Վիգեն Տատինցյանի ընտանիքը
Մանկություն՝ Աֆղանստանի սահմանային գյուղում, պատանեկություն՝ Արցախում, երիտասարդություն՝ Իրաքում: Վիգեն Տատինցյանի կյանքի քարտեզը հարուստ է կարմիր կետերով, որոնցով նշված են պատերազմական թեժ օրերն ու ռազմական բժշկի սխրանքները:
Վիգեն Տատինցյանը ծնվել է Աֆղանստանի սահմանային Կուշկա քաղաքում, զինծառայողի ընտանիքում: Հայրը՝ Առնո Տատինցյանը, խորհրդային բանակի կադրային սպա էր: Դեռ փոքր տարիքում զինվորական համազգեստով հոր կերպարն իր մեջ ծնել էր երազանքներ ու դրանց հետեւելու հաստատակամություն:
Մանկության երազանքն ու Արցախյան պատերազմի հերոսի որդին
Սկզբում երազում էի հորս նման զինվորական դառնալ, իսկ մայրս ուզում էր, որ ես բժշկի մասնագիտությունն ընտրեմ: Մորս արցունքներն ինձ համոզեցին եւ այնպես ստացվեց, որ, ի վերջո, կյանքիս մեծ մասը նվիրեցի ռազմական բժշկությանը:
Հայրս Անդրկովկասյան զինվորական օկրուգի 7-րդ բանակի հրթիռահրետանային ուժերում էր ծառայում, երբ Արցախում սկսվեցին ռազմական գործողությունները: Նա եկավ Հայաստան եւ միացավ նորաստեղծ պաշտպանության պետական կոմիտե, որտեղ գլխավոր ռազմական մասնագետն էր: Մարտի դաշտ գնաց 1991թ.-ից:
1992թ.-ի օգոստոսին հայրս ստեղծեց առաջին հրետանային մարտկոցները: Ես այդ ժամանակ 22 տարեկան էի: Մի քանի անգամ ինձ բախտ վիճակվեց նրա հետ մասնակցել մարտական գործողություններին, թեեւ ինձ վռնդում էր, ասում էր՝ ես ձեր բոլորի փոխարեն եմ կռվում:
Առնո Տատինցյանը Առնո Տատինցյանը
Հիշում եմ առաջին ջոկատներն ու հայկական բանակի առաջին զորակոչի զինվորներին: Գիշեր էր: Մենք կանգ առանք, դուրս եկանք ճանապարհից, շուրջը լեռներ էին: Ես նույնպես զինվորական համազգեստով էի, «ԶԻԼ»-ից դուրս եկա զբոսնելու, ամենուր զինվորներ էին, ոմանք՝ քնած: Քայլում էի, հանկարծ լսեցի զինվորներից մեկի ձայնը.
-Կներեք, էստեղ արջ կա՞:
-Արջ չկա, հանգիստ քնիր,- պատասխանեցի:  Ծիծաղելի էր: Մտածեցի՝ երկու օրից այս տղաները կմասնակցեն ծանր մարտական գործողությունների…
Վիգեն Տատինցյանը՝ Հատուկ գնդի վետերանների հետ Վիգեն Տատինցյանը՝ Հատուկ գնդի վետերանների հետ
Հոր կիսատ մնացած գործն ու ռազմական բժշկի կամավոր վերադարձը Արցախ
Հայրս՝ հրթիռահրետանային զորքերի վարչության շտաբի պետ, գվարդիայի հրետանու գնդապետ Առնո Տատինցյանը, զոհվեց 1992թ.-ին: Նրա մահից հետո, երբ արդեն ավարտել էի ուսումս, ինձ զինկոմիսարիատից ծանուցագիր եկավ՝ ռազմական բժիշկների պակաս կար: Հավաքվեցի, գնացի Չարբախի զինկոմիսարիատ:
Ազգանունով եւ հայրանունով ճանաչեցին: Մոտեցավ զորակոչային հանձնաժողովի ղեկավարը եւ սպաներին ասաց, որ չեն կարող ինձ զորակոչել, քանի որ ըստ կարգի՝ զինծառայողների ընտանիքի անդամները զորակոչի ենթակա չէին:
Դիմում գրեցի եւ խնդրեցի ինձ կամավոր բանակ զորակոչել: Զորակոչեցին ու մեկնեցի Քարվաճառ:
Գիշերը միացա 4-րդ հատուկ մոտոհրաձգային գնդին: Հրամանատարը Գագիկ Մելքոնյանն էր, հրաշալի մարդ եւ զինվորական: Ընդհանրապես, հրաշալի գունդ էր՝ հպարտ եմ, որ իմ ծառայությունն այնտեղ սկսեցի: Դիրքերը բարձր լեռներում էին, Օմարի լեռնանցքում: Ձմռանը -30 աստիճան ցուրտ էր: Ծանր ու խիստ պայմաններ էին, բայց մենք շատ ամուր մարտական թիմ էինք: Անկեղծ կասեմ՝ իմ կյանքի լավագույն տարիները Քարվաճառում անցան:
Վիգեն Տատինցյանը՝ տանկային վաշտի տղաների հետ Վիգեն Տատինցյանը՝ տանկային վաշտի տղաների հետ
Շատ ծանր պահեր են եղել, հաճախ ականի պայթյուններից ու սնայպերական կրակոցներից զինվորները վիրավորվում էին, իսկ բժշկական պարագաները քիչ էին: Երբ եկա բուժկետ, անասնաբուժական ցավազրկողներ ունեինք կամ հասարակ անալգին եւ դիմեդրոլ ու անհատական վիրակապական փաթեթներ:
Մի անգամ զինվորներից մեկի ստորին վերջույթները վիրավորվել էին, ուժեղ արնահոսություն էր մոտը: «Ուրալով» բարձրանում էինք, ձմեռ էր, մերկասառույց: Հասանք տեղ, դեղորայք չկա, զինվորը գոռում է ցավից, ճոճվում, ճնշումն իջնում: Բայց ես ինձ հետ միշտ ունեի իմ դեղորայքը: Երբեմն, նույնիսկ, իմ վախի եւ ռիսկի հաշվին, ստիպված այնպիսի դեղեր էի օգտագործում, որոնք թույլատրելի չէին ոչ հոսպիտալային պայմաններում:
Վիգեն Տատինցյանը՝ Արցախում Վիգեն Տատինցյանը՝ Արցախում
Ստիպված ներարկեցի չթույլատրված դեղը, բարձրացրինք բեռնատարի վրա, կաթիլային միացրեցի: Քիչ անց տեսնեմ՝ ոտքի վրա է, կանգնել է ու երգում է: Դեղի հետեւանքն էր: Կարողացանք փրկել կյանքը:
Մի անգամ էլ ծանր հիվանդ զինվորի կյանքը փրկելու համար Վազգեն Սարգսյանն ինձ պարգեւատրեց:
Վազգեն Սարգսյանի պատվոգիրը Վազգեն Սարգսյանի պատվոգիրը
Քարվաճառից հիշողությունները շատ են, երբեմն գրի եմ առնում, գուցե ինչ-որ մեկը ցանկանա հրապարակել:
Հետպատերազմական կյանքն ու խաղաղապահի առաքելության սկիզբը
Քարվաճառից վերադարձա 1995թ.-ին: Այդ ժամանակ շատ էի հետաքրքրվում այլընտրանքային բժշկությամբ, մասնակցում էի միջազգային դասընթացներին: Այնպես ստացվեց, որ որոշ ժամանակ այդ ոլորտում աշխատեցի:
Բայց ի վերջո, ինչպես ասում են՝ բնությանդ չես խաբի, զգում էի, որ քաղաքացիական բժշկության մեջ ինձ լավ չեմ զգում: 2001թ.-ին, երբ հայտարարվեց խաղաղապահ զորքերի ստեղծման մասին, միանգամից, ինչպես հին ձին լսում է մարտական փողերի ձայները, նետվեցի այնտեղ: Անցա մրցույթը, ինձ վերականգնեցին զինված ուժերում: Սկզբում առանձին խաղաղապահ գումարտակ էր, 10-15 մարդ էինք: Մենք զրոյից կայացրինք այդ ծառայությունը, հետո այդ հիմքի վրա բրիգադ ստեղծվեց:
Վիգեն Տատինցյանը Վիգեն Տատինցյանը
Այնպես ստացվեց, որ ամեն տեղ, որտեղ աշխատում էի, զրոյից բուժծառայություն էի հիմնում: Չի եղել, որ գամ, պատրաստի ամեն ինչը լինի: Սկսեցի ծառայությունս խաղաղապահ ուժերում, դա նույնպես դրայվ էր ինձ համար: Զգում էի, որ առանց ռազմական ծառայության ես ոչ մեկն եմ: Քանի որ ծառայությունը խաղաղապահ էր, մենք նաեւ որպես զինվորներ էինք մարզվում եւ պետք է բազմակողմանի պատրաստված լինեինք:
Վիգեն Տատինցյանը՝ ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի դասընթացի ժամանակ Վիգեն Տատինցյանը՝ ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի դասընթացի ժամանակ
