Լուսանկարը` Bars Media
Մայիսի 28-ին «Ավրորայի» մրցանակաբաշխությանը ցուցադրվեցին հինգ հավակնորդների մասին պատմող կարճամետրաժ ֆիլմեր: «Ավրորայի» դափնեկիր դարձած Թոմ Քաթինայի մասին ֆիլմը նկարահանել է հայ ռեժիսոր, Bars Media-ի հիմնադիր եւ տնօրեն Վարդան Հովհաննիսյանը:
Մեդիամաքսը խնդրեց Վարդանին պատմել ֆիլմի այն հատվածի մասին, որը մնացել է «կադրից դուրս»:
Նպատակակետ
Կարծում եմ, Թոմ Քաթինայի մասին ֆիլմի նկարահանումը մեզ վստահելու որոշումը պայմանավորված էր մի քանի գործոններով: Ռուբեն Վարդանյանի եւ Վերոնիկա Զոնաբենդի հետ մենք ծանոթ ենք 1989 թվականից, եւ նրանք գիտեին, որ ես ռազմական գործողությունների եւ հակամարտությունների գոտիներում աշխատելու մեծ փորձ ունեմ: Մեր մեկ այլ «առավելությունը»՝ մեծամասամբ տեխնիկական հարցերի օպերատիվ լուծման առումով, կայանում էր նրանում, որ արդեն տասը տարի է, ինչ ես տարեկան 6 ամիս բնակվում եմ Քենիայում, եւ Աֆրիկան ինձ լավ հայտնի է:
Թոմ Քաթինան եւ Վարդան Հովհաննիսյանը Թոմ Քաթինան եւ Վարդան Հովհաննիսյանը
Ճանապարհորդության ամենամեծ դժվարությունները կապված էին լոգիստիկայի հետ: Հարկավոր էր մուտքի թույլտվություններ ստանալ Քենիայի եպիսկոպոսից (ում թեմում ընդգրկված է Թոմ Քաթինայի հիվանդանոցը), Հարավային Սուդանի կառավարությունից (շարունակվող քաղաքացիական պատերազմի պատճառով նրանք սովորաբար լրագրողներին ներս չեն թողում ), ՄԱԿ-ից, որը մարդասիրական օգնություն է հասցնում Հարավային Սուդանի սահմանին եւ Նուբայի լեռների պարտիզաններից: Այս համակարգը չափազանց անկայուն է, եւ ցանկացած փուլում կարող է ձախողում տեղի ունենալ: Առաջին ճանապարհորդությանս ժամանակ ետդարձի ճանապարհին ստիպված եղա հինգ օր անցկացնել փախստականների ճամբարում, քանի որ բոլոր չվերթները հետաձգվել էին:
Փախստականների ճամբարում Փախստականների ճամբարում
Այդ հարցերը ավելի մեծ լարվածություն էին ստեղծում, քան անմիջապես պատերազմի հետ կապված ռիսկերը: Ոչ պակաս կարեւոր դեր ունի կլիման. անձրեւների սեզոնի ընթացքում եւ մինչ նրանց ավարտը ճանապարհները փակ են լինում: Լավագույն դեպքում ճանապարհը դեպի նպատակակետ տեւում է 5-6 օր:
Թոմ Քաթինայի մասին ֆիլմը նկարել ենք ապրիլին, երկու փուլով: Մեկնեցինք երկուսով՝ ես եւ ռեժիսոր-օպերատոր Խանե Պողոսյանը:
Ընդհանուր առմամբ, Սուդանում մնացի մոտ երեք շաբաթ, իսկ Խանեն արդեն երկու ամիս է, ինչ այնտեղ է: Նա մնաց Թոմին փոխարինած հայ բժիշկների հետ եւ նկարահանում է նրանց աշխատանքային առօրյան:
Ջուբա
Նուբայի լեռներ հասնելու համար հարկավոր է ժամանել Ջուբա: Այդտեղից պետք է թռչել դեպի Սուդանի հետ սահմանին գտնվող փախստականների ճամբար եւ շարունակել ճանապարհը ամենագնացով:
Թոմ Քաթինան Ջուբայի օդանավակայանում Թոմ Քաթինան Ջուբայի օդանավակայանում
