Ինչպես Հայաստանը դարձավ Եվրոպայի Խորհրդի անդամ - Mediamax.am
Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիեւը, ԵԽ գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Ստրասբուրգում 2001թ. հունվարի 25-ին: Լուսանկարը՝
Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի համատեղ մամլո ասուլիսը Ստրասբուրգում  Լուսանկարը ՝  կայք
Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի համատեղ մամլո ասուլիսը Ստրասբուրգում Լուսանկարը ՝ կայք
Լուսանկարը` 2rd.am
Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերի ելույթը 2001թ. հունվարի 25-ին
ՀՀ ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը ստորագրում են Հայաստանի անդամակցության փաստաթուղթը Ստրասբուրգում 2001թ. հունվարի 25-ին
Հեյդար Ալիեւը, Ժակ Շիրակը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Փարիզում 2001թ. հունվարի 26-ին
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները շնորհավորում են միմյանց ԵԽ անդամակցության կապակցությամբ
Հայաստանի դրոշը բարձրացվում է Ստրասբուրգում 2001թ. հունվարի 25-ին
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «Հատուկ թղթապանակ» հատուկ նախագիծը, որի նպատակն է ներկայացնել արտաքին քաղաքական իրադարձությունների անհայտ կամ քիչ հայտնի մանրամասները:
Եվրոպայի Խորհրդին Հայաստանի անդամակցության հանդիսավոր արարողությանը մասնակցելու համար ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած պաշտոնական պատվիրակությունը Ստրասբուրգ ժամանեց 2001թ. հունվարի 24-ին: Հաջորդ օրը՝ անդամակցության փաստաթղթերի ստորագրումից հետո, նախագահի եւ Հայաստանից ժամանած խորհրդարանական պատվիրակության ներկայությամբ Եվրոպայի Խորհրդի շենքի դիմաց հանդիսավոր արարողությամբ բարձրացվեց հայոց եռագույնը:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը պատմում է, որ հայկական պատվիրակությունը Ստրասբուրգ էր մեկնում շատ բարձր տրամադրությամբ:
«Ստրասբուրգ էինք մեկնում մեծ հույսերով ու խանդավառությամբ: Բոլորս Եվրոպայի Խորհրդին մեր երկրի անդամակցությունը համարում էինք պատմական մեծ իրադարձություն, որով Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ նոր էջ էր բացվում: Մեզ համար հստակ ուրվագծվում էր մեր երկրի հետագա ճանապարհը: Դա իսկապես պատմական օր էր: Եվրոպական տարբեր երկրներից Ստրասբուրգ էին եկել հայկական համայնքների ներկայացուցիչներ՝ ներկա գտնվելու հանդիսավոր արարողությանը: Այնտեղ ներկա գտնվող յուրաքանչյուր հայի համար շատ հուզիչ պահ էր, երբ ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո կազմակերպության շենքի դիմաց բարձրացավ մեր եռագույնը: Այդ օրը մեզ համար տոնախմբության օր էր: Համենայն դեպս, ՄԱԿ-ին մեր երկրի անդամակցությունից հետո դա նման բնույթի երկրորդ կարեւոր իրադարձությունն էր»,- Մեդիամաքսին պատմել է Վարդան Օսկանյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը ստորագրում են Հայաստանի անդամակցության փաստաթուղթը Ստրասբուրգում 2001թ. հունվարի 25-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը ստորագրում են Հայաստանի անդամակցության փաստաթուղթը Ստրասբուրգում 2001թ. հունվարի 25-ին
Հունվարի 25-ի տոնական օրվա վրա որոշակի ստվեր գցող միակ հանգամանքը, թերևս, այն էր, որ նույն օրը Հայաստանի հետ ԵԽ-ի անդամ դարձավ նաեւ Ադրբեջանը, որը էապես զիջում էր Հայաստանին ժողովրդավարության ցուցանիշներով: Հայաստանը դեռեւս ամիսներ առաջ բավարարել էր անդամակցության պահանջները, սակայն եվրոպական ընտանիքին միանալը հետաձգվում էր Ադրբեջանի պատճառով:
«Մեր անդամակցությունը տեղի ունեցավ Ադրբեջանի հետ միասին ոչ այն պատճառով, որ հետ էինք մնում պայմանների բավարարման եւ քաղաքական կամքի ցուցաբերման առումով, այլ որովհետեւ կազմակերպությունը որոշել էր հաշվի առնել ղարաբաղյան հակամարտության առկայությունը եւ անպայմանորեն Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ընդունել միաժամանակ: Այլ կերպ ասած, մենք զոհ էինք գնում Ադրբեջանի դանդաղկոտությանը»,- 2013 թ.-ին լույս տեսած «Անկախության ճանապարհով։ Փոքր երկրի մեծ մարտահրավերները (նախարարի օրագրից)» գրքում գրել էր Վարդան Օսկանյանը:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները շնորհավորում են միմյանց ԵԽ անդամակցության կապակցությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները շնորհավորում են միմյանց ԵԽ անդամակցության կապակցությամբ
Սպասվում էր, որ Հայաստանը պետք է անդամակցի Եվրոպայի Խորհրդին 2000 թվականի ընթացքում: Հայաստանի անդամակցության հարցը ներառվել էր ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի օրակարգում: Նման որոշում կայացվել էր մայիսի 15-ին Դուբլինում՝ ԵԽԽՎ Քաղաքական հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով, որին մասնակցում էին ԵԽԽՎ նախագահ Լորդ Ռասել Ջոնսթոնը եւ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը:
Նիստից հետո Վալտեր Շվիմերը Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել էր.
