11 պատանիներ Մերձավոր Արեւելքից ստացել են «Ավրորա» կրթաթոշակ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարել է «Ավրորա» երախտագիտության կրթաթոշակների արժանացած տասնմեկ պատանիների անունները։
Մերձավոր Արեւելքի յոթ երկրներից ժամանած երիտասարդները 2018թ. սեպտեմբերին սկսել են իրենց ուսումը Միավորված աշխարհի քոլեջներ (UWC) կրթական ցանցի դպրոցներում՝ աշխարհով մեկ։ Կրթաթոշակներն ուսանողներին հնարավորություն են տալիս ապրելու ապահով եւ ստանալու աջակցություն ու լուրջ կրթություն։ Բոլոր կրթաթոշակառուները կամ փախստականներ են, որ կորցրել են մեկ կամ երկու ծնողի, կամ գալիս են մարգինալացված համայնքներից։
2018թ. կրթաթոշակառուները ծագում են Սիրիայից, Լիբանանից, Պաղեստինից, Իսրայելից, Հորդանանից, Եգիպտոսից եւ Իրաքից՝ ընտրվելով այդ երկրներում գործող UWC Ազգային կոմիտեների կողմից։ Երախտագիտության կրթաթոշակները հայության երախտագիտության դրսեւորումն է՝ ուղղված Մերձավոր Արեւելքի այն ժողովուրդներին, որոնք մեկ դար առաջ՝ Հայոց ցեղասպանության տարիներին, օթեւան եւ սնունդ են տրամադրել հայ գաղթականներին։
Ուսանողները տեղաբաշխվել են աշխարհով մեկ գործող Միավորված Աշխարհի Քոլեջներ ցանցի հաստատություններում, այդ թվում՝ Հայաստանում, Նորվեգիայում, Իտալիայում, Գերմանիայում եւ Նիդեռլանդներում։
«Մենք հպարտությամբ ողջունում ենք այս տարվա Երախտագիտության կրթաթոշակառուներին։ «Ավրորա» երախտագիտության կրթաթոշակները հնարավորություն են տալիս ուսանողներին հետամուտ լինելու իրենց երազանքների իրականացմանը։ Սա հատկապես կարեւոր է այն երիտասարդների համար, որոնց կյանքը լրջորեն տուժել է հակամարտությունից եւ տեղահանությունից։ Մենք խորապես հավատում ենք, որ կրթությունն ի զորու է ցանել փոխըմբռնման սերմեր, միավորել մարդկանց, կերտել խաղաղություն եւ դրականորեն ազդել մեր աշխարհի վրա՝ ձեւավորելով ավելի կայուն ապագա։ UWC դպրոցների նախկին, ներկա եւ ապագա ուսանողներն այս շարժման մի մասնիկն են ու ստացել են սովորելու եւ միմյանց օգնելու հնարավորություն։ Սա բարեգործության շղթա է», - ասել է UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարող խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը։
«Հավատացած ենք, որ այս կրթաթոշակային ծրագիրը հավելյալ մի հնարավորություն է, որով մենք նպաստում ենք երիտասարդների շրջանում միջմշակութային փոխանակմանը եւ մարդասիրական արժեքների գիտակցմանը, իսկ ընդհանուր հարկի տակ նրանց միավորելով՝ ընձեռում ենք միմյանցից սովորելու առիթ՝ ձեւավորելով ապագա այն սերունդը, որը մարմնավորելու է երախտագիտության, մեծահոգության եւ մարդկայնության արժեքները», – հավելել է նա։
Այս տարվա կրթաթոշակառուներից Ալիս Ալ-Մոհամադը նշել է.
