Ինչպես Հայաստանը դարձավ Եվրոպայի Խորհրդի անդամ - Mediamax.am
Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիեւը, ԵԽ գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Ստրասբուրգում 2001թ. հունվարի 25-ին: Լուսանկարը՝
Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի համատեղ մամլո ասուլիսը Ստրասբուրգում  Լուսանկարը ՝  կայք
Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի համատեղ մամլո ասուլիսը Ստրասբուրգում Լուսանկարը ՝ կայք
Լուսանկարը` 2rd.am
Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերի ելույթը 2001թ. հունվարի 25-ին
ՀՀ ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը ստորագրում են Հայաստանի անդամակցության փաստաթուղթը Ստրասբուրգում 2001թ. հունվարի 25-ին
Հեյդար Ալիեւը, Ժակ Շիրակը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Փարիզում 2001թ. հունվարի 26-ին
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները շնորհավորում են միմյանց ԵԽ անդամակցության կապակցությամբ
Հայաստանի դրոշը բարձրացվում է Ստրասբուրգում 2001թ. հունվարի 25-ին
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «Հատուկ թղթապանակ» հատուկ նախագիծը, որի նպատակն է ներկայացնել արտաքին քաղաքական իրադարձությունների անհայտ կամ քիչ հայտնի մանրամասները:
Եվրոպայի Խորհրդին Հայաստանի անդամակցության հանդիսավոր արարողությանը մասնակցելու համար ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած պաշտոնական պատվիրակությունը Ստրասբուրգ ժամանեց 2001թ. հունվարի 24-ին: Հաջորդ օրը՝ անդամակցության փաստաթղթերի ստորագրումից հետո, նախագահի եւ Հայաստանից ժամանած խորհրդարանական պատվիրակության ներկայությամբ Եվրոպայի Խորհրդի շենքի դիմաց հանդիսավոր արարողությամբ բարձրացվեց հայոց եռագույնը:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը պատմում է, որ հայկական պատվիրակությունը Ստրասբուրգ էր մեկնում շատ բարձր տրամադրությամբ:
«Ստրասբուրգ էինք մեկնում մեծ հույսերով ու խանդավառությամբ: Բոլորս Եվրոպայի Խորհրդին մեր երկրի անդամակցությունը համարում էինք պատմական մեծ իրադարձություն, որով Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ նոր էջ էր բացվում: Մեզ համար հստակ ուրվագծվում էր մեր երկրի հետագա ճանապարհը: Դա իսկապես պատմական օր էր: Եվրոպական տարբեր երկրներից Ստրասբուրգ էին եկել հայկական համայնքների ներկայացուցիչներ՝ ներկա գտնվելու հանդիսավոր արարողությանը: Այնտեղ ներկա գտնվող յուրաքանչյուր հայի համար շատ հուզիչ պահ էր, երբ ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո կազմակերպության շենքի դիմաց բարձրացավ մեր եռագույնը: Այդ օրը մեզ համար տոնախմբության օր էր: Համենայն դեպս, ՄԱԿ-ին մեր երկրի անդամակցությունից հետո դա նման բնույթի երկրորդ կարեւոր իրադարձությունն էր»,- Մեդիամաքսին պատմել է Վարդան Օսկանյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը ստորագրում են Հայաստանի անդամակցության փաստաթուղթը Ստրասբուրգում 2001թ. հունվարի 25-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը ստորագրում են Հայաստանի անդամակցության փաստաթուղթը Ստրասբուրգում 2001թ. հունվարի 25-ին
Հունվարի 25-ի տոնական օրվա վրա որոշակի ստվեր գցող միակ հանգամանքը, թերևս, այն էր, որ նույն օրը Հայաստանի հետ ԵԽ-ի անդամ դարձավ նաեւ Ադրբեջանը, որը էապես զիջում էր Հայաստանին ժողովրդավարության ցուցանիշներով: Հայաստանը դեռեւս ամիսներ առաջ բավարարել էր անդամակցության պահանջները, սակայն եվրոպական ընտանիքին միանալը հետաձգվում էր Ադրբեջանի պատճառով:
«Մեր անդամակցությունը տեղի ունեցավ Ադրբեջանի հետ միասին ոչ այն պատճառով, որ հետ էինք մնում պայմանների բավարարման եւ քաղաքական կամքի ցուցաբերման առումով, այլ որովհետեւ կազմակերպությունը որոշել էր հաշվի առնել ղարաբաղյան հակամարտության առկայությունը եւ անպայմանորեն Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ընդունել միաժամանակ: Այլ կերպ ասած, մենք զոհ էինք գնում Ադրբեջանի դանդաղկոտությանը»,- 2013 թ.-ին լույս տեսած «Անկախության ճանապարհով։ Փոքր երկրի մեծ մարտահրավերները (նախարարի օրագրից)» գրքում գրել էր Վարդան Օսկանյանը:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները շնորհավորում են միմյանց ԵԽ անդամակցության կապակցությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները շնորհավորում են միմյանց ԵԽ անդամակցության կապակցությամբ
Սպասվում էր, որ Հայաստանը պետք է անդամակցի Եվրոպայի Խորհրդին 2000 թվականի ընթացքում: Հայաստանի անդամակցության հարցը ներառվել էր ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի օրակարգում: Նման որոշում կայացվել էր մայիսի 15-ին Դուբլինում՝ ԵԽԽՎ Քաղաքական հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով, որին մասնակցում էին ԵԽԽՎ նախագահ Լորդ Ռասել Ջոնսթոնը եւ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը:
Նիստից հետո Վալտեր Շվիմերը Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել էր.
«Հայաստանը սկսել է ինտեգրացիոն գործընթացը 1996 թ-ին: 1999 թ. մենք իրական դատաիրավական բարեփոխումների, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման ու սահմանադրական բարեփոխումների շուրջ քննարկումների շարունակության ականատեսը դարձանք»: Պատասխանելով Մեդիամաքսի այն հարցին, թե կարող է արդյո՞ք հայաստանյան լարված ներքաղաքական իրավիճակը բացասական ազդեցություն ունենալ Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցելու գործընթացի վրա, Վալտեր Շվիմերն ասել էր.
«Հայաստանի Ազգային ժողովում 1999թ. հոկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած դեպքերը ցնցեցին Եվրոպայի Խորհրդին: Շատ կարեւոր է, որ այդ դեպքերը եւ դրանց հետեւանքները չստիպեն Հայաստանին շեղվել ժողովրդավարական արժեքներին ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանը հավատարիմ մնալու ճանապարհից»:
Հովհաննես Հովհաննիսյանը, որն այդ տարիներին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավարն էր, Մեդիամաքսին պատմում է.
«2000 թ.-ի կեսերին պարզ դարձավ, որ ԵԽ-ում ցանկանում են, որպեսզի Հայաստանն ու Ադրբեջանը միառժամանակ անդամակցեն կազմակերպությանը: Մինչ այդ, այս հարցն այդքան բացահայտ դրված չէր օրակարգում: Դա քաղաքական որոշում էր ԵԽ-ի կողմից, որի հետեւանքով մեր անդամակցության գործընթացը ձգձգվեց, որպեսզի Ադրբեջանը հասցնի կատարել անդամակցության համար նախատեսված պարտավորությունները: Այդ առիթով մենք բազմիցս արտահայտել էինք մեր դժգոհությունը եվրոպացի գործընկերներին: Նրանք էլ շատ լավ հասկանում էին, որ Հայաստանն իր քրիստոնեական արժեհամակարգով ավելի մոտ է կանգնած  կազմակերպությանը, քան Ադրբեջանը: Մենք իսկապես վայելում էինք եվրոպացիների համակրանքը, ինչն առաջացնում էր ադրբեջանցիների զայրույթն ու դժգոհությունը»:
ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում ձայների մեծամասնությամբ որոշվեց, որ Հայաստանը կանդամակցի Եվրոպայի Խորհրդին: 2000 թ. սեպտեմբերին Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեն պետք է հաստատեր ԵԽԽՎ որոշումը, ինչից հետո Ստրասբուրգում պետք է բարձրացվեր ՀՀ դրոշը:
Սակայն դա տեղի չունեցավ, քանի որ Եվրոպայի Խորհրդի գործադիր մարմինը որոշեց հաստատել Հայաստանի անդամակցությունը նոյեմբերին Ադրբեջանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելուց հետո միայն:
Վարդան Օսկանյանը եւ Հովհաննես Հովհաննիսյանը համակարծիք են, որ Հայաստանին եւ Ադրբեջանին նույն օրը Եվրոպայի Խորհուրդ ընդունելով, եվրոպացիները ցանկանում էին այդպիսով խթանել տարածաշրջանային համագործակցությունը, ինչն իր հերթին բարենպաստ միջավայր կստեղծեր արցախյան հիմնահարցի կարգավորման համար:
Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերի ելույթը 2001թ. հունվարի 25-ին Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերի ելույթը 2001թ. հունվարի 25-ին
«Եվրոպայի Խորհուրդը ցանկանում էր ցույց տալ, որ եվրոպական արժեքների դավանանքը կարող է նպաստել հակամարտության կարգավորմանը եւ նվազեցնել պատերազմի վերսկսման հավանականությունը: Կարծում եմ, որ հենց դա է եղել մեր երկրին եւ Ադրբեջանին նույն օրը անդամագրելու որոշման հիմնական մղիչ ուժը եւ նպատակը»,- պատմում է Վարդան Օսկանյանը:
Ավելի վաղ իր գրքում նա գրել էր, թե հայկական կողմը մշտապես շեշտում էր, որ «Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցությունը չի նշանակում, որ մենք հակամարտության խնդիրները Ստրասբուրգ կտեղափոխենք: «Ես նշում էի, որ հակամարտության կարգավորմանը հասնելու համար մենք կօգտագործենք ավելի լայն համագործակցության շրջանակներում հակամարտության կարգավորմանը հասնելու Եվրոպայի խորհրդի կողմից ընձեռնվող  հնարավորությունները», - գրում է նախկին նախարարը:
Հովհաննես Հովհաննիսյանը հիշում է, որ անդամակցության օրվա արարողակարգային մասը կազմակերպել էր այնպես, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներն անպայմանորեն ներկա գտնվեին երկու երկրների կողմից անդամակցության փաստաթղթերի ստորագրման, կազմակերպության բակում երկու երկրների դրոշների բարձրացման արարողություններին:
Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի համատեղ մամլո ասուլիսը Ստրասբուրգում  Լուսանկարը ՝  կայք Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի համատեղ մամլո ասուլիսը Ստրասբուրգում Լուսանկարը ՝ կայք
«Հետաքրքրական է, որ այդ օրը հատուկ Ստրասբուրգ էր ժամանել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ, երջանկահիշատակ Զուրաբ Ժվանիան: Վրաստանը դեռեւս 1999 թ-ին էր անդամակցել ԵԽ-ին: Ժվանիան չափազանց հուզիչ ելույթ ունեցավ՝ ողջունելով երկու հարեւան պետությունների անդամակցությունը Եվրոպայի Խորհրդին: Նա իր խոսքում ընդգծեց, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի անդամակցությունը  կնպաստի տարածաշրջանային համագործակցությանը: Եղան ողջույնի խոսքեր այլ երկրների ներկայացուցիչների կողմից: Հիշում եմ, որ Հեյդար Ալիեւն այդ շրջանում արդեն վատառողջ էր, դժվարությամբ էր կարողանում մասնակցել նման երկար միջոցառումներին, հաճախակի էր ստիպված լինում նստել կամ կանգ առնել քայլելիս: Քանի որ անդամակցության միջոցառումները ընդհանուր բնույթ էին կրում, մեր նախագահը եւ մեր պատվիրակության անդամները, ի նշան հարգանքի, երբեմն ստիպված էին լինում դանդաղ քայլել կամ հաճախակի կանգ առնել կազմակերպության մի սրահից մյուսն անցնելիս»,- պատմում է Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Վարդան Օսկանյանը նշում է, որ նախագահներ Քոչարյանի եւ Ալիեւը նորմալ հարաբերություններ ունեին:
«Այդ օրերին նրանք բավական ինտենսիվ էին շփվում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի շրջանակներում: Կային նախաձեռնություններ, սեղանին դրված էին առաջարկներ: Ստրասբուրգից հետո նախագահները մեկնեցին Փարիզ՝ Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակի նախաձեռնած եռակողմ հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով: Որոշ հույսեր կային հիմնախնդրի կարգավորման հետ կապված, եւ Ստրասբուրգում նախագահների ներկայությունն ու այդ օրերին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի անդամակցությունը ԵԽ-ին, կարծես, լրացուցիչ խթան էին այդ դրական մթնոլորտի համար», - պատմում է նախկին արտգործնախարարը:
Հեյդար Ալիեւը, Ժակ Շիրակը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Փարիզում 2001թ. հունվարի 26-ին Հեյդար Ալիեւը, Ժակ Շիրակը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Փարիզում 2001թ. հունվարի 26-ին
Սակայն հունվարյան այդ օրերից թե՛ առաջ եւ թե՛ հետո Ադրբեջանը Եվրոպայի Խորհրդին իր անդամակցությունը փորձեց օգտագործել ոչ այնքան սեփական երկրի ժողովրդավարացման, որքան այդ կազմակերպությունում Հայաստանին «ագրեսոր» որակելու համար: Հովհաննես Հովհաննիսյանը նկատում է, որ այն ժամանակ եւս ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակությունը փորձում էր օրակարգ մտցնել հակահայկական եւ ԼՂ հիմնախնդրի էությունը աղավաղող բանաձեւեր:
Ի դեպ, անդամակցության բանակցությունների ժամանակ եւ անդամակցությունից հետո Ադրբեջանի խորհրդարանական պատվիրակությունը ղեկավարում էր Ադրբեջանի ներկայիս նախագահ Իլհամ Ալիեւը:
«Ափսոս, որ անգամ տարիներ անց նրանք այդպես էլ չհասկացան, որ Եվրոպայի Խորհուրդն այսպես ասած «հաշիվներ մաքրելու» տեղ չէ: Եվրոպացի պատգամավորներն արդեն իսկապես հոգնել էին Ադրբեջանի մեղադրանքներից: Ադրբեջանցիներն էլ մշտապես դժգոհում էին, թե եվրոպացիները խտրականություն են դնում մեր եւ իրենց միջեւ»,- ասում է հայկական պատվիրակության նախկին ղեկավարը:
Ադրբեջանական պատվիրակության դժգոհությունն հարուցել էր անգամ հայկական պատվիրակության կողմից անդամակցության առիթով ԵԽ-ին մատուցած հուշանվերը:
«Ընդունված կարգի համաձայն, յուրաքանչյուր երկիր ԵԽ-ին անդամակցելու առիթով հուշանվեր է նվիրում կազմակերպությանը, որը տեղադրվում է կազմակերպության շենքի տարածքում: Մենք նվերի հետ կապված մի քանի տարբերակներ էինք մտածել, եւ ի վերջո մեր ընտրությունը կանգ առավ պղնձից պատրաստված մի կոմպոզիցիայի վրա: Չեմ հիշում, թե ադրբեջանցիները կոնկրետ ինչ էին նվիրել, բայց այն շատ թանկարժեք էր: Այնպես ստացվեց, որ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը մեր պատվիրակության նվերն առանձնացրեց իր աշխատասենյակի համար, իսկ ադրբեջանցիների նվերը տեղադրեցին կազմակերպության միջանցքում: Իհարկե, նրանք սա կրկին քաղաքական շահարկումների առարկա դարձրին»,- վերհիշում է Հովհաննիսյանը՝ հպարտությամբ շեշտելով, որ մեր երկրի հուշանվերը մինչեւ հիմա պահվում է գլխավոր քարտուղարի աշխատասենյակում:
