ԵՄ-ն սահմանել է ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների 5 սկզբունքները - Mediamax.am
Եվրամիության անդամ պետությունների արտգործնախարարները Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը համաձայնեցրել են Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների սկզբունքները:
Ինչպես գրում է Коммерсантъ-ը, հանդիպման ավարտին Եվրոպական Միության Արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին հայտարարել է, որ նախարարները «միաձայն հավանություն են տվել Մոսկվայի հետ հարաբերությունների կառուցման 5 սկզբունքներին»:
Առաջին հերթին, ԵՄ արտգործնախարարները պնդում են, որ պետք է լիարժեք կատարվեն Դոնբասի հակամարտության կարգավորման հետ կապված Մինսկի պայմանավորվածությունները: Դա Մոսկվայի հանդեպ Բրյուսելի մոտեցման էական փոփոխման առանցքային տարրն է:
Այնուհետ, նրանք պահանջում են, որ Ռուսաստանի հետ ապագա համագործակցությունը չվնասի Արեւելյան գործընկերության պետությունների (Ադրբեջան, Հայաստան, Բելառուս, Վրաստան, Մոլդավիա, Ուկրաինա) եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ ԵՄ կապերը:
Երրորդ, Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները, ըստ հանդիպման մասնակիցների, պետք է օժանդակեն «Եվրամիության կայունության ամրապնդմանը, մասնավորապես, էներգետիկ անվտանգության, կիբերսպառնալիքների եւ ռազմավարական կոմունիկացիաների ոլորտում»:
Չորրորդ, ԵՄ արտգործնախարարները համաձայնել են, որ անհրաժեշտ է Ռուսաստանի հետ ունենալ «ընտրողական գործակցություն» այն հարցերի շուրջ, որտեղ առկա է «բացահայտ եվրոպական շահ». դա, օրինակ, վերաբերում է Սիրիայի իրավիճակին, Հյուսիսային Կորեային, մերձավորարեւելյան կարգավորմանը, միգրացիային, ահաբեկչության դեմ պայքարին եւ կլիմայական փոփոխություններին:
Եվ վերջապես, նախարարները պայմանավորվել են «սատարել ռուսաստանյան քաղաքացիական հասարակությանը եւ ներդրումներ կատարել մարդկանց միջեւ շփումների զարգացման մեջ»:
Ֆեդերիկա Մոգերինիի խոսքով՝ այդ սկզբունքների իրականացումն առաջիկայում կքննարկվի նաեւ Եվրոպական հանձնաժողովում:

ЕС согласовал пять принципов отношений с Россией - Mediamax.am
На встрече глав МИД стран-членов Евросоюза в Брюсселе были согласованы принципы отношений с Россией.
Как пишет Коммерсантъ, по итогам встречи верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини объявила, что министры «единогласно поддержали пять принципов построения отношений» с Москвой.
Во-первых, главы внешнеполитических ведомств ЕС настаивают на полной имплементации минских соглашений по урегулированию конфликта в Донбассе как ключевом элементе любого существенного изменения в подходе Брюсселя к диалогу с Москвой.
Во-вторых, они хотят, чтобы будущее сотрудничество с Россией развивалось не в ущерб их связям со странами Восточного партнерства (Азербайджан, Армения, Белоруссия, Грузия, Молдавия, Украина) и государствами Центральной Азии.
В-третьих, отношения с Россией должны, по мнению участников встречи, способствовать «увеличению устойчивости Евросоюза, в частности, в области энергетической безопасности, киберугроз и стратегических коммуникаций».
В-четвертых, главы МИД ЕС договорились о необходимости «избирательного взаимодействия» с Россией по вопросам, где есть «ясный европейский интерес»: это, например, касается ситуации вокруг Сирии, Северной Кореи, ближневосточного урегулирования, миграции, противодействия терроризму и климатическим изменениям.
И наконец, министры условились «поддерживать российское гражданское общество и вкладываться в контакты между людьми».