Լուսանկարը` Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամ
Ապրիլի 18-ին Մալթայի 6-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում մեկնարկել են Հայաստանի մշակույթի օրերը, որոնք կտեւեն մինչեւ ապրիլի 30-ը:
Հայաստանի մշակույթի օրերի ընթացքում կկայանան 9 համերգներ, ցուցահանդեսներ եւ ֆիլմերի ցուցադրություններ:
Հայկական մշակույթի օրերն անց են կացվում Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի աջակցությամբ՝  Մալթայի մշակույթի, սոցիալական արդարության եւ տեղական ինքնակառավարման նախարարության, Հայաստանի մշակույթի նախարարության, Arts Council Malta-ի եւ Valletta-2018 Foundation-ի հետ համատեղ:
Այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Մալթայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը:
Մամուլի ասուլիսում Իտալիայում եւ Մալթայում Հայաստանի դեսպան Վիկտորիա Բաղդասարյանը ընդգծեց Հայաստանի մշակութային օրերը նման լայնածավալ կերպով անցկացնելու կարեւորությունը հատկապես հիմա, երբ Մալթայի մայրաքաղաք Վալետան հռչակվել է 2018 թվականի Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք:
Վիկտորիա Բաղդասարյանը եւ Կոնստանտին Իշխանովը Վիկտորիա Բաղդասարյանը եւ Կոնստանտին Իշխանովը
Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովի խոսքով, Մալթայում հայկական մշակույթը ներկայացնելու գաղափարը տարիներ առաջ էր ծագել: Այն փաստը, որ այս տարի Հայաստանի Պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը դարձավ Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնի ռեզիդենտ, նպաստեց Հայկական օրերի անցկացմանը:
Առաջին համերգը, որը կայացավ Վալետայի Միջերկրածովյան կենտրոնի (Mediterranean Conference Centre-MCC) Republic Hall-ում, նվիրված էր Արամ Խաչատրյանի 115-ամյակին: Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, կատարեց «Դիմակահանդես» սյուիտը, հատվածներ «Գայանե» բալետից:
Համերգի առանցքային մասը Արամ Խաչատրյանի՝ ջութակի եւ նվագախմբի համար կոնցերտն էր՝ Ղազախստանի ժողովրդական արտիստուհի, Ղազախստանի արվեստների ազգային համալսարանի ռեկտոր, հեղինակավոր մրցույթների դափնեկիր, ջութակահարուհի Այման Մուսախոջաեւայի կատարմամբ:
Համերգին նախորդող մամուլի ասուլիսում ջութակահարուհին խոստովանել էր, որ կոմպոզիտորը կարեւոր դեր է խաղացել իր կյանքում.
Այման Մուսախոջաեւան Այման Մուսախոջաեւան
«Երբ 12 տարեկան էի, Արամ Խաչատրյանը ժամանել էր Ալմա-Աթա եւ ինձ բախտ վիճակվեց նվագել նրա համար: Նա ասաց, որ ես մեծ երաժիշտ եմ լինելու, սակայն միշտ պետք է հիշեմ, որ համբերությունն ու քրտնաջան աշխատանքն անչափ կարեւոր են՝ հաջողության հասնելու համար եւ նվիրեց իր՝ ջութակի համար գրված կոնցերտի նոտաները»:
Նույն օրը MCC-ում բացվեց նաեւ «Երաժշտության միջազգային լեզու» վերնագրված Արամ Խաչատրյանի լուսանկարների ցուցահանդեսը, որը կտեւի մինչեւ ապրիլի 22-ը:
Հայ մշակույթի օրերի մասնակիցներից են «Արաքս» պարային համույթը, դաշնակահարուհի Նարե Արղամանյանը, Խաչատուրյան տրիոն: Բեմում կմիավորվեն Հայաստանի եւ Մալթայի՝ նվագախմբերը, Մալթայի երգչախմբի կատարմամբ կհնչի Կոմիտաս, կկայանա Տիգրան Մանսուրյանի հեղինակային համերգը, կցուցադրվեն Զավեն Սարգսյանի հեղինակած «Խաչքարեր» եւ «Քարերի գաղտնիքը» ֆոտոցուցահանդեսները, Կոմիտասի կյանքին նվիրված ֆոտոցուցահանդեսը, Արտավազդ Փելեշյանի «Տարվա եղանակները» ֆիլմը:
Հայկական օրերը եզրափակող The Magic Cello համերգով հանդես կգա Չայկովսկու անվան միջազգային մրցույթի դափնեկիր Նարեկ Հախնազարյանը:

Victoria Baghdasaryan and Konstantin Ishkhanov
Armenian Cultural Days in Malta have kicked off on April 18 in the framework of Malta International Music Festival.
The events will be held until April 30 and feature 9 concerts, exhibitions, and film screenings.
Armenian Cultural Days in Malta are organized by the support of European Foundation for Support of Culture (EUFSC) in cooperation with Ministry for Justice, Culture and Local Government of Malta, Armenian Ministry of Culture, Arts Council Malta, and Valletta 2018 Foundation.
This year marks the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Malta.
Armenian Ambassador to Italy and Malta Victoria Baghdasaryan has spoken at the press conference about the Armenian Cultural Days and attached importance to holding such large-scale events especially in the year when Malta’s capital city Valletta is declared European Cultural Capital.
Victoria Baghdasaryan and Konstantin Ishkhanov Victoria Baghdasaryan and Konstantin Ishkhanov
Photo: EUFSC
According to EUFSC President Konstantin Ishkhanov, the idea of days of Armenian culture in Malta appeared years ago, and Armenia State Symphony Orchestra becoming the resident of Malta International Music Festival this year has made these events more feasible.
The first concert, dedicated to the 115th anniversary of Aram Khachaturian, has been held in Republic Hall of Valletta’s Mediterranean Conference Centre (MCC). Malta Philharmonic Orchestra with Sergey Smbatyan as the conductor performed the Masquerade Suite and pieces from ballet “Gayaneh”.
Khachaturian’s Violin Concerto in D minor has been the key part of the concert as performed by Aiman Mussakhajayeva, National Artist of the Republic of Kazakhstan, Rector of Kazakh National University of Arts and laureate of renowned musical contests.
In the pre-concert press conference, the famous violinist has noted Aram Khachaturian’s special role in her life:
Aiman Mussakhajayeva  Aiman Mussakhajayeva
“When I was 12 years old, Khachaturian visited Almaty and I was lucky to play for him. He told me I would become a great musician, but I ought to remember that patience and hard work are extremely important for success. He gifted me the score for his violin concert.”
On the day of the concert MCC has also opened the exhibition of Aram Khachaturian photos
“International Language of Music”, which will be held until April 22.
Dance Ensemble “Araxe”, pianist Nareh Arghamanyan and the Khachaturian Trio are among the performers on the Armenian side. The cultural events will feature joint performances of the orchestras of Armenia and Malta, Komitas choir music performance by Choir of Malta, author’s concert of Tigran Mansuryan, “The Cross Stones” and “The Mystery of Stones” author’s photo exhibitions by Zaven Sargsyan, exhibition of Komitas photos, and “Seasons of the year” film by Artavazd Peleshyan.
The Armenian Cultural Days in Malta will conclude with The Magic Cello concert performed by winner of the International Tchaikovsky Competition Narek Hakhnazaryan.