Պրիմակովը Լեռնային Ղարաբաղի մասին. մաս II - Mediamax.am
2016թ. ռուսաստանյան «Ցենտրպոլիգրաֆ» հրատարակչությունը լույս է ընծայել ականավոր քաղաքական գործիչ, ՌԴ ԱԳՆ եւ կառավարության նախկին ղեկավար Եվգենի Պրիմակովի «Հանդիպումներ խաչմերուկներում» գիրքը: Գրքի գլուխներից մեկը նվիրված է ԼՂ հակամարտությանը: Այն ձեզ ենք ներկայացնում երեք մասով:
Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող դեպքերի հետ կապված՝ 1989թ. ամռանն Ադրբեջանում իրավիճակը կտրուկ սրվեց: Հուլիսի 16-ին Բաքվում տեղի ունեցավ Ադրբեջանի Ժողովրդական Ճակատի (ԱԺՃ) հիմնադիր համաժողովը, որը հմտորեն օգտագործելով ժողովրդական զանգվածների դժգոհությունը, բացահայտ կերպով սկսեց իր ձեռքը վերցնել իշխանությունը թե՛ Բաքվում եւ թե՛ ծայրամասերում՝ պաշտոնական կառավարման մարմիններին զուգահեռ ստեղծելով սեփական այլընտրանքային մարմինները: Բաքվում 1990թ. հունվարի կեսին տեղի ունեցան հայերի ջարդեր: Քաղաքի կենտրոնում անցկացվող բազմահազարանոց հանրահավաքի ժամանակ ելույթ էր ունենում ԱԺՃ առաջնորդներից մեկը, իսկ հարյուր մետր հեռու կոնտեյներում մարդ էր այրվում, եւ ոչ ոք օգնության շտապելու կոչ չարեց:
Հունվարի 14-ին դիմավորում էինք Լիտվայից ժամանող Գորբաչովին: Օդանավակայանում Կրյուչկովը նրան զեկուցեց Բաքվում տիրող իրավիճակի մասին: «Պետք է այնտեղ ուղարկել Նախարարների խորհրդի փոխնախագահին,- ասաց Գորբաչովը: Հետո մտածեց եւ (ես ասես կանխազգում էի) հավելեց: -Թող գնան երեքը՝ Պրիմակովը, ԽՄԿԿ Կենտկոմի քարտուղար Գիրենկոն եւ Նախարարների խորհրդի փոխնախագահ Դոգուժիեւը»:
Բաքու մեկնեցինք հունվարի 15-ի առավոտյան՝ կիրակի, որպեսզի հենց հաջորդ օրը վերադառնանք եւ իրավիճակի մասին զեկուցենք քաղբյուրոյին: Սակայն Գիրենկոյի հետ Բաքվում մնացինք երկու շաբաթ: Կազմակերպում էինք հայերի տարհանումը՝ հիմնականում Կասպից ծովով դեպի Կրասնովոդսկ, միաժամանակ՝ բանակցում ԱԺՃ-ի հետ:
Պետք է ասեմ, որ Մ. Գորբաչովը մեզ ուղղորդել էր Ժողովրդական ճակատի հետ խաղաղ բանակցություններ վարել: Մի քանի անգամ հանդիպեցինք Ա. Ալիեւի (ապագա նախագահ Էլչիբեյի), Ի. Մամեդովի, Ի. Գամբարովի, Ն. Պախանովի հետ:  Բոլոր փորձերը՝ համոզելու նրանց ազատել խորհրդային զորամասերը եւ հրաժարվել բռնությունից, արդյունք չէին տալիս:
Մինչդեռ կրքերը թեժանում էին: Կենտկոմի շենքի մոտ, որտեղ մենք էինք գտնվում, ամեն օր հանրահավաքներ էին անցկացվում: Սադրիչները բռնության կոչեր էին անում: Հանրահավաքներից մեկի ժամանակ մի քանի կախաղան բերեցին: Ցուցարարների մի խումբ սկսեց ճոճել երկաթյա դարպասը՝ փորձելով մուտք գործել շենքի բակ: Հանրահավաքներ էին անցկացվում նաեւ Բաքվի կենտրոնական հրապարակում:
Ինձ մոտ կին բժիշկների մի պատվիրակություն եկավ՝ խնդրելով, որ դուրս գամ եւ ելույթ ունենամ: Ինձ փորձեցին հետ պահել այդ քայլից, սակայն ես համաձայնեցի: Պարզ հիշում եմ, թե ինչպես Ի. Մամեդովը վազեց դեպի ինձ եւ ասաց. «Պատշգամբից ելույթ ունեցեք»: Հավանաբար, նա անկեղծորեն վախենում էր ամբոխի անկարգություններից: Ասացի, որ պարապետից եմ խոսելու՝ որտեղ բոլորն են ելույթ ունեցել: Երբեք չեմ մոռանա, ինչպես դիմացս զրահաբաճկոնով ադրբեջանցի մի տղա կանգնեց: Իմ թիկնազորի բոլոր տղաներն էլ էին կողքիս: Սկսեցի նրանից, որ որպես արեւելագետ կարող եմ իրենց համար Ղուրանից մեջբերում անել: Ինչը եւ արեցի: Բայց կարող եմ նաեւ պարզապես ասել այն, ինչով մենք սկսում էինք մեր ելույթները՝ «Սիրելի ընկերներ»:
Լսում էին համակ ուշադրությամբ: Ես ընդգծեցի, որ եթե վերացվեն զորանոցների եւ օդանավակայանների շրջափակումները, իշխանության կողմից որեւէ սրացում չի լինի: Հենց այդ պահին, հավանաբար վախենալով, որ ելույթ ունեցողի եւ լսարանի միջեւ կարող է կապ հաստատվել, Ղազիեւը բղավեց իմ բարձրախոսի մեջ. «Ձեր առջեւ ելույթ է ունենում մաֆիայի անդամը»: Այնուհետ ես դժվարությամբ կարողացա Կենտկոմի շենք մուտք գործել: Ադրբեջանցի բարի, հաճելի կանայք վհատված էին, եւ մենք ստիպված էինք նրանց հանգստացնել:
Այդ ժամանակ ԱԺՃ գրոհայիններն արդեն «արտակարգ իրավիճակ» էին մտցրել Բաքվում: Քաղաք մտնելիս եւ ելնելիս պարեկախմբերը ստուգում էին մեքենաները: Հրամանները տրվում էին տաքսիների ռադիոկապով: Բաքվում էր միութենական Պետական անվտանգության կոմիտեի (ՊԱԿ) ղեկավարներից մեկը՝ Ֆ.Դ. Բոբկովը: Նա շատ փորձառու մարդ էր եւ լավ էր հասկանում, որ ամեն գնով պետք էր խուսափել արյունահեղությունից:
Սակայն լարվածությունն աճում էր ոչ թե օրեցօր, այլ ամեն ժամ:
Հունվարի 19-ին Ադրբեջանի Կոմկուսի կենտկոմի քարտուղար Վեզիրովի հետ իր գրասենյակում էինք, երբ զանգահարեց Գորբաչովը: Նա տեղեկացրեց, որ կայացվել է ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի որոշումը, եւ Բաքու զորք է մտցվելու: Ես Միխայիլ Սերգեեւիչին ասացի, որ չեմ կարող ղեկավարել ռազմական գործողությունները: Պատասխան եղավ՝ մեկ ժամից Բաքու են ժամանում պաշտպանության նախարար Յազովը եւ ներքին գործերի նախարար Բակատինը:
Սարսափելի օրեր էին: Զորքերը մտցնելու ժամանակ հարյուրից ավելի ադրբեջանցիներ զոհվեցին, հիմնականում՝ գրոհայիններ, սակայն զոհեր եղան  նաեւ խաղաղ բնակչության շրջանում. պատասխան կրակ էր բացվում այն պատուհանների ուղղությամբ, որոնցից կրակում էին: Բանակը 38 զոհ տվեց: Արտակարգ դրություն, պարետային ժամ, Կենտկոմի գիշերային լիագումար նիստ, որի ընթացքում Վեզիրովին ազատեցին առաջին քարտուղարի պաշտոնից եւ ընտրեցին Ա. Մութալիբովին: Կյանքը դեռ երկար ժամանակ նորմալ հունով չէր վերադառնում:
Անկեղծ ասած, ես իսկապես երջանիկ էի, երբ Գորբաչովը զանգահարեց՝ ասելով. «Գիրենկոյի հետ վերադարձեք Մոսկվա»: Նա ակնարկեց, որ հակառակ դեպքում տպավորություն է ստեղծվում, թե Մութալիբովը «վերահսկողության տակ է» աշխատում:
Բաքվի դեպքերից հետո, անկասկած, սպիտակ մազերս ավելացան: Դա իմ երիտասարդության քաղաքն էր, այնտեղ երկու տարի անցկացրել էի Ռազմածովային նախապատրաստական ուսումնարանում: Բաքվում ունեի եւ մինչ օրս էլ շատ ընկերներ ունեմ: Ես անկեղծորեն սիրում էի եւ սիրում եմ Ադրբեջանը: Անկախ նրանից, թե ով է մեղավոր տեղի ունեցածի համար, այդ դեպքերն իսկական ողբերգություն էին ինձ համար։
Չլուծված ԼՂ խնդիրը շարունակում էր մնալ այն բորբոքող հանգամանքը, որը թույլ չէր տալիս կարգավորել իրավիճակն Ադրբեջանում։ Իսկ կա՞ր արդյոք այն լուծելու հնարավորություն։
