Վանիկին «ընկեր Վարդանյան» են դիմում Բագարանի նույնիսկ այն բնակիչները, որոնց ընտանիքում աշակերտ չկա: «Ընկեր դասատու»-ն էլ Վանիկի երկրորդ կոչումն է, որի մասին 22-ամյա ինժեները ոչ միայն չէր երազել, այլեւ՝ խուսափում էր: «Կյանքում չեմ մտածել մանկավարժ դառնալու մասին: Ու եթե նույնիսկ կատակով  ասեին, չէի կարող պատկերացնել»:
Ոչ մի հնարավորություն բաց չթողնելու՝ ուսանողական տարիներին ձեւավորված սովորության համաձայն Վանիկը դիմեց նաեւ «Դասավանդիՙր, Հայաստան» ծրագրին:  « …Երբ առաջին փուլն անցա, մտածմունքներս ավելացան. չգիտեի՝ ուրախանա՞լ, թե՝ տխրել: Հաջորդ փուլին էլ մասնակցեցի, էլի անցա: Մի կարեւոր, վճռական պահ եղավ իմ կյանքում, եւ ես ամեն ինչ թողեցի Աստծո հույսին: Զինվորական պարտադիր զննում պիտի անցնեի: Որոշեցի՝ եթե անցնեմ, կգնամ բանակ, եթե չանցա, ուրեմն հատուկ է էդպես ստացվում, որ ծրագրին մասնակցեմ: Բանակ չգնացի ու ընտրեցի մանկավարժի ճանապարհը»:
Վանիկ Վարդանյանը Վանիկ Վարդանյանը
Ամիսներ անց Վանիկը հասկացավ, որ շատ կարեւոր նպատակից իրեն ընդամենը 160 կիլոմետր էր բաժանում: Լոռու մարզի Նոր Խաչակապ գյուղից հասավ Արմավիր՝ Բագարան համայնք: 68 աշակերտ ունեցող դպրոցում սպասում էին մաթեմատիկայի միակ ուսուցչին: Վանիկն ամենաշատ դասաժամերն ունի. դասավանդում է 5-12-րդ դասարանի 42 աշակերտի:
«Չեմ զգացել՝ սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներն ինչպես են անցել: Առավոտյան 8-ն անց կես գնում էի դասի, մինչեւ ոտքով վերադառնում էի տուն, 3-ն անց կես էր լինում: Հոգնած հաց էի ուտում, հաջող օրվա դասերը պատրաստում, հանկարծ աչքս ընկնում էր ժամացույցին՝ կեսգիշեր էր կամ ավելի ուշ: Քնում էի: Ու այսպես երկու ամիս: Փառք Աստծուն, հիմա հունի մեջ եմ ընկել»:
Նոր կյանքին հարմարվելուն հատկապես նպաստել են բագարանցիները: Գյուղի երիտասարդները եկել-ծանոթացել են, հետաքրքրվել՝ ինչ խնդիրներ ունի, ինչով կարող են օգնել: Շատերի հետ Վանիկն արդեն ընկերացել է: Տանը, որը վարձակալել է, ավելի քան 7 տարի ոչ ոք չէր բնակվել: Հարեւանների հետ մաքրել են, կարգի բերել: Հարեւանների օգնությամբ նաեւ կենցաղային խնդիրներ է լուծում:
«Ամբողջ գյուղը ջուրը բերում է աղբյուրից, որը մոտ երկու կիլոմետր հեռու է իմ տանից: Մինչեւ փետրվար հարեւաններն են ինձ ջուր տվել: Ճաշ են եփում, հյուրասիրում: Շնորհակալ եմ գյուղի հյուրընկալության համար: Եթե այդ աջակցությունը չլիներ, հնարավոր է՝ չդիմանայի: Աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունը տանելի է, բայց երբ դրան գումարվում են կենցաղային հոգսերը, լուրջ խնդիր է դառնում»:
Գյուղում առանց մեքենա դժվար է: Վանիկը հիշում է, որ քաղաք գնալու համար ձմռանը ժամերով կանգնում էր գլխավոր ճանապարհին: Եթե բախտը բերեր մեքենա անցներ, կգնար, եթե՝ ոչ, վերադառնում էր գյուղ ու հաջորդ օրը կրկին փորձում բախտը: Ի ուրախություն իրեն ու աշակերտներին մեքենա է գնել: Դպրոց գնալ-գալուց ուսուցիչներն ու աշակերտները Վանիկի մշտական ուղեւորներն են:
Վանիկն իր շատ աշակերտներից մի քանի տարով է մեծ: Սա եՙւ օգնում է, եՙւ խանգարում:
«Շատ դժվար է, որ քեզնից ընդամենը մի քանի տարով մեծ մեկը գալիս է, ուզում է ուսուցչություն անել: 12-րդ դասարանի տղաները բոյով, հասուն մտքով, կայացած մարդիկ են, վաղը գնալու են բանակ: Չես կարող նրանց ստիպել, պարտադրել: Պիտի փորձես, այսպես ասած, հաշտության եզրեր գտնել, որ պահպանես հեղինակությունդ, չթողնես սահմանն անցնել, բայց ոչ էլ քեզ շատ բարձր պահես: Հասկանում եմ, որ գրեթե իմ հասակակիցներն են, որոշ հարցերում զիջումների եմ գնում, բայց դա էլ պետք է տեղին լինի ու չափի մեջ: Ընդամենը 5 տարի առաջ ես էի աշակերտ: Հիմա փորձում եմ ինձ պատկերացնել իրենց դերում, հասկանալ, որովհետեւ երբ մենք չարություն էինք անում, մեզ վրա բարկանում էին ուսուցիչները, ասում էինք՝ իրենք աշակերտ չե՞ն եղել: Ես իմ աշակերտներին ազատ եմ թողնում, ոչ մեկին չեմ ասում՝ ձայն չհանես, եթե, իհարկե, կարգապահության հետ կապված չէ: Դասին կարող ես խոսել, կարող ես հարցեր տալ, մասնակցել քննարկումներին, վարժությունների լուծմանը, ամեն ինչին, եթե պետք է, կարող ենք միասին ծիծաղել»:
Վանիկի դասերին ուսուցիչների պահանջած «կատարյալ լռության»-ը չես հանդիպի: Երբեմն ամենացածրը հենց իր՝ ընկեր Վարդանյանի ձայնն է: Դասին մասնակցում են բոլորը՝ ամեն մեկն իր գիտելիքի ու կարողության չափով: Եթե խնդիրը լուծել չեն կարողանում, առնվազն համառոտագրում են: Վանիկն ասում է՝ լուրջ ձեռքբերում ունեն՝ աշակերտներից շատերին ցածր գնահատականով չես վախեցնի, բարձր գնահատականի համար չես ստիպի դաս սովորել:
Վանիկ Վարդանյանն իր աշակերտների հետ Վանիկ Վարդանյանն իր աշակերտների հետ
«Առաջին դասին ես բուրգով, աստիճանական քայլերով ցույց էի տվել, թե իրենց գործողություններն իրենց ուր կարող են տանել. սկզբում դպրոցն է, եթե լավ են սովորում, քիչ-քիչ բարձրանում, հասնում են իրենց երազանքներին: Ես երեխաներին տալիս եմ ընտրության հնարավորություն՝ եթե չսովորես, էսպես կլինի, եթե սովորես՝ էսպես: Երբ պարտադրում ես, հակազդեցություն է առաջանում: Երեխա կար, որը չէր սովորում, համոզեցի, սկսեց լավ սովորել: Հիմա դասին չի կարողանում հանգիստ նստել, ուզում է պատասխանել, գրատախտակին գրել: Կարեւոր չէ՝ 5 կամ 10-րդ դասարանում, ես ուզում եմ, որ իրենք հասկանան՝ ինչի համար են դպրոց գալիս, ինչ է իրենց պետք: Ես 2 գրեթե չեմ նշանակում, որովհետեւ չեմ ուզում, որ երեխան գա իմ դասին 2 չստանալու համար: Գնահատականի գաղափարը փորձում ենք հանել: Ես չեմ ուզում, որ իմ երեխաները գնահատականից կախում ունենան»:
Վանիկն իր կարեւոր առաքելության ու երեխաներին առավելագույնը տալու ձգտման մասին խոսում է ցածրաձայն, զուսպ զգացմունքներով: Բայց երեխաների մասին պատմելիս անպայման հպարտությամբ շեշտում է՝ «իմ աշակերտները»: Վանիկն էլ «մերն» է դարձել դպրոցի ու համայնքի համար: Բագարանցիների կողքին կանգնած է. օգնում է՝ ինչով կարող է:
«Ինչ հրաշք եղավ, որ Վանիկն եկավ մեզ մոտ: Մեր հեռավոր գյուղերի դպրոցների համար շատ կարեւոր են էսպիսի մարդիկ: Նոր շունչ է բերել, իսկ նոր շունչն էլ հասկանում եք, թե ինչ է մեր գյուղերի համար: Էնքան լավ է լեզու գտնում երեխաների հետ, էնքան են սիրում իրեն: Դժվար է աշակերտների հետ՝ ընկերական ես լինում, չի ստացվում, խիստ ես լինում, չեն ընդունում: Վանիկը ոսկե միջինն է գտել»,- ոգեւորված պատմում է ավագ մանկավարժ Անահիտ Քոչարյանը: Վանիկի դրական ազդեցությունը զգացել է ոչ միայն դպրոցում, այլեւ՝ հենց իր ընտանիքում: Վանիկի օրինակին հետեւելով՝ նաեւ իր աղջիկն է այս տարի դիմել «Դասավանդիՙր, Հայաստան»-ին:
«Կկարողանա՞մ» հարցին Վանիկը պատասխաններ էր փնտրում մինչեւ դպրոց մտնելը: Անհանգստությունները հաղթահարեց Դիլիջանի Ամառային ինստիտուտում, որտեղ ուսուցչին անհրաժեշտ հմտություններ են ստանում: Գյուղական համայնքներում մասնագիտական խնդիրներին գումարվում են նաեւ կենցաղային դժվարությունները, որոնք, ըստ Վանիկի, միայն գյուղում ապրողներին են տեսանելի: Ձմռանը ցուրտ է, դասերը կրճատվում են մինչեւ 20-30 րոպե: Երկկոմպլեկտ դասարանների պարագայում ստիպված են կիսել այդ թանկ րոպեները: Ցուրտ օրերը հաղթահարում են, սկսվում է գյուղատնտեսական աշխատանքի շրջանը. դպրոց գնալու փոխարեն երեխաները հաճախ դաշտերում ծնողներին են օգնում:
Բոլոր դժվարություններով հանդերձ, Վանիկը փորձում է ցույց տալ, թե երազանքներին հասնելու համար որքան կարեւոր է կրթությունը:
«Առաջին կարեւոր քայլը, որ արեցինք, մի խումբ երեխաների տարանք Դիլիջանի UWC քոլեջ: Այդ այցելությունը նրանց կյանքում շատ լուրջ փոփոխություններ բերեց: Ծնողներից ոմանք ասում են, որ դրանից հետո իրենց երեխան այլ կերպ է սկսել մտածել, որովհետեւ ես իրենց ասացի՝ դուք կարող եք հասնեք դրան»:
12-րդ դասարանցի մի աշակերտ հստակ որոշել է՝ տնտեսագետ է դառնալու, ուզում է բանկում աշխատել: Ւսկ մեկ այլ տղա «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն է հաճախում, ծրագրավորող է դառնալու:
«Վարդանյաաա՜ն…» դաշտի տարբեր ծայրերից լսվում է աշակերտների ձայնը:  Ֆուտբոլի դաշտում ուսուցիչ-աշակերտ չկա, բոլորը հավասար են: Սպորտային հագուստով բարձրահասակ տղաների մեջ Վանիկին առանձնացնելը դժվար է: Երկու օրը մեկ դասերից հետո հավաքվում են մարզվելու, խաղալու: Այս գյուղում ֆուտբոլը «հարգված» մարզաձեւ է, ասում են՝ Բագարանը պրոֆեսիոնալ խաղացողներ է տվել: Ֆուտբոլի խմբակ ստեղծելով՝ Վանիկն առաջին հերթին նպատակ է ունեցել փոխել երեխաների միօրինակ առօրյան, զբաղվածություն ապահովել:
«Հիշում եմ, երբ առաջին անգամ երեխեքին ասացի, որ դաշտ ենք գնալու, դեռ մեքենա չունեի, իսկ դաշտը գյուղի մյուս ծայրում է: Ոտքով գնում եմ, ճանապարհին մարդիկ հարցնում են՝ «Դասատուն դո՞ւ ես: Բա գնա, էրեխեքը մի ժամ դաշտում քեզ են սպասում»: Անհամբեր էին, շուտ էին գնացել: Մեծ խանդավառություն էին ապրում, որ իրենց դասատուն իրենց հետ ֆուտբոլ է խաղալու: Երիտասարդներ, տարիքով մարդիկ երբեմն գալիս, խաղում են մեզ հետ»:
Բագարանը սահմանամերձ գյուղ է: Թուրքիայում երթեւեկող մեքենաներն անզեն աչքով են երեւում: Ֆուտբոլի դաշտը փշալարերով է պատված: Խանութից գնած գնդակներն առնվազն 2 օր են դիմանում: Վանիկը նամակ է գրել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիա, ամուր գնդակներ են տրամադրել:
«Թիմդ թուլանում ա, արի մի գոլ էլ խփիր»,- կանչում են դաշտից հեռացող ուսուցչի հետեւից:
«Ես աշխատում եմ ազնիվ լինել, որ երեխան չկորցնի վստահությունն իմ հանդեպ: Եթե միայն խոսքեր են, քեզ չեն հավատա: Աշխատում եմ հնարավորինս պահել իմ խոստումները. եթե ասացի՝ այսինչ բանն անելու ենք, պետք է անենք, այլապես երկրորդ անգամ չեն հավատա: Իսկ ես աշխատում եմ վստահություն ձեռք բերել իմ երեխաների մոտ: Ուզում եմ սուտ խոսելը վերացնենք: Երբ մենք էինք երեխա ու տնային առաջադրանքը չէինք գրում, տարբեր պատճառաբանություններ էինք գտնում: Իսկ ես իմ երեխաներին ասել եմ՝ մի խաբեք, չեք գրել, ասեք՝ չեմ գրել, դրա համար ձեզ ոչ ոք ոչինչ չի անելու: Ինչքա՞նն է ստացվել, ցույց տուր, էդտեղից շարունակենք»:
Վանիկն ասում է, որ ծրագրով նախատեսված երկու տարում փորձելու է առավելագույնս օգտակար լինել իր համայնքին: Չի մոռանում խոսել նաեւ իր կյանքում տեղի ունեցած կարեւոր փոփոխությունների մասին. Բագարանում սովորել է ինքնուրույն ապրել, ինքնուրույն լուծել խնդիրները, կայանալ աշխատանքային միջավայրում:
«Եթե ես չդիմեի այս ծրագրին, սոցիալական պայմաններից ելնելով՝ բուհն ավարտելուց հետո գնալու էի Ռուսաստան՝ արտագնա աշխատանքի, եւ ուսումս կիսատ էր մնալու: Իսկ ես շատ էի ուզում մագիստրատուրայում սովորել: Երբ իմացա, որ դասավանդելուն զուգահեռ նաեւ Գյումրու մանկավարժական համալսարանում եմ սովորելու, եթե մի փոքր կասկած ունեի, դա էլ վերացավ: Երբ այդ ճանապարհին նաեւ քո երազանքն է իրականանում, ավելի մեծ ոգեւորությամբ ես անում աշխատանքդ: Ես շատ ուրախ եմ, որ կա այն, ինչ կա»:
Վանիկը կյանքում պատահած դժվարություններին վերաբերվում է, ինչպես մաթեմատիկական խնդիրներին: Դրանց լուծման համար կարող է ամբողջ օրը գրիչը ձեռքից ցած չդնել, մտածել մինչեւ ուշ գիշեր, իսկ առավոտյան աչքերը բացում է, ու լուծումը հանկարծ գալիս է մտքին՝ բերելով հաղթանակի հաճույքը:
«Եՙւ ես սկսեցի ինձ հավատալ, եՙւ երեխաներս սկսեցին իրենք իրենց հավատալ: Այս դժվարությունները անցանք, ուրեմն կարող ենք, ամեն ինչ էլ հնարավոր է փոխել, հնարավոր է առաջ գնալ, ուղղակի շատ աշխատասիրություն ու հզոր կամք է պետք: Նույնը երեխաների պարագայում է, որովհետեւ ես ասում եմ՝ դու կարող ես լուծել, դու կարող ես լավ սովորել: Առաջ, երբ ասում էի՝ ձեզնից մեկը վաղը կարող է դառնալ վարչապետ կամ նախագահ, այլ կերպ էին նայում, բայց հիմա հավատում են: Ու ամենակարեւորը այդ հավատն է»:

Everyone in Bagaran village calls Vanik “Mr. Vardanyan,” even the ones who don’t have students in their families. “Mr. Teacher” is Vanik’s second name. A 22-year old engineer from Nor Khachakap Village, he says, “I never thought of becoming an educator even if you would tell me as a joke, I could not imagine it”.