Ջուբան Հարավային Սուդանի՝ ամբողջապես չկայացած պետության մայրաքաղաքն է: Մի վայր, որտեղ բոլորը քաղցած են եւ զինված, որտեղ բանակը մի տարի աշխատավարձ չի ստացել, սակայն 200 գեներալ ունի: Կոռուպցիան այնքան սարսափելի է, որ այդ բառի մեր ընկալման մեջ չի տեղավորում: Քաղաքը չունի էլեկտրականություն եւ կոյուղի, երեկոյան 7-ից գործում է պարետային ժամը, բայց արդեն 5-ից քաղաքի փողոցները դատարկ են: Բնակիչները միայն մեկ նպատակ ունեն՝ ողջ մնալ:
Վարդան Հովհաննիսյանը՝ տեղացի երեխաների հետ Վարդան Հովհաննիսյանը՝ տեղացի երեխաների հետ
Կիսաքանդ օդանավակայանում մարդկանց ամբոխը ժամերով սպասում է իր չվերթին, բայց մինչեւ վերջին պահը ոչ ոք չգիտի, կհետաձգե՞ն այն, թե ոչ: Երբ մեկնում էինք հայ բժիշկների հետ, ՄԱԿ-ը հետաձգեց չվերթը, քանի որ պետությունը փակել էր օդային տարածքը: Պատճառը, ինչպես ավելի ուշ պարզվեց, պաշտպանության նախարարին պաշտոնից ազատելն էր: Փողոցները անմիջապես ամայացան, պարզ էր, որ կարող են սկսվել հերթական ռազմական գործողությունները, որոնց ընթացքում կրակում են ամենքի վրա:
Ինձ հաջողվեց զրուցել ՄԱԿ-ի հումանիտար օգնության համակարգող Արամ Կեւորկյանի հետ, ով արդեն 5 տարի է ապրում է այդ մղձավանջի  մեջ: Ըստ նրա՝ հույս չկա, որ մոտ ժամանակներում որեւէ բան կարող է փոխվել: Առաքելության
գլխավոր նպատակն է օգնել մարդկանց եւ թույլ չտալ, որ նրանք մահանան:
Հայ բժիշկները
Երբ մեր բժիշկներին առաջարկեցին ժամանակավորապես փոխարինել բժիշկ Թոմին, բոլոր երեքը միանգամից համաձայնեցին: Գեւորգ Ոսկանյանը եւ Հայկ Հովհաննիսյանը ռազմական վիրաբույժներ են, իրենց գործի իսկական նվիրյալներ:
Արմինե Բարխուդարյանը Արմինե Բարխուդարյանը
Շատ հետաքրքիր է Արմինե Բարխուդարյանի պատմությունը: Մասնագիտությամբ նա մանկաբարձ-գինեկոլոգ է, սովորել է Մոսկվայում: Անցյալ տարի «Ավրորայի» շնորհիվ նա իմացավ Թոմ Քաթինայի մասին եւ այնքան ոգեշնչվեց, որ խնդրեց ինձ իր համար աշխատանք գտնել Աֆրիկայում, որտեղ բժիշկների խիստ պակաս կա: Ծանոթներիս միջոցով օգնեցի նրան աշխատանքի տեղավորվել Մալինդիում (Քենիայի նավահանգստային քաղաք), որտեղ նա կես տարի աշխատել է որպես կամավոր ՝ ամեն օր կատարելով մի քանի բարդագույն վիրահատություններ:
Թոմ Քաթինան եւ Արմինե Բարխուդարյանը Թոմ Քաթինան եւ Արմինե Բարխուդարյանը
Արմինեն Քենիայում էր, երբ զանգահարեցի նրան եւ հարցրեցի, արդյոք տեսականորեն նրան հետաքրքրում է ուղեւորությունը դեպի Սուդան: Արմինեն պատասխանեց, որ տեսականորեն դա իրեն ընդհանրապես չի հետաքրքրում, իսկ գործնականում նա շատ է ուզում ընդգրկված լինել:
Արմինեին վերցրեցի Քենիայի մայրաքաղաք Նայրոբիից, Ջուբայում դիմավորեցի մյուս երկու բժիշկներին եւ գնացինք սարեր: Իհարկե, բոլորի առաջին տպավորությունը շոկային էր, նախեւառաջ այն փաստից, որ Թոմը միայնակ այդ քանակի հիվանդների հետ է աշխատում:
Այժմ անհամբեր սպասում ենք նրանց վերադարձին, որից հետո հնարավոր կլինի հանգիստ շունչ քաշել:
Արմինե Բարխուդարյանը, Գեւորգ Ոսկանյանը եւ Հայկ Հովհաննիսյանը Արմինե Բարխուդարյանը, Գեւորգ Ոսկանյանը եւ Հայկ Հովհաննիսյանը
