Դեւիդ Ֆիլիպս. Դավութօղլուն ցանկանում էր հրաժարվել արձանագրություններից եւ բանակցել նոր համաձայնագրի շուրջ - Mediamax.am
20661 դիտում
Դեւիդ Ֆիլիպս. Դավութօղլուն ցանկանում էր հրաժարվել արձանագրություններից եւ բանակցել նոր համաձայնագրի շուրջ
Դեւիդ Ֆիլիպսը
Լուսանկարը` Edge.passblue.com կայքից
Լուսանկարը` 3.bp.blogspot.com կայքից
Ամերիկացի փորձագետ եւ դիվանագետ Դեւիդ Ֆիլիպսն եղել է «Թուրք-հայկական հաշտեցման հանձնաժողովի» նախագահը: Ներկայումս աշխատում է որպես ԱՄՆ Կոլամբիայի համալսարանի Մարդու իրավունքների ուսումնասիրման ինստիտուտի Իրավունքի եւ խաղաղության կառուցման ծրագրի տնօրենը: Նախկինում եղել է ավագ խորհրդական ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի տարբեր բաժիններում եւ ՄԱԿ-ի Քարտուղարությունում:
Հեղինակել է «Անլռելի անցյալը. ոչ պաշտոնական դիվանագիտություն եւ հայ-թուրքական հաշտեցումը» (Unsilencing the Past: Track Two Diplomacy and Turkish-Armenian Reconciliation) եւ «Դիվանագիտական պատմություն. Հայ-թուրքական արձանագրությունները» (Diplomatic history: The Turkey-Armenia Protocols) գրքերը:
- Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը ներկայումս դադարեցված է, եւ նույնիսկ Նալբանդյանի ու Դավութօղլուի վերջերս կայացած հանդիպումը չկոտրեց սառույցը կողմերի միջեւ: Հնարավոր համարո՞ւմ եք Ցյուրիխի արձանագրությունների վերադարձը բանակցությունների օրակարգ:
- Արձանագրությունների կյանքի կոչման գործընթացը դադարեցվել է, եւ դիվանագիտական փակուղու համար պատասխանատվություն են կրում վարչապետ Էրդողանն ու նրա կառավարությունը: Անկարան կարող է գործընթացը կյանքի կոչել ցանկացած պահին` արձանագրությունները ներկայացնելով Թուրքիայի խորհրդարանի քննարկմանը: Գոյություն ունի այլ ճանապարհ եւս: Էրդողանը կարող է հրաման արձակել բացել հայ-թուրքական սահմանը բնականոն ճամփորդության եւ առեւտրի համար: Նա կարող է հանձնարարել ԱԳՆ-ին դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ: Նման քայլերը պահանջում են առաջնորդություն, պետական մոտեցում: Սակայն քիչ հավանական է, որ Էրդողանը կգործի հօգուտ Հայաստանի հետ հարաբերությունների վերականգնման` հաշվի առնելով, որ Թուրքիան թեւակոխում է երկամյա ընտրական փուլ:
- Դուք ասում էիք, որ բոլոր կողմերը, ներառյալ միջնորդները, սխալներ են թույլ տվել գործընթացում: Որո՞նք էին Թուրքիայի, Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի հիմնական սխալները, եւ ինչպիսի՞ դասեր պետք է քաղել:
- Անկարան բազմիցս փորձել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կապել Լեռնային Ղարաբաղի հետ, չնայած ոչ արձանագրություններում, ոչ դրանց հավելվածներում ԼՂ հարցը չի շրջանառվել: Թուրք պաշտոնատար անձինք ենթադրում էին, որ կարգավորման գործընթացը ծավալվելու է «կառուցողական անորոշության» շրջանակներում: Նրանք կարծում էին, որ այդ երկու խնդիրները դիտարկվելու են զուգահեռաբար: Սակայն դիվանագիտության մեջ ցանկալին իրականի փոխարեն ընդունելը տեղ չունի:
Երբ հայտարարվեց արձանագրությունների մասին, Ադրբեջանում դժգոհության ալիք բարձրացավ: Անկարան թերագնահատել էր Բաքվի ընդդիմությունը եւ տնտեսական լծակները: Էրդողանը մեկնեց Բաքու ԱԳՆ նորանշանակ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուի հետ, ով ցանկանում էր հրաժարվել արձանագրություններից եւ բանակցություններ սկսել նոր համաձայնագրի շուրջ: Էրդողանը հերքեց փոխկապակցման բացակայության մասին հայտարարությունները` դա անվանելով «զրպարտություն»:
Անկարան առանց ամաչելու հռչակում էր, որ «պատմական հարցերի վերաբերյալ երկխոսությունը» կօգտագործվի` հաստատելու համար իր սեփական մոտեցումն առ այն, որ տեղի է ունեցել «ընդհանուր ողբերգություն», ինչպես նաեւ հայերի տեղահանությունը Օսմանյան կայսրության դեմ նրանց ըմբոստանալու պատմական համատեքստում արդարացնելու համար: Դա շատ սխալ հաշվարկ էր:
Անկարան ենթադրում էր, որ կարգավորումը կմեղմի Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման կոչերը: Թուրք քաղաքական գործիչները Ցեղասպանության ճանաչումը թյուրիմացաբար համարում էին Սփյուռքի «կպչուն գաղափարը»` հաշվի չառնելով, որ ոչ մի հայ` որ երկրում էլ նա ապրի, որ կուսակցությանն էլ պատկանի, Ցեղասպանության ճանաչումը երբեք չի ստորադասի հանուն Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Նալբանդյանը 2009թ. ապրիլի 22-ի ընդհանուր կերպով ներկայացրեց արձանագրությունները, սակայն դրանց տեքստը հասանելի չէր հասարակությանը մինչեւ օգոստոսի 31-ը: Հայաստանի կառավարությունը պետք է ավելի թափանցիկ գործեր: Արձանագրությունների մանրամասները մի քանի ամիս շարունակ թաքցնելը ստեղծեց վակուում, ինչը շահարկումներ առաջ բերեց այն մասին, որ արձանագրությունները դավաճանում են Հայաստանի ազգային շահերը:
Արձանագրությունների «անոնսը» հնչեց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվանից 2 օր առաջ: Ժամանակն անհաջող էր ընտրված: Արձանագրությունների քննադատները պնդում են, որ դրանք հենց այդ ժամանակ հայտարարվեցին, որպեսզի նախագահ Օբամային հնարավորություն տրվի խուսափել «Ցեղասպանություն» բառն օգտագործելուց ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում:
Երեւանը ենթադրում էր, որ պատմական հանձնաժողովը եւ մյուս հանձնաժողովները կհաստատեին Ցեղասպանությունը հավաստող փաստերը եւ հարթակ կապահովեին խնդիրների լուծման համար՝ ներառյալ իրավական հարցերը: Սակայն դաշնակցականները եւ մյուսները մտավախություն ունեին, որ Թուրքիան կշահարկի պատմական երկխոսությունը` Ցեղասպանության փաստը կասկածի տակ դնելու համար: Իսկ Ցեղասպանության հարցը կասկածի տակ դնելը հավասարազոր է հայկական պետականության խարխլման:
Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի դատավճիռը Թուրքիային «խռովելու» հնարավորություն տվեց:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը արձանագրություններն անվանեց «դիվանագիտական առաջընթաց», քանի որ դրանք տարանջատում էին Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ երկկողմ հարաբերությունները եւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը: Դա պետք է հստակ նշվեր 2009թ. ապրիլին Գյուլի եւ Էրդողանի հետ Բարաք Օբամայի հանդիպումների ժամանակ: Բայց այդ փոխկապակցման բացակայությունը հաստատելու փոխարեն Օբաման լռեց:
Դեւիդ Ֆիլիպսը:
Լուսանկարը` 3.bp.blogspot.com կայքից:
ԱՄՆ-ը պետք է աշխատեր շվեյցարացիների հետ` համոզվելու համար, որ Դավութօղլուի եւ Նալբանդյանի հայտարարությունների տեքստերի փոխանակումը տեղի է ունեցել նախօրոք` մինչեւ 2009թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 17-ը (երբ արձանագրությունները պետք է ստորագրվեին): Ժամանակին ծանուցումը կարող էր կանխել վերջին պահին ծագած խնդիրները, որոնք թունավորեցին ստորագրման արարողության մթնոլորտը: Դիվանագիտության ոսկե կանոնն է` ոչ մի անակնկալ:
Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի անձնական ներգրավվածությունը վճռորոշ նշանակություն ուներ ստորագրման արարողությունը փրկելու հարցում: Արդյունքում, վավերացման եւ իրականացման գործընթացի մշտադիտարկումը հանձնարարվեց ավելի ցածր կարգի դիվանագետների: Պետքարտուղար Քլինթոնը այդ գործում ներդրեց իր անձնական հեղինակությունը: Նա կարող էր օգնել պահպանել ընթացքը` նշանակելով արձանագրությունների վավերացման հատուկ բանագնացի: Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչները բանիմաց դիվանագետներ էին, սակայն համաձայնագրի կնքման համար անհրաժեշտ էր ճնշում գործադրել ավելի բարձր մակարդակով:
- Գործընթացի պատմությանը նվիրված Ձեր մենագրության մեջ Դուք պատմում եք 2009թ. հոկտեմբերի 10-ի իրադարձությունների մանրամասները: Կարո՞ղ ենք ասել, որ Թուրքիայի պատվիրակության նման քայլը ցույց տվեց, որ Անկարան ի սկզբանե չուներ բավականաչափ քաղաքական կամք եւ արձանագրությունները կյանքի կոչելու պատրաստակամություն, իսկ հայերի մոտ դրանից հետո թուրքերի նկատմամբ որեւէ վստահություն լինել չի կարող:
- Դեսպան Էրթողրուլ Ապականը, ով անմիջապես ներգրավված էր բանակցություններում, ինձ ասաց. «Իրականությունն ունի երկու ափ»: Այստեղ արմատական տարբերություն կար թուրքական եւ հայկական կողմերի միջեւ: Ստորագրման արարողության վերջին րոպեին ծագած տարաձայնությունն առաջիկա խնդիրների նախագուշակն էր: Դա ավելին էր, քան քաղաքական կամքի խնդիր: Կողմերի միջեւ առկա էր խորը անվստահություն: Նրանցից պահանջվում էր ավելի մեծ աշխատանք կատարել (եւ մինչ օրս պահանջվում է) վստահության կառուցման համար: Քաղաքացիական հասարակությունը կարող է կարեւոր դեր խաղալ այդ հարցում:
ԹՂԹԱՊԱՆԱԿ
Հատված Դեւիդ Ֆիլիպսի «Դիվանագիտական պատմություն. Հայ-թուրքական արձանագրությունները» մենագրությունից
…Ստորագրման արարողությունը նախանշված էր 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխի համալսարանում: Դավութօղլուն եւ Նալբանդյանը ծրագրում էին հայտարարություններ անել` «հայ-թուրքական երկկողմ հարաբերություններում պատմական պահը» նշելու համար: Թուրքական եւ հայաստանյան բանագնացները հասել էին փոխըմբռնման. նրանք պետք է խուսափեն խոցելի հարցերի շուրջ բաց քննարկումներից: Կառուցողական անորոշության պահպանման նպատակով նրանք համաձայնության եկան, որ ոչ Դավութօղլուն, ոչ Նալբանդյանը չեն հիշատակելու, համապատախանաբար, Ղարաբաղի եւ Ցեղասպանության հարցերը:
Ստորագրման արարողության մեկնարկից տասը րոպե առաջ, որը նախանշված էր տեղի ժամանակով երեկոյան ժամը 5-ին, հայաստանյան պատվիրակությունը խնդրեց ծանոթանալ թուրքական հայտարարությանը: Տեքստերի փոխանակումը կատարվեց ամերիկյան պատվիրակության միջոցով: Տեսնելով Դավութօղլուի հայտարարության տեքստը` Նալբանդյանն ապշեց: Անանուն թուրք պաշտոնյայի խոսքերով, հայերն առարկում էին համատեղ պատմական հանձնաժողովի վրա Դավութօղլուի շեշտադրման դեմ` պնդելով, որ թույլ տալ հանձնաժողովին աշխատել` հավասարազոր կլինի ցեղասպանության ժխտմանը: Հայ պաշտոնյաների հիշողություններն այլ են: Անանուն դիվանագետը պնդում էր, որ Դավութօղլուն մտադիր էր խոսել պատմական հանձնաժողովի կարեւորության, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի մասին:
Ամբյուլը մտորում է նրանց տարբեր հիշողությունների մասին. «Երկու կողմերն էլ իրականությունն են ասում: Գաղտնի եւ բացահայտ տարբերությունները համատեղվել էին»: Ամբյուլը թուրքական պատվիրակությանը թողնում է համալսարանի նախասրահում եւ նետվում դեպի ոստիկանական մեքենա, որն ուղեւորվում է երկու կիլոմետր հեռավորությամբ գտնվող Դոլդեր հյուրանոց, որտեղ հանգրվանել էին հայկական եւ ամերիկյան պատվիրակությունները: Շատ արտասովոր էր Ցյուրիխում տեսնել ազդանշանով սլացող ոստիկանական մեքենա: Ամբյուլը եւ Քլինթոնը մտնում են Նալբանդյանի սենյակ: Վերջինս նկատելիորեն հուզված է լինում եւ արագ թերթում է ֆուտբոլային հանդիպումների ալիքները: Շվեյցարացիները փոխզիջման են հասնում. ստորագրման արդյունքներով կողմերից ոչ մեկը հայտարարություն չի անելու: Քլինթոնը եւ Նալբանդյանը միասին նստում են մեքենան, որն ուղեւորվում է դեպի Ցյուրիխի համալսարան. ուշացումը կազմում է երեք ժամ:
Դահլիճում ներկա դիվանագետները տարբեր կերպ էին արձագանքում ուշացմանը: Եվրոպական Միության Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Խավիեր Սոլանան մտահոգված էր, բայց հետեւում էր ԱՄՆ-ի օրինակին: Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Բեռնար Քուշները եռանդուն էր, սակայն գլխավոր դերում չէր. Անկարան երբեք չէր ընդունի Ֆրանսիային միջնորդի դերում… Լավրովն օգտագործեց իր ազդեցությունը խնդրի լուծման համար` Նալբանդյանին հղելով սուր գրություն, որով պահանջում էր ստորագրել արձանագրությունները:
Երեկոյան ժամը 8-ին արձանագրությունները, ի վերջո, ստորագրվեցին: Պայմանավորվածության համաձայն, հայտարարություններ չարվեցին: Քլինթոնը, Սոլանան, Քալմի-Ռեյը եւ Քուշները կանգնել էին Արձանագրությունները ստորագրող նախարարների հետեւում` որպես միջազգային հանրության օժանդակության վկաներ: Միակ խոսնակը Քալմի-Ռեյն էր: Ողջունելով համաձայնությունը` նա ներկաներից հիշեցրեց, որ 1946թ. սեպտեմբերին նույն լսարանում ելույթ է ունեցել Ուինսթոն Չերչիլը` ասելով, որ «եվրոպական ընտանիքի ստեղծման ուղղությամբ առաջին քայլը պետք է դառնա գործընկերությունը Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի միջեւ»: Նա ելույթն ավարտել է «թույլ տանք Եվրոպային բարձրանալ» բառերով: Սիմվոլիզմն ակնհայտ էր: Եթե Ֆրանսիան եւ Գերմանիան կարողացել էին հաղթահարել թշնամանքը եւ համախմբել Եվրոպան հանուն ընդհանուր նպատակի, ապա Թուրքիան եւ Հայաստանը նույնպես կարող են հաղթահարել իրենց տարաձայնությունները:
- Oxford Analitica-ի նախորդ տարվա կանխատեսման համաձայն, «Էրդողանը կարող է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման թեման «վերցնել» Գյուլից` այն դարձնելով իր սեփականությունը»: Այդ կանխատեսումն իրատեսական համարո՞ւմ եք:
- Էրդողանը կռվարար է եւ հակամարտող: Նա միշտ գործում է ի շահ իր սեփական քաղաքական նպատակների, հատկապես ընտրական փուլի ընթացքում: Երբ հարցը վերաբերում է ներքին քաղաքականությանը, Էրդողանը ավելի մեծ ռիսկի է դիմում, քան կարող է ստանալ` կառուցողականորեն շեշտը դնելով հայկական հարցերի վրա: Դեռ գոյություն ունեն բազմաթիվ բարեկամության հուշարձաններ եւ եկեղեցիներ, որոնք կարելի է քանդել, եթե Էրդողանը գործի իր ցանկությամբ:
- 2015 թ-ին հայերը կնշեն Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Այդ տարեթիվն ինչպիսի՞ ազդեցություն կունենա քաղաքականության եւ տրամադրությունների վրա Հայաստանում եւ Թուրքիայում: Կարո՞ղ է արդյոք թուրքական կառավարությունն արձանագրություններն օգտագործել եւս մեկ «շոուի» համար մինչեւ 2015 թվականը:
- 2015-ը կարեւոր տարեթիվ է: Հայերն արթնանում են ամեն օր` նայելով Արարատ լեռանը, որը գտնվում է սահմանի այն կողմում, եւ սգում են իրենց նախնիներին եւ «Արեւմտյան Հայաստանի» կորցրած հողերը: Մյուս կողմից, Թուրքիան շրջապատված է խնդիրներով, որոնցից շատերը ինքն է ստեղծել: Դավութօղլուի «զրո խնդիրներ հարեւանների հետ» քաղաքականությունը լիակատար ձախողման ենթարկվեց: Հայկական թեման թուրքական խնդիրների ցանկում շարունակում է կորցնել կարեւորությունը:
Օբամայի վարչակազմը կարող է Ցեղասպանության ճանաչման հարցը հանել օրակարգից` պարզապես ճանաչելով այն: «Իր քաջ հայտնի անձնական կարծիքը» վկայակոչելու փոխարեն նախագահ Օբաման պետք է 2014թ. ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում այդ իրադարձությունները որակի որպես Ցեղասպանություն: Պետքարտուղար Ջոն Քերին նույնպես միշտ եղել է Ցեղասպանության ճանաչման ակտիվ կողմնակիցը:
Թուրքիան Արեւմուտքի համար հետզհետե դառնում է ավելի անհուսալի դաշնակից: Էրդողանն արատավորել է դեմոկրատի իր հեղինակությունը` նախորդ տարվա ամռանը ցրելով խաղաղ ցուցարարներին: Ամերիկյան պաշտոնատար անձինք պետք է Թուրքիան տեսնեն այնպիսին, ինչպիսին այն կա իրականում, այլ ոչ թե այնպիսին, ինչպիսին ցանկանում են տեսնել:

David Phillips: Davutoglu wanted to scratch the Protocols and negotiate a whole new agreement - Mediamax.am
22759 views
David Phillips: Davutoglu wanted to scratch the Protocols and negotiate a whole new agreement
David L. Phillips
Photo: from Edge.passblue.com website
Photo: from 3.bp.blogspot.com website.
