Իսրայելը մեղադրել է Թուրքիային՝ ISIS-ին աջակցելու համար - Mediamax.am
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Մոշե Յաալոնը ասել է, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը «սնվում է թուրքական փողերով»:
REUTERS-ի հաղորդման համաձայն, այդ հայտարարությունը նա արել է Աթենքում՝ իր հույն պաշտոնակից Պանոս Կամենոսի հետ համատեղ ասուլիսում:
«Թուրքիայի ղեկավարությունը պետք է որոշի. արդյո՞ք այն պատրաստ է որեւէ ձեւով մասնակցել ահաբեկչության դեմ պայքարին: ISIS-ը Թուրքիայից գումար է ստացել նավթի դիմաց երկար, շատ երկար ժամանակ: Հուսով եմ, դրան վերջ կդրվի», - ասել է Իսրայելի պաշտպանության նախարարը:
Մոշե Յաալոնը նաեւ ասել է, որ Թուրքիան թույլ է տալիս ջիհադականներին տեղաշարժվել Եվրոպայից Սիրիա եւ Իրաք եւ հակառակ ուղղությամբ:

Израиль обвинил Турцию в поддержке ИГ - Mediamax.am
Министр обороны Израиля Моше Яалон обвинил Турции в покупке нефти у террористической организации Исламское государство.
Как сообщает REUTERS, он заявил об этом на пресс-конференции в Афинах после переговоров с греческим коллегой.
«Общеизвестно, что ИГ уже давно, очень давно получает турецкие деньги, продавая нефть. Я надеюсь, что этому будет положен конец. Настала пора турецкому руководству решить, намерено ли оно наконец присоединиться к борьбе с терроризмом», - сказал израильский министр.
Моше Яалон заявил также, что Турция позволяет джихадистам проникать из Европы в Сирию и Ирак и обратно.