Կարծում եմ, որ «Ավրորային» հաջողվեց մեր մտածելակերպի մեջ մի շատ կարեւոր տեղաշարժի հասնել. ստացողի դերից մենք կարող ենք (եւ ցանկանում ենք) վերածվել տվողի, եւ դա ուրախություն եւ գոհունակություն է պատճառում՝ չնայած բոլոր դժվարություններին:
Նուբայի հպարտ ժողովուրդը
Ցավոք, Աֆրիկայում գաղութային համակարգը շատ բան է փչացրել: Շատ դեպքերում սպիտակ մարդուն ընկալում են իբրև «քայլող դրամապանակի», ումից հարկավոր է որեւէ բան մուրալ:
Նուբայի երեխաները Նուբայի երեխաները
Սարերում ամեն ինչ այլ է: Նուբայի ժողովուրդը շատ զուսպ է, հպարտ, սեփական արժանապատվության զգացումով: Նրանք շատ լավ, պինդ մարդիկ են, որոնք ապրում են իրենց նիստուկացին եւ սովորույթներին հավատարիմ: Նուբացիք միշտ անկեղծորեն պատրաստ են արտահայտել իրենց երախտագիտությունը, սակայն դրա հետ մեկտեղ իրենց պահում են որպես հավասարը հավասարի հետ:
Երբ նախորդ տարի Թոմը Նասիմայի ձեռքն էր խնդրում, նա երկու շաբաթ սպասեց ապագա կնոջ հարազատների պատասխանին (անհրաժեշտ էր հարսնացուի բոլոր եղբայրների համաձայնությունը) եւ անկեղծորեն մտահոգվում էր, որ կարող է այն չստանալ ՝չնայած այն բանին, որ նա բոլորի կողմից պաշտելի եւ հարազատ բժիշկն է:
Անշուշտ, մենք տարբեր աշխարհներում ենք ապրում, եւ «բլուրների մարդկանց» աշխարհ սուզվելու եւ նրան ձուլվելու համար ժամանակ է հարկավոր: Թոմ Քաթինային դա հաջողվեց:
Բժիշկ Թոմը
Թոմն ինձ զարմացրեց նրանով, որ նա լիովին նորմալ մարդ է: Նա շատ ճշգրիտ է, աշխույժ, վերլուծող, լսում է լավ երաժշտություն եւ կարողանում է վայելել ուրախ պահերը: Ընդ որում, նա իսկական քրիստոնյա միսիոներ է բառից ամենաճիշտ իմաստով: Միսիոներ, ով քարոզում է ոչ թե խոսքերով, այլ արարքներով:
Նուբայում Թոմն առաջարկեց ինձ մնալ իր մոտ: Բժիշկն իր կնոջ հետ իսկական նուբացու պես ապրում է կավաշեն տնակում: Այդ տանը էլեկտրականություն, հոսող ջուր, կոյուղի չկա, փոխարենը կան շատ կարիճներ:
Թոմ Քաթինան՝ կնոջ հետ եւ Վարդան Հովհաննիսյանը Թոմ Քաթինան՝ կնոջ հետ եւ Վարդան Հովհաննիսյանը
Սակայն նույնիսկ հարմարավետությունից հեռու այդ պայմաններում զգացվում էր ստեղծված օջախի ջերմությունը, որով նա անկեղծորեն եւ ուրախությամբ կիսվում էր:
Թոմի օրերը միանման են սկսվում. նա արթնանում է 05:30 եւ գնում եկեղեցի: Հետո վերադառնում է տուն, թեյ կամ սուրճ խմում եւ գնում հիվանդանոց: Եթե օրը վիրահատական է, նա արագորեն հիվանդների ստուգատես է անում, կատարում է անհրաժեշտ նշանակումները եւ մտնում է վիրահատարան: Միացնում է Deep Purple կամ Pink Floyd եւ սկսում է վիրահատել: Վիրահատությունները տարբեր են՝ ոտքի թարախակույտից մինչեւ կեսարյան հատում: Ընդհանուր առմամբ Թոմն ամեն օր անում է 15-20 վիրահատություն: Իրեն օգնող թիմը բաղկացած է այդ ցեղի սեւամորթ բնակչությունից, ինչպես նաեւ բժիշկներից, ովքեր մի քանի ամսով են ժամանում: Բայց բոլոր օգնականները միմյանց փոխարինում են, իսկ Թոմը «չի հեռանում վահանակից»: Եվ ամենազարմանալին այն է, որ վիրահատարանից նա դուրս է գալիս  ուժերով լի:
Վիրահատական օրվան հաջորդում է շրջայցի օրը, որի ընթացքում նա զննում է բոլոր հիվանդներին, ինչպես նաեւ ընդունում է նորերին, որոնցից շատերը հիվանդանոց
հասնելու համար ստիպված են լինում մի քանի оր ոտքով քայլել:
Նաեւ լինում են ոչ պլանային վիրահատություններ, երբ օրվա ցանկացած պահի կարող են վիրավորների բերել:
Թոմ Քաթինան հայ բժիշկների հետ Թոմ Քաթինան հայ բժիշկների հետ
Երբ 2009 թվականին Սուդանի զորքերը մոտեցել էին անմիջապես Նուբայի լեռներին, տարբեր կազմակերպություններից բոլոր բժիշկները արագ կերպով տարհանվել էին: Մնացել էր միայն Թոմն ու նրա երկու տեղաբնակ ուսանողները: Արտակարգ իրավիճակում, երբ ամեն ինչ քանդվում էր, նա իրենով փոխարինեց մի ողջ համակարգ: Թոմ Քաթինան ամբողջովին իր վրա վերցրեց մարդկանց փրկելու առաքելությունը եւ զբաղվում է դրանով արդեն 9 տարի:
Թոմը հազվադեպ է հանդիպում իր ընտանիքին: Նախորդ տարի նրա եղբայրներից մեկը ժամանել էր հարսանիքին, իսկ հարազատներին նա հյուրընկալվել էր մի քանի տարի առաջ, սակայն բոլոր օրերին մնացել է տանը՝ մալարիայով հիվանդ եւ, ինչպես ինքն էր ասում, երազում էր չիզբուրգերի մասին:
Երեւան գալու ճանապարհին, Դուբայում դուրս եկանք, որ ռեստորան գտնենք, բայց արդյունքում գնացինք «Մաքդոնալդս»՝ բաղձալի չիզբուրգերներ ուտելու: (ծիծաղում է – հեղ.)
Անհնար է չընկերանալ բժիշկ Թոմի հետ, այնքան նա բարի եւ բաց մարդ է: Բացի այդ, նա «սթափեցնում է» եւ օգնում կյանքի ճիշտ ուղենիշեր գտնել: Այդ մարդը զարմանալի է իր հասարակ եւ ամբողջական լինելով:
Հայաստանում Թոմին ամենից շատ զարմացրել են մարդիկ, նա ասաց, որ ոչ մի ուրիշ տեղ նման ջերմության չի հանդիպել:
Երկու օր Թոմը մնաց ինձ մոտ Սեւանում, որտեղ նրան 10 տարվա մեջ առաջին անգամ հաջողվեց ցերեկը քնել:
Թոմ Քաթինան Սեւանում Թոմ Քաթինան Սեւանում
Կարծում եմ, որ նա դեռ անպայման կգա Հայաստան, այս անգամ արդեն Նասիմայի հետ: Մենք նրա հետ երկար ենք զրուցել այն մասին, որ կարելի է դադար վերցնել: Վերջին տարվա մեջ նա այդ հարցում դարձել է ոչ այդքան կատեգորիկ: Թոմի առողջությունը կատարյալ չէ, բացի այդ, արդեն ընտանիք ունի եւ կնոջ հետ ավելի շատ ժամանակ անցկացնելու բնական ցանկություն: Ճիշտ է, դեպի նորմալ կյանք վերադարձը Թոմի համար ծայրահեղ անսովոր կլինի: Սովորական կյանքին վերադարձը նա դեռ չի պատկերացնում, բայց գիտակցում է, որ «մեխանիզմը» նորոգման կարիք ունի: Հավանաբար, թեմը կփորձի երկու փոխարինող բժիշկ վարձել, բայց ես վստահ չեմ, որ նրանք կունենան նույն նվիրումը, ինչ Թոմը:

On May 28 the Aurora Prize ceremony screened short films about the five nominees. The film about Tom Catena, who became the Aurora Prize laureate, was shot by Armenian film director, Founder and President of Bars Media Vardan Hovhannisyan.