Mediamax continues “Special File” project, that presents unknown or less known details of the Armenian foreign policy.
David L. Phillips is Director of the Program on Peace-Building and Rights at Columbia University’s Institute for the Study of Human Rights. He served as a Senior Adviser and Foreign Affairs Expert at the U.S. Department of State under Presidents Clinton, Bush, and Obama.
David L. Phillips has extensive experience working on Turkish-Armenian issues as Chairman of the “Turkish-Armenian Reconciliation Commission”. He is the author of books “Unsilencing the Past: Track Two Diplomacy and Turkish-Armenian Reconciliation” (2005) and “Diplomatic history: The Turkey-Armenia Protocols” (2011).
- The rapprochement process between Armenia and Turkey is now almost completely stalled, and even the recent meeting between Edward Nalbandyan and Ahmet Davutoglu not to have broken the ice. Do you consider it possible to return Zurich Protocols on the agenda?
- The Protocols are suspended. Prime Minister Erdogan and his AKP-led government are responsible for the diplomatic impasse. Ankara can revive the process at any time by submitting the Protocols for ratification by the Turkish Grand National Assembly. There’s also another way.
Erdogan can issue an executive order to open the Turkey-Armenia border for normal travel and trade. He can instruct Turkey’s Foreign Ministry to establish diplomatic relations with Armenia. Such steps take leadership; they require statesmanship. It is unlikely that Erdogan will act to repair relations with Armenia, as Turkey embarks on a 2-year election cycle.
- Once you mentioned that all the parties, including the stakeholders, made some mistakes during the process. If we cast a retrospective glance, which were the main mistakes of main parties - Turkey, Armenia and US – and what lessons could they learn from that failed attempt of normalization?
- Ankara repeatedly tried to link normalization of relations with Armenia to events in Nagorno-Karabakh, even though there was no mention of NK in either of the protocols or the annexes. Turkish officials thought the normalization process would be served by “constructive ambiguity.” They assumed that the two issues would be considered in parallel. There is no place for wishful thinking in diplomacy.
When the Protocols were announced, there was a firestorm of controversy in Azerbaijan. Ankara grossly underestimated Azerbaijan’s opposition and economic leverage. Erdogan travelled to Baku with his newly-appointed Foreign Minister Ahmet Davutoglu who wanted to scratch the Protocols altogether and negotiate a whole new agreement. Erdogan dismissed reports of de-linkage as “slander.” He emphasized the principle of “one nation – two states,” assuring Baku: “It is impossible for us to open the border (with Armenia) unless the occupation ends.”
Ankara was unabashed about declaring that the “dialogue on historical issues” would be used to contest whether events of the early 20th century met the definition of genocide. Turkish officials expected a historical commission to affirm its view that a “mutual tragedy” occurred, and to consider the deportation of Armenians within the historical context of Armenia’s rebellion against the Ottoman Empire. That was a serious miscalculation.
Ankara thought that normalization would mollify calls for recognition of the Armenian Genocide. Turkish politicians mistakenly view Genocide recognition as an obsession of the Diaspora. No Armenian – in any country or belonging to any political faction -- would ever forsake the goal of Genocide recognition for normalization of relations with Turkey.
Armenian Foreign Minister Nalbandian announced the Protocols on April 22, 2009 but the text of the Protocols was not made public until August 31. The Armenian Government should have been more transparent. Failing to disclose details of the Protocols until months after they were signed created a vacuum, which allowed speculation that the Protocols sold out Armenia’s core national interests.
The announcement was just two days before Genocide Remembrance Day. The timing was wrong. Critics of the Protocols maintained that they were announced to give President Obama cover so he wouldn’t have to use the “G-word” in his Presidential statement on Remembrance Day.
