Լուսանկարը` Bars Media
Մայիսի 28-ին «Ավրորայի» մրցանակաբաշխությանը ցուցադրվեցին հինգ հավակնորդների մասին պատմող կարճամետրաժ ֆիլմեր: «Ավրորայի» դափնեկիր դարձած Թոմ Քաթինայի մասին ֆիլմը նկարահանել է հայ ռեժիսոր, Bars Media-ի հիմնադիր եւ տնօրեն Վարդան Հովհաննիսյանը:
Մեդիամաքսը խնդրեց Վարդանին պատմել ֆիլմի այն հատվածի մասին, որը մնացել է «կադրից դուրս»:
Նպատակակետ
Կարծում եմ, Թոմ Քաթինայի մասին ֆիլմի նկարահանումը մեզ վստահելու որոշումը պայմանավորված էր մի քանի գործոններով: Ռուբեն Վարդանյանի եւ Վերոնիկա Զոնաբենդի հետ մենք ծանոթ ենք 1989 թվականից, եւ նրանք գիտեին, որ ես ռազմական գործողությունների եւ հակամարտությունների գոտիներում աշխատելու մեծ փորձ ունեմ: Մեր մեկ այլ «առավելությունը»՝ մեծամասամբ տեխնիկական հարցերի օպերատիվ լուծման առումով, կայանում էր նրանում, որ արդեն տասը տարի է, ինչ ես տարեկան 6 ամիս բնակվում եմ Քենիայում, եւ Աֆրիկան ինձ լավ հայտնի է:
Թոմ Քաթինան եւ Վարդան Հովհաննիսյանը Թոմ Քաթինան եւ Վարդան Հովհաննիսյանը
Ճանապարհորդության ամենամեծ դժվարությունները կապված էին լոգիստիկայի հետ: Հարկավոր էր մուտքի թույլտվություններ ստանալ Քենիայի եպիսկոպոսից (ում թեմում ընդգրկված է Թոմ Քաթինայի հիվանդանոցը), Հարավային Սուդանի կառավարությունից (շարունակվող քաղաքացիական պատերազմի պատճառով նրանք սովորաբար լրագրողներին ներս չեն թողում ), ՄԱԿ-ից, որը մարդասիրական օգնություն է հասցնում Հարավային Սուդանի սահմանին եւ Նուբայի լեռների պարտիզաններից: Այս համակարգը չափազանց անկայուն է, եւ ցանկացած փուլում կարող է ձախողում տեղի ունենալ: Առաջին ճանապարհորդությանս ժամանակ ետդարձի ճանապարհին ստիպված եղա հինգ օր անցկացնել փախստականների ճամբարում, քանի որ բոլոր չվերթները հետաձգվել էին:
Փախստականների ճամբարում Փախստականների ճամբարում
Այդ հարցերը ավելի մեծ լարվածություն էին ստեղծում, քան անմիջապես պատերազմի հետ կապված ռիսկերը: Ոչ պակաս կարեւոր դեր ունի կլիման. անձրեւների սեզոնի ընթացքում եւ մինչ նրանց ավարտը ճանապարհները փակ են լինում: Լավագույն դեպքում ճանապարհը դեպի նպատակակետ տեւում է 5-6 օր:
Թոմ Քաթինայի մասին ֆիլմը նկարել ենք ապրիլին, երկու փուլով: Մեկնեցինք երկուսով՝ ես եւ ռեժիսոր-օպերատոր Խանե Պողոսյանը:
Ընդհանուր առմամբ, Սուդանում մնացի մոտ երեք շաբաթ, իսկ Խանեն արդեն երկու ամիս է, ինչ այնտեղ է: Նա մնաց Թոմին փոխարինած հայ բժիշկների հետ եւ նկարահանում է նրանց աշխատանքային առօրյան:
Ջուբա