Իրաքում առաքելության մեկնելուց առաջ մեզ վերապատրաստեցին հատուկ ուժերի սպաները: Պետք է կարողանայինք կրակել ցանկացած զենքից եւ ցանկացած դիրքից, տիրապետեինք լեռնագնացության հիմունքներին, ականների տեղադրման եւ պայթեցման հմտություններին: Բազմակողմանի պատրաստությունից հետո 40 զինծառայողից բաղկացած խմբով 2005թ.-ի ամռանը մեկնեցինք Իրաք: Բաղդադի հարավում՝ լեհական ռազմական խմբի պատասխանատվության գոտում էինք մարտական հերթապահություն իրականացնում:
Վիգեն Տատինցյանը՝ Իրաքում Վիգեն Տատինցյանը՝ Իրաքում
Վերադարձ Իրաք. վիրավոր հայ սպան ու նրա կյանքի համար համառ կռիվը
Երկրորդ առաքելության ժամանակ՝ 2006թ.-ի նոյեմբերին ականի պայթյունից վիրավորվեց մեր սպան՝ Ժորա Նալբանդյանը: Հարձակում էր եղել, բազմաթիվ զինվորներ էին վիրավորվել: Հանձնել էի հերթապահությունս, որն ընդունել էր մեր բարեկամ երկրներից մեկից բժիշկ սպան: Երբ հայտնի դարձավ դեպքի մասին, դեռ չգիտեի, որ մեր սպան եւս վիրավոր է: Հերթապահությունը ստանձնած բժիշկը  հրաժարվեց մեկնել օգնության՝ ասելով, թե իրեն արգելված է: Փորձեցի համոզել, որ գնա, բայց ապարդյուն: Նորից հագա համազգեստս, զրահաբաճկոնը եւ մեկնեցինք:
Շարասյունը պայթեցնելուց հետո հարձակվել էին վրան եւ փորձել սպանել ողջ մնացածներին, բայց մերոնք կարողացել էին հետ մղել հարձակումը:
Երբ բացեցի բեռնախցիկը՝ մահացածներ, վիրավորներ, ամենուր արյուն… Նկատեցի ծանր վիրավոր սեւամորթի, ում համազգեստին Հայաստանի դրոշն է: Մտածեցի՝ ինչո՞ւ է մեր համազգեստը հագել: Միանգամից դուրս հանեցի, պարզվեց՝ սեւամորթ չէ: Պայթյունից դեմքն ու մազերն այրվել էր:
Մեր սպան՝ Ժորան, բացեց աչքերը, բռնվեց ինձանից եւ ասաց՝ Վիգեն, ես ուզում եմ ապրել:
Հետս լեհ պարամեդիկ կար՝ Լաքի (հաջողակ) մականունով: Տեսա՝ թուլանում էր, ասացի՝ հավաքիր քեզ, այստեղ երկուսով ենք, պետք է օգնես:
Ժորային արագ տեղափոխեցինք մեր բազա, բուժկետում մեզ միացավ նաեւ այն սպան, ով հրաժարվել էր օգնության մեկնել: Ամբողջ գիշեր պայքարեցինք Ժորայի կյանքի համար: Լավ ընկեր ունեի հարեւանությամբ գտնվող ամերիկյան ջոկատում: Զանգահարեցի Մայքին, նա եկավ Black Hawk էվակուացիոն ուղղաթիռով, ասացի՝ պետք է 30 րոպեից Ժորային հասցնենք վիրահատարան: Եթե վիրահատական սեղանին 30 րոպեից չլինի, չի դիմանա: Մայքն ասաց, որ թռիչքը 45 րոպե կտեւի: Ասացի՝ անհնար է, պիտի հասցնենք: Մայքը շեղվեց սահմանված երթուղուց եւ թռավ ռիսկային չհետախուզված գոտիով: 30 րոպե անց Ժորան վիրահատական սեղանին էր, անհրաժեշտ բուժօգնություն ստանալուց հետո նրան ուղարկեցին Գերմանիա: Այս գործողության համար պարգեւատրվեցի «Վազգեն Սարգսյան» մեդալով: Ժորան ամուսնացել է, երեխաներ ունի, ծառայում է պաշտպանության նախարարությունում:
Վիգեն Տատինցյանը՝ Օդային էվակուացիայի Black Hawk ուղղաթիռի մոտ Վիգեն Տատինցյանը՝ Օդային էվակուացիայի Black Hawk ուղղաթիռի մոտ
Ծանր ծառայություն էր, բայց հետաքրքիր: Մի անգամ հումանիտար օգնություն հավաքեցինք եւ փոխանցեցինք տեղի արաբ բնակչությանը: Երբ շեյխերը եկան տանելու, նրանց ասացի, որ այդ օգնությունը նաեւ որպես հայ եմ փոխանցում, քանի որ նրանց նախնիները Հայոց ցեղասպանության ժամանակ օգնել եւ փրկել են շատ հայերի:
Վիգեն Տատինցյանը՝ արաբ շեյխերի հետ Վիգեն Տատինցյանը՝ արաբ շեյխերի հետ
2007թ.-ի փետրվարին վերադարձա եւ ծառայությունս շարունակեցի խաղաղապահ զորքերում: Հետո տեղափոխվեցի պաշտպանության նախարարության ռազմաբժշկական վարչություն՝ որպես ամբուլատոր եւ ստացիոնար բուժօգնության կազմակերպման ավագ սպա:
Խաղաղապահները ՀՀ նախագահի հետ Խաղաղապահները ՀՀ նախագահի հետ
Մի բան հստակ է՝ չեմ կարող ծառայել աշխատասենյակներում: Ես պետք է լինեմ զորքի հետ, մարտադաշտում եւ մարտական պայմաններում: Չեմ սիրում գրասենյակային պայմանները, միջանցքները:
Աշխատանքն Ամուլսարում
Վիգեն Տատինցյանը՝ Ամուլսարում Վիգեն Տատինցյանը՝ Ամուլսարում
2016թ.-ի սեպտեմբերին միացա «Լիդիան Արմենիա»-ի թիմին: Ընկերության բուժծառայության համակարգողն եմ: Շատ կարեւոր աշխատանք է, քանի որ մեծ թվով մարդիկ աշխատում են ռիսկային պայմաններում եւ ցանկացած պահի կարող են բուժօգնության կարիք ունենալ: Այդ ամենը պետք է ճիշտ եւ հստակ կազմակերպել, ապահովել պայմաններ, հաշվարկել աշխատանքի ընթացքում հնարավոռ վնասվածքների ռիսկերը: Բժշկական ծառայությունը պետք է զինված լինի եւ լավ կադրերով, եւ տեխնիկայով: Պրակտիկ բուժծառայությունն Ամուլսարում իրականացնում է հայ-կանադական ընկերությունը, բայց ռազմավարական տեսանկյունից փորձառու բուժծառայության կազմակերպչի հսկողություն է հարկավոր:
Նախապատրաստական անհրաժեշտ աշխատանքների իրականացումից հետո պատշաճ տեսքի բերեցինք ընկերության բժշկական ծառայությունը, ԱՄՆ-ում եւ Գերմանիայում վերապատրաստումներ անցա:
Հանքավայրի շահագործման ու հանքագործների աշխատանքի ժամանակ բուժծառայության համար պահանջվող պայմանները շատ նման են ռազմական ծառայության իրավիճակում անհրաժեշտ պայմաններին, պարզապես այստեղ ոչ ոք չի կրակում եւ ականներ չեն պայթում, մնացած ամեն ինչ նույնն է, կարող են լինել նույն ծանր վնասվածքներ՝ այնտեղ մեծ թվով ծանր տեխնիկա կա, մարդիկ աշխատում են բարձր լեռնային գոտում:
2017թ-ին «Լիդիան Արմենիան» արդիականացրեց Վայքի բժշկական կենտրոնը: Այն ոչ միայն կբարելավի տեղի բնակչության եւ Ամուլսարի հանքավայրի աշխատակիցների համար առողջապահական ծառայությունները, այլեւ, լինելով այս տարածաշրջանի առավել արդիականացված բժշկական կենտրոնը, անհրաժեշտության դեպքում կկարողանա սպասարկել մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողներին: Այս բժշկական կենտրոնը ռազմավարական նշանակություն ունի:
«Լիդիան Արմենիա»-ն այնպիսի աշխատանքային մթնոլորտ է ստեղծել, որտեղ հաճելի է աշխատել: Այնտեղ մարդիկ շատ կառուցողական են մոտենում եւ գնահատում են մասնագետին, պատրաստ են նրան լսել: Եթե քո ոլորտի լավ մասնագետ ես եւ կարող ես ներդրում բերել ընդհանուր գործին, քեզ լսում են, ընդունում եւ գնահատում: Այստեղ մեծ թվով երիտասարդ, էներգիայով լի մարդիկ են աշխատում:
Ինձ Ամուլսարում եւ Լիդիան Արմենիայում լավ եմ զգում եւ կմնամ, հավանաբար, մինչեւ այն պահը, երբ կրկին ցանկանամ վերադառնալ բանակ: Թեպետ արդեն «ծեր» եմ, բայց միշտ պատրաստ եմ պաշտպանել մեր հայրենիքը։
