Երեւանում բացվել է Յուրգիս Բալտրուշայտիսի հուշանկյունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի Ճարտարապետական արվեստանոցում այսօր բացվել է լիտվացի պատմաբան եւ արվեստաբան Յուրգիս Բալտրուշայտիսի հուշանկյունը:
Այստեղ ներկայացված են Բալտրուշայտիսի՝ խաչքարերին եւ ճարտարապետությանը նվիրված աշխատությունները, նրա կյանքին ու գործունեությունն առնչվող նյութեր:
Լիտվացի արվեստաբանը զգալի ներդրում ունի հայ մշակույթի պահպանման գործում: Ջուղայի՝ արդեն ոչնչացված հայկական որոշ խաչքարերի մասին հնարավոր է պատկերացում կազմել նրա արած լուսանկարների շնորհիվ:
Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասն ուրախությամբ նշել է, որ Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելության հինգ տարիների ընթացքում հաջողել են Բալտրուշայտիսին նվիրված երեք ծրագիր իրականացնել:
«2015թ. Մեդիամաքս-ի եւ ընկերների օգնությամբ Մատենադարանում ներկայացրեցինք Յուրգիս Բալտրուշայտիսի «Ջուղան Արաքս գետի ափին եւ նրա հուշակոթողները» գրքի հայերեն թարգմանությունը: Հետո սահմանեցինք Բալտրուշայտիս անվան մրցանակ, որի գլխավոր հովանավորը «Պետրոս Ալոյան» հիմնադրամն է:
Այսօր երազանքն ամբողջովին իրականանում է: Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում բացում ենք Բալտրուշայտիսի հուշանկյուն: Կարծում եմ՝ սա Հայաստանի եւ Լիտվայի պատմության մեջ յուրահատուկ օր»,- ասել է դեսպանը:
Միջոցառմանը դասախոսությամբ հանդես է եկել  Օդետա Ժուկաուսկիենը, որը երկար տարիներ ուսումնասիրում է Բալտրուշայտիսի ժառանգությունը:
Էրիկաս Պետրիկասը Մեդիամաքս-ին ասել է, որ  ՃՇՀԱՀ  ռեկտորը Հայաստան է հրավիրել Յուրգիս Բալտրուշայտիսի՝ Ֆրանսիայում բնակվող որդուն, որը, ըստ դեսպանի, շատ բացահայտումներ ունի Հայաստանի համար:

В Ереване открыт памятный уголок Юргиса Балтрушайтиса
Ереван/Медиамакс/. В архитектурной мастерской Национального университета архитектуры и строительства Армении (НУАСА) сегодня открылся памятный уголок имени литовского историка и искусствоведа Юргиса Балтрушайтиса.
В мастерской представлены работы Балтрушайтиса, посвященные хачкарам и архитектуре, материалы о его жизни и деятельности.
Литовский искусствовед внес значительный вклад в сохранение армянской культуры.
О многих из уничтоженных Азербайджаном армянских хачкарах в Джуге можно составить представление только благодаря сделанным Балтрушайтисом фотографиям.
Посол Литвы Эрикас Петрикас с радостью отметил, что за 5 лет дипломатической миссии в Армении ему удалось осуществить три программы, посвященные Балтрушайтису.
«В 2015 году с помощью Медиамакс и друзей мы презентовали в Матенадаране армянский перевод книги Юргиса Балтрушайтиса «Джуга на берегу реки Аракс и ее исторические памятники». Затем учредили премию имени Балтрушайтиса, главным спонсором которой стал фонд «Петрос Алоян».
Сегодня наша мечта сбылась полностью. Мы открываем памятный уголок Балтрушайтиса в Национальном университете архитектуры и строительства Армении. На мой взгляд, это особый день в истории Армении и Литвы»,- отметил посол.
На мероприятии с лекцией выступила доктор Одетта Жукаускиене, которая долгие годы изучает наследие Балтрушайтиса.
Эрикас Петрикас сообщил Медиамакс, что ректор НУАСА пригласил в Армению сына Юргиса Балтрушайтиса, проживающего во Франции, у которого, по словам посла, есть «много открытий» для Армении.