«Երիտասարդների զարգացում» նախագիծը կնվազեցնի գործազրկությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության եւ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության նախաձեռնությամբ Երեւանում մեկնարկել է «Երիտասարդների զարգացում» նախագիծը, որն ուղղված է գործազրկության նվազեցմանը:
ԿԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ նախագծի շրջանակում այսօր կազմակերպված «Կյանքի հմտություններ» մեկօրյա դասընթացին մասնակցել է շուրջ 300 երիտասարդ:
Ծրագրի շրջանակում մասնակիցները ձեռք կբերեն ինքնազարգացման եւ ինքնագնահատման հմտություններ, պրոֆեսիոնալ մենթորներից կսովորեն ժամանակի եւ նախագծերի կառավարման, հաղորդակցական, բանակցային եւ վաճառքի հմտություններ, բիզնես պլանավորում, ինչպես նաեւ ֆինանսական գրագիտություն:
Երեւանից բացի, դասընթացներ կանցկացվեն Լոռու, Տավուշի, Կոտայքի, Արագածոտնի եւ Սյունիքի մարզերում:
«Կրթության եւ գիտության նախարարությունը կարեւորում է նմանատիպ միջոցառումների անցկացումը, քանի որ չի կարող լինել որակյալ կրթություն՝ առանց բիզնեսի հետ համագործակցության»,- նշել է ԿԳՆ աշխատակազմի ղեկավար Նաիրի Հարությունյանը:
«Երիտասարդների զարգացում» նախագիծը «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Խմբի» գլոբալ ծրագրերից է, որն իրականացվում է 28 երկրում։ Մինչեւ 2020թ. նախատեսվում է մասնակիցների թիվը հասցնել 500 000-ի»,- ասել է «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Քրիստոֆ Սփեքը:
«Երիտասարդների զարգացում» եռամյա ծրագրի շրջանակում Հայաստանում առաջին տարվա ընթացքում նախատեսվում է աջակցել ավելի քան 2 000 երիտասարդի:

“Youth Empowered” to reduce unemployment
Yerevan /Mediamax/. Ministry of Education and Science of Armenia and Coca-Cola Hellenic Armenia initiated “Youth Empowered” program in Yerevan, aimed at reducing unemployment in the country.
According to Ministry of Education and Science, around 300 young people participated in a one-day life and business skills training today.
Within the frames of the program, the participants will acquire self-development and self-assessment skills; professional mentors will teach them time management, project management, communication, negotiation and sales skills, business planning as well as financial literacy.
Apart from Yerevan, trainings will be organized in Shirak, Lori, Tavush, Kotayk, Aragatsotn and Syunik marzes.
“Ministry of Education and Science attaches special importance to similar events, as quality education can only be achieved through cooperation with business sector,” said
Nairi Harutyunyan, Head of Staff at Ministry of Education and Science of Armenia.
““Youth Empowered” is Coca-Cola Hellenic Group’s global program, which is implemented in 28 countries. We plan to increase the number of participants to 500 000 by 2020,” said Christoph Speck, General Manager of Coca Cola Hellenic Armenia.
The organizers expect to support more than 2000 young people in Armenia within the first year of this three-year program.