Հայաստանի դրոշը բարձրացվում է Ստրասբուրգում 2001թ. հունվարի 25-ին Հայաստանի դրոշը բարձրացվում է Ստրասբուրգում 2001թ. հունվարի 25-ին
Նրա խոսքերով, ԵԽ-ին անդամակցության օրվա հետ կապված հայկական կողմի «փոքր հաղթանակներից» մեկն էլ այն էր, որ Հայաստանը Ստրասբուրգում այդ օրը ներկայացված էր ոչ միայն նախագահի գլխավորած պաշտոնական, այլեւ խորհրդարանական պատվիրակությամբ, որը ներկայացնում է այդ տարիների ՀՀ խորհրդարանական ընդդիմության ողջ ներկապնակը:
«Մինչ մեկնելը ՀՀ նախագահի հետ խորհրդակցում էինք Ստրասբուրգ մեկնող պատվիրակության կազմի ձեւավորման հարցի շուրջ: Ես առաջարկեցի, որ պատվիրակությունում ընդգրկվեն խորհրդարանում ներկայացված ընդդիմադիր բոլոր կուսակցությունների առաջնորդները՝ Վազգեն Մանուկյանը, Արտաշես Գեղամյանը, Արթուր Բաղդասարյանը եւ ուրիշներ: Մեր այս քայլը շատ կարեւոր ու դրական ուղերձ էր պարունակում եւ նպաստեց մեր երկրի միջազգային հեղինակության բարձրացմանը: Մինչդեռ Հեյդար Ալիեւին Ստրասբուրգ ուղեկցում էին բացառապես իր աշխատակազմի եւ գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները: Ինձ հետո պատմում էին, թե մեր երկրի պատվիրակության նման ներկայացուցչական կազմի վերաբերյալ խոսակցությունները ԵԽ-ում մի քանի օր չէին դադարում»,- պատմում է Հովհաննիսյանը:
Հունվարի 25-ի երեկոյան Ստրասբուրգի քաղաքային պատկերասրահում ՀՀ նախագահի անունից մեծ ընդունելություն կազմակերպվեց: Այս նպատակով Ստրասբուրգ էին հրավիրվել եւ ընդունելության ժամանակ ելույթ ունեցան  դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը եւ օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանը:
«Ընդունելության հաջորդ օրը՝ առավոտյան, նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հրավիրեց պատվիրակության բոլոր անդամներին, այդ թվում ընդդիմության ներկայացուցիչներին ոչ պաշտոնական բնույթի հանդիպման: Անկեղծ եւ ջերմ զրույց ունեցանք, քննարկեցինք անցյալ օրվա իրադարձությունները, ապագայի անելիքները: Այդ շփումները, ընդհանուր առմամբ, շատ դրական ազդեցություն թողեցին մեր երկրի ներքաղաքական մթնոլորտի վրա»,- նկատում է Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
P.S. 2001 թ. փետրվարի 2-ին, Ադրբեջանի ԵԽ-ին անդամակցելուց ընդամենը մեկ շաբաթ անց, Վալտեր Շվիմերը Ադրբեջանում խոսքի ազատության իրավիճակի հետ կապված մտահոգություն արտահայտեց: Առիթը Ադրբեջանում երկու մասնավոր մարզային հեռուստաալիքների՝ Mingechevir TV-ի եւ DMR TV-ի փակումն էր: Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել էր, որ հեռուստաընկերությունների հեռարձակման դադարեցման փաստը կանդրադառնա Ադրբեջանի բնակիչների պետական ԶԼՄ-ներից դուրս տեղեկատվություն ստանալու «առանց այդ էլ սահմանափակ» հնարավորությունների վրա: Վալտեր Շվիմերը հիշեցրել էր նաեւ, որ ԵԽ առջեւ Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների համաձայն, երկրի իշխանությունները պետք է երաշխավորեն խոսքի ազատությունը եւ բացառեն վարչական լծակների կիրառումը լրատվամիջոցների նկատմամբ:

15 лет в Совете Европы - Mediamax.am
Президент Азербайджана Гейдар Алиев, генсек Совета Европы Вальтер Швиммер и президент Армении Роберт Кочарян в Страсбурге 25 января 2001 года
Совместная пресс-конференция Роберта Кочаряна и Гейдара Алиева в Страсбурге 25
Выступление генсека Совета Европы Вальтера Швиммера, 25 января 2001 г.
