը, որ թեկնածուները կլինեն նույն տարածաշրջանից:  Սակայն ամեն տարի մենք տեսնում ենք պատմությունների եւ հերոսների թվի աճ: Նոր պատմություններ ենք ստանում մարդկանց մասին, որոնց մասին ոչինչ չգիտեինք: Աճում է նաեւ երկրների քանակը: Այս տարի առաջադրվել են 509 թեկնածուներ՝ 115 երկրից, եւ սրանք ֆանտաստիկ թվեր են»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Ռուբեն Վարդանյանը խոսել է նաեւ «Ավրորայի» ընտրող հանձնաժողովի կազմի ընդլայնման մասին՝ 2017 թվականին նրա անդամներ դարձան Սամանտա Պաուէրը, Լորդ Արա Դարզին, Բեռնար Կուշները:
«Կարող ենք առանց ավելորդ համեստության փաստել, որ աննախադեպ կազմով ընտրող հանձնաժողով ունենք: Հաճելի է, որ այդքան ճանաչված մարդիկ միանում են այս մարդասիրական շարժմանը», - ասել է նա:

Рубен Варданян: расширение «Авроры» ставит новые требования - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Соучредитель международной гуманитарной инициативы «Аврора» Рубен Варданян заявил, что «Аврора» обретает международный охват.
Расширение «Авроры» предъявляет «новые требования и изменения», заявил Варданян в интервью передаче «Пост Фактум» телекомпании «Армения».
«Мы начинали не с премии, а со сбора историй о спасшихся и спасителях»,- напомнил Рубен Варданян. Он заметил, несмотря на то, что «Аврора» ежегодно вручает премию, «это не конкурс», в котором бывают победители и проигравшие.
«Когда мы начинали этот проект, у нас были опасения, что в первый год мы получим истории последних 30 лет, и в последующем они будут повторяться. Однако ежегодно мы наблюдаем рост числа историй и героев. Мы получаем новые истории о людях, о которых ничего не знали. Растет также география стран. В этом году на получение премии выдвинуто 509 кандидатур из 115 стран, и это фантастические цифры»,- отметил Рубен Варданян.
Рубен Варданян рассказал также о расширении состава отборочной комиссии «Авроры», членами которой в 2017 году стали Саманта Пауэр, Лорд Ара Дарзи и Бернар Кушнер.
«Можем без излишней скромности отметить, что у нас беспрецедентный состав отборочной комиссии. Приятно, что столь известные люди присоединяются к этому гуманитарному движению», - подчеркнул он.