Լուսանկարը` Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամ
Ապրիլի 18-ին Մալթայի 6-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում մեկնարկել են Հայաստանի մշակույթի օրերը, որոնք կտեւեն մինչեւ ապրիլի 30-ը:
Հայաստանի մշակույթի օրերի ընթացքում կկայանան 9 համերգներ, ցուցահանդեսներ եւ ֆիլմերի ցուցադրություններ:
Հայկական մշակույթի օրերն անց են կացվում Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի աջակցությամբ՝  Մալթայի մշակույթի, սոցիալական արդարության եւ տեղական ինքնակառավարման նախարարության, Հայաստանի մշակույթի նախարարության, Arts Council Malta-ի եւ Valletta-2018 Foundation-ի հետ համատեղ:
Այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Մալթայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը:
Մամուլի ասուլիսում Իտալիայում եւ Մալթայում Հայաստանի դեսպան Վիկտորիա Բաղդասարյանը ընդգծեց Հայաստանի մշակութային օրերը նման լայնածավալ կերպով անցկացնելու կարեւորությունը հատկապես հիմա, երբ Մալթայի մայրաքաղաք Վալետան հռչակվել է 2018 թվականի Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք:
Վիկտորիա Բաղդասարյանը եւ Կոնստանտին Իշխանովը Վիկտորիա Բաղդասարյանը եւ Կոնստանտին Իշխանովը
Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովի խոսքով, Մալթայում հայկական մշակույթը ներկայացնելու գաղափարը տարիներ առաջ էր ծագել: Այն փաստը, որ այս տարի Հայաստանի Պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը դարձավ Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնի ռեզիդենտ, նպաստեց Հայկական օրերի անցկացմանը:
Առաջին համերգը, որը կայացավ Վալետայի Միջերկրածովյան կենտրոնի (Mediterranean Conference Centre-MCC) Republic Hall-ում, նվիրված էր Արամ Խաչատրյանի 115-ամյակին: Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, կատարեց «Դիմակահանդես» սյուիտը, հատվածներ «Գայանե» բալետից:
Համերգի առանցքային մասը Արամ Խաչատրյանի՝ ջութակի եւ նվագախմբի համար կոնցերտն էր՝ Ղազախստանի ժողովրդական արտիստուհի, Ղազախստանի արվեստների ազգային համալսարանի ռեկտոր, հեղինակավոր մրցույթների դափնեկիր, ջութակահարուհի Այման Մուսախոջաեւայի կատարմամբ:
Համերգին նախորդող մամուլի ասուլիսում ջութակահարուհին խոստովանել էր, որ կոմպոզիտորը կարեւոր դեր է խաղացել իր կյանքում.
Այման Մուսախոջաեւան Այման Մուսախոջաեւան
«Երբ 12 տարեկան էի, Արամ Խաչատրյանը ժամանել էր Ալմա-Աթա եւ ինձ բախտ վիճակվեց նվագել նրա համար: Նա ասաց, որ ես մեծ երաժիշտ եմ լինելու, սակայն միշտ պետք է հիշեմ, որ համբերությունն ու քրտնաջան աշխատանքն անչափ կարեւոր են՝ հաջողության հասնելու համար եւ նվիրեց իր՝ ջութակի համար գրված կոնցերտի նոտաները»:
Նույն օրը MCC-ում բացվեց նաեւ «Երաժշտության միջազգային լեզու» վերնագրված Արամ Խաչատրյանի լուսանկարների ցուցահանդեսը, որը կտեւի մինչեւ ապրիլի 22-ը:
Հայ մշակույթի օրերի մասնակիցներից են «Արաքս» պարային համույթը, դաշնակահարուհի Նարե Արղամանյանը, Խաչատուրյան տրիոն: Բեմում կմիավորվեն Հայաստանի եւ Մալթայի՝ նվագախմբերը, Մալթայի երգչախմբի կատարմամբ կհնչի Կոմիտաս, կկայանա Տիգրան Մանսուրյանի հեղինակային համերգը, կցուցադրվեն Զավեն Սարգսյանի հեղինակած «Խաչքարեր» եւ «Քարերի գաղտնիքը» ֆոտոցուցահանդեսները, Կոմիտասի կյանքին նվիրված ֆոտոցուցահանդեսը, Արտավազդ Փելեշյանի «Տարվա եղանակները» ֆիլմը:
Հայկական օրերը եզրափակող The Magic Cello համերգով հանդես կգա Չայկովսկու անվան միջազգային մրցույթի դափնեկիր Նարեկ Հախնազարյանը:

Фото: Европейский фонд поддержки культуры
18 апреля в рамках 6-го Международного мальтийского музыкального фестиваля стартовали Дни армянской культуры, которые продлятся до 30 апреля.
В рамках Дней армянской культуры в Мальте пройдут 9 концертов, выставки и показы фильмов.
Дни армянской культуры проходят по инициативе Европейского фонда поддержки культуры при содействии министерства культуры, социальной справедливости и местного самоуправления Мальты, совместно с министерством культуры Армении, Arts Council Malta и Valletta-2018 Foundation.
В этом году исполняется 25-лет установлению дипломатических отношений между Арменией и Мальтой.
На пресс-конференции посол Армении в Италии и Мальте Виктория Багдасарян подчеркнула важность проведения Дней армянской культуры в таком широком масштабе именно сейчас, когда столица Мальты Валетта объявлена Культурной столицей Европы.
Виктория Багдасарян и Константин Ишханов Виктория Багдасарян и Константин Ишханов
По словам президента Европейского фонда поддержки культуры Константина Ишханова, идея презентации армянской культуры в Мальте возникла несколько лет назад. Тот факт, что в этом году Государственный симфонический оркестр Армении стал резидентом международного музыкального фестиваля на Мальте, способствовал ее претворению в жизнь.
Первый концерт состоялся в Холле Республики Средиземноморского центра Валлетты (Mediterranean Conference Centre-MCC) и был посвящен 115-летию Арама Хачатуряна. Под руководством дирижера Сергея Смбатяна филамронический оркестр Мальты исполнил сюиту «Маскарад», отрывки из балета «Гаяне».
Ключевой частью мероприятия стал концерт для скрипки с оркестром в исполнении народной артистки Казахстана, ректора Казахского национального университета искусств, лауреата престижных конкурсов Айман Мусаходжаевой.
Айман Мусаходжаева Айман Мусаходжаева
На пресс-конференции до концерта она призналась, что композитор сыграл важную роль в ее жизни:
«Когда мне было 12 лет, Арам Хачатурян прибыл в Алма-Аты, и мне выпала честь сыграть для него. Он сказал мне, что я стану великим музыкантом, но всегда должна помнить, что терпение и кропотливая работа крайне важны для достижения успеха, и подарил мне ноты своего концерта для скрипки».
В тот же день в MCC открылась выставка фотографий Арама Хачатуряна «Международный язык музыки», которая продлится до 22 апреля.
Участниками Дней армянской культуры являются танцевальный ансамбль «Аракс», пианистка Наре Аргаманян, Трио имени Хачатуряна. На сцене объединятся оркестры Армении и Мальты, в исполнении хора Мальты прозвучат произведния Комитаса. Также состоятся авторский концерт Тиграна Мансуряна, фотовыставки Завена Саргсяна «Хачкары» и «Тайна камней», фотовыставка, посвященная жизни Комитаса, показ фильма Артавазда Пелешяна «Времена года».
В завершение Дней армянской культуры с концертом The Magic Cello выступит лауреат международного конкурса имени Чайковского Нарек Ахназарян.