Լուսանկարը` Հովհաննես Թումանյանի թանգարան
Փետրվարի 19-ին Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրն է, իսկ մեկ տարի հետո՝ 2019 թվականին, նշելու ենք Ամենայն հայոց բանաստեղծի 150-ամյակը՝ այս անգամ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մակարդակով: Ուզում ենք հավատալ, որ իսկապես ըստ արժանվույն կտոնվի Թումանյանի ամյակը՝ փորձելով այդ կերպ փոխհատուցել այն մեծ սերն ու նվիրումը, որ բանաստեղծը ողջ կյանքի ընթացքում անմնացորդ տվել է հայրենիքին:
Թումանյանն այն եզակի գործիչներից է, ում գրական հարստությունը նույնքան անժխտելիորեն բացառիկ է ու մեծ, որքան նրա մարդկային կերպարը: Թումանյանի կյանքի բազմաթիվ դրվագներ կարծես մեկտեղվում, զուգահեռվում են հայ ժողովրդի ճակատագրի հետ: Բանաստեղծն ապրում էր իր ժողովրդի համար բարդ ու դաժան ժամանակներում եւ ամբողջովին կիսում էր հային բաժին հասած յուրաքանչյուր դառնություն: Կիսում էր ոչ միայն ինքը, այլեւ նրա ամբողջ ընտանիքը:
Նրա չորս որդիներն էլ զինվորներ էին, չորս դուստրերն էլ՝ գթության քույրեր:
Սրա լավագույն ապացույցը Անդրանիկին ուղղված Թումանյանի նամակն է, որտեղ նա հայտնում է, որ պատրաստ է նվիրաբերելու ամենակարեւորը, ինչ ունի կյանքում.
«Սիրելի՛ Անդրանիկ, ահավոր մոմենտի առջեւ ամեն մարդ պետք է ընդհանուրի սեղանին բերի ինչ որ ունի եւ կարող է` թե՛ վերահաս վտանգը կանխելու, թե՛ բաղձալի խաղաղության հասնելու համար: Ես չորս տղա ունեմ, չորսն էլ Երկրի կառավարության Ազգային խորհրդի եւ քո տրամադրության տակ են, իսկ չորս աղջիկներս էլ պատրաստակամ գնում են թիկունքի աշխատանքներին, ինչի որ ընդունակ կլինեն»:
Իրեն հատուկ հեռատեսությամբ եւ զգայունությամբ բանաստեղծը դեռեւս 1913 թվականին կանխատեսել էր 1915 սարսափները՝ գրելով.
«Թուրքիան կդիմի ամենահրեշավոր միջոցներին` վերջ դնելու հայ ժողովրդին իր հարցի հետ միասին»:
Հովհաննես Թումանյանի արծաթյա նոթատետրը Հովհաննես Թումանյանի արծաթյա նոթատետրը
Այո, Թումանյանը լավ էր ճանաչում թուրքին: Ոտքով անցնելով ողջ Կովկասյան ռազմաճակատով՝ նա անձամբ էր ականատես եղել թուրքերի եւ քրդերի կատարած վայրագություններին՝ թողնելով այնպիսի սահմռկեցուցիչ գրառումներ իր նոթատետրում, որոնք մեկ դար անց անգամ անհնար է կարդալ առանց սարսափահար լինելու:
Զարկվա՜ծ հայրենիք,
Զըրկվա՜ծ հայրենիք։
Որբերի հայրիկը
Կովկասյան ռազմաճակատի անմարդկային տեսարանները դեռ աչքի առջեւ, ծանր ապրումների մեջ, կես մարդ դարձած Թումանյանը հասնում է Թիֆլիս, որտեղ բժիշկները նրան խորհուրդ են տալիս անմիջապես մեկնել որեւէ առողջարան կազդուրվելու: Առողջարանի գումար նա չուներ եւ այդ պատճառով ընկերոջ խորհրդով գնում է Թաբախմելա ամառանոց, որտեղ հույս ուներ մի փոքր հանգստանալու եւ ավարտին հասցնելու իր «Հազարան բլբուլ» գործը, ինչը չհաջողվեց անել, քանի որ ընդամենը երկու-երեք օր անց վրա հասավ Եղեռնի եւ ավերիչ գաղթի գույժը:
Վատառողջ բանաստեղծը մեկ վայրկյան անգամ չտատանվեց, անմիջապես վերադարձավ Թիֆլիս, գրեց «Հանգիստ ու լիքը հավատքով» հոդվածը, որում կոչ էր անում աշխարհասփյուռ հայությանը չհուսահատվել եւ համախմբվել գաղթականներին փրկելու հարցի շուրջ:
Բանաստեղծի բացառիկ լավատեսությունն ու հավատը մեկ անգամ չէ, որ փրկել էին հազարավոր կյանքեր: Ողբերգությունը՝ սրտում, անասելի ցավը՝ հոգում Թումանյանն առանց րոպե անգամ կորցնելու Թիֆլիսից շտապում է Էջմիածին, որտեղ հավաքել էին հազարավոր գաղթականներ՝ հատկապես որբեր՝ տարբեր տարիքի:
Հայ որբերը Հայ որբերը
Լուսանկարը` Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ
Ժամանակակիցների վկայությամբ, այդ հավաքատեղին իրական դժոխքն էր երկրի վրա: Ցեղասպանության սարսափները տեսած, խեղված հոգիներով, ամենատարբեր հիվանդություններով վարակված, կեղտոտ ու սոված անթիվ-անհամար երեխաներ հավաքվել էին Էջմիածնում: Այդ առաջին օրերին որբերի կողքին էր միայն Թումանյանը: Անտեսելով բոլոր հնարավոր վտանգները՝ նա բերել էր նաեւ դստերը՝ Նվարդին: Էջմիածնի հավաքատեղին այդ ժամանակ ոչ միայն դժոխք էր, այլ մահ էր բառի լայն իմաստով: Տասնյակ հիվանդություններ, դրանցից ամեն վայրկյան մահացող որբեր եւ բուժքույրեր. սակայն Թումանյանի համար սեփական երեխայի կյանքն անգամ անկարեւոր էր, երբ հայրենակիցների լինելիության հարցն էր դրված:
Հենց այդտեղ է տեղի ունենում Թումանյանի եւ Կաթողիկոսի միջեւ եղած հայտնի երկխոսությունը, որի ժամանակ համեստագույն բանաստեղծն առաջին անգամ տալիս է իրեն թերեւս ամենաարժանի «Ամենայն հայոց բանաստեղծ» անվանումը: Կարճ ժամանակ անց նա դառնում է նաեւ «ամենայն հայոց հայրիկ» բոլոր որբերի համար: Այդպես կոչեցին նրան հենց որբերը: Թումանյանն անմիջապես սկսել էր իրականացնել որբերի տեղաբաշխման, սննդի, հագուստի, հիգիենայի հետ կապված բոլոր վարչական հարցերի համակարգումը: Սակայն նա գիտեր, որ բոլոր այդ հրատապ հարցերից շատ ավելի կարեւոր է որբերի հոգեկան աշխարհը: Զգայուն բանաստեղծը շատ լավ հասկանում էր, որ ընդամենը մի քանի տարվա կյանք ապրած այդ երեխաները տեսել են անհավատալի, սարսափելի ոճիրներ, ականատես են եղել, թե ինչպես են ամենավայրագ ձեւով սպանվում իրենց ծնողներն ու ընտանիքի անդամները: Նրանց մանկական հոգին ու մարմինը կեղեքվել է ամենադաժան ձեւով, եւ այդ պահին աշխարհում ամենից շատ նրանք քնքշանքի ու մայրական սիրո կարիք ունեն: Եվ նա սկսում է կոչ անել բոլոր կանանց ու աղջիկներին լինելու որբերի կողքին: Շատ անգամ էլ բանաստեղծն ինքն էր տուն ուղարկում օգնության եկած աղջիկներին՝ հաշվի առնելով նրանց անչափահաս լինելը: Սակայն բանաստեղծի մարդասիրությունն ու նվիրումն այնքան մեծ էր, որ բոլորն էին անխտիր վարակվում նույն սիրով եւ չէին ուզում հեռանալ Էջմիածնից:
Այդպես նա տուն ուղարկեց Չարենցի հայտնի սերերից մեկին՝ Կարինե Քոթանջյանին, այդպես տուն էր ուզում ուղարկել ուսուցչուհի Սաթենիկ Օհանջյանին, որը չլսեց Թումանյանին, մնաց եւ մահացավ համաճարակից եւ որի մահը հատկապես ծանր տարավ բանաստեղծը:
Ինչքան էլ քույրերը նվիրումով կատարեին իրենց աշխատանքը, միեւնույն է, որբերի ամենասիրելին, միակ հույսն ու ապավենը Թումանյանն էր: Նրան էին դիմում իրենց բողոքներով, խնդրանքներով, նրան էին կանչում հիվանդ ժամանակ, խնդրում, որ իրենց ծամերը չկտրեն, որ իրենց համար կարմիր զգեստ կարեն. «..Հայրի՛կ, ինձ համար կարմիր հալավ կարեցե՛ք…»:
Ողբի՜ հայրենիք,
Որբի՜ հայրենիք
Նա գիտեր, որ պետք է հոգեպես լինի որբերի կողքին, պիտի փորձի ֆիզիկապես ամուր լինել, որպեսզի կարողանա համակարգել բոլոր վարչական գործերը:
Տեսնել Անդրանիկին
Էջմիածնում, Ալեքսանդրապոլում, Երեւանում, Բաքվում, Դիլիջանում, Թբիլիսիում բացվել էին մանկատներ, եւ դրանք բոլորը հաշվետու էին նրան, դրանց բոլորի հետ կապ էր պահպանում Թումանյանը: Այդ ամենին գումարած նա նաեւ բազմաթիվ հայանպաստ հասարակական կազմակերպությունների անդամ էր ու նախագահ:
Անդրանիկ Օզանյանը Անդրանիկ Օզանյանը
Լուսանկարը` ՀՅԴ թանգարան
Որբերի առօրյան թեթեւացնելու եւ տխրությունը մի փոքր փարատելու համար նա հազար ու մի հնարք էր մտածում: Այդպես՝ երեխաներին քաջալերելու համար, բանաստեղծը նրանց հետ պայման էր կապել. ով լավ սովորի դասերը, նրան Թումանյանը կտանի իր տուն ծանոթացնելու Անդրանիկի հետ: Եվ այս պայմանն իրոք գործում էր: Երեխաները մոռացած իրենց վշտերն՝ ինքնամոռաց տրվում էին ուսմանը՝ Անդրանիկին գեթ մեկ անգամ տեսնելու համար: Այդ երեխաների մեջ էր նաեւ Արգենտինայի ամենահայտնի բանաստեղծուհու, լատինական Ամերիկայի ամենահայտնի հայուհու Ալիսա Կիրակոսյանի հայրը, որը ոգեւորված մեկ շաբաթ քրտնաջան սովորեց եւ հասավ երազանքին` ծանոթացավ Անդրանիկի հետ:
Որպեսզի մեռելներն անթաղ չմնան
Թումանյանը հոգ էր տանում ոչ միայն որբերի, այլեւ յուրաքանչյուրի մասին, ով իրեն շրջապատում էր: Այդքան ցավերի, հոգսերի մեջ գտնվող բանաստեղծը անհանգստանում, հետեւում էր, որպեսզի հանկարծ գթության քույրերը քաղցած չմնան: Թումանյանը հոգ էր տանում անգամ մահացածների մասին: Այդ օրերին մահերն այնքան շատ էին, որ դիակները սայլերով էին տանում թաղելու: Եվ այդպիսի հերթական մի օր սայլապանը հրաժարվում է կատարել իր աշխատանքը՝ պատճառաբանելով, թե քանի որ Էջմիածնի պաշտոնեությունը չի վճարել իր աշխատավարձը, ինքն այդ օրը չի թաղելու մահացածներին:
Հովհաննես Թումանյանը Հովհաննես Թումանյանը
Հուսահատ Թումանյանը հավաքում է իր ունեցած վերջին դրամը, տալիս սայլապանին, որպեսզի հանկարծ մեռելներն անթաղ չմնան: Այդ նույն ընթացքում Գեւորգյան ճեմարանից դուրս էին թողնում Թումանյանի որդուն՝ վարձը չվճարելու պատճառով: Թումանյանը դարձել էր արդեն «Ամենայն Հայոց հայերի Հայրիկ»-ը՝ իր վրա վերցնելով մի ողջ որբացած ժողովրդի հոգս:
«Թումանյանը վազում էր կետից կետ, վրանից վրան… մի մեռնողից դեպի մի ուրիշ մեռնողը: Կարգադրում էր, հրամայում, կշտամբում, ժպտում, շոյում, զայրանում»:
Վահան Թոթովենց
Սարյանը չդիմացավ
Վիշտը համախմբել էր բոլորին, յուրաքանչյուրը փորձում էր օգնել ինչով կարող է: Այդ նույն մղումով Էջմիածին եկավ Մարտիրոս Սարյանը, սակայն չկարողացավ, չհասցրեց օգտակար լինել: Բակում եւ միջանցքներում իրար վրա դարսված դիակներ էին, շուրջբոլորը՝ սով, հյուծված եւ հիվանդ աչքեր, մահացողների ճիչեր: Տեսնելով այդ իսկապես դժոխային տեսարանները՝ նկարիչն ուշագնաց եղավ: Եվ Թումանյանը թողած որբերին, հիմա էլ սկսեց ուշքի եւ խելքի բերել Սարյանին: Ուշքի գալուց հետո վատառողջ Սարյանը Թումանյանի հորդորով հեռացավ: Եթե Սարյանը չդիմացավ ընդամենը մի քանի ժամ, պատկերացրեք, թե ինչ էր կատարվում բանաստեղծի նուրբ ու զգայուն սրտի հետ, որն արդեն օրեր շարունակ այդ տեսարանների վկան ու լուռ կրողն էր: Հենց այդ պատճառով դեռ հիսունը չբոլորած երբեմնի կենսախինդ տղամարդն ընդամենը մի քանի ամսում անճանաչելիորեն ծերացավ:
Բայց չգիտես որտեղից հիվանդ բանաստեղծի վրա հզոր ուժեր էին իջել, եւ նա չէր ընկճվում: Այդ շրջանն ու Թումանյանի տոկունությունը լավագույնս նկարագրում է Լեոն.
«Հովհ. Թումանյանը այդ դժոխքի մեջ է, գործում է, բարեբախտաբար չի գժվում»:
Կորուստներ, կորուստներ, կորուստներ
Եվ երեւի թե Թումանյանն իսկապես խենթանար, եթե չզգար, թե այդ պահին ինչքան է զգացվում իր կարիքը: Նա գիտեր, որ հուսահատվելու իրավունք պարզապես չունի: Նա անգամ խեղդեց իր մեջ սեփական վիշտը: 1915 թվականին համագյուղացիները սպանել էին նրա եղբորը՝ Ռոստոմին: Մահացած Ռոստոմի գրպանում Թումանյանի նամակն էր, որում նա զգուշացնում էր եղբորը մոտալուտ վտանգի մասին: Մեկ տարի հետո մահացավ նաեւ մյուս երիտասարդ՝ երեսունը չբոլորած եղբայրը՝ Արտաշեսը: Երեք տարի հետո՝ 1918 թվականին, մահացավ նաեւ բանաստեղծի սիրելի տղան՝ Արտիկը՝ բացառիկ շնորհալի մի տղա: Որդու կորուստը հետագայում դառնում է Թումանյանի կյանքի մեծագույն հարվածը: Բայց, մեւնույն է, անգամ այդ կորստից հետո նա էլի մինչեւ կյանքի վերջ շարունակում է զբաղվել ազգային հարցերով:
Թումանյանի որդեգիր Կարեն Դեմիրճյանի մայրը
Գաղթական փոքրիկներին որբանոցներում տեղավորելուց բացի Թումանյանն ու մանկատների աշխատակիցներն ակտիվորեն զբաղվում էին նաեւ որբերի որդեգրման հարցերով: Երկրում սով էր ու աղքատություն, սակայն շատ ընտանիքներ միեւնույն է որդեգրում էին գաղթական երեխաներին: Թումանյանը «Հայ գրողների կովկասյան միության» նախագահն էր եւ, դեմ գնալով միության սահմանադրությանն ու վարչության անդամներին, ստիպեց, որպեսզի միությունը որդեգրի երեք շնորհալի երիտասարդների՝ Միհրան Թութունջյանին, Նորայր Դաբաղյանին եւ Վաղարշակ Նորենցին:
Բանաստեղծը նաեւ ֆոնդ ստեղծեց այդ երեքի համար, որպեսզի նրանք կարողանան ուսում ստանալ եւ ապրել: Նրանցից առաջինը, ցավոք, մահացավ, իսկ վերջինն ապրեց եւ հուշեր գրեց Թումանյանի մասին՝ լի սիրով եւ անսահման երախտիքով: Այդ երեք պատանիներին փրկելուց բացի, տասը զավակ ունեցող Թումանյանը նաեւ տասնյակից ավելի երեխաների որդեգրեց եւ տարավ Թիֆլիսի իր տուն:
Բոլոր այն մարդիկ, որոնք երեխա էին որդեգրում, հասարակական կազմակերպություններից որոշակի գումար էին ստանում, որպեսզի կարողանային հոգ տանել երեխաների մասին: Այդ օրերին բոլորն էին թշվառ վիճակում: Պարտքերի մեջ գտնվող Թումանյանն ինքն էլ դրամ չուներ, սակայն իր որդեգրած տասն երեխաների համար հրաժարվեց գումար վերցնել որեւէ կազմակերպությունից:
Այդ երեխաների մեջ էր նաեւ Խորհրդային Հայաստանի ապագա ղեկավար Կարեն Դեմիրճյանի մայրը՝ Լուսնթագը՝ սերված Վանի երեւելի ընտանիքներից մեկից: Լուսնթագի ողջ ընտանիքին սպանել էին իր աչքի առջեւ, փրկվել էին միայն ինքն ու քույրը: Արդեն մանկատանը Լուսնթագը կորցրեց նաեւ քրոջը: Նրա համար ծնող դարձավ Թումանյանը, ընտանիք՝ բանաստեղծի կինն ու երեխաները: Լուսնթագի հետագա ողջ կյանքում որպես ամենալուսավոր ու պայծառ հուշ մնաց Թումանյանը: Նա այդպիսին մնաց իրեն հանդիպած բոլոր որբերի, յուրաքանչյուր մարդու կյանքում:
Հույսի՜ հայրենիք,
Լույսի՜ հայրենիք…
Մարդն ամեն ինչ է… Ղոչա´ղ կացեք
Թումանյանի ծննդյան օրը հիշեցինք նրա կյանքի ամենաողբերգական շրջանի մասին, սակայն անգամ այդտեղ կար Թումանյանին հատուկ անսահման մարդասիրությունն ու լավատեսությունը: Եվ նա այդ հատկանիշները չկորցրեց անգամ մահվան մահիճում: Մեռնող բանաստեղծը բժշկին հարցնում է՝ ի՞նչ է մարդը: Իր առջեւ մահացող գրողին տեսնող բժիշկն ասում է. «Մարդը ոչինչ է»: Այդ պատասխանին Թումանյանը հակադարձում է. «Մարդն ամեն ինչ է»: Բժիշկն ապրողն էր, Թումանյանը՝ մահացողը, եւ հավանաբար հենց այս երկխոսության մեջ է ամփոփված Թումանյանի կյանքի բանաձեւն ու կարգախոսը. մարդն իսկապես նրա համար ամեն ինչ էր: Հենց այդ պատճառով էր նա պատրաստ անվերջ ինքնամոռաց զոհաբերվելու:
Կա մի դրվագ, որը հիանալի ձեւով բնորոշում է Թումանյանի անձնազոհությունը: Մի անգամ, երբ բանաստեղծը կառքով գնում է, հեռվում՝ ինչ-որ տեղ ծառերի տակ տեսնում է մի երեխայի: Կառքը կանգնեցնում է եւ գթության քույրերից մեկին խնդրում է գնալ ու բերել երեխային: Քույրը վերադառնում է եւ ասում, որ չի կարողանում փոքրիկին դիպչել: Որբն ամբողջովին կեղտոտ էր ու ցեխոտ, ոտքից գլուխ ոջիլներով պատված ու հիվանդ: Թումանյանն իջնում է կառքից, հանում է գրպանից այդ օրերին միշտ իր մոտ պահվող սափրիչը, խուզում երեխային, փաթաթում իր թիկնոցի մեջ եւ տանում հիվանդանոց: Երեխան փրկվում է:
Եվ, առհասարակ, էլ ի՞նչ կարելի է ասել մի մարդու մասին, որի մահից առաջ ասված վերջին խոսքն է եղել՝ ուղղված մեզ բոլորիս, ողջ հայ ժողովրդին․ «…Ղոչա´ղ կացեք»:
Իմ նո՜ր հայրենիք,
Հըզո՜ր հայրենիք․․․
Նյութի պատրաստման աշխատանքներին մեծապես օժանդակելու համար հեղինակը հատուկ շնորհակալություն է հայտնում թումանյանագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Սուսաննա Հովհաննիսյանին:
Նյութում օգտագործվել են հետեւյալ աղբյուրները`
Նվարդ Թումանյան, «Հուշեր եւ զրույցներ», Լույս, Երեւան, 1969
Սուսաննա Հովհաննիսյան, «Պատմություններ Հովհաննես Թումանյանի կյանքից», Ծիծեռնակ, Երեւան, 2010
«Թումանյանը ժամանակակիցների հուշերում», Հայկական ՍՍՀ Գիտությունների Ակադեմիայի Հրատարակչություն, Երեւան, 1969//2009
Արսեն Տերտերյան, «Հայ հայրենասեր գրողներ (երկու դիմագիծ։ 1. Հ. Թումանյանի հայրենասիրական պոեզիան։ 2. Ղ. Աղայանը եւ ժողովրդական հերոսությունը)», Երեւանի համալսարանի հրատարակչություն, Երեւան, 1942

Фото: Музей Ованеса Туманяна
19 февраля - день рождения Ованеса Туманяна, а в следующем, 2019 году, празднование 150-летия «поэта всех армян» пройдет под эгидой ЮНЕСКО. Хочется верить, что юбилей Туманяна будет отмечен достойно, став наградой за ту любовь и преданность, которые поэт отдавал без остатка своей Родине.
