Ռուբեն Վարդանյան. Դուրս եկեք քառակուսի արկղից եւ ազատվեք վախերից - Mediamax.am
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Վերոնիկա Զոնաբենդը 2018թ. մարտի 20-ին հանդիպել են Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի դասախոսական կազմի եւ  ուսանողների հետ։
Հանդիպման ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանը առաջին անգամ ներկայացրել է IdeA-ի ապագա նոր կարգախոսը՝ «Մտածիր եւ կապիր, մտածիր եւ ստեղծիր, մտածիր եւ գործիր» (Think to connect, think to create, think to act):
«Աշխարհը դառնում է փոխկապակցված եւ մենք ապրում ենք յուրահատուկ ժամանակներում: Մտածիր եւ կապիր (think to connect). սա խելացի, կրթված մարդկանց նույն արժեքի շուրջ համախմբելու լավագույն ուղին է:
Մտածիր եւ ստեղծիր (think to create), երբ այդ մարդկանց իրար հետ կապելուց հետո դու մտածում ես ինչ-որ հետաքրքիր, անսովոր, նոր բան ստեղծելու մասին: Մտածիր եւ գործիր (think to act), երբ դու ոչ միայն մտածում ես, այլեւ գործում: Ես կարծում եմ, սա այն հիմնական բացատրությունն է հարցին, թե ով ենք մենք եւ ինչ ենք անում: Մեր նպատակն է անել մի բան, որը չի չափվում գումարով եւ բերում է երջանկություն»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Նա անդրադարձել է ՄԱԿ-ի զեկույցին, ըստ որի Հայաստանը երջանիկ երկրների սանդղակում 129-րդ տեղն է զբաղեցնում: Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ այդ ցուցանիշն իրեն դուր չի գալիս, քանի որ խոսում է այն մասին, թե «ինչպես ենք մենք մեզ զգում, որն է մեր երազանքը, ինչ ենք մտածում մեր ապագայի մասին, եւ, արդյոք, իսկապես հավատում ենք, որ կարող ենք ավելի լավ բան անել հաջորդ սերնդի համար»:
Մեդիամաքսը գրի է առել հանդիպմանը հնչած առավել ուշագրավ մտքերը:
Եռանկյունու կարեւոր կողմերը
Կրթությունը, կայուն զարգացումը եւ միգրացիան եռանկյունու կողմերն են, որոնք ի մի բերելը եւ զարգացնելն ավելի ու ավելի կարեւոր է դառնում: Սա երկրի հաջողության կամ անհաջողության կարեւոր տարր է: Կան միգրացիայի տարբեր տեսակներ եւ դրանք շատ մեծ ազդեցություն են թողնում տնտեսական աճի վրա:
Միգրացիայի տեսակներից մեկն ուղեղների արտահոսքն է: Շատերը լքում են երկիրն ավելի լավ կրթություն ստանալու համար: Ուղեղների արտահոսքը միայն հայերին չէ բնորոշ, նույնիսկ զարգացած երկրներից են մարդիկ հեռանում: Մարդիկ գնում են այլ երկրներ, որտեղ կարող են հաջողության հասնել:
Ես հավատում եմ, որ աշխարհի ապագայի կարեւոր շարժիչը կրթությունն է: Այն այսօրվա աշխարհում մեծագույն արդյունաբերություն է, որը, ցավոք, վատ է կառավարվում: Այն հեռանկարային ներդրում է՝ համարժեք բանկային գործին կամ տեխնոլոգիաներին:
Կրթությունն այսօր փոխվում է, որովհետեւ մասնագիտությունը, որն ընտրում ես այսօր, կարող է տասը տարի անց գոյություն չունենալ տեխնոլոգիաների պատճառով: Դա բոլորիս դրդում է սովորել ողջ կյանքի ընթացքում:
Կրթության առաջ կանգնած մարտահրավերները
Այսօրվա ամենակարեւոր ճգնաժամն այն է, որ շատ երկրներում ուսուցիչները պատշաճ հարգանքի չեն արժանանում հասարակության կողմից:
Լավ օրինակ է Ֆինլանդիան, որի բանաձեւը շատ պարզ է՝ 10 լավագույն ուսանողներից 7-ն ուզում է ուսուցիչ դառնալ: Ամերիկայում, օրինակ, 10 լավագույն աշակերտից միայն 2-ն ունեն այդ ցանկությունը, Ռուսաստանում՝  միայն 1-ը 30-ից:
Ուսուցչի կերպարի վերադարձը մեծագույն մարտահրավեր է ցանկացած հասարակության համար: Ուսուցիչները, մենթորները, մարդիկ, ովքեր ոչ միայն կրթում են եւ կիսվում տեղեկատվությամբ, այլեւ արժեքներ են փոխանցում եւ ոգեշնչում են: Դա հեշտ չէ, քանի որ բոլորս վախենում ենք ապագայից, չգիտենք ինչ է լինելու վաղվա օրը:
Մենք ուզում եք որոշակի կայունություն ստանալ այն պարագայում, երբ արագ փոփոխություններ են տեղի ունենում միաժամանակ բազմաթիվ ուղղություններով:
Ազգայնականությունը, մեկուսացումը եւ պոպուլիզմը դառնում են հիմնական տրենդերը: Մարդիկ իսկապես վախենում են իրենց ապագայի համար:
Կեղծ իրականությունն ու փողի անկարեւորությունը
Կեղծ նորությունները նոր իրականության մի մասն են: Այսօր իրականությունների միջեւ տարբերություններն անկառավարելի են դարձել: Ոչ ոք չի կարող տարբերակել: 10 տարի անց մենք կարող ենք ապրել մի աշխարհում, որտեղ կեղծված իրականությունն ու ճիշտ իրականությունը չեն տարբերվի:
Մենք ապրում ենք մի աշխարհում, որտեղ փողը գնալով քիչ կարեւոր է դառնում, եւ առաջնային է դառնում տաղանդավոր մարդը: Գումարը դառնում է անկարեւոր, քանի որ մեկ տաղանդավոր մարդ, ում համար, օրինակ, ֆուտբոլային ակումբը հսկայական գումարներ է վճարում, կարող է փոխել ողջ խաղը: Սա միայն ֆուտբոլում չէ, ամենուր է:
Լեզուների իմացության կարեւորությունը
Ես ուզում եմ հարցնել՝ քանի՞ մարդ կա այստեղ, որ գիտի չորս եւ ավելի լեզու: Ձեզանից քանի՞սն է խոսում պարսկերեն: Ինչո՞ւ եք կարծում, որ պարսկերենը կարեւոր չէ, ինչու եք միայն հայերենի, անգլերենի եւ ռուսերենի մասին մտածում:
Այժմ Հայաստանը ընդլայնում է կապերը Եվրամիության հետ: Մենք բացառիկ դիրք ունենք ԵՄ-ի, Եվրասիական միության եւ Իրանի մեջտեղում: Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանն օգուտ քաղել դրանից:
Մենք առավելություններ ունենք, եւ առաջինը հայերի ցանցն է, որ սփռված է ամբողջ աշխարհում:
Ձեզ համար հիմա լավ մասնագիտություն կա՝ թարգմանչի մասնագիտությունը: Դուք ոչ միայն պետք է խոսեք անգլերեն, ռուսերեն կամ հայերեն, այլեւ պետք է հասկանաք տարբեր մարդկանց մտածելակերպը:
Ձեզ խորհուրդ կտամ մտածել եւ կապեր հաստատել, արարել ու գործել, դա հրաշալի է հնչում, բայց հեշտ չէ անել:
Շատ կարդալու անհրաժեշտությունը
Ես ամեն ամիս երեք-չորս գիրք եմ կարդում: Շատ գրքեր կան, որոնք ազդել եմ իմ վրա: Կարդացեք եւ կարդացեք անդադար: Շատ գրքեր կարդացեք, դրանք կնպաստեն ձեր կայացմանը: Մի վատնեք ձեր ժամանակը, ծախսեք այն կարդալու վրա:
Իմ խորհուրդն է՝ չվախենալ, շատ սովորել: Դա կլինի լավագույն շարժիչը Հայաստանում ամեն ինչ փոխելու համար: Առաջարկում եմ դուրս գալ քառակուսի արկղից, ձերբազատվել վախից, չվախենալ ասել՝ «ես չգիտեմ»:
Մեծ երազանքը
Մեծ երազանք ունենալու համար հարկավոր է շատ քաջ լինել, քանի որ երազանքը ենթադրում է նաեւ ձախողումներին պատրաստ լինել: Մարդիկ կարող են չհավատալ, որ դուք կանեք դա: Այն, ինչ ունեինք 15 տարի առաջ, Հայաստանի մեր տեսլականն էր: Մենք հաճախ լսում էինք, որ այն, ինչ պատրաստվում ենք անել, անհնար է: Մենք նաեւ շատ սխալներ ենք գործել այս 15 տարվա ընթացքում, բայց միայն գործելով կարելի է փոփոխություններ անել: Հուսով եմ, որ այն, ինչ սովորում եք համալսարանում, չի սահմանափակվում միայն լավ, կարեւոր գիտելիք ստանալով, նաեւ սովորում եք քաջ լինել, գործել, հավատալ, կապեր հաստատել եւ արարել: Ես ցանկանում եմ, որ դուք խիզախ լինեք եւ չվախենաք սխալներից:
Մենք «իդեալական փոթորիկի» իրավիճակում ենք, այնքան բաներ են փոխվում քաղաքական, սոցիալական, մարդկային արժեքների տիրույթում:
Համարում եմ, որ իմ ընտանիքի հետ կարող եմ դերակատարություն ունենալ ապագան ավելի պայծառ դարձնելու հարցում: Ես ցանկանում եմ ցույց տալ, որ չնայած փոքր երկիր լինելուն եւ բարդ տարածաշրջանում գտնվելուն, Հայաստանը կարող է շատ ազգերի համար առաջատար մոդել լինել: Մենք կարող ենք ոչ միայն լավը լինել մեզ համար, այլեւ որեւէ լավ բան անել աշխարհի համար: Իմ մեծ երազանքն է՝ նպաստել, որպեսզի աշխարհն ավելի լավն ու ավելի ապահով դառնա:

Ruben Vardanyan: Be brave and get out of the box - Mediamax.am
On March 20, 2018 co-founders of Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend met with professors and students of American University of Armenia.