Այն ժամանակ ես սերտորեն համագործակցում էին պրոֆեսոր Թոֆիկ Իսմայիլովի հետ՝ խելացի, բարյացակամ, լայն շրջահայաց ունեցող մի մարդու, որը սրտանց սիրում էր իր հայրենիքը, բայցեւ ազատ էր նախապաշարմունքներից։ Մենք պայմանավորվել էինք «փոքրիկ քայլեր անել»․Ադրբեջանը, օրինակ, բացեց «գազի խողովակը» դեպի Հայաստան։ Ցավոք, դա դրական արձագանք չստացավ հայաստանյան ԶԼՄ-ներում։ Ամեն դեպքում, ընդունվեց երկու հանրապետությունների ղեկավարների առաջին հանդիպման առաջարկը։
1990թ. նոյեմբերի 10-ին Միության Խորհրդի նախագահի գրասենյակ էին հրավիրվել Ադրբեջանի ու Հայաստանի ղեկավարները՝ Ա․Մութալիբովն ու Լ․Տեր-Պետրոսյանը։ Ես նրանց առաջարկեցի գոնե սեւագրի տեսքով համաձայնեցնել մի փաստաթուղթ, որը կլիներ փոխզիջումային միջոցների «փաթեթ»։ Դա, ինչպես մեզ թվում էր այն ժամանակ, թույլ կտար դուրս գալ ճգնաժամից։ Այդ «փաթեթը» Մութալիբովի ու Տեր-Պետրոսյանի հետ քննարկեցինք մոտ չորս ժամ։ Այդ ընթացքում առաջարկները բազմիցս ճշգրտվեցին, փոփոխվեցին կողմերի ցանկությամբ եւ վերատպվեցին։
«Փաթեթի» էությունն այն էր, որ պետք է ուժը կորցրած համարվեին ԼՂԻՄ-ի վերաբերյալ Հայաստանի, Ադրբեջանի, ԼՂԻՄ-ի ու ԽՍՀՄ-ի կողմից 1988թ. փետրվարի 20-ից հետո կայացված բոլոր որոշումները, եւ այդ մասին պետք է համատեղ հայտարարություն ընդունվեր։ Այդ հայտարարությունից հետո նախատեսվում էր վերացնել Հատուկ կառավարման կոմիտեն (ՀԿԿ), վերականգնել Լեռնային Ղարաբաղի կառավարման մարմինները եւ այդ նպատակով ընտրություններ անցկացնել։
Փաստաթղթով Ադրբեջանի ԽՍՀ-ի Գերագույն Խորհրդին առաջարկվում էր ընդունել համապատասխան օրենք (նախապես համաձայնեցված) ԼՂԻՄ-ի կարգավիճակի եւ ինքնավարության երաշխիքների մասին։ Միաժամանակ, հանվում էր արտակարգ իրավիճակը, որը հայտարարվել էր Ադրբեջանի տարածքում, այդ թվում՝ ԼՂԻՄ-ում։
«Փաթեթը» նախատեսում էր Հայաստանի ԽՍՀ-ի ու Ադրբեջանի ԽՍՀ-ի հարաբերությունների կարգավորում։ Նախնական փուլում, երկու հանրապետությունների խնդրանքով, առաջարկվում էր յուրաքանչյուր կողմից առանձնացնել 5 կմ լայնությամբ հատուկ ռեժիմի տարածք, որտեղ ժամանակավորապես կտեղակայվեին խորհրդային բանակը եւ ներքին զորքերը։ Ցրվում էին երկու կողմում ստեղծված ապօրինի բոլոր զինված կազմավորումները։ Հանվում էին հանրապետական զարկերակների բոլոր տեսակի շրջափակումները, այդ թվում՝ երկաթուղային, ավտոմոբիլային եւ ավիացիոն տրանսպորտի։ Եթե կողմերից մեկը վերականգներ տնտեսական պատժամիջոցները, առաջարկվում էր այդ հարցն անհապաղ քննարկել միութենական մակարդակով եւ ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ։
Երկու հանրապետությունների օրենսդիր եւ գործադիր իշխանության գերագույն մարմինները պետք է փոխհատուցեին բոլոր փախստականների վնասները հանրապետություններից յուրաքանչյուրի միջոցներով եւ նորմալ շփումներ հաստատեին քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային ոլորտներում։
Երկու ղեկավարներն էլ ընդունեցին այդ «փաթեթը», սակայն ցանկություն հայտնեցին ԽՍՀՄ Գերագույն Խորհրդում իրենց պատգամավորական խմբերի աջակցությունը ստանալ։ Գործընկերներիս հրաժեշտ տալիս ես չափազանց լավատեսորեն էին տրամադրված։ Գործուղման մեկնելիս պայմանավորվեցի Ռ․Ն.Նիշանովի հետ, որ խորհրդարանական խմբերի հետ բանակցությունները նա իր վրա կվերցնի։ Նրանց հետ նա եւս նախնական պայմանավորվածություն ձեռք բերեց։ Սակայն այդ պայմանավորվածության հաջորդ առավոտյան երկու կողմի ծայրահեղականների կողմից հրահրվող պատգամավորները հրաժարվեցին սատարել առաջարկված որոշումը։