Yerevan thought the historical commission and other commissions would buttress facts affirming the Genocide and provide a forum for resolving issues, including legal matters. However, Dashnaks and others suspected that Turkey would manipulate the historical dialogue to question the veracity of the Genocide. Questioning the Armenian genocide is tantamount to undermining the Armenian state that, according to Article 11 of the 1990 Declaration of Independence, stood for “achieving international recognition of the 1915 Genocide in Ottoman Turkey and Western Armenia.”
The Armenian Constitutional Court opinion on the Protocols, gave Turkey something to complain about. The United States welcomed the Court’s opinion. But Ankara did not. Opponents of rapprochement in Turkey used the Constitutional Court to raise questions about Armenia’s goodwill.
The State Department heralded the Protocols as a “diplomatic breakthrough” because it delinked bilateral issues between Turkey and Armenia from Nagorno-Karabakh. This understanding should have been made explicit when President Barack Obama met President Abdullah Gul and Erdogan during his trip in April 2009. Instead of affirming de-linkage, Obama was silent on the issue.
David L. Phillips.
The U.S. should have worked with the Swiss Authorities to make sure that the text of remarks by Davutoglu and Nalbandian were exchanged well in advance of 5.00pm on October 10, 2009 (when the Protocols were to be signed). More advance notification would have prevented last minute problems that poisoned the atmosphere of the signing ceremony. There’s a golden rule of diplomacy: no surprises!
Secretary of State Hillary Clinton’s personal involvement was critical to rescuing the signing ceremony and keeping the deal on track. Subsequently, monitoring ratification and implementation was assigned to U.S. officials of lesser rank. Secretary Clinton placed her personal prestige on the line. She could have helped maintain momentum by designating a Special Envoy for Ratification of the Protocols. State Department officials working on the file were competent, but more pressure at a higher level was needed to seal the deal.
- In your monograph titled “Diplomatic History: The Turkey-Armenia Protocols”, you recalled the details of signing ceremony on October 10, 2009 and the  last-minute hitch over the final statements. Can we conclude that such a step of the Turkish delegation demonstrated that Ankara didn't have enough political will and readiness to carry out the Protocols and Armenians just could not have any trust to Turkey after that?
- Ambassador Ertugrul Apakan, the Turkish official who managed the negotiations, told me: “Reality has two shores.” There was fundamental disconnect between the Turkish and Armenian sides. The last minute misunderstandings at the signing ceremony was a harbinger of problems to come. It was more than a problem of political will. There exists deep distrust between the parties. More work was needed then – and is still needed to build confidence. Civil society can play an important role with confidence-building measures. Even though the Protocols are suspended, it is still possible to open the border gate for tourism and commercial contact.
Passages from David L. Phillips monograph “Diplomatic history: The Turkey-Armenia Protocols”
Signing Ceremony
The signing ceremony was scheduled to be held at the University of Zurich on October 10, 2009. Davutoglu and Nalbandian each planned remarks to commemorate the “historic moment in Turkish-Armenian bilateral relations.” Turkish and Armenian negotiators had reached an understanding: they would avoid open discussion of sensitivities. To maintain constructive ambiguity, they agreed that neither Davutoglu nor Nalbandian would mention the genocide or refer to NK.
Ten minutes before the signing ceremony, which was scheduled for 5:00 p.m., the Armenian delegation asked to see the Turkish statement. Texts were exchanged through the U.S. delegation. Nalbandian saw Davutoglu’s text and was aghast. According to an anonymous Turkish official, the Armenians objected to Davutoglu’s emphasis on the joint historical commission, insisting that allowing the commission’s work was tantamount to denial of the genocide. Armenian officials have a different recollection. An anonymous Armenian official insists that Davutoglu intended to speak about the historical commission’s importance, as well as NK. Ambuhl reflects on their different memories, “Both sides were speaking the truth.” Implicit and explicit differences were conflated.