«Հայաստանը սկսել է ինտեգրացիոն գործընթացը 1996 թ-ին: 1999 թ. մենք իրական դատաիրավական բարեփոխումների, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման ու սահմանադրական բարեփոխումների շուրջ քննարկումների շարունակության ականատեսը դարձանք»: Պատասխանելով Մեդիամաքսի այն հարցին, թե կարող է արդյո՞ք հայաստանյան լարված ներքաղաքական իրավիճակը բացասական ազդեցություն ունենալ Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցելու գործընթացի վրա, Վալտեր Շվիմերն ասել էր.
«Հայաստանի Ազգային ժողովում 1999թ. հոկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած դեպքերը ցնցեցին Եվրոպայի Խորհրդին: Շատ կարեւոր է, որ այդ դեպքերը եւ դրանց հետեւանքները չստիպեն Հայաստանին շեղվել ժողովրդավարական արժեքներին ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանը հավատարիմ մնալու ճանապարհից»:
Հովհաննես Հովհաննիսյանը, որն այդ տարիներին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավարն էր, Մեդիամաքսին պատմում է.
«2000 թ.-ի կեսերին պարզ դարձավ, որ ԵԽ-ում ցանկանում են, որպեսզի Հայաստանն ու Ադրբեջանը միառժամանակ անդամակցեն կազմակերպությանը: Մինչ այդ, այս հարցն այդքան բացահայտ դրված չէր օրակարգում: Դա քաղաքական որոշում էր ԵԽ-ի կողմից, որի հետեւանքով մեր անդամակցության գործընթացը ձգձգվեց, որպեսզի Ադրբեջանը հասցնի կատարել անդամակցության համար նախատեսված պարտավորությունները: Այդ առիթով մենք բազմիցս արտահայտել էինք մեր դժգոհությունը եվրոպացի գործընկերներին: Նրանք էլ շատ լավ հասկանում էին, որ Հայաստանն իր քրիստոնեական արժեհամակարգով ավելի մոտ է կանգնած  կազմակերպությանը, քան Ադրբեջանը: Մենք իսկապես վայելում էինք եվրոպացիների համակրանքը, ինչն առաջացնում էր ադրբեջանցիների զայրույթն ու դժգոհությունը»:
ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում ձայների մեծամասնությամբ որոշվեց, որ Հայաստանը կանդամակցի Եվրոպայի Խորհրդին: 2000 թ. սեպտեմբերին Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեն պետք է հաստատեր ԵԽԽՎ որոշումը, ինչից հետո Ստրասբուրգում պետք է բարձրացվեր ՀՀ դրոշը:
Սակայն դա տեղի չունեցավ, քանի որ Եվրոպայի Խորհրդի գործադիր մարմինը որոշեց հաստատել Հայաստանի անդամակցությունը նոյեմբերին Ադրբեջանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելուց հետո միայն:
Վարդան Օսկանյանը եւ Հովհաննես Հովհաննիսյանը համակարծիք են, որ Հայաստանին եւ Ադրբեջանին նույն օրը Եվրոպայի Խորհուրդ ընդունելով, եվրոպացիները ցանկանում էին այդպիսով խթանել տարածաշրջանային համագործակցությունը, ինչն իր հերթին բարենպաստ միջավայր կստեղծեր արցախյան հիմնահարցի կարգավորման համար:
Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերի ելույթը 2001թ. հունվարի 25-ին Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերի ելույթը 2001թ. հունվարի 25-ին
«Եվրոպայի Խորհուրդը ցանկանում էր ցույց տալ, որ եվրոպական արժեքների դավանանքը կարող է նպաստել հակամարտության կարգավորմանը եւ նվազեցնել պատերազմի վերսկսման հավանականությունը: Կարծում եմ, որ հենց դա է եղել մեր երկրին եւ Ադրբեջանին նույն օրը անդամագրելու որոշման հիմնական մղիչ ուժը եւ նպատակը»,- պատմում է Վարդան Օսկանյանը:
Ավելի վաղ իր գրքում նա գրել էր, թե հայկական կողմը մշտապես շեշտում էր, որ «Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցությունը չի նշանակում, որ մենք հակամարտության խնդիրները Ստրասբուրգ կտեղափոխենք: «Ես նշում էի, որ հակամարտության կարգավորմանը հասնելու համար մենք կօգտագործենք ավելի լայն համագործակցության շրջանակներում հակամարտության կարգավորմանը հասնելու Եվրոպայի խորհրդի կողմից ընձեռնվող  հնարավորությունները», - գրում է նախկին նախարարը:
Հովհաննես Հովհաննիսյանը հիշում է, որ անդամակցության օրվա արարողակարգային մասը կազմակերպել էր այնպես, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներն անպայմանորեն ներկա գտնվեին երկու երկրների կողմից անդամակցության փաստաթղթերի ստորագրման, կազմակերպության բակում երկու երկրների դրոշների բարձրացման արարողություններին:
Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի համատեղ մամլո ասուլիսը Ստրասբուրգում  Լուսանկարը ՝  կայք Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի համատեղ մամլո ասուլիսը Ստրասբուրգում Լուսանկարը ՝ կայք
«Հետաքրքրական է, որ այդ օրը հատուկ Ստրասբուրգ էր ժամանել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ, երջանկահիշատակ Զուրաբ Ժվանիան: Վրաստանը դեռեւս 1999 թ-ին էր անդամակցել ԵԽ-ին: Ժվանիան չափազանց հուզիչ ելույթ ունեցավ՝ ողջունելով երկու հարեւան պետությունների անդամակցությունը Եվրոպայի Խորհրդին: Նա իր խոսքում ընդգծեց, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի անդամակցությունը  կնպաստի տարածաշրջանային համագործակցությանը: Եղան ողջույնի խոսքեր այլ երկրների ներկայացուցիչների կողմից: Հիշում եմ, որ Հեյդար Ալիեւն այդ շրջանում արդեն վատառողջ էր, դժվարությամբ էր կարողանում մասնակցել նման երկար միջոցառումներին, հաճախակի էր ստիպված լինում նստել կամ կանգ առնել քայլելիս: Քանի որ անդամակցության միջոցառումները ընդհանուր բնույթ էին կրում, մեր նախագահը եւ մեր պատվիրակության անդամները, ի նշան հարգանքի, երբեմն ստիպված էին լինում դանդաղ քայլել կամ հաճախակի կանգ առնել կազմակերպության մի սրահից մյուսն անցնելիս»,- պատմում է Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Վարդան Օսկանյանը նշում է, որ նախագահներ Քոչարյանի եւ Ալիեւը նորմալ հարաբերություններ ունեին:
«Այդ օրերին նրանք բավական ինտենսիվ էին շփվում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի շրջանակներում: Կային նախաձեռնություններ, սեղանին դրված էին առաջարկներ: Ստրասբուրգից հետո նախագահները մեկնեցին Փարիզ՝ Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակի նախաձեռնած եռակողմ հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով: Որոշ հույսեր կային հիմնախնդրի կարգավորման հետ կապված, եւ Ստրասբուրգում նախագահների ներկայությունն ու այդ օրերին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի անդամակցությունը ԵԽ-ին, կարծես, լրացուցիչ խթան էին այդ դրական մթնոլորտի համար», - պատմում է նախկին արտգործնախարարը:
Հեյդար Ալիեւը, Ժակ Շիրակը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Փարիզում 2001թ. հունվարի 26-ին Հեյդար Ալիեւը, Ժակ Շիրակը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Փարիզում 2001թ. հունվարի 26-ին
Սակայն հունվարյան այդ օրերից թե՛ առաջ եւ թե՛ հետո Ադրբեջանը Եվրոպայի Խորհրդին իր անդամակցությունը փորձեց օգտագործել ոչ այնքան սեփական երկրի ժողովրդավարացման, որքան այդ կազմակերպությունում Հայաստանին «ագրեսոր» որակելու համար: Հովհաննես Հովհաննիսյանը նկատում է, որ այն ժամանակ եւս ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակությունը փորձում էր օրակարգ մտցնել հակահայկական եւ ԼՂ հիմնախնդրի էությունը աղավաղող բանաձեւեր:
Ի դեպ, անդամակցության բանակցությունների ժամանակ եւ անդամակցությունից հետո Ադրբեջանի խորհրդարանական պատվիրակությունը ղեկավարում էր Ադրբեջանի ներկայիս նախագահ Իլհամ Ալիեւը:
«Ափսոս, որ անգամ տարիներ անց նրանք այդպես էլ չհասկացան, որ Եվրոպայի Խորհուրդն այսպես ասած «հաշիվներ մաքրելու» տեղ չէ: Եվրոպացի պատգամավորներն արդեն իսկապես հոգնել էին Ադրբեջանի մեղադրանքներից: Ադրբեջանցիներն էլ մշտապես դժգոհում էին, թե եվրոպացիները խտրականություն են դնում մեր եւ իրենց միջեւ»,- ասում է հայկական պատվիրակության նախկին ղեկավարը:
Ադրբեջանական պատվիրակության դժգոհությունն հարուցել էր անգամ հայկական պատվիրակության կողմից անդամակցության առիթով ԵԽ-ին մատուցած հուշանվերը:
«Ընդունված կարգի համաձայն, յուրաքանչյուր երկիր ԵԽ-ին անդամակցելու առիթով հուշանվեր է նվիրում կազմակերպությանը, որը տեղադրվում է կազմակերպության շենքի տարածքում: Մենք նվերի հետ կապված մի քանի տարբերակներ էինք մտածել, եւ ի վերջո մեր ընտրությունը կանգ առավ պղնձից պատրաստված մի կոմպոզիցիայի վրա: Չեմ հիշում, թե ադրբեջանցիները կոնկրետ ինչ էին նվիրել, բայց այն շատ թանկարժեք էր: Այնպես ստացվեց, որ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը մեր պատվիրակության նվերն առանձնացրեց իր աշխատասենյակի համար, իսկ ադրբեջանցիների նվերը տեղադրեցին կազմակերպության միջանցքում: Իհարկե, նրանք սա կրկին քաղաքական շահարկումների առարկա դարձրին»,- վերհիշում է Հովհաննիսյանը՝ հպարտությամբ շեշտելով, որ մեր երկրի հուշանվերը մինչեւ հիմա պահվում է գլխավոր քարտուղարի աշխատասենյակում:
Հայաստանի դրոշը բարձրացվում է Ստրասբուրգում 2001թ. հունվարի 25-ին Հայաստանի դրոշը բարձրացվում է Ստրասբուրգում 2001թ. հունվարի 25-ին
Նրա խոսքերով, ԵԽ-ին անդամակցության օրվա հետ կապված հայկական կողմի «փոքր հաղթանակներից» մեկն էլ այն էր, որ Հայաստանը Ստրասբուրգում այդ օրը ներկայացված էր ոչ միայն նախագահի գլխավորած պաշտոնական, այլեւ խորհրդարանական պատվիրակությամբ, որը ներկայացնում է այդ տարիների ՀՀ խորհրդարանական ընդդիմության ողջ ներկապնակը:
«Մինչ մեկնելը ՀՀ նախագահի հետ խորհրդակցում էինք Ստրասբուրգ մեկնող պատվիրակության կազմի ձեւավորման հարցի շուրջ: Ես առաջարկեցի, որ պատվիրակությունում ընդգրկվեն խորհրդարանում ներկայացված ընդդիմադիր բոլոր կուսակցությունների առաջնորդները՝ Վազգեն Մանուկյանը, Արտաշես Գեղամյանը, Արթուր Բաղդասարյանը եւ ուրիշներ: Մեր այս քայլը շատ կարեւոր ու դրական ուղերձ էր պարունակում եւ նպաստեց մեր երկրի միջազգային հեղինակության բարձրացմանը: Մինչդեռ Հեյդար Ալիեւին Ստրասբուրգ ուղեկցում էին բացառապես իր աշխատակազմի եւ գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները: Ինձ հետո պատմում էին, թե մեր երկրի պատվիրակության նման ներկայացուցչական կազմի վերաբերյալ խոսակցությունները ԵԽ-ում մի քանի օր չէին դադարում»,- պատմում է Հովհաննիսյանը:
Հունվարի 25-ի երեկոյան Ստրասբուրգի քաղաքային պատկերասրահում ՀՀ նախագահի անունից մեծ ընդունելություն կազմակերպվեց: Այս նպատակով Ստրասբուրգ էին հրավիրվել եւ ընդունելության ժամանակ ելույթ ունեցան  դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը եւ օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանը:
«Ընդունելության հաջորդ օրը՝ առավոտյան, նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հրավիրեց պատվիրակության բոլոր անդամներին, այդ թվում ընդդիմության ներկայացուցիչներին ոչ պաշտոնական բնույթի հանդիպման: Անկեղծ եւ ջերմ զրույց ունեցանք, քննարկեցինք անցյալ օրվա իրադարձությունները, ապագայի անելիքները: Այդ շփումները, ընդհանուր առմամբ, շատ դրական ազդեցություն թողեցին մեր երկրի ներքաղաքական մթնոլորտի վրա»,- նկատում է Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