Глава МИД Армении Вардан Осканян и генсек Совета Европы Вальтер Швиммер подписывают документы о вступлении Армении в Страсбурге 25 января 2001 года
Гейдар Алиев, Жак Ширак и Роберт Кочарян в Париже 26 января 2001 года
Президенты Армении и Азербайджана поздравляю друг друга со вступлением в Совет Европы
Флаг Армении поднимается в Страсбурге 25 января 2001 года
Медиамакс продолжает спецпроект «Особая папка», в котором представляет неизвестные или малоизвестные детали внешней политики Армении.
25 января 2016 года стартует зимняя сессия ПАСЕ, на которой могут быть приняты две неблагоприятные для Армении и Арцаха резолюции. По удивительному совпадению, сессия стартует в день 15-летия вступления Армении в Совет Европы…
В торжественной церемонии вступления Армении в Совет Европы участвовала делегация во главе с президентом Робертом Кочаряном, которая прибыла в Страсбург 24 января 2001 года. На следующий день, после подписания документов о вступлении в присутствии президента и парламентской делегации Армении перед зданием Совета Европы был поднят армянский триколор.
Экс-министр иностранных дел Армении Вардан Осканян рассказывает, что армянская делегация отправлялась в Страсбург в приподнятом настроении.
«Мы летели в Страсбург с большими надеждами и воодушевлением. Мы все считали вступление в Совет Европы большим историческим событием, которое открывало новую страницу в новейшей истории Армении.
Перед нами четко вырисовывался дальнейший путь развития Армении. Это был по-настоящему исторический день. Из разных европейских стран в Страсбург съехались представители армянских общин, чтобы принять участие в торжественной церемонии. Для каждого армянина, присутствовавшего там, было очень волнительно наблюдать, как под звуки гимна Армении перед зданием организации поднимался наш флаг», - рассказал Медиамакс Вардан Осканян.
Глава МИД Армении Вардан Осканян и генсек Совета Европы Вальтер Швиммер подписывают документы о вступлении Армении в Страсбурге 25 января 2001 года Глава МИД Армении Вардан Осканян и генсек Совета Европы Вальтер Швиммер подписывают документы о вступлении Армении в Страсбурге 25 января 2001 года
Единственным обстоятельством, бросавшим тень на события того дня, стало вступление в тот же день в Совет Европы Азербайджана, который значительно уступал Армении в плане демократических преобразований. Армения выполнила все требования еще несколько месяцев назад, однако ее вступление откладывалось из-за Азербайджана.
«Наше вступление произошло одновременно с Азербайджаном не потому, что мы отставали или из-за отсутствия политической воли, а просто потому, что в организации учли наличие Карабахского конфликта, и захотели интегрировать Армению и Азербайджан параллельно. Иначе говоря, мы пострадали из-за неповоротливости Азербайджана», - пишет Вардан Осканян в своей книге «На пути к независимости. Большие вызовы маленькой страны (из дневника министра)», изданной в 2013 году.
Президенты Армении и Азербайджана поздравляю друг друга со вступлением в Совет Европы Президенты Армении и Азербайджана поздравляю друг друга со вступлением в Совет Европы
Ожидалось, что Армения вступит в Совет Европы в 2000 году. Вопрос вступления Армении был включен в повестку летней сессии ПАСЕ. Решение об этом было принято по итогам заседания Политической Комиссии ПАСЕ, состоявшегося 15 мая в Дублине, в котором принимали участие председатель ПАСЕ лорд Рассел Джонстон и генеральный секретарь Совета Европы Вальтер Швиммер.
После заседания Вальтер Швиммер сказал в эксклюзивном интервью Медиамакс:
«Армения начала интеграционный процесс в 1996 году. В 1999 году мы были свидетелями реальных судебно-правовых реформ, прогресса в укреплении демократических ценностей и продолжения обсуждений вокруг конституционных реформ». Отвечая на вопрос Медиамакс, может ли напряженная внутриполитическая ситуации в Армении негативным образом отразиться на процессе ее вступления в Совет Европы, Вальтер Швиммер отметил:
«Совет Европы был шокирован и потрясен событиями, которые произошли 27 октября прошлого года в Национальном Собрании Армении. Очень важно, чтобы эти события и их последствия не заставили Армению свернуть с пути приверженности демократическим ценностям и защиты прав человека».