According to the mantra “never miss any opportunity” formed during his school years, Vanik applied for Teach For Armenia’s program. “When I passed the first phase of the application process, I became more thoughtful, I wasn’t sure whether to get happy or be sad,” he says, “I went to the second phase and succeeded again. This was a very important and decisive period in my life, I relied everything on God. I had to go to mandatory military medical checkup, I decided that if I passed the military medical checkup, then I would go to the army; if not then it’s a sign to participate in the Teach For Armenia program. Eventually, I didn’t go to the army and chose the pathway that led me to my classroom.”
Vanik Vardanyan Vanik Vardanyan
Months after Vanik had been accepted into the Fellowship, he learned that he was only 160 kilometers away from his next most important mission. He moved from his village in Lori Region and became part of the Bagaran community. In the community, the school has a total of 68 students and all of them were patiently waiting for their only Maths teacher to arrive. Vanik teaches the most lessons in the school, from 5th-12th grades, and has 42 students in total.
“I didn’t realize how the months of September-October flew by. I used to go to school at 8 o’clock in the morning and come home around 3:30 pm. I had my dinner, prepared my lessons for the next day, and suddenly I looked at the clock and it was already midnight or even later. Then I would go to sleep, and repeat it all over again the next day. Thank goodness I have adjusted to this routine now.”
According to Vanik, the community members from Bagaran helped him to adapt to his new life. Young people from the village came and met with him, offered help, and wondered what kind of issues he was facing and how they can be helpful. The house Vanik rented had been vacant for over 7 years. His neighbors helped him to clean the house and to settle in. Vanik has already made many new friends who help him with his daily routines.
“The whole village carries water from the well, which is about two kilometers away from my home. My neighbors gave me water until February. They even bring meals for me. I am very grateful to the village for their hospitality. If it were not for their support, I might have not survived. The workload is bearable, but when daily duties add up, it becomes intolerable.”
It’s very hard without a car in the village. Vanik remembers how he used to stand on the main road for hours during the winter period. He would be lucky if a car would turn up and would take him to town. There were days where no car was available, so he would go back to the village and try his luck the next day. Fortunately, for him and his students, he has purchased a car. His students and fellow teachers have become his passengers on his commute to school.
The age difference between Vanik and his students is very little. “The small age gap is helpful but at the same time is very challenging. It is very hard when someone who is only a few years older than you comes in to your classroom as your teacher.  Boys from the 12th grade are very tall, smart men who are getting ready to go to the army soon. You can’t force them or impose. You have to try to find ways of reconciliation in order to maintain your authority, not allow them to cross any boundaries, but you cannot be over-authoritative with them. I understand that we are almost the same age and I make some exceptions at times that are appropriate.
It was just 5 years ago that I was a student myself. Now I am trying to walk in my student’s shoes, to understand and relate to them. As a student when I was not behaving and our teachers would get angry at us, we used to say ‘seems like they have never been students.’ Of course if it’s not an issue of discipline. I encourage my students to participate during the lessons, to ask questions, to take part in the discussions, solve exercises, be a part of everything, at times we can even laugh together.”
You will never see complete silence during Vanik’s lessons. Sometimes Mr. Vardanyan’s voice is the lowest. Everyone is engaged in the lesson as much as their knowledge and skills allows. If they can’t solve the exercise, then they listen carefully to learn.  Vanik says that they have had major achievements in his classrooms. Nowadays you can’t scare students with low grades, you can’t force them to study for higher grades.
“During the first lesson I showed my students a pyramid where their actions will lead them in life: first is the school, if they study well, they will have the opportunity to go far and achieve their dreams. I give my students an opportunity to choose the outcome of their life, I show them examples of what will happen to them if they study well and what will happen if they don’t. When you force them to do something, you get a counteraction. I had a student who didn’t study well but I persuaded him and now he studies much better.
Now he can’t stay calm during the lessons, he is completely engaged in the classroom he wants to answer questions, go to the blackboard, and share his opinion. It doesn’t matter what grade it is, fifth or the tenth, I want my students to understand why they come to school, and what is the importance of school. I almost never assign them the lowest grade [2], because I don’t want them not to come to my lessons because they are afraid to get a 2. I am trying to remove the idea of marks. I don’t want my students to be dependent on marks.”