P.S. 2001 թ. փետրվարի 2-ին, Ադրբեջանի ԵԽ-ին անդամակցելուց ընդամենը մեկ շաբաթ անց, Վալտեր Շվիմերը Ադրբեջանում խոսքի ազատության իրավիճակի հետ կապված մտահոգություն արտահայտեց: Առիթը Ադրբեջանում երկու մասնավոր մարզային հեռուստաալիքների՝ Mingechevir TV-ի եւ DMR TV-ի փակումն էր: Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել էր, որ հեռուստաընկերությունների հեռարձակման դադարեցման փաստը կանդրադառնա Ադրբեջանի բնակիչների պետական ԶԼՄ-ներից դուրս տեղեկատվություն ստանալու «առանց այդ էլ սահմանափակ» հնարավորությունների վրա: Վալտեր Շվիմերը հիշեցրել էր նաեւ, որ ԵԽ առջեւ Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների համաձայն, երկրի իշխանությունները պետք է երաշխավորեն խոսքի ազատությունը եւ բացառեն վարչական լծակների կիրառումը լրատվամիջոցների նկատմամբ:

President of Azerbaijan Heydar Aliyev, CoE Secretary General Walter Schwimmer and President of Armenia Robert Kocharyan at the accesion ceremony in Strasbourg, January 25, 2001
Robert Kocharyan’s and Heydar Aliyev’s joint press conference in Strasbourg
CoE Secretary General Walter Schwimmer’s speech on January 25, 2001
Armenian FM Vardan Oskanian and CoE Secretary General Walter Schwimmer sign accession documents, January 25, 2001
Heydar Aliyev, Jacques Chirac and Robert Kocharyan in Paris, January 26, 2001
Armenian and Azerbaijani Presidents congratulate each other
Armenia’s flag being raised in front of the CoE building
Mediamax continues its “Special File” project aimed at presenting the unknown or less known details on Armenia’s foreign policy events.
PACE winter session will kick off on January 25, 2016. During the session, 2 resolutions disadvantageous for Armenia and Artsakh will be discussed. It’s a surprising coincidence that the session starts on the same day as the 15th anniversary of Armenia’s membership to the Council of Europe…
To take part in the solemn ceremony of Armenia’s joining the CoE, the  official delegation headed by then-President of Armenia Robert Kocharyan arrived in Strasbourg on January 24, 2001. Next day, after the signing of the documents on membership, the Armenian tricolor was solemnly raised in front of the building of Council of Europe at the presence of the Armenian parliamentary delegation and President.
Former Armenian Foreign Minister Vardan Oskanian tells that the Armenian delegation was uplifted while leaving for Strasbourg.
“We flew to Strasbourg with high hopes and excitement. We all thought joining the CoE a historical event opening a new page in the modern history of Armenia. We clearly saw the further path of Armenia’s development. It was a really historical day. Representatives of Armenian communities from various European countries came to Strasbourg to take part in the solemn ceremony. Every Armenian present there was very excited to see the Armenian flag raising in front of the organization’s building to the tunes of the Armenian anthem”, Vardan Oskanian said to Mediamax.