Ованнес Ованнисян, который в те годы был главой постоянной комиссии парламента Армении по внешним связям и руководителем армянской делегации в ПАСЕ, рассказал Медиамакс:
«В середине 2000 г. стало ясно, что в Совете Европы хотят, чтобы Армения и Азербайджан вступили в организацию одновременно. До этого этот вопрос открыто на повестке не стоял. Совет Европы принял политическое решение, из-за которого процесс нашего вступления затянулся, чтобы Азербайджан успел выполнить свои обязательства. Мы неоднократно выражали европейским коллегам свое недовольство в связи с этим обстоятельством. Они сами прекрасно понимали, что Армения со своими христианскими ценностями ближе к организации, чем Азербайджан. Мы, действительно, пользовались симпатией европейцев, что вызывало ярость и недовольство азербайджанцев».
На летней сессии ПАСЕ большинством голосов было принято решение о членстве Армении в Совете Европы. В сентябре 2000 года Комитет министров Совета Европы должен был утвердить решение ПАСЕ, после чего, как ожидалось, в Страсбурге подняли бы флаг Армении.
Однако этого не произошло, поскольку исполнительный орган Совета Европы негласно решил утвердить решение о вступлении Армении лишь после ноябрьских парламентских выборов в Азербайджане.
Вардан Осканян и Ованнес Ованнисян сходятся во мнении, что принимая Армению и Азербайджан в Совет Европы в один день, европейцы хотели таким образом стимулировать сотрудничество в регионе, что, в свою очередь, создало бы благоприятные условия для разрешения конфликта.
Выступление генсека Совета Европы Вальтера Швиммера, 25 января 2001 г.  Выступление генсека Совета Европы Вальтера Швиммера, 25 января 2001 г.
«Совет Европы хотел продемонстрировать, что приверженность европейским ценностям может способствовать урегулированию конфликта и сократить вероятность возобновления войны», - рассказывает Вардан Осканян. Армянская сторона всячески подчеркивала, что «вступление в Совет Европы не означает, что проблемы конфликта будут перенесены в Страсбург», пишет он в своей книге.
«Я отмечал, что для достижения урегулирования мы будем использовать возможности для урегулирования, предоставляемые Советом Европы в более широких рамках сотрудничества», - пишет экс-министр.
Ованнес Ованнисян вспоминает, что официальная часть церемонии вступления была организована таким образом, чтобы президенты обеих стран присутствовали при подписании обеих документов о вступлении, а также при поднятии флагов стран во дворе организации.
Совместная пресс-конференция Роберта Кочаряна и Гейдара Алиева в Страсбурге 25 Совместная пресс-конференция Роберта Кочаряна и Гейдара Алиева в Страсбурге 25
«В Страсбург также специально прибыл председатель грузинского парламента Зураб Жвания. Грузия была членом Совета Европы с 1999 года. Жвания выступил с очень трогательной речью, приветствовав вступление двух соседних стран в Совет Европы. В своей речи он подчеркнул, что интеграция Армении и Азербайджана будет способствовать региональному сотрудничеству. Прозвучали слова приветствия и от представителей других стран. Помню, Гейдар Алиев тогда уже был нездоров, с трудом выдерживал такие длинные мероприятия, часто был вынужден садиться или останавливаться во время ходьбы. Так как мероприятия носили совместный характер, нашему президенту и членам делегации приходилось в знак уважения замедлять шаг или останавливаться при переходе из одного зала организации в другой», - вспоминает Ованнес Ованнисян.
Вардан Осканян отмечает, что между президентами Кочаряном и Алиевым были нормальные отношения.
«Тогда они достаточно интенсивно общались в рамках урегулирования Карабахского конфликта. Были инициативы, на столе лежали предложения. После Страсбурга президенты отправились в Париж для участия в трехсторонней встрече, инициированной президентом Франции Жаком Шираком. Тогда существовали некоторые надежды, связанные с урегулированием конфликта, и присутствие президентов в Страсбурге, вступление Армении и Азербайджана в Совете Европы, казалось, являлись дополнительным стимулом для создания положительной атмосферы», - рассказывает бывший глава МИД.