Վիգեն Տատինցյանը կնոջ եւ կրտսեր որդու հետ Վիգեն Տատինցյանը կնոջ եւ կրտսեր որդու հետ
Ընտանիքն ու կարեւոր արժեքները
Ամուսնացած եմ, երկու տղա ունեմ։ Հաճախ նկատում եմ, որ մեծ տղայիս էլ ձգում է զինվորական համազգեստը:
Ես ու կինս՝ Հասմիկը, միասին ծառայել ենք խաղաղապահ ուժերում: 2003թ.-ին ամուսնացանք։ Հասմիկը 12 տարի ծառայել է բանակում։ Այժմ աշխատում է քաղաքացիական հիվանդանոցներից մեկում, դեղատան ղեկավար է:
Վիգեն Տատինցյանի ընտանիքը Վիգեն Տատինցյանի ընտանիքը
Կինս քչախոս է, համեստ, խորաթափանց։ Նա հրաշալի մարդ է՝ հավատարիմ, ազնիվ ու լուսավոր։ Ես հրեշտակ չեմ, ինձ հետ դժվար է ապրել, բազմաթիվ բացասական գծեր ունեմ, բայց նա ինձ հանդուրժում է։
Ինձ համար ամենակարեւորը բարությունն է։ Մարդ պետք է մեծահոգի լինի եւ ներող: Եթե չար ու նախանձ ես դարձել, ոչնչի չես հասնի։ Մենք խելացի, տաղանդավոր ազգ ենք, բայց երբեմն մոռանում ենք մեծահոգության ու բարի կամեցողության մասին։

Vigen Tatintsyan with his family
His childhood passed in an Afghan village, teenage years went by in Artsakh, and youth unfolded in Iraq… The map of Vigen Tatintsyan’s life is crowded with red pins marking the tense days of warfare and feats of an army doctor.
He was born to a military family in Kushka, a borderline village in Afghanistan. His father, Arno Tatintsyan, was a regular officer in the Soviet Army. Since tender age Vigen was inspired to follow resolutely the steps of a father he always saw clad in the military uniform.
A childhood dream and the son of an Artsakh Hero
“First I wanted to be an officer like my father, Arno, but my mother hoped I would find an occupation in medicine. Her tears convinced me and eventually, I dedicated the biggest part of my life to military medical service.
My father was serving in the missile troops and artillery of the 7th Guard Army of the Transcaucasian Military District, when fighting broke out in Artsakh. He came to Armenia and joined the newly created state committee on defense, where he served as the chief military expert. He went to combat in 1991.”
“My father founded the first missile battery in August 1992, when I was 22 years old. I had the honor to fight beside him several times, although he would try to send my away, saying, “I’m fighting so you don’t have to!”
Arno Tatintsyan Arno Tatintsyan
I remember the first detachments and conscripts of the Armenian army. It was nighttime. We made a stop and stepped off the road, surrounded by the mountains. I was wearing the uniform too. I got out of the ZiL (military vehicle – Mediamax) to walk a little and I saw soldiers everywhere, some of them asleep. I was pacing by myself as I heard a soldier ask me:
“Excuse me, are there any bears around?”
“Sleep tight, no bears here,” I replied.
