Կովկասում սելեկտիվ աբորտները ավելի ազդեցիկ գործոն են, քան սառեցված հակամարտությունները, ասել է ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը - Mediamax.am
Կովկասում սելեկտիվ աբորտները ավելի ազդեցիկ գործոն են, քան սառեցված հակամարտությունները, ասել է ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը
Լուսանկարը` http://liveactionnews.org/
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի կողմից անցկացված հետազոտությունների համաձայն, Հայաստանում նորածին երեխաների սեռերի անհամաչափությունը առավել նկատելի է ոչ թե առաջին կամ երկրորդ, այլ երրորդ ծննդի պարագայում` 160 տղա երեխա 100 աղջիկ երեխայի դիմաց:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին հայտարարել է Արեւելյան Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Վերներ Հոգը` նամակով պատասխանելով բրիտանական The Economist պարբերականի հոդվածին:
«Սա նշանակում է, որ երեխայի ծնողներն արու զավակ ունենալու համար համաձայնվում են դադարեցնել հղիությունը, երբ տղա ունենալու առաջին կամ երկրորդ փորձերը ձախողվում են: Սեռով պայմանավորված աբորտների այլ վկայություններ  չկան (այսինքն` ծնողները ցանկանում են աղջիկ երեխա, երբ առաջին զավակն արու է)»,- նշել է Վերներ Հոգը:
Բյուրոյի տնօրենի խոսքերով, միտումն ակնհայտ է` փոքր ընտանիք ունենալու ցանկության լույսի ներքո ապագա ծնողները ուզում են վստահ լինել, որ իրենց երեխաներից մեկը տղա է:
«Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ կովկասյան հասարակությունների նահապետական բնույթը, խորհրդային շրջանից ժառանգված աբորտների մշակույթի հետ զուգակցված, շատ ավելի ազդեցիկ գործոն են, քան տարածաշրջանի «սառեցված հակամարտությունները»,- նամակում նշել է Վերներ Հոգը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ առանց կնոջ կարգավիճակը հասարակությունում բարելավելու սելեկտիվ աբորտները կշարունակվեն` կործանարար հետեւանքներ ունենալով ապագա սերունդների համար:

Селективные аборты на Кавказе - более существенный фактор, чем замороженные конфликты, заявил представитель ООН - Mediamax.am
6434 просмотров
Селективные аборты на Кавказе - более существенный фактор, чем замороженные конфликты, заявил представитель ООН
Фото: http://liveactionnews.org/
Ереван /Медиамакс/. Согласно исследованиям, проведенным Фондом народонаселения ООН, половой дисбаланс среди новорожденных в Армении более заметен не во время рождения первого или второго ребенка, а третьего: 160 мальчиков на 100 девочек.
Как сообщает Медиамакс, об этом заявил директор регионального бюро Фонда народонаселения (ФН) ООН в Восточной Европе и Центральной Азии Вернер Хог в письме-ответе на статью, опубликованную в британской газете The Economist.
«Это означает, что родители, желающие иметь мальчика, идут на прерывание беременности после неудачной первой или второй попытки. Других свидетельств о селективных абортах нет (родители желают иметь детей женского пола, если первый ребенок - мальчик)»,- отметил Вернер Хог.
Директор регионального бюро отметил, что тенденция очевидна: на фоне желания иметь маленькую семью родители желают быть уверенными в том, что один из детей будет мальчиком.
«Наши исследования показали, что патриархальный характер кавказских обществ вместе с унаследованной советской культурой абортов является более существенным фактором, чем «замороженные конфликты» в регионе»,- отметил Вернер Хог.
По его мнению, без улучшения статуса женщины в обществе невозможно приостановить селективные аборты, разрушительные последствия которых повлияют на будущие поколения.