Դեւիդ Ֆիլիպս. Դավութօղլուն ցանկանում էր հրաժարվել արձանագրություններից եւ բանակցել նոր համաձայնագրի շուրջ - Mediamax.am
20661 դիտում
Դեւիդ Ֆիլիպս. Դավութօղլուն ցանկանում էր հրաժարվել արձանագրություններից եւ բանակցել նոր համաձայնագրի շուրջ
Դեւիդ Ֆիլիպսը
Լուսանկարը` Edge.passblue.com կայքից
Լուսանկարը` 3.bp.blogspot.com կայքից
Ամերիկացի փորձագետ եւ դիվանագետ Դեւիդ Ֆիլիպսն եղել է «Թուրք-հայկական հաշտեցման հանձնաժողովի» նախագահը: Ներկայումս աշխատում է որպես ԱՄՆ Կոլամբիայի համալսարանի Մարդու իրավունքների ուսումնասիրման ինստիտուտի Իրավունքի եւ խաղաղության կառուցման ծրագրի տնօրենը: Նախկինում եղել է ավագ խորհրդական ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի տարբեր բաժիններում եւ ՄԱԿ-ի Քարտուղարությունում:
Հեղինակել է «Անլռելի անցյալը. ոչ պաշտոնական դիվանագիտություն եւ հայ-թուրքական հաշտեցումը» (Unsilencing the Past: Track Two Diplomacy and Turkish-Armenian Reconciliation) եւ «Դիվանագիտական պատմություն. Հայ-թուրքական արձանագրությունները» (Diplomatic history: The Turkey-Armenia Protocols) գրքերը:
- Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը ներկայումս դադարեցված է, եւ նույնիսկ Նալբանդյանի ու Դավութօղլուի վերջերս կայացած հանդիպումը չկոտրեց սառույցը կողմերի միջեւ: Հնարավոր համարո՞ւմ եք Ցյուրիխի արձանագրությունների վերադարձը բանակցությունների օրակարգ:
- Արձանագրությունների կյանքի կոչման գործընթացը դադարեցվել է, եւ դիվանագիտական փակուղու համար պատասխանատվություն են կրում վարչապետ Էրդողանն ու նրա կառավարությունը: Անկարան կարող է գործընթացը կյանքի կոչել ցանկացած պահին` արձանագրությունները ներկայացնելով Թուրքիայի խորհրդարանի քննարկմանը: Գոյություն ունի այլ ճանապարհ եւս: Էրդողանը կարող է հրաման արձակել բացել հայ-թուրքական սահմանը բնականոն ճամփորդության եւ առեւտրի համար: Նա կարող է հանձնարարել ԱԳՆ-ին դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ: Նման քայլերը պահանջում են առաջնորդություն, պետական մոտեցում: Սակայն քիչ հավանական է, որ Էրդողանը կգործի հօգուտ Հայաստանի հետ հարաբերությունների վերականգնման` հաշվի առնելով, որ Թուրքիան թեւակոխում է երկամյա ընտրական փուլ:
- Դուք ասում էիք, որ բոլոր կողմերը, ներառյալ միջնորդները, սխալներ են թույլ տվել գործընթացում: Որո՞նք էին Թուրքիայի, Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի հիմնական սխալները, եւ ինչպիսի՞ դասեր պետք է քաղել:
- Անկարան բազմիցս փորձել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կապել Լեռնային Ղարաբաղի հետ, չնայած ոչ արձանագրություններում, ոչ դրանց հավելվածներում ԼՂ հարցը չի շրջանառվել: Թուրք պաշտոնատար անձինք ենթադրում էին, որ կարգավորման գործընթացը ծավալվելու է «կառուցողական անորոշության» շրջանակներում: Նրանք կարծում էին, որ այդ երկու խնդիրները դիտարկվելու են զուգահեռաբար: Սակայն դիվանագիտության մեջ ցանկալին իրականի փոխարեն ընդունելը տեղ չունի:
Երբ հայտարարվեց արձանագրությունների մասին, Ադրբեջանում դժգոհության ալիք բարձրացավ: Անկարան թերագնահատել էր Բաքվի ընդդիմությունը եւ տնտեսական լծակները: Էրդողանը մեկնեց Բաքու ԱԳՆ նորանշանակ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուի հետ, ով ցանկանում էր հրաժարվել արձանագրություններից եւ բանակցություններ սկսել նոր համաձայնագրի շուրջ: Էրդողանը հերքեց փոխկապակցման բացակայության մասին հայտարարությունները` դա անվանելով «զրպարտություն»:
Անկարան առանց ամաչելու հռչակում էր, որ «պատմական հարցերի վերաբերյալ երկխոսությունը» կօգտագործվի` հաստատելու համար իր սեփական մոտեցումն առ այն, որ տեղի է ունեցել «ընդհանուր ողբերգություն», ինչպես նաեւ հայերի տեղահանությունը Օսմանյան կայսրության դեմ նրանց ըմբոստանալու պատմական համատեքստում արդարացնելու համար: Դա շատ սխալ հաշվարկ էր:
Անկարան ենթադրում էր, որ կարգավորումը կմեղմի Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման կոչերը: Թուրք քաղաքական գործիչները Ցեղասպանության ճանաչումը թյուրիմացաբար համարում էին Սփյուռքի «կպչուն գաղափարը»` հաշվի չառնելով, որ ոչ մի հայ` որ երկրում էլ նա ապրի, որ կուսակցությանն էլ պատկանի, Ցեղասպանության ճանաչումը երբեք չի ստորադասի հանուն Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Նալբանդյանը 2009թ. ապրիլի 22-ի ընդհանուր կերպով ներկայացրեց արձանագրությունները, սակայն դրանց տեքստը հասանելի չէր հասարակությանը մինչեւ օգոստոսի 31-ը: Հայաստանի կառավարությունը պետք է ավելի թափանցիկ գործեր: Արձանագրությունների մանրամասները մի քանի ամիս շարունակ թաքցնելը ստեղծեց վակուում, ինչը շահարկումներ առաջ բերեց այն մասին, որ արձանագրությունները դավաճանում են Հայաստանի ազգային շահերը:
Արձանագրությունների «անոնսը» հնչեց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվանից 2 օր առաջ: Ժամանակն անհաջող էր ընտրված: Արձանագրությունների քննադատները պնդում են, որ դրանք հենց այդ ժամանակ հայտարարվեցին, որպեսզի նախագահ Օբամային հնարավորություն տրվի խուսափել «Ցեղասպանություն» բառն օգտագործելուց ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում:
Երեւանը ենթադրում էր, որ պատմական հանձնաժողովը եւ մյուս հանձնաժողովները կհաստատեին Ցեղասպանությունը հավաստող փաստերը եւ հարթակ կապահովեին խնդիրների լուծման համար՝ ներառյալ իրավական հարցերը: Սակայն դաշնակցականները եւ մյուսները մտավախություն ունեին, որ Թուրքիան կշահարկի պատմական երկխոսությունը` Ցեղասպանության փաստը կասկածի տակ դնելու համար: Իսկ Ցեղասպանության հարցը կասկածի տակ դնելը հավասարազոր է հայկական պետականության խարխլման:
Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի դատավճիռը Թուրքիային «խռովելու» հնարավորություն տվեց:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը արձանագրություններն անվանեց «դիվանագիտական առաջընթաց», քանի որ դրանք տարանջատում էին Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ երկկողմ հարաբերությունները եւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը: Դա պետք է հստակ նշվեր 2009թ. ապրիլին Գյուլի եւ Էրդողանի հետ Բարաք Օբամայի հանդիպումների ժամանակ: Բայց այդ փոխկապակցման բացակայությունը հաստատելու փոխարեն Օբաման լռեց:
Դեւիդ Ֆիլիպսը:
Լուսանկարը` 3.bp.blogspot.com կայքից:
ԱՄՆ-ը պետք է աշխատեր շվեյցարացիների հետ` համոզվելու համար, որ Դավութօղլուի եւ Նալբանդյանի հայտարարությունների տեքստերի փոխանակումը տեղի է ունեցել նախօրոք` մինչեւ 2009թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 17-ը (երբ արձանագրությունները պետք է ստորագրվեին): Ժամանակին ծանուցումը կարող էր կանխել վերջին պահին ծագած խնդիրները, որոնք թունավորեցին ստորագրման արարողության մթնոլորտը: Դիվանագիտության ոսկե կանոնն է` ոչ մի անակնկալ:
Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի անձնական ներգրավվածությունը վճռորոշ նշանակություն ուներ ստորագրման արարողությունը փրկելու հարցում: Արդյունքում, վավերացման եւ իրականացման գործընթացի մշտադիտարկումը հանձնարարվեց ավելի ցածր կարգի դիվանագետների: Պետքարտուղար Քլինթոնը այդ գործում ներդրեց իր անձնական հեղինակությունը: Նա կարող էր օգնել պահպանել ընթացքը` նշանակելով արձանագրությունների վավերացման հատուկ բանագնացի: Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչները բանիմաց դիվանագետներ էին, սակայն համաձայնագրի կնքման համար անհրաժեշտ էր ճնշում գործադրել ավելի բարձր մակարդակով:
- Գործընթացի պատմությանը նվիրված Ձեր մենագրության մեջ Դուք պատմում եք 2009թ. հոկտեմբերի 10-ի իրադարձությունների մանրամասները: Կարո՞ղ ենք ասել, որ Թուրքիայի պատվիրակության նման քայլը ցույց տվեց, որ Անկարան ի սկզբանե չուներ բավականաչափ քաղաքական կամք եւ արձանագրությունները կյանքի կոչելու պատրաստակամություն, իսկ հայերի մոտ դրանից հետո թուրքերի նկատմամբ որեւէ վստահություն լինել չի կարող:
- Դեսպան Էրթողրուլ Ապականը, ով անմիջապես ներգրավված էր բանակցություններում, ինձ ասաց. «Իրականությունն ունի երկու ափ»: Այստեղ արմատական տարբերություն կար թուրքական եւ հայկական կողմերի միջեւ: Ստորագրման արարողության վերջին րոպեին ծագած տարաձայնությունն առաջիկա խնդիրների նախագուշակն էր: Դա ավելին էր, քան քաղաքական կամքի խնդիր: Կողմերի միջեւ առկա էր խորը անվստահություն: Նրանցից պահանջվում էր ավելի մեծ աշխատանք կատարել (եւ մինչ օրս պահանջվում է) վստահության կառուցման համար: Քաղաքացիական հասարակությունը կարող է կարեւոր դեր խաղալ այդ հարցում:
ԹՂԹԱՊԱՆԱԿ
Հատված Դեւիդ Ֆիլիպսի «Դիվանագիտական պատմություն. Հայ-թուրքական արձանագրությունները» մենագրությունից
…Ստորագրման արարողությունը նախանշված էր 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխի համալսարանում: Դավութօղլուն եւ Նալբանդյանը ծրագրում էին հայտարարություններ անել` «հայ-թուրքական երկկողմ հարաբերություններում պատմական պահը» նշելու համար: Թուրքական եւ հայաստանյան բանագնացները հասել էին փոխըմբռնման. նրանք պետք է խուսափեն խոցելի հարցերի շուրջ բաց քննարկումներից: Կառուցողական անորոշության պահպանման նպատակով նրանք համաձայնության եկան, որ ոչ Դավութօղլուն, ոչ Նալբանդյանը չեն հիշատակելու, համապատախանաբար, Ղարաբաղի եւ Ցեղասպանության հարցերը:
Ստորագրման արարողության մեկնարկից տասը րոպե առաջ, որը նախանշված էր տեղի ժամանակով երեկոյան ժամը 5-ին, հայաստանյան պատվիրակությունը խնդրեց ծանոթանալ թուրքական հայտարարությանը: Տեքստերի փոխանակումը կատարվեց ամերիկյան պատվիրակության միջոցով: Տեսնելով Դավութօղլուի հայտարարության տեքստը` Նալբանդյանն ապշեց: Անանուն թուրք պաշտոնյայի խոսքերով, հայերն առարկում էին համատեղ պատմական հանձնաժողովի վրա Դավութօղլուի շեշտադրման դեմ` պնդելով, որ թույլ տալ հանձնաժողովին աշխատել` հավասարազոր կլինի ցեղասպանության ժխտմանը: Հայ պաշտոնյաների հիշողություններն այլ են: Անանուն դիվանագետը պնդում էր, որ Դավութօղլուն մտադիր էր խոսել պատմական հանձնաժողովի կարեւորության, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի մասին:
Ամբյուլը մտորում է նրանց տարբեր հիշողությունների մասին. «Երկու կողմերն էլ իրականությունն են ասում: Գաղտնի եւ բացահայտ տարբերությունները համատեղվել էին»: Ամբյուլը թուրքական պատվիրակությանը թողնում է համալսարանի նախասրահում եւ նետվում դեպի ոստիկանական մեքենա, որն ուղեւորվում է երկու կիլոմետր հեռավորությամբ գտնվող Դոլդեր հյուրանոց, որտեղ հանգրվանել էին հայկական եւ ամերիկյան պատվիրակությունները: Շատ արտասովոր էր Ցյուրիխում տեսնել ազդանշանով սլացող ոստիկանական մեքենա: Ամբյուլը եւ Քլինթոնը մտնում են Նալբանդյանի սենյակ: Վերջինս նկատելիորեն հուզված է լինում եւ արագ թերթում է ֆուտբոլային հանդիպումների ալիքները: Շվեյցարացիները փոխզիջման են հասնում. ստորագրման արդյունքներով կողմերից ոչ մեկը հայտարարություն չի անելու: Քլինթոնը եւ Նալբանդյանը միասին նստում են մեքենան, որն ուղեւորվում է դեպի Ցյուրիխի համալսարան. ուշացումը կազմում է երեք ժամ:
Դահլիճում ներկա դիվանագետները տարբեր կերպ էին արձագանքում ուշացմանը: Եվրոպական Միության Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Խավիեր Սոլանան մտահոգված էր, բայց հետեւում էր ԱՄՆ-ի օրինակին: Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Բեռնար Քուշները եռանդուն էր, սակայն գլխավոր դերում չէր. Անկարան երբեք չէր ընդունի Ֆրանսիային միջնորդի դերում… Լավրովն օգտագործեց իր ազդեցությունը խնդրի լուծման համար` Նալբանդյանին հղելով սուր գրություն, որով պահանջում էր ստորագրել արձանագրությունները:
Երեկոյան ժամը 8-ին արձանագրությունները, ի վերջո, ստորագրվեցին: Պայմանավորվածության համաձայն, հայտարարություններ չարվեցին: Քլինթոնը, Սոլանան, Քալմի-Ռեյը եւ Քուշները կանգնել էին Արձանագրությունները ստորագրող նախարարների հետեւում` որպես միջազգային հանրության օժանդակության վկաներ: Միակ խոսնակը Քալմի-Ռեյն էր: Ողջունելով համաձայնությունը` նա ներկաներից հիշեցրեց, որ 1946թ. սեպտեմբերին նույն լսարանում ելույթ է ունեցել Ուինսթոն Չերչիլը` ասելով, որ «եվրոպական