It was so funny. I thought to myself, “These boys will be fighting a tough war in two days…”
Vigen Tatintsyan with the vets from the Special Forces Regiment Vigen Tatintsyan with the vets from the Special Forces Regiment
Unfinished business of the father and the volunteer army doctor’s return to Artsakh
“My father, head of staff of the missile forces and artillery, Colonel Arno Tatitsyan was killed in combat in 1992. After his death, when I already finished my studies, I got a notice from the military commissariat that they needed military doctors. I packed and went to the commissariat of Charbakh.
People recognized me by my surname and my father’s name. The head of the conscription commission approached and said I couldn’t be there, as servicemen’s families are free from conscription.
I submitted an application and asked to take me in as a volunteer. That is how I got into the army and went to Karvachar.
I joined the 4th special motor rifle regiment in the evening. Our commander was Gagik Melkonyan, a wonderful person and officer. We had a great regiment overall, I am proud to have served there. Our positions were in highland, in the Omar mountain pass. The temperature dropped to -30° C in the winter and conditions were harsh, but we were a strong, united combat team. To be honest, the best years of my life passed in Karvachar.”
Vigen Tatintsyan with members of the tank company Vigen Tatintsyan with members of the tank company
“We had some very difficult times. Often soldiers would get wounded by mine explosions or sniper fire, but we had so little of necessary medical equipment. When I arrived at the aid post, we only had veterinary pain medication or simple metamizole and benadryl, and individual first-aid packs.
One soldier got wounded in lower limbs and was bleeding heavily. Imagine: we were riding in an Ural, it was winter, frozen emptiness around us… We arrived at the post, the soldier was screaming and rocking from pain, his blood pressure was dropping. There were no drugs at the post, but I always carried some with me. Sometimes, at my own risk, I used drugs we were not allowed to prescribe outside the hospital.”
Vigen Tatintsyan in Artsakh  Vigen Tatintsyan in Artsakh
“I had to inject a prohibited drug to that wounded soldier. Hurled him in the truck and put him on the drip. Shortly, he was on his feet, singing something… Such was the drug’s effect, but we saved his life.
Another time I saved an infirm soldier, and Vazgen Sargyan (late Minister of Defense) awarded me for that.”
Vigen Tatintsyan’s Certificate of Honor Vigen Tatintsyan’s Certificate of Honor
“I have plenty of memories from Karvachar. Sometimes I write them down. Perhaps, one day someone will want to publish my notes.”
Life after war and the start of peacekeeping mission
“I returned from Karvachar in 1995. At that time I grew very interested in alternative medicine, attended international courses. I worked in that area for some time.
But, as they say, you can’t trick your nature. I knew the role of a civilian doctor was not for me. In 2001, when Armenia announced foundation of a peacekeeping unit, I threw myself in there at once, like an old war-horse at the sound of the bugle call. I passed the tests and restored my place in the armed forces. First, it was just a battalion of 10-15 people, which eventually became a foundation for a peacekeeping brigade.”
Vigen Tatintsyan Vigen Tatintsyan
“Wherever I served, I had to build up an aid post. I never arrived to a fully functioning service. The peacekeeping was my drive too. I felt like I was nobody without military service. Since it is a peacekeeping brigade, we have to train like soldiers and be prepared for various tasks.”
Vigen Tatintsyan during the U.S. air defense exercise Vigen Tatintsyan during the U.S. air defense exercise
“Special forces officers retrained us before we left to Iraq. We had to learn to shoot from any weapon and any position, lay and fire mines, practice mountaineering. After versatile training, our 40-men group went to Iraq in 2005. We served in South Baghdad, in the area under the command of Polish peacekeepers.”
Vigen Tatintsyan in Iraq Vigen Tatintsyan in Iraq
Return to Iraq: A wounded Armenian officer and his tireless fight for life
“One of our officers, Zhora Nalbandyan got a mine blast injury in an attack during our second mission in November of 2006. A number of soldiers got injured back then. My duty was accomplished and I passed it to the military doctor from one of the friendly countries. I had no idea that our serviceman was wounded when we were informed about the attack. The doctor on duty refused to go and help, explaining he was not allowed to. I tried to persuade him, but it was all in vain, so I put on my uniform and ballistic vest again and departed to help Zhora.
When mine blasting was over, they tried to attack again and kill the survivors, but our servicemen were able to resist.