1991թ. կեսին դեռ քայլեր էին ձեռնարկվում լայնածավալ ռազմական գործողություններից խուսափելու համար։ Այդ քայլերի թվում կարելի է նշել Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահին ուղղված ԼՂԻՄ շրջանների ղեկավարների կոչը՝ «հակամարտությունից անցնելու երկխոսության՝ միութենական մարմինների ու Ադրբեջանի իշխանությունների միջեւ»։ Բաքվին չէր բավարարում երկխոսության առաջարկվող ձեւաչափը եւ այն սկսելու որոշ պայմանները, օրինակ՝ բանակցություններ անցկացնել բոլոր մակարդակների քաղաքական ուժերի միջեւ՝ միութենական, հանրապետական (Ադրբեջան, Հայաստան) եւ Լեռնային Ղարաբաղի, որը պետք է ներկայացված լիներ «միայն իր պետական մարմիններով՝ ի դեմս իրենց կողմից հաստատված մի խումբ մարդկանց, որի համար մինչեւ բանակցությունների մեկնարկը պետք էր վերականգնել Ժողովրդական պատգամավորների մարզային խորհրդի եւ գործադիր կոմիտեի լիազորությունները»։
Թեեւ Ա․Մութալիբովը 1991թ․սեպտեմբերի 8-ին ընտրվել էր Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ, սակայն օրեցօր ակնհայտ էր դառնում իրավիճակը վերահսկելու նրա անկարողությունը։ Ադրբեջանում երկիշխանություն էր հաստատվել, եւ նոր ձեւավորված Միլի Մեջլիսում ԱԺՃ-ն արդեն ուներ ձայների 50 տոկոսը։ 1992թ. մարտին Ա․Մութալիբովը ստիպված էր կամավոր հրաժարվել իշխանությունից։ 1992թ. մայիսին նա վերադարձավ նախագահի պաշտոնին՝ ընդամենը երկու օրով, որից հետո պաշտոնանկ արվեց։ Ռազմական հեղաշրջմանը մասնակցեցին ԱԺՃ-ն, Ազգային անկախության կուսակցությունը (ԱԱԿ) եւ «Գորշ գայլերը»՝ համանուն թուրքական կուսակցության ադրբեջանական մասնաճյուղը, որի կենտրոնը Թուրքիայում էր։ 1992թ․հունիսի 7-ին անցկացվեցին նոր ընտրություններ, որոնց արդյունքում հաղթեց ԱԺՃ առաջնորդ Ա․Էլչիբեյը։
Այդ ժամանակ արդեն մեկնարկել էին լայնածավալ ռազմական գործողություններ, որոնք դուրս էին եկել Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններից։ Ժողովրդական ճակատի ղեկավարությունը, ինչպես պարզվեց, բացարձակ ոչ կոմպետենտ էր երկրի կառավարման, ռազմական ոլորտում եւ քաղաքական կարգավորում գտնելու հարցերում։ Նման ծանր ժառանգություն ստացավ Հեյդար Ալիեւը, որը խորհրդային շրջանում երկար տարիներ ղեկավարել էր Ադրբեջանը, որից հետո տեղափոխվել էր Մոսկվա՝ ստանալով ղեկավար պաշտոն (քաղբյուրոյի անդամ, ԽՍՀՄ Նախարարների խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ), որից հետո պաշտոնաթող էր եղել եւ կրկին վերադարձել Ադրբեջան, բայց ոչ թե Բաքու, այլ իր ծննդավայր՝ Նախիջեւան, որտեղ էլ ընտրվել էր Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր։
Հ.Ալիեւի գալուն պես հրադադարի որոշ հեռանկարներ ուրվագծվեցին, թեեւ պատերազմը շարունակվում էր, եւ Ադրբեջանի յոթ շրջաններ գրավվել էին, իսկ դրանց բնակիչները՝ դարձել փախստականներ։
