2017թ. Հայաստանի քաղաքացիության համար դիմել է 1208 սիրիահայ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2017 թվականին Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու համար դիմել է 1208 սիրիահայ եւ 1433 լիբաբանահայ:
Այս տեղեկությունները ներկայացրել է ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետ Մնացական Բիչախչյանը՝ փետրվարի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացած Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստում:
Սիրիայում եւ Իրաքում տիրող իրավիճակի եւ հայ համայնքների խնդիրների մասին խոսել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Պապիկյանը:
Գնահատելով Իրաքում տիրող իրավիճակը, նա ասել է, որ հայ համայնքին շարունակում են անհանգստացնել անկայուն ու վտանգավոր վիճակը, դժվարին սոցիալական պայմանները:
Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) ծրագրի փորձագետ Կարինե Սիմոնյանը զեկուցեց սիրիահայերի տնտեսական ինտեգրման ուղղությամբ իրականացված ծրագրերի մասին, մասնավորապես, ներկայացրել է սիրիահայերի բիզնեսի կայացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարեւորել է սիրիահայերի ինտեգրմանն ուղղված տնտեսական, առողջապահական, կրթական եւ սոցիալական ծրագրերի շարունակականությունը: Նա շնորհակալություն է հայտնել գործընկեր կազմակերպություններին՝ հրավիրելով նրանց մարտի 6-ին մասնակցելու սիրիահայերի ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդես-տոնավաճառին:

В 2017 году за гражданством Армении обратились 1208 армян из Сирии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В 2017 году за получением гражданства Армении обратились 1208 армян из Сирии и 1433 армян из Ливана.
Эти данные привел начальник паспортно-визового управления  полиции Армении Мнацакан Бичахчян на сосотявшемся 23 февраля в министерстве диаспоры заседании межведомственной комисии, координирующей вопросы помощи сирийским армянам.
О ситуации в Сирии и Ираке и проблемах армянских общин говорил заместитель министра иностранных дел Армении Армен Папикян. Оценивая ситуацию в Ираке, он отметил, что армянская община этой страны по-прежнему обеспокоена нестабильной и опасной ситуацией, трудными социальными условиями.
Эксперт программы Общества международного сотрудничества Германии (GIZ) Карине Симонян рассказала о программах по экономической интеграции сирийских армян, в частности, представила работы, направленные на развитие ими бизнеса.
Министр диаспоры Грануш Акопян отметила важность продолжения экономических, здравоохранительных, образовательных и социальных программ, направленных на интеграцию армян Сирии. Министр поблагодарила партнеров и пригласила их принять участие в выставке-ярмарке изделий ручной работы сирийских армян 6 марта.