Նուբայի լեռներ հասնելու համար հարկավոր է ժամանել Ջուբա: Այդտեղից պետք է թռչել դեպի Սուդանի հետ սահմանին գտնվող փախստականների ճամբար եւ շարունակել ճանապարհը ամենագնացով:
Թոմ Քաթինան Ջուբայի օդանավակայանում Թոմ Քաթինան Ջուբայի օդանավակայանում
Ջուբան Հարավային Սուդանի՝ ամբողջապես չկայացած պետության մայրաքաղաքն է: Մի վայր, որտեղ բոլորը քաղցած են եւ զինված, որտեղ բանակը մի տարի աշխատավարձ չի ստացել, սակայն 200 գեներալ ունի: Կոռուպցիան այնքան սարսափելի է, որ այդ բառի մեր ընկալման մեջ չի տեղավորում: Քաղաքը չունի էլեկտրականություն եւ կոյուղի, երեկոյան 7-ից գործում է պարետային ժամը, բայց արդեն 5-ից քաղաքի փողոցները դատարկ են: Բնակիչները միայն մեկ նպատակ ունեն՝ ողջ մնալ:
Վարդան Հովհաննիսյանը՝ տեղացի երեխաների հետ Վարդան Հովհաննիսյանը՝ տեղացի երեխաների հետ
Կիսաքանդ օդանավակայանում մարդկանց ամբոխը ժամերով սպասում է իր չվերթին, բայց մինչեւ վերջին պահը ոչ ոք չգիտի, կհետաձգե՞ն այն, թե ոչ: Երբ մեկնում էինք հայ բժիշկների հետ, ՄԱԿ-ը հետաձգեց չվերթը, քանի որ պետությունը փակել էր օդային տարածքը: Պատճառը, ինչպես ավելի ուշ պարզվեց, պաշտպանության նախարարին պաշտոնից ազատելն էր: Փողոցները անմիջապես ամայացան, պարզ էր, որ կարող են սկսվել հերթական ռազմական գործողությունները, որոնց ընթացքում կրակում են ամենքի վրա:
Ինձ հաջողվեց զրուցել ՄԱԿ-ի հումանիտար օգնության համակարգող Արամ Կեւորկյանի հետ, ով արդեն 5 տարի է ապրում է այդ մղձավանջի  մեջ: Ըստ նրա՝ հույս չկա, որ մոտ ժամանակներում որեւէ բան կարող է փոխվել: Առաքելության
գլխավոր նպատակն է օգնել մարդկանց եւ թույլ չտալ, որ նրանք մահանան:
Հայ բժիշկները
Երբ մեր բժիշկներին առաջարկեցին ժամանակավորապես փոխարինել բժիշկ Թոմին, բոլոր երեքը միանգամից համաձայնեցին: Գեւորգ Ոսկանյանը եւ Հայկ Հովհաննիսյանը ռազմական վիրաբույժներ են, իրենց գործի իսկական նվիրյալներ:
Արմինե Բարխուդարյանը Արմինե Բարխուդարյանը
Շատ հետաքրքիր է Արմինե Բարխուդարյանի պատմությունը: Մասնագիտությամբ նա մանկաբարձ-գինեկոլոգ է, սովորել է Մոսկվայում: Անցյալ տարի «Ավրորայի» շնորհիվ նա իմացավ Թոմ Քաթինայի մասին եւ այնքան ոգեշնչվեց, որ խնդրեց ինձ իր համար աշխատանք գտնել Աֆրիկայում, որտեղ բժիշկների խիստ պակաս կա: Ծանոթներիս միջոցով օգնեցի նրան աշխատանքի տեղավորվել Մալինդիում (Քենիայի նավահանգստային քաղաք), որտեղ նա կես տարի աշխատել է որպես կամավոր ՝ ամեն օր կատարելով մի քանի բարդագույն վիրահատություններ:
Թոմ Քաթինան եւ Արմինե Բարխուդարյանը Թոմ Քաթինան եւ Արմինե Բարխուդարյանը
