Արմեն Սարգսյանը մտադիր է խրախուսել երիտասարդներին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը կարծում է, որ երիտասարդության արտագաղթը կանգնեցնել հնարավոր է միայն նրանց ինքնաիրացման եւ ինքնահաստատման համար պայմաններ ստեղծելով:
Ապրիլի 9-ին ՀՀ նախագահի պաշտոնը ստանձնած Արմեն Սարգսյանն այդ մասին ասել է ՏԱՍՍ ռուսական գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Հայ հասարակության առաջնահերթություններից մեկը ես կնշեի երիտասարդության տրամադրվածությունը: Չէ՞ որ արտագաղթը, առաջին հերթին երիտասարդության արտագաղթը կանգնեցնել մենք կարող ենք միայն երիտասարդների ինքնաիրացման, ինքնահաստատման համար, պետականաշինությանը, հասարակական կյանքին մասնակցության համար լիարժեք պայմաններ ստեղծելով, հնարավորություններ ստեղծելով գիտության, կրթության, բիզնեսի, սպորտի և բոլոր այն բնագավառներում, որոնցում նրանք ընդունակ են ու ցանկանում են իրենց ներդրումն ունենալ»,- ասել է նախագահը:
Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ ներքին ու արտաքին քաղաքականության ոլորտում հիմնական պարտականություններից բացի, որոնք ամրագրված են Սահմանադրությամբ, ինքը մտադիր է կենտրոնանալ «Սփյուռքի հետ կապերի ամրապնդման, Հայաստանում նրանց ներկայության ընդլայնման, ներդրումների ներգրավման, քաղաքացիական հասարակության զարգացման, կրթության, գիտության, երիտասարդներին խրախուսելու վրա»:

Armenian President intends to encourage the youth - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Armen Sarkissian believes that it is possible to stop the emigration of young people by creating favorable conditions for their self-fulfillment.
President Sarkissian, whose inauguration took place on April 9, said this in an interview to TASS Russian news agency.
“The moods prevailing among the youth is one of priority issues of the Armenian society today.
By saying this I mean the extent to which young citizens of Armenia are motivated, committed to participation in the progress of the country and how demanded they are in the market. The only way to stop the emigration, especially that of the youth, is creating relevant conditions for their self-fulfillment, as well providing them with rightful opportunity to participate in state-building, community life, contributions to the science, education, business, sport, etc,” Armen Sarkissian said.
Armen Sarkissian noted that in addition to his main responsibilities in domestic and foreign policies, defined by the Constitution, he intends to focus on “strengthening ties with the Armenian diaspora, expanding its presence in the country, attracting investments, developing civil society, boosting education, science and encouraging the youth.”