Ընդհանուր առմամբ, այդ հակամարտությունը հանգեցրեց թե՛ հայերի, թե՛ ադրբեջանցիների զանգվածային գաղթի։ 1990թ. հունվարին Բաքվից հեռացավ ավելի քան 300 հազար հայ։ Դատարկվեցին նաեւ ադրբեջանցիների տները Շուշիում, Լեռնային Ղարաբաղում եւ դրա սահմաններից դուրս՝ գրավված ադրբեջանական տարածքներում, Հայաստանի սահմանամերձ հատվածներում։ Պատերազմը խլեց 30 հազար մարդու կյանք։
Հսկայական ջանքեր պահանջվեցին՝ կողմերին համոզելու, որ հրադադար կնքեն, եւ Ռուսաստանն այդ հարցում խաղաց ամենանշանակալից դերը։ 1991թ. սեպտեմբերին Բ.Ելցինը եւ Ն.Նազարբաեւն այց կատարեցին ԼՂ հակամարտության գոտի, այնուհետ Ժելեզնովոդսկում հանդիպեցին հակամարտող կողմերի առաջնորդներին։ Կարելի է ասել, որ այդ պահից ի վեր շեշտը դրվեց կրակի անվերապահ դադարեցման վրա, որը համարվում էր քաղաքական կարգավորման ելակետ։ Ռուսաստանն այդ նպատակին էր ձգտում՝ գործելով բոլոր խողովակներով՝ ԱՊՀ, ՄԱԿ, Եվրոպայի անվտանգության եւ գործակցության խորհրդակցություն (ավելի ուշ դարձավ ԵԱՀԿ), որը 1992թ.ԼՂ հակամարտությունում ներգրավված կողմերի ռազմական գործողությունները դադարեցնելու նպատակով ստեղծեց այսպես կոչված Մինսկի խումբը։ Միաժամանակ, ռուսաստանյան ներկայացուցիչներն ուժեղացրին սեփական միջնորդական առաքելությունը, որի արդյունքում, ինչպես նաեւ Մինսկի խմբի եւ Ղազախստանի ջանքերով հաստատվեցին մի շարք կարճաժամկետ հրադադարներ, սակայն ռազմական գործողություններն ամեն անգամ վերսկսում էին։
1994թ. ապրիլի 15-ին Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ ԱՊՀ երկրների ղեկավարների խորհուրդը՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի մասնակցությամբ, որոշում ընդունեց, որում ասվում էր.«Գլխավոր առաջնահերթությունը եւ անհրաժեշտությունն անհապաղ հրադադարն է, ռազմական բոլոր գործողությունների դադարեցումը եւ հրադադարի ամուր հաստատումը։ Առանց դրա հնարավոր չէ ողբերգական հակամարտության հետեւանքների վերացումը»։ Քանի որ բոլոր կողմերի ներկայացուցիչները որեւէ կերպ չէին համաձայնում հանդիպել եւ ստորագրել միասնական փաստաթուղթը, ստորագրությունները ստացել էինք առանձին, սակայն նույն տեքստը պարունակող թղթերի վրա։ Մայիսի 9-ին՝ Բաքվից Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ստորագրությամբ, մայիսի 10-ին Երեւանից՝ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի եւ մայիսի 11-ին Ստեփանակերտից՝ Լեռնային Ղարաբաղի բանակի հրամանատարի ստորագրությամբ։ Դիմելով Ռուսաստանին որպես միջնորդ երկրի՝ նրանցից յուրաքանչյուրը ստանձնում էր կրակի դադարեցման հանձնառությունը։

Между тем в связи с событиями в Нагорном Карабахе летом 1989 года резко обострилась ситуация в Азербайджане. 16 июля в Баку состоялась учредительная конференция Народного фронта Азербайджана (НФА), который, умело используя недовольство масс, открыто прибирал к рукам власть и в столице, и на периферии, создавая собственные, параллельные официальным органы управления. В Баку в середине января 1990 года произошли армянские погромы. В центре города на многотысячном митинге выступал один из руководителей НФА, а в сотне метров заживо сгорел в контейнере человек, и никто даже не призвал броситься спасать несчастного.