ընտանիքի ստեղծման ուղղությամբ առաջին քայլը պետք է դառնա գործընկերությունը Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի միջեւ»: Նա ելույթն ավարտել է «թույլ տանք Եվրոպային բարձրանալ» բառերով: Սիմվոլիզմն ակնհայտ էր: Եթե Ֆրանսիան եւ Գերմանիան կարողացել էին հաղթահարել թշնամանքը եւ համախմբել Եվրոպան հանուն ընդհանուր նպատակի, ապա Թուրքիան եւ Հայաստանը նույնպես կարող են հաղթահարել իրենց տարաձայնությունները:
- Oxford Analitica-ի նախորդ տարվա կանխատեսման համաձայն, «Էրդողանը կարող է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման թեման «վերցնել» Գյուլից` այն դարձնելով իր սեփականությունը»: Այդ կանխատեսումն իրատեսական համարո՞ւմ եք:
- Էրդողանը կռվարար է եւ հակամարտող: Նա միշտ գործում է ի շահ իր սեփական քաղաքական նպատակների, հատկապես ընտրական փուլի ընթացքում: Երբ հարցը վերաբերում է ներքին քաղաքականությանը, Էրդողանը ավելի մեծ ռիսկի է դիմում, քան կարող է ստանալ` կառուցողականորեն շեշտը դնելով հայկական հարցերի վրա: Դեռ գոյություն ունեն բազմաթիվ բարեկամության հուշարձաններ եւ եկեղեցիներ, որոնք կարելի է քանդել, եթե Էրդողանը գործի իր ցանկությամբ:
- 2015 թ-ին հայերը կնշեն Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Այդ տարեթիվն ինչպիսի՞ ազդեցություն կունենա քաղաքականության եւ տրամադրությունների վրա Հայաստանում եւ Թուրքիայում: Կարո՞ղ է արդյոք թուրքական կառավարությունն արձանագրություններն օգտագործել եւս մեկ «շոուի» համար մինչեւ 2015 թվականը:
- 2015-ը կարեւոր տարեթիվ է: Հայերն արթնանում են ամեն օր` նայելով Արարատ լեռանը, որը գտնվում է սահմանի այն կողմում, եւ սգում են իրենց նախնիներին եւ «Արեւմտյան Հայաստանի» կորցրած հողերը: Մյուս կողմից, Թուրքիան շրջապատված է խնդիրներով, որոնցից շատերը ինքն է ստեղծել: Դավութօղլուի «զրո խնդիրներ հարեւանների հետ» քաղաքականությունը լիակատար ձախողման ենթարկվեց: Հայկական թեման թուրքական խնդիրների ցանկում շարունակում է կորցնել կարեւորությունը:
Օբամայի վարչակազմը կարող է Ցեղասպանության ճանաչման հարցը հանել օրակարգից` պարզապես ճանաչելով այն: «Իր քաջ հայտնի անձնական կարծիքը» վկայակոչելու փոխարեն նախագահ Օբաման պետք է 2014թ. ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում այդ իրադարձությունները որակի որպես Ցեղասպանություն: Պետքարտուղար Ջոն Քերին նույնպես միշտ եղել է Ցեղասպանության ճանաչման ակտիվ կողմնակիցը:
Թուրքիան Արեւմուտքի համար հետզհետե դառնում է ավելի անհուսալի դաշնակից: Էրդողանն արատավորել է դեմոկրատի իր հեղինակությունը` նախորդ տարվա ամռանը ցրելով խաղաղ ցուցարարներին: Ամերիկյան պաշտոնատար անձինք պետք է Թուրքիան տեսնեն այնպիսին, ինչպիսին այն կա իրականում, այլ ոչ թե այնպիսին, ինչպիսին ցանկանում են տեսնել:

Медиамакс продолжает специальный проект «Особая папка», в котором рассказывает о неизвестных или малоизвестных деталях внешнеполитических событий, имевших место после обретения Арменией независимости в 1991 году.