«Այս հնարավորությունը շատ մեծ նշանակություն ունի ինձ համար, քանի որ ինձ առիթ է տալիս ոչ միայն ծանոթանալու ավելի լավ կրթական մի համակարգի, այլեւ հանդիպելու եւ շփվելու զանազան մշակույթներ կրող մարդկանց հետ։ Նախքան «Ավրորայի» կողմից այստեղ գտնվելու հնարավորություն ստանալը, ես միշտ համարել եմ, որ իմ ազատությունն ու սեփական մտքերով կիսվելու միջոցները սահմանափակված են, մինչդեռ այժմ զգում եմ, որ այդպիսի սահման այլեւս գոյություն չունի»։
$ 7 մլն ընդհանուր ֆոնդ ունեցող Երախտագիտության կրթաթոշակային ծրագրում ներառված են նաեւ Ամալ Քլունիի, Շառլ Ազնավուրի եւ Լամիյա Հաջի Բաշարի անվան կրթաթոշակները։ Ծրագրի ընթացքում հակամարտությունների, աղքատության եւ այլ անբարենպաստ պայմաններից տուժած երկրներից 100 խոստումնալից երիտասարդների եւ ապագա պոտենցիալ առաջնորդների ընձեռվել է UWC ցանցի միջազգային դպրոցներից եւ քոլեջներից մեկում ուսանելու հնարավորություն։

11 refugees and at-risk youth receive Aurora Gratitude Scholarships - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Aurora Humanitarian Initiative has announced eleven recipients of Aurora Gratitude Scholarships.
Young people from seven Middle Eastern countries began their studies at United World Colleges (UWC) around the world in September 2018. The scholarships allow students to live safely, with support and receive a strong education. All recipients are either refugees, living with the loss of one or both parents, or come from marginalized communities.
The 2018 scholars come from Syria, Lebanon, Palestine, Israel, Jordan, Egypt and Iraq, selected by their respective UWC National Committees. The Gratitude Scholarships are concrete expressions of the appreciation of Armenians for the people of the Middle East who offered shelter and food to those displaced by the Armenian Genocide a century ago. The scholars will be based at United World Colleges around the world including Armenia, Norway, Italy, Germany and the Netherlands.
“We are proud to welcome this year’s Gratitude Scholars. The Aurora Gratitude Scholarships make it possible for students to achieve their dreams. This is especially important for those young people whose lives have been seriously impacted by conflict and displacement. We strongly believe in the power of education to sow understanding, unite people, create peace and positively impact our world to create a more sustainable future. The past, current and future students of the UWC schools are part of a movement, they have the opportunity to learn and help each other; it’s the cycle of giving,” said Veronika Zonabend, Chair of the Board of Governors at UWC Dilijan.
“We believe this scholarship is an opportunity to foster inter-cultural exchange and understanding of humanitarian values among young people, bringing them together to learn from and with each other to create a future generation who will exemplify the values of gratitude, generosity and humanity,” she added.
The Gratitude Scholarship program, valued at over $ 7 million, also includes the Amal Clooney Scholarship, the Charles Aznavour Scholarship and the Lamya Haji Bashar Scholarship. Over the duration of the program, 100 promising students and potential future leaders from countries affected by unfortunate circumstances such as conflict or poverty will benefit from the opportunity to study at one of the United World Colleges international schools and colleges. To date, 62 students have been the recipients of Aurora Gratitude and other Aurora scholarships, affording them the opportunity to study within the UWC and American University of Armenia network to gain a meaningful education and internationally recognised qualification. The students are selected based on their academic and extra-curricular engagement and their future potential as young leaders in their communities.
Alice Al-Mohammad, one of the recipients of this year’s Aurora Gratitude Scholarships, said: “I am truly grateful for the opportunity to receive an Aurora Gratitude Scholarship and super excited to start the academic year at UWC with my fellow scholars. This opportunity means a lot to me because I have the chance to experience a better educational system and to meet and learn with students from diverse backgrounds. Before I was offered this scholarship, I have always felt passionate about the freedom to express my ideas but I did not have the confidence to do this, however, this scholarship is an opportunity to pursue my passion. I'd like to thank the Aurora Humanitarian Initiative for creating a platform based on humanitarian values.”