Ռուբեն Վարդանյան. «Ավրորա»-ի ընդլայնումը նոր պահանջներ է դնում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ «Ավրորա»-ն համաշխարհային ընդգրկում է ստանում:
«Ավրորա»-ի ընդլայնումը նոր պահանջներ ու փոփոխություններ է բերում, ասել է Վարդանյանը «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Պոստ ֆակտում» հաղորդմանը տված հարցազրույցում:
«Մենք սկսել ենք ոչ թե մրցանակից, այլ փրկվածների եւ փրկողների պատմություններ հավաքելուց», - հիշեցրել է Ռուբեն Վարդանյանը: Նա նկատել է, որ թեեւ «Ավրորա»-ն ամեն տարի մրցանակ է շնորհում, «սա մրցույթ չէ», որտեղ լինում են հաղթողներ եւ պարտվողներ:
«Երբ սկսում էինք այս ծրագիրը, անհանգստություն ունեինք, որ հնարավոր է առաջին տարում ստանանք վերջին 30 տարվա բոլոր պատմությունները, եւ հաջորդ տարի կրկնություն լինի, կամ մյուս ծայրահեղությունը, որ թեկնածուները կլինեն նույն տարածաշրջանից:  Սակայն ամեն տարի մենք տեսնում ենք պատմությունների եւ հերոսների թվի աճ: Նոր պատմություններ ենք ստանում մարդկանց մասին, որոնց մասին ոչինչ չգիտեինք: Աճում է նաեւ երկրների քանակը: Այս տարի առաջադրվել են 509 թեկնածուներ՝ 115 երկրից, եւ սրանք ֆանտաստիկ թվեր են»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Ռուբեն Վարդանյանը խոսել է նաեւ «Ավրորայի» ընտրող հանձնաժողովի կազմի ընդլայնման մասին՝ 2017 թվականին նրա անդամներ դարձան Սամանտա Պաուէրը, Լորդ Արա Դարզին, Բեռնար Կուշները:
«Կարող ենք առանց ավելորդ համեստության փաստել, որ աննախադեպ կազմով ընտրող հանձնաժողով ունենք: Հաճելի է, որ այդքան ճանաչված մարդիկ միանում են այս մարդասիրական շարժմանը», - ասել է նա:

Yerevan /Mediamax/. Co-founder of Aurora Humanitarian Initiative Ruben Vardanyan said that "Aurora is getting international involvement.”
Aurora’s expansion poses new demands and changes, Vardanyan said in an interview to Armenia TV.
Noubar Afeyan talks Aurora’s dream
“We started our work not from the prize itself, but from collecting stories of those saved and their saviors,” Ruben Vardanyan recalled. He noted that despite the fact that Aurora is an annual prize, it still doesn’t imply “competition” aspect, when you have winners or losers.
“At the very beginning we were concerned about the possibility of getting all stories over the past 30 years with repetition during the next year, or having nominees from the same region. However, we see a growing number of stories and heroes year by year. We receive stories about people, who we know nothing about and who we have never met before. The number of countries is also increasing. This year we have unique 509 nominees from 115 countries, and those are fantastic numbers,” Ruben Vardanyan said.
Ruben Vardanyan also spoke about the Aurora Prize Selection Committee, which was joined by Samantha Power, Lord Ara Darzi and Bernard Kouchner in 2017.
“Our committee definitely has an unprecedented composition. It is our pleasure that so many renowned people are joining this humanitarian initiative,” he concluded.