Vanik talks about his important mission and the aspiration of giving everything to children in a modest way. But when he talks about children, he always says “my students” with such pride. Vanik has become “ours” for the school and community. He always stands by Bagarantsis (people from Bagaran) and offers his help with whatever he can.
According to Anahit Kocharyan one of the senior teachers at the Bagaran school “It’s a miracle that Vanik came to our village. This kind of people are very important for such distant villages. He has brought a new breath with him, and you know how important it is for our villages. He finds a common language with children, he is very friendly with them, children love him so much. It’s very hard with students, it’s impossible to be very friendly but when you are very strict it’s even harder. Vanik has found a golden middle.” She felt Vanik’s positive impact not only at school but in her family, as well. Her daughter is now applying for the Teach For Armenia Fellowship following Vanik’s example.
“Am I capable?” Vanik was searching the answer to this question before entering the school. He overcame all the concerns after the Summer Institute in Dilijan, where future Fellows get all the necessary skills for becoming teachers. In villages, besides professional difficulties, you face daily problems that are visible only for people living in villages as Vanik says: “Winters are very cold, the lessons are shortened to 20-30 minutes. In the classrooms where two different grades sit together, you have to share those precious minutes. However, the cold days are over and then the agricultural season starts.”
Despite all the difficulties, Vanik is trying to show that education is the key and is the way to achieve all your dreams.
“The first important step that we’ve done is that we took our children to UWC (United World College) college in Dilijan. The visit to UWC was life changing, many parents told Vanik that children’s mindsets had changed since the visit, the students saw a future that they also could be a part of.
One of my students decided to become an economist and wants to work at a bank, the other one is studying at Tumo and wants to be a programmer.
“Vardanyaaan...” you can hear from different parts of a field. There is no teacher and student in the football field, everyone is equal. It’s difficult to differ Vanik from the other boys in their sports outfits. Twice a week they go to play football after school. Football is a very “respected” sport in this village, people say that there are many professional football players from Bagaran. By creating a football club Vanik wanted to change children’s daily routine.
“I remember when I said that we will go to the football field for the first time, I didn’t have a car yet, and the field is on the other side of the village. I was walking there and people were asking me on my way ‘Are you the teacher? Hurry up! Children are waiting for you for an hour already.’ They were so excited to play that they went earlier to the filed. They were very happy with the fact that their teacher was playing football with them. Even other young people or elders sometimes join us for a match.”
Bagaran is on the border with Turkey. Even cars in Turkey are visible. The football field is surrounded with barbed wire. The balls that they buy from the shop only last for a couple of days. Vanik wrote a letter to the Armenian Football Federation and they gave them better quality balls.
Vanik says, “I’m trying to be honest with my students so that they don’t lose the bond and trust we have established. If those are just words, nobody will believe you. I am trying to keep all my promises; if I say that we are going to do this, we do it, otherwise they’ll not trust me”.
I am trying to gain the confidence of my students. I want to eliminate lies. When we were children and didn’t do our homework, we always came up with different excuses. I told my students to never lie, just be honest and tell me the truth. I encourage them to just simply say, ‘I didn’t do my homework,’ no one will punish you for that. Show me how much you have completed, and from there we will together to make sure the full assignment is completed
Vanik says that during the two-year program he will try to be as useful for the community as possible. He also talks about the positive changes that have taken place in his personal life. Vanik has learned to live alone in Bagaran, solve his problems by himself and succeed at the work.
“If I did not apply for the Teach For Armenia program, I would have migrated to Russia upon graduation. When I found out that I can study at Gyumri’s Pedagogical University parallel to the Teach For Armenia program, all my doubts disappeared. When your dreams come true, you start to live with greater pleasure. I am very happy with everything I have”.
Vanik treats all the difficulties in his life as a math problem. “I may not drop the pen for the whole day, think till late at night and when I open my eyes in the morning, the solution comes to my mind and I start to enjoy those minutes of victory”.
I started to believe in myself and my children started to believe in themselves. We share the same difficulties, which means that we can change everything together. Not everything goes the way you would like it to, you just need to be very diligent and be a strong person.  I keep telling my students ‘you can do it, you can learn.’ When I used to tell them that ‘one of you may be the future president or the prime minister,’ they doubted themselves, now they believe it. The most important thing is to believe and have faith in yourself.”