Բիլ Գեյթս. Սպասում եմ, երբ համակարգիչները մարդկանց պես կկարդան
Microsoft ընկերության համահիմնադիր, բարերար Բիլ Գեյթսը վերջերս պատասխանել է Reddit կայքի օգտատերերի հարցերին: Ներկայացնում ենք Գեյթսի առավել ուշագրավ պատասխանները:
Ավտոմատացման մասին
Արդյունաբերական հեղափոխությունից ի վեր ավտոմատացումը խթանել է արտադրության արդյունավետությունը: Ծրագրային ապահովման զարգացումը կնպաստի արդյունավետության աճին, այդ իսկ պատճառով հարկավոր է լրջորեն մտածել մարդկանց համապատասխան կրթությամբ ապահովելու եւ ապագայի մասնագիտություններին պատրաստելու մասին:
Ավտոմատացումն, ընդհանուր առմամբ հիանալի երեւույթ է: Նրա շնորհիվ մենք կկարողանանք ավելի քիչ աշխատել, սակայն էական փոփոխություններ տեղի կունենան ոչ շուտ, քան մեկ սերունդ հետո:
Ապագայի տեխնոլոգիաների մասին
Ես անհամբեր սպասում եմ, թե երբ համակարգիչները կսովորեն կարդալ եւ հասկանալ տեքստեր՝ մարդկանց պես: Դա հիանալի կլինի: Այսօր համակարգիչները կարող են փնտրել որոշակի բառեր, սակայն դեռեւս չեն հասկանում, ինչ է արձակուրդը, կարիերան կամ ընտանիքը:
Microsoft-ը մյուս կազմակերպությունների հետ միասին աշխատում է իսկապես օգտակար վիրտուալ օգնական ստեղծելու ուղղությամբ: Ծրագրային ապահովման ոլորտում այս գաղափարը միշտ Սուրբ Գրաալի պես մի բան է եղել, եւ այժմ, երբ համակարգչային տեսողության եւ մեքենայի միջոցով խոսքի վերարտադրման խնդիրները գրեթե լուծվել են, այն առավել հետաքրքիր է դառնում:
Մեկ այլ հեռանկարային ոլորտ է ռոբոտաշինությունը: Զարմանալի է, թե ինչպես մարդու մարմինը կարող է շարժվել եւ համագործակցել այլ օբյեկտների հետ: Որոշ փորձագետներ կարծում են, որ արդեն տասը տարի անց ռոբոտները կարող են մարդկանց  հետ համարժեք կարողություններ ունենալ, իսկ մյուսները համոզված են, որ այս ամենն իրագործվելու համար ավելի շատ ժամանակ կպահանջվի:
Տնտեսական անհավասարության մասին
Հարկավոր է կատարելագործել սոցիալական պաշտպանություն եւ հավասար հնարավորություններ տրամադրող համակարգերը: Զարմանում եմ, որ շատ երկրներ ժառանգության հարկ չեն սահմանում: Այն թույլ կտա ճիշտ վերաբաշխել եկամուտները եւ կանխել դինաստիաների առաջացումը: Չնայած իր թերություններին՝ վերջին 200 տարվա ընթացքում մեր տնտեսական համակարգը զգալի նյութական հարստություն է կուտակել, եւ այժմ այն արդար կերպով վերաբաշխելու ժամանակն է:
Պետության դերի մասին
Կարծում եմ, մարդիկ չափից շատ ակնկալիքներ ունեն պետությունից: Այո, մեր պետությունը աճելու տեղ ունի, սակայն նախաձեռնող խմբերը կարող են անել այն, ինչին պետությունը ունակ չէ. օգնել դպրոցներին, աջակցել աղքատությունից տառապող մարդկանց: Սա աշխատում է միջազգային մակարդակով: Կցանկանայի, որպեսզի քաղաքացիական հասարակությունն ավելի նախաձեռնող լիներ:

Сооснователь компании Microsoft, миллиардер и филантроп Бил Гейтс ответил на вопросы пользователей сайта Reddit. Он рассказал о том, как на его судьбу повлияло происхождение, какие технологии кажутся ему наиболее перспективными и почему он не доверяет криптовалютам. Мы публикуем несколько самых интересных ответов Гейтса на основе материала, опубликованного в HBR-Russia.
Об автоматизации
Автоматизация стимулировала рост эффективности производства со времен индустриальной революции. С развитием программного обеспечения эффективность будет все выше, поэтому нам нужно всерьез задуматься о том, как обучать и готовить людей к профессиям, которые появятся в будущем. В целом автоматизация - замечательная вещь. Благодаря ей мы сможем меньше работать, но значительные перемены произойдут не раньше, чем через поколение.
О технологиях будущего
Я очень жду момента, когда компьютеры научатся читать и понимать текст не хуже людей. Это будет изумительно. Сегодня компьютеры могут искать определенные слова, но не понимают, что такое отпуск, карьера или семья.
Microsoft и другие компании работают над этим, чтобы создать действительно полезного виртуального помощника. Это всегда было Святым Граалем в сфере разработки ПО, и сейчас, когда вопросы компьютерного зрения и воспроизводства речи машиной почти решены, это вызывает все больший интерес.
Другая перспективная область - робототехника. То, как человеческое тело может двигаться и взаимодействовать с объектами, удивительно. Некоторые эксперты считают, что достичь равноценных с человеческими способностей роботы смогут уже через десять лет, другие уверены, что на это потребуется значительно больше времени.
Об экономическом неравенстве
Системам обеспечения социальной защиты и предоставления равных возможностей необходимо улучшаться. Меня удивляет, что многие страны не вводят налог на наследство. Он хорошо справляется с перераспределением доходов и предотвращает появление династий. Несмотря на свои недостатки наша экономическая система за последние 200 лет создала значительные материальные богатства, теперь мы можем заняться их более справедливым распределением.
О роли государства
Мне кажется, что люди ждут от государства слишком многого. Да, нашему государству есть куда расти, но инициативные группы могут сделать то, на что государство неспособно: помогать в школах, поддерживать людей, страдающих от нищеты. Это работает и в международном масштабе. Я бы хотел, чтобы гражданское общество чаще проявляло инициативу.