Armenian FM Vardan Oskanian and CoE Secretary General Walter Schwimmer sign accession documents, January 25, 2001 Armenian FM Vardan Oskanian and CoE Secretary General Walter Schwimmer sign accession documents, January 25, 2001
The one thing that somehow shadowed the whole joy of the festive day, January 25, was perhaps the fact that on the same day, Azerbaijan also joined the CoE, whereas the country’s democratic indicators were way behind Armenia’s. Several months ago, Armenia met the requirements of the membership but joining of the European family was postponed because of Azerbaijan.
“Our membership took place together with Azerbaijan not because we were dragging behind in terms of meeting the requirements and demonstrating political will but as the organization decided to take into account the NK conflict and accept Armenia and Azerbaijan simultaneously, by all means. So, we “fell victim” to Azerbaijan’s slowness”, Vardan Oskanian wrote in his “By the Path of Independence. The Big Challenges of the Small Country, from the Minister's Diary’’ book published in 2013.
Armenian and Azerbaijani Presidents congratulate each other Armenian and Azerbaijani Presidents congratulate each other
Armenia was expected to join the CoE over 2000; it was a separate item on the agenda of PACE summer session. The decision was made in Dublin on May 15 following the session of the PACE Political Committee attended by President of PACE Lord Russell-Johnston and CoE Secretary General Walter Schwimmer.
After the session, Walter Schwimmer said in his exclusive interview to Mediamax:
“Armenia started the integration process in 1996. In 1999, we witnessed discussions around real legal-judicial reforms, strengthening of democratic values and constitutional reforms”.
Answering Mediamax’s question whether escalated domestic situation in Armenia will affect CoE membership process, Walter Schwimmer said:
“CoE was shocked by 1997 October 27 events at the Armenian National Assembly. It’s critical that the tragedy and its ramifications not make Armenia digress from democratic values and the path of commitment to human rights protection”.
Hovhannes Hovhannisyan who was Head of Armenian National Assembly’s Standing Committee on Foreign Relations and Armenian Delegation to PACE at that time, said to Mediamax:
“In mid 2000, it became clear that the CoE wants Armenia and Azerbaijan to simultaneously join the organization. Before that the issue was not that obviously put on the agenda. It was a political decision by the CoE which entailed the delay of our membership process so as Azerbaijan could manage to fulfill the commitments undertaken by the membership. On this occasion we have repeatedly expressed our discontent to our European partners. Of course, they were well aware that Armenia with its Christian value system is much closer to the organization than Azerbaijan. The Europeans had a real liking for us which infuriated Azerbaijan”.
By the majority of votes at the PACE summer session it was decided that Armenia will join the CoE. In September 2000, the CoE Committee of Ministers was expected to approve the PACE decision which would be followed by raising of Armenia’s flag in Strasbourg.
But it didn’t happen as the CoE executive body decided to approve Armenia’s membership only after the parliamentary elections in Azerbaijan due in November.
Vardan Oskanian and Hovhannes Hovhannisyan both agree that by accepting Azerbaijan and Armenia on the same day, the Europeans wanted to boost the regional cooperation which in its turn would create an favourable environment for the settlement of the conflict.
CoE Secretary General Walter Schwimmer’s speech on January 25, 2001 CoE Secretary General Walter Schwimmer’s speech on January 25, 2001
“The Council of Europe wanted to demonstrate that commitment to European values could contribute to the conflict settlement and made restoration of war less likely”, says Vardan Oskanian.
Earlier, Vardan Oskanian wrote in his book that the Armenian side had consistently stressed that “membership to the Council of Europe doesn’t mean that we will move the conflict issues to Strasbourg”. “I noted that we would use the opportunities given by the CoE to settle the conflict within broader cooperation frames”, wrote the former FM.
Hovhannes Hovhannisyan recalls that the ceremonial part of the membership day was organized in a way that the Armenian and Azerbaijani Presidents would be present at the signing of the membership documents at the same time as well as the ceremony of raising of the flags of both countries.