14 января встречали Горбачева, прилетевшего из Литвы. На аэродроме Крючков доложил ему о ситуации в Баку. «Нужно направить на место заместителя председателя Совмина, – сказал Горбачев. Потом задумался и – я как чувствовал – уточнил: – Пусть поедут трое: Примаков, секретарь ЦК КПСС Гиренко и заместитель предсовмина Догужиев».
Вылетели в Баку рано утром 15 января в воскресенье, чтобы уже на следующий день вернуться и доложить обстановку на политбюро. Но пробыли вместе с Гиренко в Баку две недели. Организовывали эвакуацию армян, главным образом по Каспию до Красноводска, вели переговоры с НФА.
Должен сказал, что М. Горбачев ориентировал нас на мирные переговоры с Народным фронтом. Встречались несколько раз с А. Алиевым (будущим президентом Эльчибеем), И. Мамедовым, И. Гамбаровым, Н. Панаховым. Все уговоры разблокировать советские воинские части, отказаться от насилия ни к чему не приводили.
Между тем страсти нагнетались. У здания ЦК, где мы находились, шли ежедневные митинги. Подстрекатели призывали к насилию. Во время одного из митингов притащили несколько виселиц. Группа митингующих прорвалась и стала раскачивать железные ворота, пытаясь ворваться во двор здания. Митинги шли и на центральной площади Баку.
Ко мне в здание ЦК пришла делегация женщин-врачей с просьбой выйти и выступить. Меня отговаривали, но я согласился. Как сейчас помню, подбежал ко мне И. Мамедов и сказал: «Выступайте с балкона», – видимо, он искренне боялся эксцессов толпы. Я ответил, что буду говорить с парапета, откуда выступали все. Никогда не забуду, как передо мной стал в бронежилете азербайджанский парень. Все ребята из моей охраны тоже были рядом. Начал с того, что как востоковед могу к ним обратиться, процитировав суру Корана. Что и сделал. Но могу и просто сказать так, как мы тогда начинали свои выступления: «Дорогие товарищи!»
Слушали внимательно. Я подчеркнул, что, если будет снята блокада с казарм и аэродромов, никакой эскалации со стороны властей не будет. Именно в этот момент, очевидно опасаясь, что устанавливается связь между выступавшим и слушавшими, Казиев [49] прокричал в мой микрофон: «Перед вами выступает член мафии!» После этого не без труда я прорвался в здание. Милые, хорошие азербайджанские женщины были обескуражены, и нам их пришлось успокаивать.
В это время уже боевики НФА ввели «чрезвычайное положение» в Баку. При въездах и выездах из города их патрули проверяли машины. Команды передавались через радиосвязь таксомоторного парка. В Баку находился один из руководителей союзного КГБ Ф.Д. Бобков. Человек с большим опытом, он понимал, что любыми путями следует избежать кровопролития.
Но напряженность росла не по дням, а по часам.
19 января с секретарем ЦК Компартии Азербайджана Везировым я был у него в кабинете, когда позвонил Горбачев. Он сообщил, что состоялось решение Президиума Верховного Совета СССР и в Баку будут введены войска. Я сказал Михаилу Сергеевичу, что военными действиями руководить не могу. Последовал ответ: через час в Баку вылетят министр обороны Язов и министр внутренних дел Бакатин.
