Արմեն Սարգսյանը մտադիր է խրախուսել երիտասարդներին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը կարծում է, որ երիտասարդության արտագաղթը կանգնեցնել հնարավոր է միայն նրանց ինքնաիրացման եւ ինքնահաստատման համար պայմաններ ստեղծելով:
Ապրիլի 9-ին ՀՀ նախագահի պաշտոնը ստանձնած Արմեն Սարգսյանն այդ մասին ասել է ՏԱՍՍ ռուսական գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Հայ հասարակության առաջնահերթություններից մեկը ես կնշեի երիտասարդության տրամադրվածությունը: Չէ՞ որ արտագաղթը, առաջին հերթին երիտասարդության արտագաղթը կանգնեցնել մենք կարող ենք միայն երիտասարդների ինքնաիրացման, ինքնահաստատման համար, պետականաշինությանը, հասարակական կյանքին մասնակցության համար լիարժեք պայմաններ ստեղծելով, հնարավորություններ ստեղծելով գիտության, կրթության, բիզնեսի, սպորտի և բոլոր այն բնագավառներում, որոնցում նրանք ընդունակ են ու ցանկանում են իրենց ներդրումն ունենալ»,- ասել է նախագահը:
Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ ներքին ու արտաքին քաղաքականության ոլորտում հիմնական պարտականություններից բացի, որոնք ամրագրված են Սահմանադրությամբ, ինքը մտադիր է կենտրոնանալ «Սփյուռքի հետ կապերի ամրապնդման, Հայաստանում նրանց ներկայության ընդլայնման, ներդրումների ներգրավման, քաղաքացիական հասարակության զարգացման, կրթության, գիտության, երիտասարդներին խրախուսելու վրա»:

Армен Саргсян намерен стимулировать молодежь
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян считает, что остановить эмиграцию молодых людей можно, создав условия для их самореализации и самоутверждения.
Армен Саргсян, вступивший в должность 9 апреля, сказал об этом в интервью российскому агентству ТАСС.
«Среди первоочередных проблем армянского общества я бы назвал настроения молодежи.
Имею в виду то, насколько молодые граждане мотивированы, настроены на участие в прогрессе страны, насколько они востребованы. Остановить эмиграцию населения и, в первую очередь, молодежи, мы можем лишь создав условия для самореализации, самоутверждения молодых, их полноправного участия в построении государства, в жизни общества, возможности сказать свое слово в науке, образовании, бизнесе, спорте», - заявил президент.
Армен Саргсян отметил, что наряду с основными обязанностями в области внутренней и внешней политики, которые определены Конституцией, он намерен сосредоточиться на «вопросах упрочения связей с диаспорой, расширения ее присутствия в Армении, привлечения инвестиций, развития гражданского общества, поощрения образования, науки, стимулирования молодежи».