Գազպրոմը բանակցում է Հայաստանի հետ գազի գնի հնարավոր նվազեցման շուրջ
«Գներն իսկապես աճել են, մենք բանակցում ենք այն հարցի շուրջ, թե ինչպես կարելի է դրանք նվազեցնել: Առկա է փոխըմբռնում, թե ինչպես ենք կարող հասնել ավելի ցածր գներին», - ասել է Կուպիյանովը:
Նա նշել է, որ դրան կարող է նպաստել ՀայՌուսգազարդի կապիտալում Գազպրոմի բաժնեմասնակցության ավելացումը: «Մենք, երեւի, կավելացնենք մեր մասնաբաժինը, եւ դա գնի նվազեցման հնարավորություն կստեղծի», - ասել է Կուպրիյանովը:
Հունիսի 17-ին Գազպրոմի ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերի եւ Հայաստանի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի հանդիպմանը քննարկվել էր ՀայՌուսգազարդում Գազպրոմի մասնաբաժնի ավելացումը ՝ ներկայից 80%-ից մինչեւ 100% (20%-ը պատկանում է Հայաստանի կառավարությանը):
Խոսելով գնի նվազեցման մասին, Սերգեյ Կուպրիյանովը, հավանաբար, նկատի ունի ոչ թե այն գինը, որով Ռուսաստանը բնական գազ է մատակարարում Հայաստանին, այլեւ այն գինը, որով գազ է մատակարարվելու հայաստանյան սպառողներին: Հրապարակումների համաձայն, ՀայՌուսգազարդի 20%-ի վաճառքը թույլ կտա Հայաստանի կառավարությանը ներգրավել անհրաժեշտ միջոցներ՝ ռուսական գազի գնի աճը սուբսիդավորելու համար:

Газпром ведет переговоры о возможном снижении цены газа для Армении
«Цены действительно выросли, мы ведем переговоры о том, как можно их снизить. Есть понимание, как мы можем прийти к более низким ценам», - сказал Куприянов.
Он отметил, что этому может способствовать увеличение доли Газпрома в Армросгазпроме. Наверное, мы будем увеличивать долю, и это создаст возможность снижения цены», - сказал он.
Напомним, что на состоявшейся 17 июня встрече главы Газпрома Алексея Миллера и министра энергетики и природных ресурсов Армении шла речь о возможности увеличения доли Газпрома в Армросгазпроме с 80% до 100%.
Говоря о снижении цены, Сергей Куприянов, скорее всего, имеет в виду не ту цену, по которой Россия продает газ Армении, а цену, по которой газ будет поставляться конечным пользователям. Согласно публикациям армянских СМИ, продажа 20 % акций Армросгазапрома позволит правительству Армении привлечь средства, необходимые для субсидирования роста цены на российский газ.