At the meeting Ruben Vardanyan presented for the first time the new motto of IDeA: “Think to connect, think to create, think to act”.
“The world in becoming interconnected; we are living in a very unique time period. “Think to connect” is the best way for smart and educated people to unite around similar values.
“Think to create” implies creating something new, interesting and unusual after connecting people with each other. “Think to act” is about not only thinking, but also acting. I’m convinced that this is the main answer to the question of who we are and what we are doing. We aim at bringing happiness, which isn’t calculated in money,” Ruben Vardanyan said.
He touched upon the report of the World Bank, according to which Armenia holds the 129th place among the happiest nations. Ruben Vardanyan said that he didn’t like this indicator, as it only showed “our dreams and thoughts about the future, as well as how we feel and whether we believe that we can do more for the generations to come.”
Mediamax presents the most noteworthy thoughts voiced at the meeting.
The important sides of triangle
Education, sustainable development and migration are sides of a triangle, the understanding and developments of which is becoming more and more essential. This is an important element of the success or failure of any country. There are several forms of migration, which significantly impact the economic growth.
It’s worth pointing out brain drain as a widespread form of migration. Many people decide to leave their countries to get quality education. This phenomenon occurs not only in Armenia, as even the most developed countries have to face this issue. People depart for places, where they can succeed.
I believe that education is the driving force of the future. It’s one of the major industries in modern world, which, unfortunately, still lacks management. Education is perspective investment equivalent to banking and technologies.
The education is changing, as professions which students choose now may not exists in 10 years from now. The development of technologies encourages us all to learn through the whole life.
Challenges of modern education
Many countries are now facing a crisis, as teachers don’t receive the respect they deserve from the society.
Finland sets a perfect example with its simple formula: 7 out of 10 best students wish to become teachers. On the contrary, only 2 out of 10 successful students have that wish in U.S. and only 1 out of 30 in Russia.
Reviving the image of a teacher is a great challenge for any society. Teachers and mentors are people, who not only educate and share information, but also instill values and inspire students. It isn’t an easy job, as we all have fears about the future and we don’t know what to expect tomorrow.
We would like to provide certain sustainability in case when rapid changes are happening in many directions at once.
Nationalism, isolation and populism are becoming the main trends. People honestly fear for their future.
Fake reality and irrelevance of money
Fake news is a part of our new reality. The differences between realities have become uncontrollable. No one can discern. Ten years later we might be living in a world where fake and true realities will have become impossible to distinguish.
Now we live in a world where money is losing relevance and talented individuals become the priority. Money is turning unimportant, because for instance, a talented footballer, whom the club pays enormous amounts of money, can be a game changer. The same applies for other fields as well, not just football.
The importance of speaking several languages
I want to ask, how many people in this room speak four or more languages? How many of you speak Farsi? Why do you think Farsi is unimportant? Why do you only focus on Armenian, English and Russian?
Armenia is expanding relations with the European Union. We hold a unique position between the EU, the Eurasian Economic Union and Iran. How can Armenia gain from that?
We have advantages and the first of them is the worldwide network of Armenians.
There is a very good profession for you now – translator. You need to not only speak English, Russian or Armenian, but also understand the mentality of different people.
I recommend you to think and make connections, create and act. It sounds great, but it won’t be easy.
The necessity of excessive reading
I read three-four books a month. Many books influenced me. Read, and read incessantly. Read many books and they will help you establish yourself. Don’t waste your time, spend it on reading.
My advice is don’t be afraid and study a lot. It will be the best engine for changing everything in Armenia. I suggest you to step out of the box, rid of the fear and don't hesitate of saying “I don’t know.”
A big dream
It takes courage to have a big dream, because dreams imply readiness for failure. People might have zero faith in you. What we had 15 years ago was a vision of Armenia. We were often told that what we were going to do was impossible. We also made lots of mistakes in those 15 years, but only action can bring about change. I hope the things you study at the university are not limited to good, relevant knowledge. I hope that you also learn to be brave, to act and believe, to make connections and create. I wish you all to dream courageously and be unafraid of errors.
We are in a “perfect storm” at the moment, as so many changes take place in politics, social life and human values.
I think that my family and I can have a role in building a better future. I want to show that despite being a small country in a troublesome region, Armenia can become a leading example for many nations. We can not only be good for ourselves, but also do something good for the world. My big dream is to contribute to making the world a better and safer place.