Լուսանկարը` Արթուր Հովսեփյանի արխիվից
Բնության հանդեպ սեր, որը դարձավ մասնագիտական ուղի, մարդկության հանդեպ սեր, որը վերափոխեց այդ ուղին. երկրի ընդերքը մի քանի տարի հետազոտելուց հետո Արթուրը հասկացավ, որ իրեն պետք է նվիրի մարդկային կյանքեր փրկելուն եւ որոշեց յուրացնել փրկարարի գործը:
Երկրաբանից փրկարար
33-ամյա Արթուր Հովսեփյանը ծնվել է ուսուցչի ընտանիքում: Աշխարհագրության մասնագետ հայրը որդուն հորդորում էր այդ ուղին շարունակել, բայց տղան ավելի շատ սիրում էր բնության հետ շփումը եւ որոշեց դառնալ երկրաբան, մասնագիտացավ օգտակար հանածոների ոլորտում:
Հանքարդյունաբերության ոլորտի մի քանի ընկերություններում աշխատելուց հետո՝ 2011թ.-ին, Արթուրը միացավ Ամուլսարի ոսկու արդյունահանման նախագիծն իրականացնող Լիդիան Արմենիայի թիմին, որտեղ էլ կայացավ մասնագիտական վերափոխումը:
Ղեկավարությունը, նկատելով աշխատակցի հատուկ վերաբերմունքն աշխատանքում անվտանգության ապահովմանը, 2015թ.-ին նրան առաջարկեց տեղափոխվել տեխնիկական անվտանգության բաժին:
«Երկար մտածելուց հետո համաձայնեցի: Կարծում եմ, որ ճիշտ է գնալ այնտեղ, որտեղ ավելի օգտակար եւ արդյունավետ կլինես»,- ասում է Արթուրը:
Վերջին երկու տարում նա որակավորվել է մի շարք հեղինակավոր կազմակերպությունների նեղ մասնագիտական դասընթացներում եւ համարվում է տեխնիկական անվտանգության գծով Հայաստանի լավագույն մասնագետներից մեկը:
Լիդիան Արմենիան հոգացել է, որ Արթուրն անվտանգության տարբեր թրեյնինգներ  անցնի Լոնդոնում, Մանչեստրում, Վանկուվերում, որոնց արդյունքում որակավորվել է որպես ուսուցանող-թրեյներ։
«Երկրաբանությունը չեմ թողել, մեծ հաշվով: Երկրաբանահետախուզական աշխատանքների ժամանակ մենք շատ ենք առնչվել անվտանգության խնդիրներին, այն ժամանակ ոլորտը նոր էր, անվտանգությունն այդքան էլ բարձր չէր, եւ ես որոշեցի, որ պետք է անպայման ներգրավվեմ այդ աշխատանքներում՝ ռիսկերը հնարավորինս բացառելու համար: Անելիքներ միշտ էլ լինելու են, մեր գործը ռիսկային է, հույս ունեմ, որ կհասնենք ցանկալի նշանակետին»,- ասում է նա:
Այժմ Արթուրը հեռակա սովորում է Կանադայի Բրիթիշ Կոլումբիա տեխնոլոգիական ինստիտուտի անվտանգության կառավարում բաժնում. «Դա ինձ կտա մասնագիտական բարձր գիտելիքներ, որը կօգտագործեմ մեր ընկերության եւ երկրի, տարածաշրջանի անվտանգության ապահովման մեջ»:
Անվտանգության պահպանումը՝ աշխատանքում եւ կենցաղում
Արթուրը կարեւորում է Հայաստանում անվտանգության մշակույթի բարձրացումը.