On the scene, I found the deceased, the injured, and blood everywhere... I noticed a heavily wounded black serviceman with an Armenian flag on the uniform. I thought to myself, “Why is he wearing our uniform?” I took him out and saw he wasn’t black. His face and hair were burnt by the blast.”
“Zhora opened his eyes and caught hold of me, saying: “Vigen, I want to live.”
We had a paramedic in the crew, nicknamed Lucky. Suddenly I noticed him getting nervous and weak. I told him that there were only two of us, so he had to help me.
We quickly moved Zhora to the aid post of our base, where we were joined by the doctor who refused to come for help earlier. We fought for Zhora’s life the whole night. I had a good friend in the neighboring American detachment, so I called him. Mike came on a Black Hawk helicopter for medical evacuation. I told him that we had only 30 minutes to move Zhora to the operating room, but Mike said that the flight would take 45 minutes. I explained to him that it was impossible, or we would lose Zhora. Mike left the established route and moved towards the risky undiscovered zone. Zhora was in the operating room in 30 minutes. After providing him with the necessary help, we sent him to Germany for further treatment. I was awarded Medal of Vazgen Sargsyan for my actions. Zhora got married, he has children now. He serves at the Ministry of Defense of Armenia.”
Vigen Tatintsyan near Black Hawk helicopter Vigen Tatintsyan near Black Hawk helicopter
“I had a tough yet interesting service. Once we collected humanitarian aid and gave it to the local Arabs. When their sheikhs came to get the help I told them that I was doing it not just as a serviceman, but as an Armenian man, grateful to all those Arabs who helped and saved our compatriots during the Armenian Genocide.”
Vigen Tatintsyan with Arab sheikhs Vigen Tatintsyan with Arab sheikhs
“I came back in 2007 to continue my service in peacekeeping forces. Then I moved to Military Medical Department of Armenian Defense Ministry and served as senior officer responsible for inpatient and outpatient care.”
Vigen Tatintsyan with President of Armenia Vigen Tatintsyan with President of Armenia
“I realized I couldn’t work in an office. I knew I was supposed to be with the army, on the battlefield. I don’t like offices, those corridors…”
The work in Amulsar
Vigen Tatintsyan in Amulsar Vigen Tatintsyan in Amulsar
I joined Lydian Armenia in September 2016, I coordinate the company’s medical service. It is a very important position, because a number of people work in risky conditions and they may need help at any moment. Everything should be well organized, with safety secured and possible risks taken into account. Medical service should be provided by professional personnel with quality equipment. Practical medical services in Amulsar are implemented by Armenian-Canadian company, while it is always necessary to have an experienced organizer of medical services from strategic point of view.
After the implementation of necessary preliminary work, we were able to improve the company’s medical services. I underwent training  in the United States and Germany.
The conditions necessary for operation of mines and provision of medical services to miners at work are similar to those during the military service. The only difference is the absence of fire and mine blasts; all the rest is just the same: risk of injuries,  injuries, the number of heavy equipment, people working in mountainous zones.”
“Lydian Armenia has recently modernized the medical center in Vayk. This medical center holds strategic importance, as it will not only offer improved healthcare services for local people and miners of Amulsar, but it also provides medical help to people serving in the army.”
“Lydian Armenia created a pleasant atmosphere, which allows people to love their work at the company. They show a constructive approach and appreciate their specialists, being always ready to listen to them. If you are a professional in your sector and contribute to the main goal, you are always welcomed, listened to and appreciated. A number of young people full of energy work here.
I feel great at Lydian Armenia and Amulsar, and I will probably work here until I decide to return to the army again. Although I’m already “old” for that mission, I’m still ready to defend our homeland.”
Vigen Tatintsyan with his wife and younger son Vigen Tatintsyan with his wife and younger son
Family and important values
“I’m married and I have two sons. I often notice that my elder son is attached to the military uniform.
I served in peacekeeping forces with my wife Hasmik. We married in 2003. Hasmik served in the Army for 12 years, now she works as a pharmacy manager at a civilian hospital.”
Vigen Tatintsyan with his family Vigen Tatintsyan with his family
“My wife is a taciturn, modest and perceptive woman. She is a great person: loyal, honest and easy-going. I’m not an angel and living with me may be difficult sometimes. I have a number of negative traits, but she tolerates me.
Kindness is the most important virtue for me. You need to be generous and forgiving. If you are evil or full of envy, you won’t be able to achieve anything in your life. Our nation is smart and talented, but sometimes we forget about the generosity and good will.”