Американский эксперт и дипломат Дэвид Филипс был председателем «Турецко-армянской комиссии по примирению». В настоящее время является директором программ по построению мира и правам Института по изучению прав человека Колумбийского университета США. Старший советник и эксперт по международным отношениям Госдепартамента США при президентах Клинтоне, Буше и Обаме.
Автор книг «Несмолкаемое прошлое: неофициальная дипломатия и армяно-турецкое примирение» (Unsilencing the Past: Track Two Diplomacy and Turkish-Armenian Reconciliation) и «Дипломатическая история: Армяно-турецкие протоколы» (Diplomatic history: The Turkey-Armenia Protocols).
- Процесс нормализации между Арменией и Турцией сейчас практически полностью приостановлен и даже недавняя встреча между Налбандяном и Давутоглу не растопила лед между сторонами. Считаете ли Вы возможным возвращение Цюрихских протоколов в повестку дня?
- Процесс претворения протоколов в жизнь приостановлен, и ответственность за дипломатический тупик несут премьер-министр Эрдоган и его правительство. Анкара может оживить процесс в любое время, представив протоколы на рассмотрение в парламент Турции. Существует и иной путь. Эрдоган может дать приказ об открытии армяно-турецкой границы для нормальных путешествий и торговли. Он может поручить МИД-у установить дипломатические отношения с Арменией. Подобные шаги требуют лидерства, государственного подхода. Однако маловероятно, чтобы Эрдоган действовал в направлении восстановления отношений с Арменией, с учетом того, что Турция вступает в двухгодичный электоральный цикл.
- Вы говорили, что все стороны, включая посредников, совершили ошибки в ходе процесса. Каковы были главные ошибки Турции, Армении и США и какие уроки могут быть извлечены?
- Анкара неоднократно пыталась увязать процесс нормализации отношений с Арменией с Нагорным Карабахом, несмотря на то, что ни в протоколах, ни в приложениях вопрос НК не фигурировал. Турецкие официальные лица полагали, что процесс нормализации будет идти в рамках «конструктивной неопределенности». Они предполагали, что эти два вопроса будут рассматриваться параллельно. Однако в дипломатии нет места для принятия желаемого за действительное.
Когда было объявлено о протоколах, в Азербайджане поднялась волна. Анкара недооценила оппозицию Баку и экономические рычаги. Эрдоган отправился в Баку с недавно назначенным главой МИД Ахметом Давутоглу, который желал отказаться от протоколов и начать переговоры о новом соглашении. Эрдоган отверг заявления об отсутствии увязки, назвав это «клеветой».
Анкара беззастенчиво декларировала, что «диалог по историческим вопросам» будет использоваться для подтверждения собственного подхода о том, что имела место «общая трагедия», и оправдать депортацию армян в историческом контексте их восстания против Османской империи. Это был серьезный просчет.
Анкара полагала, что нормализация ослабила бы призывы к признанию армянского Геноцида. Турецкие политики ошибочно считали признание Геноцида навязчивой идеей Диаспоры, не принимая в расчет, что ни один армянин – в какой бы стране он не жил и к какой бы партии не принадлежал – никогда не поступился бы признанием Геноцида ради нормализации отношений с Турцией.
Министр иностранных дел Армении Налбандян анонсировал протоколы 22 апреля 2009 года, однако их текст не был доступен общественности до 31 августа. Армянскому правительству следовало быть более прозрачным. Сокрытие деталей протоколов в течение нескольких месяцев создало вакуум, позволивший возникнуть спекуляциям о том, что протоколы предают национальные интересы Армении.
«Анонс» протоколов был сделан за 2 дня до Дня памяти жертв Геноцида. Время было выбрано неудачно. Критики протоколов утверждают, что они были объявлены в это время для того, чтобы дать шанс президенту Обаме возможность избежать использования слова «Геноцид» в своем ежегодном обращении 24 апреля.