Mediamax asked Vardan to tell about the off-screen part of the film.
The destination
I think the decision to trust us filming Tom Catena was conditioned by several factors. I’ve known Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend since 1989, and they know I have vast work experience in combat and conflict zones. Another “advantage” of our studio was the ability to operatively solve technical issues: I spend 6 months every year in Kenya for almost ten years now, so I’m quite familiar with the Africa.
Tom Catena and Vardan Hovhannisyan Tom Catena and Vardan Hovhannisyan
Photo: Bars Media
The biggest challenges of the trip were logistics-related. We had to get permission from the Bishop in Kenya (whose diocese includes Tom Catena’s hospital), permission from the government of South Sudan (they don’t usually let in journalists because of the ongoing civil war), permission from the UN that delivers humanitarian aid to South Sudan’s border, and permission from the Nuba Mountains guerilla. The entire system is unstable and can fail at any point. I was forced to spend five days in the refugee camp on the way back in my first trip, as all flights were canceled.
Refugee camp Refugee camp
Those issues create stronger tension than the war-related risks. Climate plays a large part too – roads are closed during and until the end of the raining season. In a perfect scenario, the trip to the destination takes 5-6 days.
We shot the film about Tom in April, in two stages. There were two of us, Assistant Director Khane Poghosyan and myself. I spend total three weeks in Sudan. Khane Poghosyan has been there for two months. She stayed with our doctors, who work in Tom’s place, and she films their working routine.
Juba
In order to get to Nuba Mountains, you have to fly to Juba. From there you fly to the refugee camp on Sudan border and then continue on off-road vehicle.
Tom Catena at Juba airport Tom Catena at Juba airport
Juba is the capital of South Sudan, a completely failed state. It’s a place where everyone is hungry and armed, where the army had no payment for a year but has two hundred generals. Corruption is so terrible it doesn’t even fit into our understanding of the phenomenon. It’s a city without power and sewage system and with 7 pm curfew, but the streets are empty as early as after 5pm. The residents have only one goal – survive.
Vardan Hovhannisyan with local children Vardan Hovhannisyan with local children
People wait for hours in the half-ruined airport, but nobody knows until the last minute if their flights be canceled. The UN canceled our flight with the Armenian doctors, as the state closed airspace. As we learned later, the reason was dismissal of the Defense Minister. The streets became deserted at once, as all knew more military actions might follow, when everyone and everything gets shot at.
I managed to talk to the UN Coordinator for Humanitarian Aid Aram Kevorkian who lives in that nightmare for 5 years now. According to him, there’s no hope something might change in the nearest future. The main objective of the mission is to help people and jut not let them die.
The Armenian doctors
When our doctors were offered to substitute Dr. Tom, all three agreed at once. Gevorg Voskanyan and Hayk Hovhannisyan are both military surgeons, dedicated to their profession.
Armine Barkhudaryan Armine Barkhudaryan
The third doctor, Armine Barkhudaryan, has a very interesting story. She’s an obstetrician-gynecologist, educated in Moscow. Last year she learned about Tom Catena thanks to the Aurora Prize. She was so motivated by his story that she asked me to find work for her in Africa, a place with acute shortage of doctors. I helped her get a job at a hospital in Malindi (a port city in Kenya) through my connections, and she worked there for half a year as a volunteer, performing several difficult operations every day.
Tom Catena and Armine Barkhudaryan Tom Catena and Armine Barkhudaryan
Armine was in Kenya when I called and asked her if she was theoretically interested in a trip to Sudan. Armenia replied she wasn’t interested theoretically, but wanted to get involved practically.
