Քաղաքապետը խոսել է Երեւանին նվիրված «քաջ երիտասարդների» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն այսօր քաղաքաշինական խնդիրներին նվիրված խորհրդակցություն է հրավիրել, որին մասնակցել են Երեւանի գլխավոր ճարտարապետը, «Երեւաննախագիծ» ինստիտուտի տնօրենը, պատասխանատու այլ պաշտոնյաներ:
«Այս օրերին մամուլում կարդում եմ քաջ եւ նվիրված մեր երիտասարդների մեկնաբանությունները Երեւանի հին շենքերի պահպանման մասով եւ մեծ հույսով եմ լցվում, ուրախանում, որ անտարբեր չեն: Ուրախանում եմ, որ ոչ միայն սոցցանցերում նստած մեկնաբանություն են գրում, այլեւ պայքարում են ամեն մի քարի պահպանման համար: Բայց իրար մեղադրելով հարցեր չեն լուծվում, ու որպես միջնորդ, այս դեպքում, պետք է գործի քաղաքապետարանը: Իսկ ի՞նչ եք անում դուք այս օրերին. մեր մասնագետների կցկտուր եւ խուսափողական պատասխաններն ավելի շատ անորոշություն են մտցնում»,- նշել է Տարոն Մարգարյանը:
Նա սրտացավ վերաբերմունք է պահանջել ոլորտի պատասխանատուներից, որոնք պարտավոր են կառուցապատողներից պահանջել բացառել Երեւանի արտաքին տեսքն աղավաղող կառույցների նախագծեր պատվիրելը:
«Երբեմն ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն է, որ դուք պատվիրատուի ներկայացուցիչն եք քաղաքապետարանում, այլ ոչ թե քաղաքի շահերը ներկայացնողը: Ճարտարապետն այն մարդն է, ով պետք է հետք թողնի պատմության մեջ: Այսպիսի՞ հետք եք ուզում թողնել ձեզանից հետո: Մեկընդմիշտ հիշեք, որ քաղաքաշինական լուծումները չպետք է լինեն Երեւանի հաշվին: Եվ հետո, Երեւանի քաղաքապետարանը նախագծային գրասենյակ չէ ձեզ համար, որ թղթաբանությունն ավարտեք ու տուն գնաք: Փոխե՛ք ձեր մոտեցումները: Եղե՛ք պահանջկոտ ու սկզբունքային պատվիրատուների հետ»,- ասել է քաղաքապետը:
Տարոն Մարգարյանի խոսքով՝ Երեւանի քաղաքապետարանը չի խուսափում պատասխանատվությունից, սակայն քաղաքաշինական խնդրահարույց մի շարք որոշումներ կայացվել են դեռ մի քանի տասնամյակ առաջ:
Նա ընդգծել է, որ իրավական տեսանկյունից այսօր շատ դեպքերում Երեւանի քաղաքապետարանը հնարավորություն չունի վիճարկել այդ որոշումները: Նա կոչ է արել ապահովել քաղաքաշինական որոշումների հրապարակայնություն՝ կազմակերպել հանրային քննարկումներ, առցանց ֆորում, համապատասխան շենքերի ցանկերի հրապարակում:

Мэр Еревана похвалил «смелую молодежь» и подверг критике архитекторов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Мэр Еревана Тарон Маргарян провел сегодня совещание по градостроительным вопросам с участием главного архитектора Еревана, директора института «Ереванпроект» и других ответственных лиц.
«В последние дни я читаю в прессе комментарии нашей смелой и преданной молодежи о сохранении старых зданий Еревана, и меня переполняют огромная радость и надежда, потому что они не безразличны. Очень радует, что они не только пишут комментарии в соцсетях, но и борются за сохранение каждого камня. Но обвиняя друг друга, проблемы не решить. И мэрия в данной ситуации должна действовать в качестве посредника. А что вы делали в эти дни? Несвязные и уклончивые ответы наших специалистов вносят еще больше неясности», - отметил Тарон Маргарян.
Он потребовал добросовестного отношения у ответственных лиц, обязанных требовать у застройщиков исключить заказы на строительство зданий, искажающий облик Еревана.
«Временами у меня создается впечатление, что вы в мэрии представляете интересы заказчиков, а не мэрии. Архитектор должен оставить след в истории. Такой след вы хотите оставить после себя? Запомните раз и навсегда, что градостроительные решения не должны осуществляться за счет Еревана. И потом, мэрия Еревана - вам не проектный офис, чтобы вы улаживали формальности и отправлялись домой. Меняйте свой подход. Будьте требовательными и принципиальными с заказчиками», - сказал мэр.
По словам Тарона Маргаряна, мэрия Еревана не уклоняется от ответственности, однако ряд решений, вызвавших резонанс, был принят еще десятки лет назад.
Он подчеркнул, что с юридической точки зрения у мэрии Еревана сегодня нет возможности оспаривать эти решения. Мэр призвал обеспечить публичность градостроительных решений: проводить общественные обсуждения, онлайн-форумы.