Туманян является одним из тех исключительных деятелей, чье литературное богатство настолько бесспорно и велико, как и его человеческий образ. Множество жизненных эпизодов Туманяна словно переплетаются с судьбой армянского народа. Поэт жил в сложное и жестокое время для своего народа и полностью делил все ужасы и невзгоды, выпавшие на долю армян. Делил не один, а со всей семьей.
Четверо его сыновей были солдатами, а четверо дочерей – сестрами милосердия.
В письме Туманяна Андранику Озаняну поэт заявляет, что готов пожертвовать главным в жизни:
«Дорогой Андраник! Перед лицом грозной опасности каждый человек должен принести на алтарь всё, что имеет, чтобы предупредить надвигающуюся беду и добиться вожделенного мира. У меня четверо сыновей, всех четверых отдаю в распоряжение правительства, Национального совета и твоё, а четыре дочери с готовностью будут трудиться в тылу».
Со свойственной ему прозорливостью поэт еще в 1913-ом году предвидел события 1915-ого года, написав эти строки:
«Турция обратится к самым чудовищным средствам, чтобы покончить с армянским народом вместе с его вопросом».
Блокнот Ованеса Туманяна в серебряном футляре Блокнот Ованеса Туманяна в серебряном футляре
Безусловно, Туманян хорошо знал турок. Пешком пройдя через весь Кавказский фронт, он стал свидетелем бесчинств турок и курдов и оставил в своем блокноте столь ужасающие записи, которые и сегодня невозможно читать без содрогания.
Разбитая Родина,
Лишенная Родина.
Отец сирот
Еще не отошедший от бесчеловечных картин на Кавказском фронте, в тяжелых душевных переживаниях, Туманян прибывает в Тифлис, где врачи советуют ему немедленно отправиться для восстановления здоровья в какой-нибудь санаторий. Но на это у него не было средств и поэтому по совету друга он направляется на дачу Табахмела, где надеется немного отдохнуть и закончить свой труд «Тысячеголосый соловей». Однако, это ему не удалось, так как через 2-3 дня пришла скорбная весть о Геноциде.
Несмотря на недомогание, поэт не колеблясь ни секунды возвращается в Тифлис, где пишет статью «Спокойствие и большая вера», в которой призывает диаспору не падать духом и сплотиться для спасения беженцев.
Исключительный оптимизм и вера Туманяна не раз спасала тысячи жизней. С трагедией в сердце и огромной болью в душе, поэт, не теряя ни минуты, спешит из Тифлиса в Эчмиадзин, где скопились тысячи беженцев, преимущественно - сироты разного возраста.
Армянские сироты Армянские сироты
Фото: Музей-институт Геноцида армян
По свидетельствам современников, это собрание больше напоминало ад на земле. Ставшие очевидцами ужасов Геноцида, с искалеченными душами, зараженные самыми разными болезнями, грязные и голодные дети собрались в Эчмиадзине. Их было бесчисленное множество. В те первые дни рядом с сиротами был только Туманян. Несмотря на опасности, он привез с собой дочь Нвард. Из-за разных болезней каждый час погибали сироты и сестры милосердия, но для Туманяна вопрос существования нации был важнее жизни собственного ребенка.