Гейдар Алиев, Жак Ширак и Роберт Кочарян в Париже 26 января 2001 года Гейдар Алиев, Жак Ширак и Роберт Кочарян в Париже 26 января 2001 года
Однако Азербайджан старался использовать свое членство в Совете Европы не столько для демократизации собственной страны, сколько для того, чтобы объявить Армению «агрессором».  Ованнес Ованнисян отмечает, что уже тогда азербайджанская делегация старалась внести в повестку ПАСЕ антиармянские резолюции, искажающие суть карабахской проблемы.
Кстати, парламентской делегацией Азербайджана в ПАСЕ тогда руководил нынешний президент страны Ильхам Алиев.
«Жаль, что они так и не поняли, что Совет Европы – это не место, скажем так, для «разборок». Европейские парламентарии уже устали от постоянных обвинений Азербайджана. А азербайджанцы все время жаловались, что европейцы ставят различие между нами и ними», - говорит Ованнисян.
Недовольство азербайджанской стороны вызвал даже подарок, который армянская делегация преподнесла Совету Европы в связи со своим вступлением.
«Согласно установленному порядку, каждая страна преподносит какой-нибудь сувенир по случаю своего вступления. Все подарки хранятся в здании организации. У нас было несколько версий относительно сувенира, и мы остановили свой выбор на одной художественной композиции из меди. Не помню, что именно подарили азербайджанцы, но их подарок был очень дорогим. Получилось так, что генсек Совета Европы Вальтер Швиммер выбрал наш подарок для своего кабинета, а подарок азербайджанцев установили в коридоре. Конечно, они и это сделали поводом для политических спекуляций», - вспоминает Ованнисян, отмечая, что подарок Армении до сих пор хранится в кабинете генсека Совета Европы.
Флаг Армении поднимается в Страсбурге 25 января 2001 года Флаг Армении поднимается в Страсбурге 25 января 2001 года
По его словам, одной из «маленьких удач» Армении в день вступления явилось то, что страну в Страсбурге представляла не только официальная делегация, возглавляемая президентом, но и парламентская делегация, которая отражала всю палитру парламентской оппозиции Армении в те годы.
«До поездки мы обсуждали с президентом состав делегации, и я предложил, чтобы в делегацию вошли лидеры всех оппозиционных партий, представленных в парламенте – Вазген Манукян, Арташес Гегамян, Артур Багдасарян и другие. Это решение несло в себе важное и положительное послание, и послужило повышению международного рейтинга нашей страны. А Гейдара Алиева в Страсбурге сопровождали только представители исполнительной власти», - рассказывает Ованнисян.
Вечером 25 января в городской галерее Страсбурга от имени президента Армении был организован большой прием, на котором выступили музыкант Дживан Гаспарян и оперная певица Асмик Папян.
«На следующее утро после приема президент Роберт Кочарян пригласил всех членов делегации, в том числе - представителей оппозиции, на неофициальную встречу. У нас состоялся искренний и теплый разговор,  мы обсудили события предыдущих дней, планы на будущее. Эти встречи в целом очень положительно отразились на внутриполитической атмосфере в нашей стране», - считает Ованнес Ованнисян.
P.S. 2 февраля 2001 года, спустя всего неделю после вступления Азербайджана в Совет Европы, Вальтер Швиммер выразил озабоченность состоянием свободы слова в Азербайджане. Поводом стало закрытие в республике двух частных региональных телекомпаний - Mingechevir TV и DMR TV. Генеральный секретарь Совета Европы заявил, что факт прекращения вещания телекомпаний скажется на «и без того ограниченных» возможностях жителей Азербайджана получать информацию не только от государственных СМИ. Вальтер Швиммер напомнил, что согласно обязательствам, принятым Азербайджаном при вступлении в Совет Европы, власти этой страны должны гарантировать свободу слова и исключать использование административных методов воздействия на СМИ.