Արմինեն Քենիայում էր, երբ զանգահարեցի նրան եւ հարցրեցի, արդյոք տեսականորեն նրան հետաքրքրում է ուղեւորությունը դեպի Սուդան: Արմինեն պատասխանեց, որ տեսականորեն դա իրեն ընդհանրապես չի հետաքրքրում, իսկ գործնականում նա շատ է ուզում ընդգրկված լինել:
Արմինեին վերցրեցի Քենիայի մայրաքաղաք Նայրոբիից, Ջուբայում դիմավորեցի մյուս երկու բժիշկներին եւ գնացինք սարեր: Իհարկե, բոլորի առաջին տպավորությունը շոկային էր, նախեւառաջ այն փաստից, որ Թոմը միայնակ այդ քանակի հիվանդների հետ է աշխատում:
Այժմ անհամբեր սպասում ենք նրանց վերադարձին, որից հետո հնարավոր կլինի հանգիստ շունչ քաշել:
Արմինե Բարխուդարյանը, Գեւորգ Ոսկանյանը եւ Հայկ Հովհաննիսյանը Արմինե Բարխուդարյանը, Գեւորգ Ոսկանյանը եւ Հայկ Հովհաննիսյանը
Կարծում եմ, որ «Ավրորային» հաջողվեց մեր մտածելակերպի մեջ մի շատ կարեւոր տեղաշարժի հասնել. ստացողի դերից մենք կարող ենք (եւ ցանկանում ենք) վերածվել տվողի, եւ դա ուրախություն եւ գոհունակություն է պատճառում՝ չնայած բոլոր դժվարություններին:
Նուբայի հպարտ ժողովուրդը
Ցավոք, Աֆրիկայում գաղութային համակարգը շատ բան է փչացրել: Շատ դեպքերում սպիտակ մարդուն ընկալում են իբրև «քայլող դրամապանակի», ումից հարկավոր է որեւէ բան մուրալ:
Նուբայի երեխաները Նուբայի երեխաները
Սարերում ամեն ինչ այլ է: Նուբայի ժողովուրդը շատ զուսպ է, հպարտ, սեփական արժանապատվության զգացումով: Նրանք շատ լավ, պինդ մարդիկ են, որոնք ապրում են իրենց նիստուկացին եւ սովորույթներին հավատարիմ: Նուբացիք միշտ անկեղծորեն պատրաստ են արտահայտել իրենց երախտագիտությունը, սակայն դրա հետ մեկտեղ իրենց պահում են որպես հավասարը հավասարի հետ:
Երբ նախորդ տարի Թոմը Նասիմայի ձեռքն էր խնդրում, նա երկու շաբաթ սպասեց ապագա կնոջ հարազատների պատասխանին (անհրաժեշտ էր հարսնացուի բոլոր եղբայրների համաձայնությունը) եւ անկեղծորեն մտահոգվում էր, որ կարող է այն չստանալ ՝չնայած այն բանին, որ նա բոլորի կողմից պաշտելի եւ հարազատ բժիշկն է:
Անշուշտ, մենք տարբեր աշխարհներում ենք ապրում, եւ «բլուրների մարդկանց» աշխարհ սուզվելու եւ նրան ձուլվելու համար ժամանակ է հարկավոր: Թոմ Քաթինային դա հաջողվեց:
Բժիշկ Թոմը
Թոմն ինձ զարմացրեց նրանով, որ նա լիովին նորմալ մարդ է: Նա շատ ճշգրիտ է, աշխույժ, վերլուծող, լսում է լավ երաժշտություն եւ կարողանում է վայելել ուրախ պահերը: Ընդ որում, նա իսկական քրիստոնյա միսիոներ է բառից ամենաճիշտ իմաստով: Միսիոներ, ով քարոզում է ոչ թե խոսքերով, այլ արարքներով:
Նուբայում Թոմն առաջարկեց ինձ մնալ իր մոտ: Բժիշկն իր կնոջ հետ իսկական նուբացու պես ապրում է կավաշեն տնակում: Այդ տանը էլեկտրականություն, հոսող ջուր, կոյուղի չկա, փոխարենը կան շատ կարիճներ:
Թոմ Քաթինան՝ կնոջ հետ եւ Վարդան Հովհաննիսյանը Թոմ Քաթինան՝ կնոջ հետ եւ Վարդան Հովհաննիսյանը
Սակայն նույնիսկ հարմարավետությունից հեռու այդ պայմաններում զգացվում էր ստեղծված օջախի ջերմությունը, որով նա անկեղծորեն եւ ուրախությամբ կիսվում էր:
Թոմի օրերը միանման են սկսվում. նա արթնանում է 05:30 եւ գնում եկեղեցի: Հետո վերադառնում է տուն, թեյ կամ սուրճ խմում եւ գնում հիվանդանոց: Եթե օրը վիրահատական է, նա արագորեն հիվանդների ստուգատես է անում, կատարում է անհրաժեշտ նշանակումները եւ մտնում է վիրահատարան: Միացնում է Deep Purple կամ Pink Floyd եւ սկսում է վիրահատել: Վիրահատությունները տարբեր են՝ ոտքի թարախակույտից մինչեւ կեսարյան հատում: Ընդհանուր առմամբ Թոմն ամեն օր անում է 15-20 վիրահատություն: Իրեն օգնող թիմը բաղկացած է այդ ցեղի սեւամորթ բնակչությունից, ինչպես նաեւ բժիշկներից, ովքեր մի քանի ամսով են ժամանում: Բայց բոլոր օգնականները միմյանց փոխարինում են, իսկ Թոմը «չի հեռանում վահանակից»: Եվ ամենազարմանալին այն է, որ վիրահատարանից նա դուրս է գալիս  ուժերով լի:
Վիրահատական օրվան հաջորդում է շրջայցի օրը, որի ընթացքում նա զննում է բոլոր հիվանդներին, ինչպես նաեւ ընդունում է նորերին, որոնցից շատերը հիվանդանոց
հասնելու համար ստիպված են լինում մի քանի оր ոտքով քայլել:
Նաեւ լինում են ոչ պլանային վիրահատություններ, երբ օրվա ցանկացած պահի կարող են վիրավորների բերել:
Թոմ Քաթինան հայ բժիշկների հետ Թոմ Քաթինան հայ բժիշկների հետ
Երբ 2009 թվականին Սուդանի զորքերը մոտեցել էին անմիջապես Նուբայի լեռներին, տարբեր կազմակերպություններից բոլոր բժիշկները արագ կերպով տարհանվել էին: Մնացել էր միայն Թոմն ու նրա երկու տեղաբնակ ուսանողները: Արտակարգ իրավիճակում, երբ ամեն ինչ քանդվում էր, նա իրենով փոխարինեց մի ողջ համակարգ: Թոմ Քաթինան ամբողջովին իր վրա վերցրեց մարդկանց փրկելու առաքելությունը եւ զբաղվում է դրանով արդեն 9 տարի:
Թոմը հազվադեպ է հանդիպում իր ընտանիքին: Նախորդ տարի նրա եղբայրներից մեկը ժամանել էր հարսանիքին, իսկ հարազատներին նա հյուրընկալվել էր մի քանի տարի առաջ, սակայն բոլոր օրերին մնացել է տանը՝ մալարիայով հիվանդ եւ, ինչպես ինքն էր ասում, երազում էր չիզբուրգերի մասին:
Երեւան գալու ճանապարհին, Դուբայում դուրս եկանք, որ ռեստորան գտնենք, բայց արդյունքում գնացինք «Մաքդոնալդս»՝ բաղձալի չիզբուրգերներ ուտելու: (ծիծաղում է – հեղ.)