Именно там произошел знаменитый диалог Туманяна и Католикоса, во время которого скромнейший поэт впервые награждает себя эпиетом «Всеармянский поэт». За короткий период он становится также «отцом всех армян» для сирот. Так его называли именно сироты. Туманян незамедлительно начинает координировать и решать вопросы размещения, питания, обеспечения одеждой, занимается административными задачами. Но он знал, что важнее всех этих неотложных вопросов был вопрос духовного мира сирот. Чувствительный поэт очень хорошо понимал, что, прожив на свете всего несколько лет, эти дети видели невероятные, ужасные злодеяния, стали свидетелями жестоких убийств родителей и членов семьи. Их детские души и тела были жестоко измучены и именно сейчас они нуждались в материнской любви и заботе. Туманян стал призывать всех женщин и девушек находиться рядом с сиротами. Часто поэт сам возвращал домой прибывших на помощь девушек, учитывая их несовершеннолетие. Но человеколюбие и преданность Туманяна были настолько велики, что все буквально заражались такой же любовью и не хотели покидать Эчмиадзин.
Так он отправил домой знаменитую любовь Чаренца - Карине Котанджян. Также он хотел вернуть домой учительницу Сатеник Оганджанян, которая ослушалась Туманяна, осталась и вскоре погибла от эпидемии. Поэт остро переживал ее смерть.
Как бы преданно сестры милосердия не выполняли свою работу, все равно самым любимым, единственной надеждой и опорой для сирот был Туманян. Они обращались к нему с жалобами и просьбами, звали его, когда были больны, просили, чтобы не стригли волосы, шили им красные платья. «…Отец, сшейте мне красное платьице…».
Родина скорби,
Родина сирот.
Он знал, что духовно должен быть рядом с сиротами, должен быть физически крепким, чтобы решать все административные дела.
Встретить Андраника
В Эчмиадзине, Александрополе, Ереване, Баку, Дилижане, Тифлисе были открыты детские дома, подотчетные Туманяну, и он был на связи со всеми. Он также являлся членом и председателем многих общественных организаций, помогающих армянам.
Андраник Озанян Андраник Озанян
Фото: Музей АРФ Дашнакцутюн
Чтобы хоть немного облегчить будни и утешить горе сирот, Туманян шел на разные ухищрения. Он условился с детьми, что познакомит с Андраником тех сирот, которые будут хорошо учиться. И это условие действительно работало. Дети, забыв свое горе, стали самозабвенно учиться, того, чтобы хоть раз увидеть Андраника. Среди этих детей был и отец самой знаменитой поэтессы Аргентины, самой известной армянки Латинской Америки - Алисы Киракосян, который кропотливо учился и реализовал мечту – познакомился с Андраником.
Не оставить умерших непогребенными
Туманян заботился не только о сиротах, но и о каждом, кто его окружал. Он следил, чтобы сестры милосердия не оставались голодными. Туманян заботился даже об умерших. В те дни было так много смертей, что трупы везли на телегах. В один из дней извозчик отказался выполнять свою работу, сославшись на то, что администрация Эчмиадзина не выплатила ему зарплату.
Ованес Туманян Ованес Туманян
Туманян в отчаянии собрал и отдал последние деньги ямщику, чтобы покойники не оставались непогребенными. Тогда же из духовной семинарии Геворгян отчисляют сына поэта - за неоплату. Туманян стал «отцом всех армян», взяв на себя проблемы всего осиротевшего народа.
«Туманян бежал из одной точки в другую, из одной палатки в другую… от одного умирающего к другому. Диктовал, приказывал, укорял, улыбался, ласкал, злился».
Ваан Тотовенц
Сарьян не выдержал
Горе объединило всех, каждый пытался помочь, чем мог. С этим намерением в Эчмиадзин прибыл и Мартирос Сарьян, но не выдержал тяжести увиденного. Во дворе и коридорах друг на друга были уложены трупы, вокруг - голод, истощенные и больные глаза, крики умирающих. Увидев эти ужасающие сцены, художник потерял сознание. Туманян, оставив сирот, пытался привести в чувство Сарьяна. Очнувшись, больной Сарьян внял советам Туманяна и уехал.