Calmy-Rey stayed upstairs in the “Aula,” the auditorium where the signing ceremony was to take place. She was with the VIPs who were waiting to witness the signing of the Protocols. The media was off to one side of the auditorium. The Zurich mayor and university rector were mingling, trying to keep everyone engaged. Ambuhl left the Turkish delegation in the University of Zurich’s Senate hall and rushed two kilometers in a police vehicle to the newly-renovated Dolder Hotel where the U.S. and Armenian delegations were staying. It was highly unusual in Zurich for a police vehicle with flashing blue lights to go speeding through town. He and Clinton went to Nalbandian’s room. Nalbandian was visibly agitated, channel-surfing between football matches. The Swiss came up with a compromise: neither side would make remarks. Clinton and Nalbandian drove in the same car to the University of Zurich—three hours behind schedule.
Diplomats attending the ceremony responded to the delay differently. Secretary General of the Council of the European Union Javier Solana was concerned, but followed the U.S. lead. French Foreign Minister Bernard Kouchner was energized, but did not play a major role; Ankara would never accept a mediation role for France. It viewed France as pro-Armenian because of the French Senate resolution recognizing the genocide and France’s outspoken Diaspora community, which is a force in French politics. Lavrov used his influence to help seal the deal, providing Nalbandian with a strongly worded letter that urged him to sign.
The Protocols were finally signed at 8:00 p.m. As agreed, no statements were made after the signing. Clinton, Solana, Calmy-Rey, Lavrov, and Kouchner stood behind Nalbandian and Davutoglu as witnesses, and as a signal of the international community’s support. Calmy-Rey was the only speaker. Welcoming the agreement, she addressed the audience and media assembled in the Aula. Winston Churchill spoke in that same auditorium on September 19, 1946, saying: “The first step in the recreation of the European family must be a partnership between France and Germany.” The historic address concluded, “Let Europe Rise.” The symbolism was trenchant. If France and Germany could overcome their enmity and Europe could bind together in common purpose, then Turkey and Armenia could also overcome their differences.
- Prime Minister Erdogan is actively seeking to succeed President Gul in 2014. According to British Oxford Analytica's report, “Erdogan could take the Armenian issue away from Gul and make it his own”. Do you consider such a prediction realistic?
- Erdogan is pugnacious and confrontational. He always acts in his own political interest, especially during an election cycle. When it comes to domestic politics, Erdogan risks more than he gains by focusing constructively on Armenian issues. There are more friendship monuments and churches to destroy, if Erdogan has his way. Anti-Armenian politics played well in Turkey. A return to that mentality would be a major setback.
- In 2015, Armenians will commemorate the Centennial of Genocide. What impact will this date have on policies and moods both in Armenia and Turkey? Do you think the Turkish government will keep the protocols to make another “political show” ahead of 2015?
- 2015 is an important centennial anniversary. Armenians wake up every morning, gaze across the border at Mount Ararat and lament the suffering of their ancestors and lost territories in “Western Armenia.” On the other hand, Turkey is surrounded by problems, many of its own making. Davutoglu’s “zero problems with neighbors” policy is a total fiasco. Armenian issues are way down the list of Turkish concerns.  Initiatives such as the Gallipoli anniversary are clearly an attempt to dilute the centennial of the Genocide. But nothing has changed since Hillary Clinton observed, “The ball is in Turkey’s court.”
The Obama administration can take the issue of Genocide recognition off the table by simply recognizing the Armenian Genocide. Rather than refer to his “well-known personal view,” President Obama should characterize the events as genocide in his 2014 Presidential Statement on Armenian Remembrance Day.  Secretary of State Kerry has always been a strong supporter of Genocide recognition.
Turkey is increasingly an unreliable ally of the West. Erdogan tarnished his democratic credentials by cracking down on peaceful protesters last summer. The AKP is rife with corruption and cronyism. U.S. officials should see Turkey as it is, not as it was or how they want it to be.