Անհնար է չընկերանալ բժիշկ Թոմի հետ, այնքան նա բարի եւ բաց մարդ է: Բացի այդ, նա «սթափեցնում է» եւ օգնում կյանքի ճիշտ ուղենիշեր գտնել: Այդ մարդը զարմանալի է իր հասարակ եւ ամբողջական լինելով:
Հայաստանում Թոմին ամենից շատ զարմացրել են մարդիկ, նա ասաց, որ ոչ մի ուրիշ տեղ նման ջերմության չի հանդիպել:
Երկու օր Թոմը մնաց ինձ մոտ Սեւանում, որտեղ նրան 10 տարվա մեջ առաջին անգամ հաջողվեց ցերեկը քնել:
Թոմ Քաթինան Սեւանում Թոմ Քաթինան Սեւանում
Կարծում եմ, որ նա դեռ անպայման կգա Հայաստան, այս անգամ արդեն Նասիմայի հետ: Մենք նրա հետ երկար ենք զրուցել այն մասին, որ կարելի է դադար վերցնել: Վերջին տարվա մեջ նա այդ հարցում դարձել է ոչ այդքան կատեգորիկ: Թոմի առողջությունը կատարյալ չէ, բացի այդ, արդեն ընտանիք ունի եւ կնոջ հետ ավելի շատ ժամանակ անցկացնելու բնական ցանկություն: Ճիշտ է, դեպի նորմալ կյանք վերադարձը Թոմի համար ծայրահեղ անսովոր կլինի: Սովորական կյանքին վերադարձը նա դեռ չի պատկերացնում, բայց գիտակցում է, որ «մեխանիզմը» նորոգման կարիք ունի: Հավանաբար, թեմը կփորձի երկու փոխարինող բժիշկ վարձել, բայց ես վստահ չեմ, որ նրանք կունենան նույն նվիրումը, ինչ Թոմը:

Том Катена на Севане
На церемонии «Аврора» 28 мая демонстрировались короткометражные фильмы о пяти номинантах. Фильм о лауреате «Авроры» Томе Катене снял армянский режиссер, основатель и глава студии Bars Media Вардан Ованнисян.
Медиамакс попросил Вардана рассказать о той части фильма, которая осталась «за кадром».
Пункт назначения
Думаю, решение доверить нам съемки фильма о Тома Катене было обусловлено несколькими факторами. С Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд  мы знакомы с 1989 года, и они знали, что у меня большой опыт работы в зонах военных действий и конфликтов. Другим нашим «преимуществом», по большей части в плане оперативного решения технических вопросов, было то, что уже почти десять лет я по 6 месяцев в году провожу в Кении, и африканский континент мне хорошо знаком.
Том Катена и Вардан Ованнисян Том Катена и Вардан Ованнисян
Фото: Bars Media
Самые большие сложности, связанные с поездкой, были связаны с логистикой. Необходимо было получить разрешение в Кении от епископа (в чью епархию входит госпиталь Тома Катены), разрешение на въезд в страну от правительства Южного Судана
(из-за продолжающейся гражданской войны журналистов они обычно не впускают), разрешение от ООН, которая доставляет гуманитарную помощь на границу Южного Судана и разрешение партизан Нубийских гор. Понятно, что вся эта система крайне нестабильна, и на любом этапе может произойти сбой и провал. В первую поездку на обратном пути я вынужденно провел пять дней в лагере беженцев, поскольку все полеты были отменены.
В лагере беженцев В лагере беженцев
Эти вопросы создавали большее напряжение, чем риски, связанные непосредственно с войной. Немаловажную роль играет и климат: во время сезона дождей и вплоть до их окончания дороги перекрываются. В идеале путешествие до пункта назначения занимает 5-6 дней.
Фильм про Тома мы снимали в апреле, в два этапа. Поехали вдвоем: я и режиссер-оператор Хане Погосян.