Ереван полагал, что историческая и другие комиссии укрепили бы факты, подтверждающие Геноцид и обеспечили бы площадку для решения проблем, включая правовые вопросы. Однако дашнаки и другие подозревали, что Турция будет манипулировать историческим диалогом для того, чтобы поставить под сомнение факт Геноцида. А ставить под вопрос Геноцид равносильно подрыву армянской государственности.
Вердикт Конституционного суда Армении по протоколам дал Турции шанс придраться.
Госдеп США назвал протоколы «дипломатическим прорывом», поскольку они разделяли двусторонние отношения между Турцией и Арменией и проблему Нагорного Карабаха. Это должно было быть четко обозначено во время встреч Барака Обамы с Гюлем и Эрдоганом в апреле 2009 года. Но вместо подтверждения отсутствия этой увязки Обама промолчал.
Дэвид Филлипс.
Фото` с сайта 3.bp.blogspot.com.
США следовало работать со швейцарцами для того, чтобы убедиться, что обмен текстами заявлений Давутоглу и Налбандяна состоялся заранее, до 17 часов 10 октября 2009 года (когда протоколы должны были подписываться). Заблаговременное уведомление могло бы предотвратить проблемы, возникшие в последний момент, которые отравили атмосферу церемонии подписания. Золотое правило дипломатии: никаких сюрпризов!
Личное вовлечение госсекретаря Хилари Клинтон имело решающее значение для спасения церемонии подписания. Впоследствии мониторинг процесса ратификации и имплементации был поручен дипломатам более низкого ранга. Госсекретарь Клинтон вложила в дело свой личный престиж. Она могла бы помочь сохранить движение, назначив специального посланника по ратификации протоколов. Официальные представители Госдепартамента были компетентными дипломатами, однако для заключения соглашения было необходимо давление на более высоком уровне.
- В своей монографии, посвященной истории процесса, Вы делитесь подробностями событий 10 октября 2009 года. Можем ли мы сказать, что подобный шаг турецкой делегации демонстрировал, что у Анкары изначально нет достаточной политической воли и готовности претворить протоколы в жизнь, а у армян после этого не может быть к туркам никакого доверия?
- Посол Эртогрул Апакан, который был непосредственно вовлечен в переговоры, сказал мне: «Реальность имеет два берега». Здесь было фундаментальное различие между турецкой и армянской сторонами. Непонимание, возникшее в последнюю минуту на церемонии подписания, было предвестником предстоящих проблем. Это было больше, чем вопрос политической воли. Между сторонами существовало глубокое недоверие. Им требовалось провести больше работы – и до сих пор требуется – для построения доверия. Гражданское общество может сыграть важную роль в этом вопросе.
Отрывок из монографии Дэвида Филипса «Дипломатическая история: Армяно-турецкие протоколы»
Церемония подписания
… Церемония подписания была намечена на 10 октября 2009 года в Цюрихском университете. Давутоглу и Налбандян планировали сделать заявления, чтобы отметить «исторический момент в армяно-турецких двусторонних отношениях». Турецкие и армянские переговорщики достигли взаимопонимания: им следует избегать открытой дискуссии по чувствительным вопросам. Для поддержания конструктивной неопределенности они согласились, что ни Давутоглу, ни Налбандян не станут упоминать, соответственно, вопрос Карабаха и Геноцида.
За десять минут до начала церемонии подписания, которая была намечена на 5 часов вечера по местному времени, армянская делегация запросила посмотреть турецкое заявление. Обмен текстов состоялся посредством американской делегации. Увидев текст заявления Давутоглу, Налбандян был поражен. По словам анонимного турецкого официального лица, армяне возражали против акцента Давутоглу на совместной исторической комиссии, настаивая, что позволить комиссии работать равносильно отрицанию Геноцида. У армянских официальных лиц другие воспоминания. Анонимный дипломат утверждал, что Давутоглу намеревался говорить о важности исторической комиссии, а также Нагорном Карабахе.