Если Сарьян не продержался и нескольких часов, то представьте, что происходило с нежным и хрупким сердцем поэта, который дни напролет был свидетелем этих сцен, молчаливо сопереживая. Именно поэтому пятидесятилетний жизнерадостный мужчина всего за несколько месяцев постарел до неузнаваемости. Непонятно, откуда больной поэт брал силы. Непоколебимость Туманяна в этот период лучше всего описывает Лео:
«Ованес Туманян находится и трудится в этом аду, к счастью, не сходит с ума».
Потери, потери, потери
И действительно, скорее всего, Туманян сошел бы с ума, если бы не чувствовал, как сильно в нем нуждались. Он знал, что у него нет права на отчаяние. Он даже задушил в себе собственное горе. В 1915 году односельчанами был убит его брат Ростом. В кармане у убитого нашли письмо Туманяна, в котором он предупреждал брата о приближающейся опасности. Через год умер еще один молодой, не перешагнувший тридцатилетний рубеж, брат - Арташес. Через три года, в 1918-м, умер любимый сын поэта - Артик, исключительно одаренный парень. Потеря сына становится самым большим ударом в жизни Туманяна. Но даже несмотря на смерть сына, он продолжает заниматься национальными вопросами.
Мать Карена Демирчяна - воспитанница Туманяна
Туманян и работники детдомов занимались и проблемами усыновления детей. В стране царил голод и нищета, но многие семьи все равно усыновляли сирот. Туманян, будучи председателем «Кавказского общества армянских писателей», пошел против устава и руководства общества, заставив его усыновить троих одаренных детей - Миграна Тутунджяна, Норайра Дабагяна и Вагаршака Норенца.
Поэт создал специальный фонд, чтобы эти трое смогли получить образование. Первый из них, к сожалению, умер, а последний выжил и написал воспоминания о Туманяне, наполненные любовью и безграничной признательностью. Туманян, у которого было десять своих детей, усыновил более десятка сирот и отвез их в свой дом в Тифлисе.
Все, кто усыновлял детей, получали от общественных организаций определенную сумму,  чтобы хоть как-то их обеспечить. В те дни все были несчастны. Туманян был в долгах как шелках, однако он отказался брать деньги на содержание детей в своем доме из каких-либо фондов.
Среди этих детей была также мать будущего руководителя Советской Армении Карена Демирчяна - Луснтаг, которая была родом одной из знатных семей Вана. Вся семья Луснтаг была убита у нее на глазах, выжили только они с сестрой. Уже в детдоме она потеряла и сестру. Туманян стал для нее родителем, а семьей - его жена и дети. В жизни Луснтаг Туманян остался самым ярким и светлым воспоминанием. Таким он запомнился всем сиротам, которые встречались на его жизненном пути.
Родина надежды,
Родина света…
Человек есть все … «Крепитесь»
В день рождения Туманяна мы вспомнили о самом скорбном периоде его жизни, хотя даже тогда присутствовал свойственный ему оптимизм и безграничная любовь к людям.
Эти качества он не потерял даже на предсмертном ложе. Умирающий поэт спрашивает у врача: «Что есть человек?», а тот ему отвечает, что «человек - ничто». Туманян возражает и говорит, что «человек есть все». Человек действительно был для него всем. Именно поэтому он был готов жертвовать собой без остатка ради людей.
Есть эпизод, замечательным образом характеризующий самоотверженность Туманяна. Однажды, когда поэт ехал в повозке, вдали под деревьями он увидел ребенка. Он остановил повозку и попросил одну из сестер милосердия принести ребенка. Сестра вернулась и сказала, что не может прикоснуться к ребенку, поскольку он грязный с головы до ног, а в волосах кишат вши. Туманян сам пошел к ребенку, достал имевшуюся при себе бритву, побрил ребенка налысо, завернул в свою накидку и отвез в больницу. Ребенок был спасен.
И вообще, что еще можно сказать о человеке, чье последнее слово перед смертью было адресовано всему армянскому народу: «...Будьте в здравии, крепитесь».
Родина новая,
Родина сильная
За помощь в подготовке материала автор выражает особую благодарность туманяноведу, доктору филологических наук Сусанне Ованесян.
Сосси Ханикян
При подготовке материала использовались следующие источники:
Нвард Туманян, «Воспоминания и беседы», Луйс, Ереван, 1969
Сусанна Ованесян, «Истории из жизни Ованеса Туманяна», Цицернак, Ереван, 2010
«Туманян в воспоминаниях современников», Издательство Академии наук Армянской ССР, Ереван, 1969//2009