«Լիդիանը արտասահմանից պարբերաբար մասնագետներ է հրավիրում, փորձում ենք Հայաստանում բարձրացնել անվտանգության մշակույթը, որպեսզի մարդիկ իրենց անվտանգության նկատմամբ ավելի ուշադիր դառնան թե՛ աշխատանքում, թե՛ տանը»:
Գյուղերում, նշում է նա, տեղեկացվածությունը բարձր մակարդակի վրա չէ, մարդիկ շատ ժամանակ չեն մտածում իրենց կյանքի, առողջության, անվտանգության մասին:
«Ամուլսարում Լիդիան Արմենիայում անվտանգության ապահովմանը մեծ նշանակություն է տալիս, ոչ մի միջոց չի խնայվում դրա համար: Ես էլ այդ բաժնի զինվորն եմ, իսկ զինվորը պետք է անի առավելագույնը»:
Արտավանի հրդեհի դեմ «կռիվը»
Արթուրը երկու տարում ստեղծել եւ ղեկավարում է Լիդիան Արմենիայի արագ արձագանքման թիմը, որի անդամները համայնքներից են: Համայնքներից անդամների ընտրությունը պատահական չէ. այդ մարդիկ միշտ տեղում են եւ անհրաժեշտության դեպքում կարող են օգտակար լինել:
Լիդիան Արմենիայի արագ արձագանքման թիմը Լիդիան Արմենիայի արագ արձագանքման թիմը
Խմբի 11 անդամները մասնակցել են ՀՀ ԱԻՆ փրկարարական դասընթացներին, եւ որակավորվել են որպես փրկարարներ։ Խումբը տեղում անհրաժեշտ օգնություն է ցուցաբերում մինչեւ փրկարարների եւ շտապ օգնության ժամանումը:
«Մենք պատրաստ են ոչ միայն Լիդիան Արմենիայի տարածքում, այլեւ շրջակա համայնքներում ու երկրում փրկարարական աշխատանք կատարել»,- ասում է արագ արձագանքման խմբի ղեկավարը:
Այդ պատրաստակամությամբ էլ Արթուրն ու իր թիմը մասնակցել են 2017թ.-ի օգոստոսի 11-ին Վայոց ձորի Արտավան գյուղի անտառներում բռնկված հրդեհի մարման աշխատանքներին:
«Գիշերը, ժամը մոտ 03:30-ին ընկերությունից զանգ ստացա, ասացին, որ հրդեհ է բռնկվել: Կապ հաստատեցի համապատասխան մարմինների հետ, ովքեր խնդրեցին հանդիպել: Մեր տնօրենն էլ զանգահարեց եւ ասաց, որ անմիջապես պետք է շտապենք աջակցության՝ համապատասխան տեխնիկայով: Լուսադեմին շարժվեցինք դեպի Արտավան-Սարավան հատվածը, պաշտոնյաներն ու նախարարներն այնտեղ էին: Ներկայացրեցի, թե ինչով կարող է աջակցել Լիդիան Արմենիայի թիմն ու հենց առաջին օրվանից մեր խոշոր տեխնիկայով ներգրավվեցինք հրդեհաշիջման անմիջական աշխատանքներին:
Բուլդոզերով հողային պատնեշ էինք պատրաստում, որպեսզի կրակը չառաջանա: Կրակն արդեն հասել էր գյուղացիների քաղած արտերին, շատ արագ էր տարածվում, բայց մեզ հաջողվեց հրդեհի տարածման դեմն առնել:  Զուգահեռ սկսվեց Խոսրովի չարաբաստիկ հրդեհը, ապա հաջորդեց հրդեհը Նաիրիտում, որոնց շիջման աշխատանքներին եւս աջակցել եմ իմ մասնագիտական խորհուրդներով»:
Իրար հաջորդած հրդեհների մեկուսացումից հետո Արթուրի եւ նրա թիմի աշխատանքն աննկատ չմնաց: Արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն Արթուրին շնորհեց միջազգային կարգի փրկարարի որակավորում: Թիմի անդամները՝ տեխնիկաների օպերատորները, ՀՀ նախագահից երախտագիտության մեդալներ ստացան:
«Իհարկե, ոգեւորիչ է, երբ գնահատվում ես: Դա պարտավորեցնում է, բայց մյուս կողմից էլ այս ամենը պարգեւների համար չի արվում: Արեցինք հնարավորն ու անհնարինը, եւ այդ աշխատանքը գնահատվեց»,- համեստ ժպտում է նա եւ շարունակում,- «Որոշակի գիտելիքներ ունենալը թույլ է տալիս դառնալ, այսպես ասած, դաշտի տերը: Հրաշալի զգացողություն է, երբ փրկում ես մարդկանց:
Հրդեհներին հաջորդած օրերին Ջերմուկից Երեւան վերադառնալիս մեր աչքի առաջ ավտովթար եղավ: Առաջին օգնություն ցուցաբերեցինք՝ նման բաներ առօրյայում ամեն պահի կարող են պատահել»:
Գործում հոգի դնելու եւ նշաձողերի մասին
Արթուրի համար ամենակարեւորը գործում հոգի դնելն ու բարձր նշաձողերի հասնելու համար ջանք չխնայելն է.
«Ժամանակին ավելի շատ հակված էի արտերկրում աշխատել, բայց հիմա, երբ տեսնում եմ, որ կարելի է եռանդի եւ նվիրման շնորհիվ արդյունքի հասնել, որոշել եմ, որ պետք է մնամ Հայաստանում: Դեռ 33 տարեկան եմ, կարծում եմ կհասցնեմ շատ բաներ անել ընկերության եւ մեր երկրի համար»:
Իր երազանքների մասին Արթուրը չի բարձրաձայնում: Կատակում է, որ իր թերությունը համարում է դեռ ամուսնացած չլինելը, բայց կարծում է, որ դրա ժամանակն էլ կգա. «Իմ արդարացումն ունեմ, գյուղում եմ ծնվել, մեծացել, դպրոցական վերջին տարիներին տեղափոխվել եմ Երեւան, պարտադիր ծառայություն, որից հետո կրթությունը շարունակել, զուգահեռ աշխատել, կարծում եմ այդ ամենն արդարացնում է, որ դեռ ամուրի եմ»:

Photo: from Arthur Hovsepyan’s archive
The love for nature, which became a career and the love for humanity, which transformed that path; having researched the earth crust for several years, Arthur decided to become a rescuer and dedicate himself to saving lives of other people.
