Կովկասում սելեկտիվ աբորտները ավելի ազդեցիկ գործոն են, քան սառեցված հակամարտությունները, ասել է ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը - Mediamax.am
Կովկասում սելեկտիվ աբորտները ավելի ազդեցիկ գործոն են, քան սառեցված հակամարտությունները, ասել է ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը
Լուսանկարը` http://liveactionnews.org/
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի կողմից անցկացված հետազոտությունների համաձայն, Հայաստանում նորածին երեխաների սեռերի անհամաչափությունը առավել նկատելի է ոչ թե առաջին կամ երկրորդ, այլ երրորդ ծննդի պարագայում` 160 տղա երեխա 100 աղջիկ երեխայի դիմաց:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին հայտարարել է Արեւելյան Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Վերներ Հոգը` նամակով պատասխանելով բրիտանական The Economist պարբերականի հոդվածին:
«Սա նշանակում է, որ երեխայի ծնողներն արու զավակ ունենալու համար համաձայնվում են դադարեցնել հղիությունը, երբ տղա ունենալու առաջին կամ երկրորդ փորձերը ձախողվում են: Սեռով պայմանավորված աբորտների այլ վկայություններ  չկան (այսինքն` ծնողները ցանկանում են աղջիկ երեխա, երբ առաջին զավակն արու է)»,- նշել է Վերներ Հոգը:
Բյուրոյի տնօրենի խոսքերով, միտումն ակնհայտ է` փոքր ընտանիք ունենալու ցանկության լույսի ներքո ապագա ծնողները ուզում են վստահ լինել, որ իրենց երեխաներից մեկը տղա է:
«Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ կովկասյան հասարակությունների նահապետական բնույթը, խորհրդային շրջանից ժառանգված աբորտների մշակույթի հետ զուգակցված, շատ ավելի ազդեցիկ գործոն են, քան տարածաշրջանի «սառեցված հակամարտությունները»,- նամակում նշել է Վերներ Հոգը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ առանց կնոջ կարգավիճակը հասարակությունում բարելավելու սելեկտիվ աբորտները կշարունակվեն` կործանարար հետեւանքներ ունենալով ապագա սերունդների համար:

Photo: http://liveactionnews.org/
Yerevan /Mediamax/. According to the research conducted by the UN Population Fund, in Armenia the greatest imbalances are seen not at the birth of the first or second child, but from the third child on (up to 160 boys born for every 100 girls).
Werner Haug, Regional director of the United Nations Population Fund for Eastern Europe and Central Asia, stated this sending a letter to British The Economist's article as a reply.
Mediamax reports.
"This means that parents typically resort to abortion to realise their preference for a son when the first two attempts to give birth to a boy fail. There are no indications of reverse sex selection (parents preferring girls when the first child is a son)", noted Werner Haug.
According to the Director of Fund, the trend is clear: as family sizes shrink, parents want to be sure one of their kids is a boy.
"But our studies show that the deeply patriarchal nature of societies in the Caucasus, coupled with an abortion culture inherited from the Soviet period, play a far more important role than the region’s “frozen conflicts”, noted Werner Haug in his letter.
He expressed the opinion that without improving the status of women and girls, the practice of selective abortion will continue, with devastating consequences for future generations.