Robert Kocharyan’s and Heydar Aliyev’s joint press conference in Strasbourg Robert Kocharyan’s and Heydar Aliyev’s joint press conference in Strasbourg
“The speaker of the Georgian parliament Zurab Zhvania came to Strasbourg that day. Georgia had joined the Council of Europe back in 1999. Zhvania gave a very touching speech, supporting the two neighboring countries decision to join the Council of Europe. He stressed in his speech that the two countries’ joining will boost regional cooperation. Representatives of other countries also welcomed it. I remember that Heydar Aliyev already had health issues then and wasn’t able to participate in these kind of long events, frequently had to sit down or stop walking. Our President and our delegation, as a sign of respect, sometimes had to walk slowly or stop frequently while going from one hall to another”, Hovhannes Hovhannisyan says.
Vardan Oskanian recalls that Presidents Kocharyan and Aliyev had normal relationship.
“They were talking quite intensively about Karabakh conflict settlement those days. There were some initiatives and suggestions. The Presidents left for Paris after Strasbourg to take part in trilateral meeting initiated by French President Jacques Chirac. There were some hopes that the problem would be solved and the fact that the Presidents were in Strasbourg joining the Council of Europe served as additional impetus for the positive atmosphere”, formar FM recalls.
Heydar Aliyev, Jacques Chirac and Robert Kocharyan in Paris, January 26, 2001 Heydar Aliyev, Jacques Chirac and Robert Kocharyan in Paris, January 26, 2001
However, both before and after those days in January, Azerbaijan tried to use the membership to the Council of Europe to brand Armenia as “ aggressor” in that organization, rather than try to boost democratization at home.
Hovhannes Hovhannisyan notes that already at the time, Azeri delegation attempted to obtain anti-Armenian resolutions distorting the essence of the Karabakh conflict.
By the way, the Azeri parliamentary delegation was headed by current Azerbaijani President Ilham Aliyev during the membership negotiations and afterwards.
“It’s a pity that even after years they couldn’t understand that CoE is not a place for scuffle. The European MPs were already tired of hearing accusations from Azerbaijan. The Azerbaijani delegation members were always complaining that the Europeans are biased towards Armenians”, says former head of the Armenian Delegation.
Azerbaijan was even complaining about the souvenir that Armenian delegation presented the Council of Europe on the occasion of the membership.
“The rule states that each country presents a souvenir on the occasion of joining the Council of Europe, which is placed in the area of  building of organization. We had considered several options and eventually chose an art composition made of brass. I don’t quite remember what Azerbaijani delegation presented, but it was quite expensive. It happened so that the Secretary General of the Council of Europe Walter Schwimmer set the gift of our delegation aside for his office and placed the Azerbaijani delegation present at the hall. Of course, it became a matter of political speculation”, Hovhannisyan recalls, pointing out that Armenian delegation’s present is still kept in the Secretary General’s office.
Armenia’s flag being raised in front of the CoE building Armenia’s flag being raised in front of the CoE building
According to him, one of the “small victories” of the Armenian side connected with the membership day was that Armenia was presented not only by official presidential delegation in Strasbourg, but parliamentary delegation, that included opposition.
“Before leaving for Strasbourg we were consulting with the President about the formation of the delegation. I suggested that the delegation should include the heads of the oppositional parties presented in the parliament - Vazgen Manukyan, Artashes Geghamyan, Arthur Baghdasaryan and others. This step contained an important and positive message and contributed to our country's international image . While Heydar Aliyev was accompanied only by his staff and representatives of the government”, Hovhannisyan says.
A big reception was organized in Strasbourg Museum on behalf of the Armenian President. Duduk player Jivan Gasparyan and opera singer Hasmik Papyan were invited to Strasbourg for this occasion.
“President Robert Kocharyan invited all the delegation members including representatives of opposition to an informal meeting next day of the reception. We had a honest and positive meeting, discussed the events of the previous day and the plans for the future. These discussions overall, impacted positively in Armenian domestic political atmosphere”, said Hovhannes Hovhannisyan.
P.S. Walter Schwimmer expressed concern connected with freedom of speech in Azerbaijan on February 2, 2001, only a week after Azerbaijan’s membership to the Council of Europe. The occasion was about termination of 2 regional TVchannels in Azerbaijan - Mingechevir TV and DMR TV. CoE Secretary General stated that the suspension will affect the “already limited” opportunities of residents of Azerbaijan to get information out of state media. Walter Schwimmer also reminded that as per Azerbaijan 's commitments to the CoE , the authorities must guarantee freedom of the media and exclude the use of administrative levers on it.