Это были страшные дни. При вводе войск погибло сто с лишним азербайджанцев, в основном боевиков, но были жертвы и среди мирного населения – отвечали огнем по окнам, из которых стреляли. Армия, одетая в броню, тоже потеряла 38 человек убитыми. Чрезвычайное положение, комендантский час, ночной пленум ЦК, на котором А. Везирова освободили от обязанностей первого секретаря и избрали А. Муталибова, – жизнь еще долго не входила в нормальное русло.
Скажу честно, я был по-настоящему счастлив, когда позвонил Горбачев и, сославшись на необходимость того, чтобы не было видимости, будто Муталибов работает «под контролем», сказал: «Возвращайтесь с Гиренко в Москву».
События в Баку несомненно прибавили мне седых волос. Я провел в этом городе в юности два года в Военно-морском подготовительном училище. У меня там было, да и по сей день остается много друзей. Я искренне любил и люблю Азербайджан, и вне зависимости от того, кто виноват в произошедших событиях, они были настоящей трагедией и для меня.
Раздражителем, который не давал нормализовать обстановку в Азербайджане, оставалась нерешенная проблема Нагорного Карабаха. Была ли возможность ее решить?
В то время я особенно тесно сотрудничал с профессором Тофиком Исмаиловым – человеком умным, доброжелательным, с широким кругозором, горячо любящим свою Родину, но свободным от всяких предубеждений. Мы договорились о «малых шагах»: Азербайджан, например, открыл «газовую трубу» в Армению – к сожалению, это не нашло положительной реакции в ереванских средствах массовой информации. Тем не менее было принято предложение о первой встрече руководителей двух республик.
10 ноября 1990 года в Кремль в кабинет председателя Совета Союза были приглашены два главных руководителя Азербайджана и Армении – А. Муталибов и Л. Тер-Петросян. Я предложил им хотя бы вчерне согласовать документ – компромиссный «пакет» мер, которые, как представлялось на тот момент, позволяли выйти из кризиса. Сидели над этим «пакетом» с Муталибовым и Тер-Петросяном часа четыре. Предложения не раз за это время уточнялись, изменялись к обоюдному согласию и перепечатывались.
Суть «пакета» состояла в том, чтобы вначале считать утратившими силу все решения Армении, Азербайджана, НКАО и Союза, принятые по НКАО начиная с 20 февраля 1988 года, и сделать об этом совместное заявление. Вслед за этим заявлением предполагалось ликвидировать КОУ, восстановить органы власти в Нагорном Карабахе и с этой целью провести выборы.
В документе предлагалось Верховному Совету Азербайджанской ССР принять соответствующий закон (заранее согласованный) по статусу НКАО и гарантиям ее автономии. Одновременно отменялось чрезвычайное положение, введенное на территории Азербайджана, в том числе в НКАО.
«Пакет» предусматривал нормализацию отношений между Армянской ССР и Азербайджанской ССР. На первоначальной стадии по просьбе двух республик предлагалось ввести с каждой стороны пятикилометровую зону особого режима при временном нахождении в ней подразделений Советской армии и внутренних войск. Распускались все вооруженные незаконные формирования с обеих сторон. Снимались все виды блокады с республиканских артерий, включая железнодорожный, автомобильный, авиационный транспорт. В случае возобновления экономических санкций одной из сторон предлагалось незамедлительно рассмотреть этот вопрос на союзном уровне с принятием необходимых мер.
Высшие органы законодательной и исполнительной власти двух республик должны были компенсировать ущерб всем лицам, вынужденно покинувшим ее территорию, за счет средств каждой республики и начинать налаживать нормальные контакты в политической, экономической, культурной сферах.
Оба руководителя согласились с этим «пакетом», но сказали, что хотели бы заручиться поддержкой своих депутатских групп в Верховном Совете СССР. Расставаясь с моими партнерами, я был заряжен оптимизмом. Уезжая в командировку, договорился с Р.Н. Нишановым, что переговоры с депутатскими группами он возьмет на себя. С ними первоначально он тоже договорился. Но на следующее после этой договоренности утро депутаты, подогреваемые экстремистами с двух сторон, отказались поддержать предлагаемое решение.
