Ռուբեն Վարդանյան. Դուրս եկեք քառակուսի արկղից եւ ազատվեք վախերից - Mediamax.am
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Վերոնիկա Զոնաբենդը 2018թ. մարտի 20-ին հանդիպել են Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի դասախոսական կազմի եւ  ուսանողների հետ։
Հանդիպման ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանը առաջին անգամ ներկայացրել է IdeA-ի ապագա նոր կարգախոսը՝ «Մտածիր եւ կապիր, մտածիր եւ ստեղծիր, մտածիր եւ գործիր» (Think to connect, think to create, think to act):
«Աշխարհը դառնում է փոխկապակցված եւ մենք ապրում ենք յուրահատուկ ժամանակներում: Մտածիր եւ կապիր (think to connect). սա խելացի, կրթված մարդկանց նույն արժեքի շուրջ համախմբելու լավագույն ուղին է:
Մտածիր եւ ստեղծիր (think to create), երբ այդ մարդկանց իրար հետ կապելուց հետո դու մտածում ես ինչ-որ հետաքրքիր, անսովոր, նոր բան ստեղծելու մասին: Մտածիր եւ գործիր (think to act), երբ դու ոչ միայն մտածում ես, այլեւ գործում: Ես կարծում եմ, սա այն հիմնական բացատրությունն է հարցին, թե ով ենք մենք եւ ինչ ենք անում: Մեր նպատակն է անել մի բան, որը չի չափվում գումարով եւ բերում է երջանկություն»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Նա անդրադարձել է ՄԱԿ-ի զեկույցին, ըստ որի Հայաստանը երջանիկ երկրների սանդղակում 129-րդ տեղն է զբաղեցնում: Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ այդ ցուցանիշն իրեն դուր չի գալիս, քանի որ խոսում է այն մասին, թե «ինչպես ենք մենք մեզ զգում, որն է մեր երազանքը, ինչ ենք մտածում մեր ապագայի մասին, եւ, արդյոք, իսկապես հավատում ենք, որ կարող ենք ավելի լավ բան անել հաջորդ սերնդի համար»:
Մեդիամաքսը գրի է առել հանդիպմանը հնչած առավել ուշագրավ մտքերը:
Եռանկյունու կարեւոր կողմերը
Կրթությունը, կայուն զարգացումը եւ միգրացիան եռանկյունու կողմերն են, որոնք ի մի բերելը եւ զարգացնելն ավելի ու ավելի կարեւոր է դառնում: Սա երկրի հաջողության կամ անհաջողության կարեւոր տարր է: Կան միգրացիայի տարբեր տեսակներ եւ դրանք շատ մեծ ազդեցություն են թողնում տնտեսական աճի վրա:
Միգրացիայի տեսակներից մեկն ուղեղների արտահոսքն է: Շատերը լքում են երկիրն ավելի լավ կրթություն ստանալու համար: Ուղեղների արտահոսքը միայն հայերին չէ բնորոշ, նույնիսկ զարգացած երկրներից են մարդիկ հեռանում: Մարդիկ գնում են այլ երկրներ, որտեղ կարող են հաջողության հասնել:
Ես հավատում եմ, որ աշխարհի ապագայի կարեւոր շարժիչը կրթությունն է: Այն այսօրվա աշխարհում մեծագույն արդյունաբերություն է, որը, ցավոք, վատ է կառավարվում: Այն հեռանկարային ներդրում է՝ համարժեք բանկային գործին կամ տեխնոլոգիաներին:
Կրթությունն այսօր փոխվում է, որովհետեւ մասնագիտությունը, որն ընտրում ես այսօր, կարող է տասը տարի անց գոյություն չունենալ տեխնոլոգիաների պատճառով: Դա բոլորիս դրդում է սովորել ողջ կյանքի ընթացքում:
Կրթության առաջ կանգնած մարտահրավերները
Այսօրվա ամենակարեւոր ճգնաժամն այն է, որ շատ երկրներում ուսուցիչները պատշաճ հարգանքի չեն արժանանում հասարակության կողմից:
Լավ օրինակ է Ֆինլանդիան, որի բանաձեւը շատ պարզ է՝ 10 լավագույն ուսանողներից 7-ն ուզում է ուսուցիչ դառնալ: Ամերիկայում, օրինակ, 10 լավագույն աշակերտից միայն 2-ն ունեն այդ ցանկությունը, Ռուսաստանում՝  միայն 1-ը 30-ից:
Ուսուցչի կերպարի վերադարձը մեծագույն մարտահրավեր է ցանկացած հասարակության համար: Ուսուցիչները, մենթորները, մարդիկ, ովքեր ոչ միայն կրթում են եւ կիսվում տեղեկատվությամբ, այլեւ արժեքներ են փոխանցում եւ ոգեշնչում են: Դա հեշտ չէ, քանի որ բոլորս վախենում ենք ապագայից, չգիտենք ինչ է լինելու վաղվա օրը:
Մենք ուզում եք որոշակի կայունություն ստանալ այն պարագայում, երբ արագ փոփոխություններ են տեղի ունենում միաժամանակ բազմաթիվ ուղղություններով:
Ազգայնականությունը, մեկուսացումը եւ պոպուլիզմը դառնում են հիմնական տրենդերը: Մարդիկ իսկապես վախենում են իրենց ապագայի համար:
Կեղծ իրականությունն ու փողի անկարեւորությունը
Կեղծ նորությունները նոր իրականության մի մասն են: Այսօր իրականությունների միջեւ տարբերություններն անկառավարելի են դարձել: Ոչ ոք չի կարող տարբերակել: 10 տարի անց մենք կարող ենք ապրել մի աշխարհում, որտեղ կեղծված իրականությունն ու ճիշտ իրականությունը չեն տարբերվի:
Մենք ապրում ենք մի աշխարհում, որտեղ փողը գնալով քիչ կարեւոր է դառնում, եւ առաջնային է դառնում տաղանդավոր մարդը: Գումարը դառնում է անկարեւոր, քանի որ մեկ տաղանդավոր մարդ, ում համար, օրինակ, ֆուտբոլային ակումբը հսկայական գումարներ է վճարում, կարող է փոխել ողջ խաղը: Սա միայն ֆուտբոլում չէ, ամենուր է:
Լեզուների իմացության կարեւորությունը
Ես ուզում եմ հարցնել՝ քանի՞ մարդ կա այստեղ, որ գիտի չորս եւ ավելի լեզու: Ձեզանից քանի՞սն է խոսում պարսկերեն: Ինչո՞ւ եք կարծում, որ պարսկերենը կարեւոր չէ, ինչու եք միայն հայերենի, անգլերենի եւ ռուսերենի մասին մտածում:
Այժմ Հայաստանը ընդլայնում է կապերը Եվրամիության հետ: Մենք բացառիկ դիրք ունենք ԵՄ-ի, Եվրասիական միության եւ Իրանի մեջտեղում: Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանն օգուտ քաղել դրանից:
Մենք առավելություններ ունենք, եւ առաջինը հայերի ցանցն է, որ սփռված է ամբողջ աշխարհում:
Ձեզ համար հիմա լավ մասնագիտություն կա՝ թարգմանչի մասնագիտությունը: Դուք ոչ միայն պետք է խոսեք անգլերեն, ռուսերեն կամ հայերեն, այլեւ պետք է հասկանաք տարբեր մարդկանց մտածելակերպը:
Ձեզ խորհուրդ կտամ մտածել եւ կապեր հաստատել, արարել ու գործել, դա հրաշալի է հնչում, բայց հեշտ չէ անել:
Շատ կարդալու անհրաժեշտությունը
Ես ամեն ամիս երեք-չորս գիրք եմ կարդում: Շատ գրքեր կան, որոնք ազդել եմ իմ վրա: Կարդացեք եւ կարդացեք անդադար: Շատ գրքեր կարդացեք, դրանք կնպաստեն ձեր կայացմանը: Մի վատնեք ձեր ժամանակը, ծախսեք այն կարդալու վրա:
Իմ խորհուրդն է՝ չվախենալ, շատ սովորել: Դա կլինի լավագույն շարժիչը Հայաստանում ամեն ինչ փոխելու համար: Առաջարկում եմ դուրս գալ քառակուսի արկղից, ձերբազատվել վախից, չվախենալ ասել՝ «ես չգիտեմ»:
Մեծ երազանքը
