«Ավրորա»-ն երկար ճանապարհ ունի անցնելու, ասել է Վարդանյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ հունիսի 8-10-ը կայանալիք «Ավրորա» մարդասիրական միջոցառման նախապատրաստական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
Մարտի 20-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում նա ասել է, որ միջոցառումներն այս տարի կազմակերպվելու են «ուրիշ ձեւով եւ ուրիշ վայրում»:
«Ճանապարհը երկար է: Ամենահետաքրքիր դժվարությունն այն է, որ նախաձեռնության ծավալները մեր պատկերացումներից ավելի արագ են աճում: Այս տարի մենք ստացանք 500 բացառիկ պատմություն, եւ այդ թիվը 5 անգամ գերազանցում է առաջին տարվա ցուցանիշը: Շատ բարդ աշխատանք է պատմությունների միջեւ ընտրություն կատարելը, բայց մենք ունենք բացառիկ մարդկանց խումբ, որոնք այդ գործն անում են շատ ազնվորեն»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Նա նշել է, որ մյուս դժվարությունը կապված է միջոցառումների աշխարհագրության ընդլայնման հետ՝ վերջին ամիսներին առաջին անգամ միջոցառումներ են կազմակերպվել ոչ միայն Երեւանում, այլեւ Նյու Յորքում, Բեռլինում, կլինեն նաեւ Մոսկվայում եւ Լոնդոնում:
«Մենք միշտ հարցնում ենք ինքներս մեզ՝ որքանո՞վ է կայուն այս շարժումը, որքանո՞վ կարող է լայնածավալ դառնալ: Մյուս կողմից՝ փորձում ենք այնպես անել, որ Հայաստանում մարդիկ ճիշտ ըմբռնեն «Ավրորա»-ի գաղափարը: Հուսով ենք, որ այս տարի եւս կունենանք կամավորների մեծ քանակ»,- նշել է Ռուբեն Վարդանյանը:
«Ավրորա»-ն հավաքագրում է կամավորներին
«Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի մեկնարկը, ըստ Ռուբեն Վարդանյանի, ճիշտ պահին տրվեց, երբ Սիրիայի ժողովուրդն էր հայտնվել նույն այն իրավիճակում, ինչ հայերը 100 տարի առաջ.
«Շատ կարեւոր է խոսել մարդկային արժեքների մասին: Մարդ մնալն այն պայմաններում, երբ դու ինքդ ծանր վիճակում ես, խիստ կարեւոր է: Մենք երկար ճանապարհ ունենք անցնելու, ամենադժվարը մարդկանց մտածելակերպը փոխելն է»:
IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդն անդրադարձել է «Ավրորա»-ի եւ «Scholae Mundi Armenia» հիմնադրամի կողմից համատեղ կրթաթոշակների տրամադրմանը Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ուսանողներին, որոնք Սիրիայի, Իրաքի, Լիբանանի, Հորդանանի եւ Եգիպտոսի քաղաքացիներ են:
Նա ասել է, որ 1 միլիոն դոլար կազմող կրթաթոշակային ֆոնդն այժմ հասանելի կլինի նաեւ Իրանից եւ Վրաստանից ժամանած ուսանողների համար:
Վերոնիկա Զոնաբենդը նշել է, որ այդ ուսանողները, բացի մեր երկիրն իրենց մշակույթով հարստացնելուց, դառնում են Հայաստանի դեսպաններն իրենց երկրներում:
«Այդ ուսանողները Հայաստան են բերում իրենց մշակույթ ու հարստացնում են մեր երկիրը: Օգնելով այդ ուսանողներին, մենք մեր պարտքն են տալիս այն ոչ այդքան հարուստ ընտանիքներին, որոնք, չնայած բազմաթիվ դժվարություններին, Հայոց ցեղասպանության ժամանակ փրկել եւ օգնել են հայերին: Հիմա էլ մեր ազգը, ամենահարուստը չլինելով, օգնում է ուրիշներին», - հավելել է Ռուբեն Վարդանյանը:

«Авроре» предстоит долгий путь, заявил Варданян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Соучредитель фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) Рубен Варданян заявил, что подготовка к предстоящим 8-10 июня мероприятиям гуманитарной премии «Аврора» идет полным ходом.
Общаясь с журналистами после встречи со студентами Американского университета Армении 20 марта, он заявил, что в этом году мероприятия пройдут «в другом формате и в другом месте».
«Нам предстоит долгий путь. Самая интересная трудность заключается в том, что масштаб инициативы растет быстрее, чем мы ожидали. В этом году мы получили 500 исключительных историй, и эта цифра в 5 раз превышает показатель первого года. Очень сложно делать выбор между историями, но у нас есть группа исключительных людей, которые очень добросовестно выполняют эту работу»,- отметил Рубен Варданян.
Он подчеркнул, что другая сложность связана с расширением географии мероприятий: в последние месяцы мероприятия впервые прошли за пределами Еревана - в Нью-Йорке и Берлине. В скором времени планируется провести мероприятия в Москве и Лондоне.
«Мы всегда задаемся вопросами: насколько устойчиво данное движение и насколько широким может быть его охват? С другой стороны, мы стараемся сделать так, чтобы в Армении люди правильно восприняли идею «Авроры». Надеемся, что в этом году у нас также будет много волонтеров»,- отметил Рубен Варданян.
По его словам, старт гуманитарной премии «Аврора» был тогда, когда сирийский народ оказался в той же ситуации, что и армяне 100 лет назад:
«Очень важно говорить о человеческих ценностях. Оставаться человеком в условиях, когда ты сам находишься в сложной ситуации, крайне важно. Нам предстоит долгий путь, самое сложное – изменить мышление людей».
Соучредитель фонда IDeA Вероника Зонабенд говорила о совместных стипендиях «Авроры» и фонда «Scholae Mundi Armenia», которые предоставляются студентам Американского университета Армении, являющимся гражданами Сирии, Ирака, Ливана, Иордании и Египта.
Она отметила, что стипендиальный фонд, составляющий 1 миллион долларов, отныне будет доступен также студентам из Ирана и Грузии.
Вероника Зонабенд отметила, что иностранные студенты не только обогащают нашу страну своей культурой, но и становятся «послами» Армении в своих странах.
«Эти студенты привносят в Армению свою культуру и обогащают нашу страну. Помогая этим студентам, мы выполняем свой долг перед теми небогатыми семьями, которые, несмотря на множество трудностей, помогали армянам во время Геноцида. А сейчас наша нация, будучи не самой богатой, помогает другим»,- добавил Рубен Варданян.