Амбюл размышляет об их различных воспоминаниях: «Обе стороны говорили правду. Скрытые и явные различия были совмещены». Амбюл оставил турецкую делегацию в холле Университета и бросился в полицейскую машину, которая направилась в расположенный в двух километрах отель Долдер, где остановились армянская и американская делегации. Было очень необычно видеть в Цюрихе мчащуюся с сиреной полицейскую машину. Амбюл и Клинтон вошли в комнату к Налбандяну. Он был заметно взволнован и быстро переключал каналы между футбольными матчами. Швейцарцы пришли к компромиссу: по итогам подписания ни одна из сторон не будет делать заявлений. Клинтон и Налбандян вместе сели в машину, которая направилась к Цюрихскому университету: отставание от графика составляло три часа.
Дипломаты, присутствовавшие в зале, по-разному реагировали на задержку. Генсек Совета Европейского Союза Хавьер Солана был обеспокоен, но следовал примеру США. Французский министр Бернар Кушнер был энергичен, но он не играл главной роли: Анкара никогда бы не приняла посредническую роль Франции… Лавров использовал свое влияние, чтобы разрешить вопрос, снабдив Налбандяна резкой запиской, призывающей подписать протоколы.
В 8 вечера протоколы были, наконец, подписаны. Как и было условлено, заявлений сделано не было. Клинтон, Солана, Кальми-Рей, Лавров и Кушнер стояли за спинами подписывающих Протоколы министрами как свидетели поддержки международного сообщества. Единственным спикером была Кальми-Рей. Приветствовав соглашение, она напомнила присутствующим, что в сентябре 1946 года в той же аудитории выступал Уинстон Черчилль, говоря, что «первым шагом в создании европейской семьи должно стать партнерство между Францией и Германией». Его выступление было завершено словами «позволим Европе подняться». Символизм был налицо. Если Франция и Германия смогли преодолеть вражду и объединить Европу во имя общей цели, то Турция и Армения также могли бы преодолеть свои разногласия.
- Согласно прошлогоднему прогнозу Oxford Analitica, «Эрдоган может «увести» тему нормализации отношений с Арменией у Гюля, сделав ее своей собственной». Вы считаете подобный прогноз реалистичным?
- Эрдоган - драчливый и конфронтационный. Он всегда действует в своих собственных политических целях, особенно во время электорального цикла. Когда дело доходит до внутренней политики, Эрдоган рискует больше, чем может получить, конструктивно фокусируясь на армянских вопросах. Существует еще много памятников дружбы и церквей, которые можно разрушить, если Эрдоган будет действовать по-своему.
- В 2015 году армяне отметят 100-летие Геноцида. Какое воздействие окажет эта дата на политику и настроения в Армении и Турции? Может ли турецкое правительство использовать протоколы для еще одного «шоу» перед 2015 годом?
- 2015 год - важная дата. Армяне просыпаются каждый день, смотрят на гору Арарат, находящуюся по ту сторону границы, и скорбят по своим предкам и потерянным территориям «Западной Армении». С другой стороны, Турция окружена проблемами, многие из которых она создала сама. Политика Давутоглу «ноль проблем с соседями» потерпела полное фиаско. Армянская тематика в списке турецких проблем продолжает терять значимость.
Администрация Обамы может снять вопрос признания Геноцида с повестки простым признанием. Вместо того, чтобы ссылаться на «свое хорошо известное личное мнение», президенту Обаме следует охарактеризовать данные события как Геноцид в своем ежегодном обращении 24 апреля 2014 года. Госсекретарь Джон Керри также всегда был активным сторонником признания Геноцида.
Турция становится для Запада все более ненадежным союзником. Эрдоган запятнал свой имидж демократа разгоном мирных протестантов прошлым летом. Американским официальным лицам следует видеть Турцию, какой она является в действительности, а не такой, какой они хотят ее видеть.