Մեծ երազանք ունենալու համար հարկավոր է շատ քաջ լինել, քանի որ երազանքը ենթադրում է նաեւ ձախողումներին պատրաստ լինել: Մարդիկ կարող են չհավատալ, որ դուք կանեք դա: Այն, ինչ ունեինք 15 տարի առաջ, Հայաստանի մեր տեսլականն էր: Մենք հաճախ լսում էինք, որ այն, ինչ պատրաստվում ենք անել, անհնար է: Մենք նաեւ շատ սխալներ ենք գործել այս 15 տարվա ընթացքում, բայց միայն գործելով կարելի է փոփոխություններ անել: Հուսով եմ, որ այն, ինչ սովորում եք համալսարանում, չի սահմանափակվում միայն լավ, կարեւոր գիտելիք ստանալով, նաեւ սովորում եք քաջ լինել, գործել, հավատալ, կապեր հաստատել եւ արարել: Ես ցանկանում եմ, որ դուք խիզախ լինեք եւ չվախենաք սխալներից:
Մենք «իդեալական փոթորիկի» իրավիճակում ենք, այնքան բաներ են փոխվում քաղաքական, սոցիալական, մարդկային արժեքների տիրույթում:
Համարում եմ, որ իմ ընտանիքի հետ կարող եմ դերակատարություն ունենալ ապագան ավելի պայծառ դարձնելու հարցում: Ես ցանկանում եմ ցույց տալ, որ չնայած փոքր երկիր լինելուն եւ բարդ տարածաշրջանում գտնվելուն, Հայաստանը կարող է շատ ազգերի համար առաջատար մոդել լինել: Մենք կարող ենք ոչ միայն լավը լինել մեզ համար, այլեւ որեւէ լավ բան անել աշխարհի համար: Իմ մեծ երազանքն է՝ նպաստել, որպեսզի աշխարհն ավելի լավն ու ավելի ապահով դառնա:

Рубен Варданян: Будьте храбрыми в эпоху «идеального шторма» - Mediamax.am
20 марта 2018 года соучредители фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) Рубен Варданян и Вероника Зонабенд встретились со студентами и преподавателями Американского университета Армении.
На встрече Рубен Варданян впервые представил новый слоган IDeA:  «Думай и связывай, думай и создавай, думай и действуй» (Think to connect, think to create, think to act).
«Мир становится взаимозависимым, и мы живем в особое время. «Думай и связывай» (think to connect) – это лучший способ объединить умных, образованных людей вокруг единых ценностей.
Стадия «Думай и создавай»  (think to create) наступает, когда, объединив людей, ты стремишься создать нечто интересное, необычное и новое. На стадии «Думай и действуй» (think to act) ты не только думаешь, но и действуешь. На мой взгляд, это основной ответ на вопрос, кто мы и что мы делаем. Наша цель – создать нечто,  не измеримое деньгами и приносящее счастье»,- отметил Рубен Варданян.
Он коснулся также доклада ООН, согласно которому Армения занимает 129-е место в рейтинге счастливых стран. Рубен Варданян отметил, что этот показатель ему не нравится, поскольку отражает то, «как мы себя чувствуем, какова наша мечта, что мы думаем о своем будущем и верим ли мы, что можем сделать нечто лучшее для нового поколения».
Медиамакс записал наиболее интересные мысли Рубена Варданяна.
Важные стороны треугольника
Образование, устойчивое развитие и миграция – это стороны треугольника, объединение и развитие которых становится все важнее и важнее. Это важный элемент успеха или фиаско страны. Есть разные виды миграции и они оказывают большое влияние на экономический рост.
Один из видов миграции –  утечка мозгов. Многие покидают страну, чтобы получить лучшее образование. Утечка мозгов присуща не только армянам: люди покидают даже самые развитые страны и уезжают в те страны, где могут достичь успеха.