Armine joined me at the Kenyan capital of Nairobi, and then I met two other doctors in Juba and brought them all to Nuba Mountains. Of course, their first reaction was shock, first from the fact that Tom managed so many patients alone.
Now we’re waiting for them to return home, and then we’ll be able to breathe freely.
Armine Barkhudaryan, Gevorg Voskanyan and Hayk Hovhannisyan Armine Barkhudaryan, Gevorg Voskanyan and Hayk Hovhannisyan
I believe the Aurora Initiative managed to achieve a very important shift in our mentality: we can (and want to) transform from receiver into giver, and that brings joy and satisfaction despite all difficulties.
The proud people of Nuba
Unfortunately, the colonial system damaged many things in Africa. In most cases, local people believe that white man is a “walking wallet” and you get something out of him.
Nuba children Nuba children
It’s different in the mountains. The people of Nuba are very reserved, proud, with obvious dignity. They are very good, strong people, living with their own traditions. They are always ready to express sincere gratitude, but they still behave equal with you.
When Tom was courting Nasima last year, he waited for the response of future wife’s relatives for two weeks (he needed agreement from all brothers of the bride) and he was sincerely worried he might not get it, although he’s an adored doctor there.
Of course, our worlds are very different and it takes time to dive into the world of the “people of the hills” and socialize there. Tom Catena managed to do that.
Doctor Tom
Tom surprised me by being a completely normal person. He’s very clear, animated, analyzing, he listens to good music and knows how to enjoy life. At the same time, he’s a real Christian missioner in the right meaning of the word. A missioner who preaches with deeds and not words.
Tom Catena with his wife and Vardan Hovhannisyan Tom Catena with his wife and Vardan Hovhannisyan
Tom offered me to stay at his place in Nuba. He lives in a wattle and daub house with his wife like a typical Nubian. Their house doesn’t have power, sewage system or running water, but hosts lots of scorpions.
Even those conditions, far from comfort, radiated the warmth of a cozy home that Tom shared with sincerity and joy.
Tom’s every day begins the same: he gets up at 05:30 and goes to church. Then he gets back home, drinks tea or coffee and goes to the hospital. If it’s an operation day, he makes the rounds like a comet, gives instructions and goes to the operating room. He puts on Deep Purple or Pink Floyd and begins operating. The operations vary from leg abscess to cesarean section. In total, Tom performs 15-20 operations daily. His assisting team comprises the tribe’s people and doctors who come for a couple of months. In the end, all assistants are substituted, but Tom stays at the helm. The most amazing part is that he exits the operating room very energetic.
The operation day is followed by the rounds day, when he examines all patients in the hospital and receives the new patients, many of whom travel by foot for several days to see him.
There are also extraordinary operations, as the wounded may be brought in at any time.
Tom Catena and Armenian doctors Tom Catena and Armenian doctors
When the Sudan forces came close to the Nuba Mountains in 2009, all doctors from local organizations were hurriedly evacuated. Only Tom and his two local students stayed. That’s what he’s about: when everything fell apart, he replaced an entire system in that emergency situation. Tom Catena took it upon himself to save people, and he’s been doing it for 9 years.
Tom rarely sees his family. One of his brothers came to his wedding last year. He was at his relatives’ place several years ago, but was ill with malaria all the time and, as he noted, was dreaming about a cheeseburger.
On our way to Yerevan, we went out in Dubai to a restaurant, but ended up at McDonald’s so Tom could eat cheeseburgers (laughs – author).
It’s impossible not to become friends with Dr. Tom. He’s such an open, kind man. He also shakes you up and helps you find the right landmarks in life. That man has amazing simplicity and integrity.
What surprised him the most in Armenia was the people. He said he never met such warm and friendly people.
Tom was my guest in Sevan for two days. He managed to sleep in the afternoon for the first time in 10 years.
Tom Catena at Sevan Tom Catena at Sevan
I think he’ll definitely come to Armenia again, this time with Nasima. We had long conversations about the need to take a break. He’s not so categorical about that anymore. His health isn’t in perfect condition anymore; besides, he has a family of his own now and naturally, he wants to spend more time with his wife. However, it’ll be extraordinary for Tom to return to usual life. He doesn’t see it yet but he understands that the “machine” is in need of repairs.  Perhaps, the diocese will hire two substitute doctors, but I’m not certain they can find people with the same devotion as Tom.