From geologist to rescuer
33-year-old Arthur Hovsepyan was born to a family of teachers. Arthur’s father was a teacher of geography, who urged his son to continue in that direction, but the love for nature made him a geologist, specialised in minerals.
After having worked in several mining companies, Arthur joined Lydian Armenia’s team, which implements Amulsar gold project in 2011. This step started to transform Arthur’s professional path.
The management of the company noticed his special approachand care towards safety and offered to move to Health and Safety Department.
“I agreed after long considerations. I think people should work where they are most efficient and needed,” Arthur said.
He received qualification through professional trainings in a number of prestigious training projects over the past two years and is considered to be one of the best Armenian specialists in health and safety.
Lydian Armenia sent him to trainings in London, Manchester, Washington; he was qualified as an instructor-trainer.
“Generally speaking, I have not quitted geology. We had to deal with a number of safety issues while conducting geological observations. The sphere was new back then with poor level of security, so I decided to definitely get involved in the works to exclude possible risks. Our job is risky, so there will always be a lot of work to do, but I am hopeful that we will achieve the goal that we pursue,” he said.
Currently Arthur distantly studies at Safety, Security and Emergency Management department of British Columbia Institute of Technology in Canada. “This course will give me the professional knowledge, which I will use for providing safety for our company, the country and the whole region.”
Providing safety at work and home
Arthur attaches special importance to developing safety culture in Armenia.
“Lydian Armenia regularly invites specialists from abroad in trying to boost the safety  culture in the country. We should make sure people pay due attention to their safety both at work and home.”
He remarked that people from villages are not quite aware of this issue; very often they do not give thought to their lives, health and safety.
“Safety at Amulsar is a priority for Lydian Armenia, so the company does everything possible to meet the requirements. I am the soldier of that department, so I should do my best.”
“Fight” against Artavan wildfire
Arthur put together and has led Lydian Armenia Emergency Response Group for two years now. The members are representatives from communities, which is no coincidence, since those people are always on the spot and can respond quickly when necessary.
Lydian Armenia Emergency Response Group Lydian Armenia Emergency Response Group
11 members of the group passed a training, organized by Armenian Ministry of Emergency Situations.  They were qualified as rescuers to provide the necessary help before the arrival of rescuers and  ambulance.
“We are ready to provide rescue not only in the territory of Lydian Armenia, but in adjacent communities and the whole country,” Arthur Hovsepyan said.
With this determination Arthur and his team participated in extinction of the wildfire in Atavan village of Vayots Dzor region, which started on August 11 of 2017.
“I received a phone call from our company management at 3:30 AM, which informed me about the wildfire. I immediately contacted the relevant structures and a meeting was organized. Then our Managing Director instructed us to support the firefighting activities with all the technical equipment required. We drove to Artavan-Saravan direction in the morning and saw  Minister David Tonoyan and other officials were already on the spot. I introduced them the capacity Lydian Armenia has, and they involved our major equipment in fire-extinguishing works from the very first day.
We made a land barrier with the help of bulldozer to stop the wildfire from  further penetration.  The fire was rapidly spreading, reaching the fields of the community, but we succeeded in stopping it. Soon the wildfire in Khosrov Reserve started, followed by the one at Nairit Plant. Here I helped with my professional advice.”
The extinction of fires one after another was not unnoticed. Minister of Emergency Situations of Armenia Davit Tonoyan  awarded Arthur “International Rescuer” qualification. President of Armenia Serzh Sargsyan handed Medals of Gratitude to technical operators of the team.
“Of course, it is inspiring, when you are evaluated. Of course, it obliges you to do more, and on the other hand, you are not doing it for awards. We did our best and it was appreciated,” he smiles modestly and continues: “Certain knowledge in the field makes you a leader. Saving people is a wonderful experience.
We witnessed a car accident on returning from Jermuk to Yerevan after the fire, and we were able to provide first aid. Similar accidents may happen at any time.”
On working with passion and achieving goals
Arthur attaches special importance to working with passion towards achieving your goals.
“I was first thinking of working abroad, but seeing that you can achieve results by working really hard here, I decided to stay in Armenia. I am still 33 years old, so I think I will be able to do a lot more for the company and our country.”
Arthur does not talk much about his dreams. He jokes that the he is still single and that  is his major shortcoming, but the time will come for that too. “I had my reasons: I was born and grew up in a village, moved to Yerevan during school years, passed mandatory military service, then continued my education and worked at the same time. I think all the mentioned justifies the fact that I am still unmarried.”