В общей сложности в Судане я пробыл около трех недель. Хане Погосян находится там уже два месяца - она осталась с нашими врачами, которые заменили Тома, и снимает их рабочие будни.
Джуба
Чтобы добраться до Нубийских гор, надо прилететь в Джубу. Оттуда предстоит полет в лагерь беженцев на границе с Суданом и далее - путь на внедорожнике.
Том Катена в аэропорту Джубы Том Катена в аэропорту Джубы
Джуба - столица Южного Судана, абсолютно несостоявшегося государства. Место, где все голодны и вооружены, где армия год не получала зарплату, но имеет при этом двести генералов. Коррупция настолько ужасающа, что не умещается в наше понимание этого слова. Город без электричества и канализации, с 7 часов вечера действует комендантский час, но улицы города пусты уже после 5-и. У жителей одна-единственная цель - выжить.
Вардан Ованнисян с местными детьми Вардан Ованнисян с местными детьми
В полуразрушенном аэропорту толпы людей часами ждут своего рейса, но до последнего никто не знает, отменят его или нет. Когда мы летели с армянскими врачами, рейс ООН отменили, так как государство закрыло воздушное пространство. Причиной, как  выяснилось позже, стало смещение министра обороны. Улицы моментально опустели, было ясно, что могут начаться  очередные военные действия, во время которых стреляют по всему и всем.
Мне удалось пообщаться с координатором гуманитарной помощи ООН Арамом Кеворкяном, который уже 5 лет живет в этом кошмаре. По его словам, надежды на то,что в ближайшее время что-то может измениться, нет. Главная цель миссии – помогать людям и просто не дать им умереть.
Армянские врачи
Когда нашим врачам предложили заменить на время доктора Тома, все трое сразу согласились. Геворк Восканян и Айк Оганесян - военные хирурги, преданные своему делу люди.
Армине Бархударян Армине Бархударян
Очень интересная история у Армине Бархударян. По профессии она акушер-гинеколог, получила образование в Москве. В прошлом году благодаря «Авроре» она узнала о Томе Катене и оказалась настолько мотивированной, что попросила меня найти ей работу в Африке. Через знакомых я помог ей устроиться в госпитале в Малинди (портовый город в Кении), где на протяжении полугода она работала волонтером, делая по несколько сложнейших операций в день.
Том Катена и Армине Бархударян Том Катена и Армине Бархударян
Армине была в Кении, когда я ей позвонил и спросил, интересует ли ее теоретически поездка в Судан. Армине ответила, что теоретически ее это совсем не интересует, а вот практически она очень хочет быть вовлечена.
Я забрал Армине из столицы Кении Найроби, в Джубе встретил остальных двух врачей и провез их в горы. Конечно, первая реакция у всех была шоковая, в первую очередь от осознания того факта, что Том в одиночку справляется с таким количеством больных.
Сейчас мы все с нетерпением ждем их возвращения и тогда можно будет спокойно вздохнуть.
Армине Бархударян, Геворг Восканян и Айк Ованнисян Армине Бархударян, Геворг Восканян и Айк Ованнисян
Считаю, что «Авроре» удалось добиться очень важного сдвига в нашем менталитете: из роли получателя мы можем (и хотим) превратиться в дающего и это приносит радость и удовлетворение, несмотря на все трудности.
Гордый народ Нубы
К сожалению, колониальная система в Африке испортила очень многое. В большинстве случаев подразумевается, что белый человек - это «ходячий кошелек», у которого надо что-то выпрашивать.
Дети Нубы Дети Нубы
В горах все иначе. Нубийский народ очень сдержанный, гордый, с чувством собственного достоинства. Это очень хорошие, крепкие люди, живущие своим укладом и традициями. Они всегда искренне готовы выразить свою благодарность, но при этом продолжают оставаться с тобой на равных.
Когда в прошлом году Том сватался к Насиме, он две недели ждал ответа от родственников будущей жены (необходимо было согласие всех братьев невесты) и искренне переживал, что может его не получить, несмотря на то, что он всеми обожаемый и родной доктор.
