Գազպրոմը բանակցում է Հայաստանի հետ գազի գնի հնարավոր նվազեցման շուրջ
«Գներն իսկապես աճել են, մենք բանակցում ենք այն հարցի շուրջ, թե ինչպես կարելի է դրանք նվազեցնել: Առկա է փոխըմբռնում, թե ինչպես ենք կարող հասնել ավելի ցածր գներին», - ասել է Կուպիյանովը:
Նա նշել է, որ դրան կարող է նպաստել ՀայՌուսգազարդի կապիտալում Գազպրոմի բաժնեմասնակցության ավելացումը: «Մենք, երեւի, կավելացնենք մեր մասնաբաժինը, եւ դա գնի նվազեցման հնարավորություն կստեղծի», - ասել է Կուպրիյանովը:
Հունիսի 17-ին Գազպրոմի ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերի եւ Հայաստանի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի հանդիպմանը քննարկվել էր ՀայՌուսգազարդում Գազպրոմի մասնաբաժնի ավելացումը ՝ ներկայից 80%-ից մինչեւ 100% (20%-ը պատկանում է Հայաստանի կառավարությանը):
Խոսելով գնի նվազեցման մասին, Սերգեյ Կուպրիյանովը, հավանաբար, նկատի ունի ոչ թե այն գինը, որով Ռուսաստանը բնական գազ է մատակարարում Հայաստանին, այլեւ այն գինը, որով գազ է մատակարարվելու հայաստանյան սպառողներին: Հրապարակումների համաձայն, ՀայՌուսգազարդի 20%-ի վաճառքը թույլ կտա Հայաստանի կառավարությանը ներգրավել անհրաժեշտ միջոցներ՝ ռուսական գազի գնի աճը սուբսիդավորելու համար:

Gazprom holds talks on possible decrease in gas price for Armenia
"The prices really grew and we are holding talks on how to decrease them. We understand how we can reach lower prices", said Kupriyanov.
He noted that it may be reached by increasing the share of Gazprom in ArmRosGazprom. "Maybe we will be increasing the share and it will allow us decrease the price", he said.
It was noted at the meeting of Head of Gazprom Aleksey Miller and Minister of Energy and Natural Resources of Armenia June 17 that there is a possibility of increasing Gazprom’s share in ArmRosGazprom from 80% up to 100%.
Speaking about the price reduction, Sergey Kupriyanov is likely to mean not the price at which Russia sells gas to Armenia but the price at which the gas will be supplied to consumers.
According to publications of the Armenian media, selling of 20% shares of ArmRosGazprom will allow the Armenian government to attract funds necessary for subsidizing the increase in price for Russian gas.
According to Mediamax's information, the session of Board of Shareholders of ArmRosGazprom will be held in Yerevan today.