В середине 1991 года еще предпринимались шаги с целью избежать широких военных действий. Среди этих шагов можно назвать обращение к президенту Азербайджанской Республики группы руководителей районов НКАО с призывом «перехода от конфронтации к диалогу с союзными органами и властями Азербайджана». Баку не устраивал предлагаемый формат диалога и некоторые условия его начала: переговоры между политическими силами всех уровней – союзных, республиканских (Азербайджан, Армения), Нагорного Карабаха, который должен быть представлен «лишь его государственными органами в лице утвержденной ими группы людей, что вызывает необходимость до начала переговоров восстановить полномочия областного Совета народных депутатов и его исполкома».
Несмотря на то что А. Муталибов 8 сентября 1991 года был избран президентом Азербайджанской Республики, он все в большей степени обнаруживал неспособность овладеть ситуацией. В Азербайджане установилось двоевластие с тенденцией его перехода к образовавшемуся Милли меджлису (Национальному собранию), в котором НФА уже обладал 50 процентами голосов. В марте 1992 года А. Муталибову пришлось добровольно отказаться от власти. Хотя в мае 1992 года он вернул президентскую власть, но лишь на два дня, так как был свергнут. В военном перевороте приняли участие НФА, Партия национальной независимости (ПНР) и «Серые волки» – азербайджанское отделение тюркистской одноименной партии с центром в Турции. 7 июня 1992 года состоялись новые выборы, в результате которых победил лидер НФА А. Эльчибей.
В это время уже начались масштабные боевые действия, которые выхлестнулись за пределы Нагорного Карабаха. Руководство Народного фронта оказалось полностью некомпетентным и в управлении страной, и на военном поприще, и в деле поисков политического урегулирования. Такое тяжелое наследство досталось Гейдару Алиеву, в течение долгих лет возглавлявшему Азербайджан в советский период, затем переведенному на руководящую работу в Москву (член политбюро, первый заместитель председателя Совета министров СССР), вынужденному уйти в отставку, а затем вернувшемуся в Азербайджан, но не в Баку, а на свою «малую родину» Нахичевань, где он был избран председателем Верховного Совета. В начале июля 1993 года, отвечая на многочисленные просьбы азербайджанской общественности, Г. Алиев прибыл в Баку. Сначала его избрали председателем Милли меджлиса, а 3 октября 1993 года, на досрочных выборах, – президентом Азербайджанской Республики.
С приходом Г. Алиева наметились кое-какие перспективы перемирия, хотя война продолжалась и в результате семь районов Азербайджана, население которых превратилось в беженцев, были оккупированы.
Вообще этот конфликт привел к массовому исходу и армян, и азербайджанцев. В январе 1990 года из Баку бежало более 300 тысяч армян. Опустели азербайджанские дома в Шуше в Нагорном Карабахе, на оккупированных азербайджанских землях вне его пределов, в приграничных районах Армении. Война унесла 30 тысяч человеческих жизней.
Огромные усилия понадобились для того, чтобы привести стороны к соглашению о прекращении огня, и Россия сыграла в них самую что ни на есть значительную роль. Еще в сентябре 1991 года Б. Ельцин и Н. Назарбаев совершили поездку в район карабахского конфликта, а затем в Железноводске встретились с лидерами конфликтующих сторон. Можно считать, что с этого момента акцент был сделан на безусловное прекращение огня, которое рассматривалось как отправная точка процесса политического урегулирования. Россия стремилась к этой цели, действуя по всем каналам – в СНГ, ООН, Совещании по безопасности и сотрудничеству в Европе (позже ставшем ОБСЕ), которое в середине 1992 года создало для прекращения военных действий сторон, вовлеченных в нагорно-карабахский конфликт, так называемую «минскую группу». Одновременно российские представители усилили свою собственную посредническую миссию, в результате деятельности которой, а также усилий «минской группы» и Казахстана устанавливалось несколько краткосрочных перемирий, но вооруженные действия каждый раз возобновлялись.
15 апреля 1994 года по инициативе России Совет глав государств СНГ с участием президентов Азербайджана и Армении принял решение, в котором говорилось: «Главный приоритет, императив урегулирования – незамедлительное прекращение огня, всех военных действий и вслед за этим его надежное закрепление. Без этого не перейти к ликвидации последствий трагического противоборства». С учетом упорного нежелания представителей всех стран встретиться и скрепить единый документ, подписи были получены раздельно на трех листах с идентичным текстом – 9 мая в Баку министра обороны Азербайджана, 10 мая в Ереване министра обороны Армении и 11 мая в Степанакерте командующего армией Нагорного Карабаха. Обращаясь к России как к государству-посреднику, каждый из них брал обязательства прекращения огня.