Конечно, у нас  совершенно разные миры и необходимо время, чтобы погрузиться в мир «людей холмов» и раствориться в нем. Тому Катене это удалось.
Доктор Том
Том удивил меня тем, что он абсолютно нормальный человек. Он очень четкий, живой, анализирующий, слушает хорошую музыку и умеет радоваться жизни. При этом он настоящий христианский миссионер в самом правильном смысле этого слова. Миссионер, который проповедует не словами, а поступками.
В Нубе Том предложил мне остановиться у него. У доктора глинобитный домик, в котором он живет со своей женой, как нубиец. В доме нет электричества, проточной воды, канализации, зато есть очень много скорпионов.
Том Катена с супругой и Варданом Ованнисяном Том Катена с супругой и Варданом Ованнисяном
Но даже в этих далеких от комфорта условиях чувствовалось тепло созданного уюта, которым он искренне, с радостью делился.
День у Тома начинается одинаково: он встает в 05:30 и идет в церковь. Затем возвращается домой, пьет чай или кофе и отправляется в больницу. Если день операционный, он «метеором» обходит больных, делает назначения и входит в операционную. Включает Deep Purple или Pink Floyd и начинает оперировать. Операции самые разные - от нарыва на ноге до кесаревого сечения. В общей сложности, Том проводит по 15-20 операций в день. Команда, которая ему ассистирует, состоит из темнокожего населения этого племени, а также из врачей, которые приезжают на пару месяцев. Но в итоге все ассистенты сменяют друг друга, а Том не «отходит от пульта». И самое удивительное, что он выходит из операционной полным сил.
Операционный день сменяется обходным, в течение которого он осматривает всех пациентов госпиталя, а также принимает новых больных, которые часто идут пешком по нескольку дней, чтобы попасть к нему на прием. Еще бывают внеплановые операции, когда в любое время суток могут привести раненых.
Том Катена с армянскими врачами Том Катена с армянскими врачами
Когда в 2009 году войска Судана подошли вплотную к Нубийским горам, все врачи из различных организаций поспешно были эвакуированы. Остался лишь Том и два его местных студента. Именно это характерно для  него: в экстренной ситуации, когда все развалилось, он заменил собой целую систему. Том Катена полностью взял на себя миссию спасать людей, и занимается этим вот уже 9 лет.
Со своей семьей Том видится редко. В прошлом году на свадьбу приехал один из его братьев, у родных же он гостил несколько лет назад, но все эти несколько дней пролежал дома с малярией и, по его словам, мечтал о чизбургере.
В Дубае, по пути в Ереван, мы вышли из номера в поисках ресторана, а в итоге направились в «Макдоналдс» поесть вожделенных чизбургеров (смеется-авт.).
С доктором Томом невозможно не подружиться, настолько он открытый и добрый человек. А еще он «встряхивает» и помогает найти правильные ориентиры в жизни.
Этот человек удивителен в своей простоте и цельности.
В Армении его больше всего удивили люди, он говорил, что нигде не встречал таких теплых людей.
Два дня Том гостил у меня на Севане, где впервые за 10 лет ему наконец удалось поспать днем.
Том Катена на Севане Том Катена на Севане
Думаю, что он еще обязательно приедет в Армению, на этот раз уже с Насимой.
У нас с ним были долгие беседы по поводу того, что ему стоит взять паузу. За последний год он стал не таким категоричным в этом вопросе. Здоровье у него не в идеальном состоянии, кроме того, уже есть семья и естественное желание проводить больше времени с супругой. Правда, возвращение к нормальной жизни для Тома будет крайне непривычным. Сам он этого пока не представляет, но осознает, что «механизм» требует починки. Возможно, епархия наймет двух врачей, но я не уверен, что они смогут работать с той самоотдачей, что есть у Тома.