Я верю, что важным двигателем для будущего мира является образование. В современном мире это та важнейшая индустрия, которая, к сожалению, плохо управляется. Это - перспективные инвестиции, соразмерные банковскому делу или технологиям.
Образование сегодня меняется, поскольку профессия, которую выбираешь сегодня, может через 10 лет исчезнуть из-за технологий. Это заставляет нас учиться на протяжении всей жизни.
Вызовы на пути образования
Сегодня самым важным кризисом является то, что во многих странах учителя не получают должного уважения со стороны общества.
Хорошим примером является Финляндия, где 7 из 10-и лучших учеников хотят стать учителями. В Америке из 10 лучших учеников подобную цель имеют только двое, а в России – только один из тридцати.
Восстановление образа учителя - крупнейший вызов для любого общества. Учителя и менторы – это люди, которые не только дают образование и делятся информацией, но и транслируют ценности и вдохновляют. Это нелегко, поскольку все мы боимся будущего, не знаем, каким будет завтрашний день.
Мы хотим добиться определенной стабильности, когда быстрые изменения происходят одновременно по ряду направлений. Национализм, изоляция и популизм становятся основными трендами.
Ложная реальность и незначительность денег
Фейковые новости являются частью новой реальности. Сегодня различия между реальностями становятся неуправляемыми: их сложно различить. 10 лет спустя мы можем жить в мире, где ложная и настоящая реальность будут неразличимы.
Мы живем в мире, где деньги становятся все менее важными, и на первый план выходит талантливый человек. Деньги теряют важность, поскольку один талантливый человек, за которого, к примеру, футбольный клуб платит огромные суммы, может изменить всю игру. Это происходит не только в футболе, а везде.
Важность изучения языков
Я хочу спросить, сколько людей в аудитории владеют четырьмя и более языками?  Кто из вас говорит на фарси? Почему вам кажется, что персидский неважен, почему вы думаете только об армянском, английском и русском?
Сейчас Армения расширяет свои связи с Евросоюзом. Мы занимаем исключительную позицию связующего моста между ЕС, Евразийским союзом и Ираном. Как Армения может воспользоваться этим?
У нас есть преимущества, и первое из них – это сеть развеянных по всему миру армян.
Для вас сейчас есть хорошая профессия – профессия переводчика. Вы должны не только говорить по-английски, по-русски, по-армянски, а понимать менталитет разных людей.
Я советую вам думать и устанавливать связи, созидать и действовать. Это звучит красиво,  но реализовать все это нелегко.
Много читать
Я читаю три-четыре книги в месяц. Есть много книг, которые повлияли на меня. Читайте и делайте это непрерывно. Читайте много книг, они будут способствовать вашему становлению. Не тратьте свое время зря, используйте его для чтения.
Мой совет – не бояться много учиться. Это станет лучшим двигателем для того, чтобы изменить все в Армении. Предлагаю выйти из привычной «коробки», избавиться от страхов и не бояться говорить – «я не знаю».
Большая мечта
Большая мечта требует большой смелости, поскольку она предполагает также готовность к поражениям. Люди могут не верить, но вы сделаете это. Все то, что мы имели 15 лет назад, было нашим видением Армении. Мы часто слышали, что все, что мы намерены сделать, невозможно осуществить. Мы совершили немало ошибок за эти 15 лет, но лишь действуя, можно изменить что-то. Надеюсь, что все, чему вы учитесь в университете, не ограничивается лишь хорошими, важными знаниями, вы также учитесь быть смелыми, действовать, верить, устанавливать контакты и созидать. Хочу, чтобы вы были смелыми и не боялись ошибок.
Мы находимся в ситуации «идеального шторма», столько всего меняется в политической и социальной плоскости, в системе человеческих ценностей.
Я считаю, что вместе со своей семьей могу внести свой вклад в обеспечении более яркого будущего. Хочу показать, что, будучи маленькой страной, расположенной в сложном регионе, Армения может стать ролевой моделью для многих стран. Мы можем стать хорошими для себя, но и сделать что-то для мира, делая его лучше. Моя большая мечта – способствовать тому, чтобы мир стал лучше и безопаснее.