Մալխասը, Ֆորշը ու չորս այլ երաժիշտներ կպատմեն Երեւանի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 4-ին Մոսկվայում տեղի կունենա Տատյանա Դանիլյանցի՝ Երեւանի մասին պատմող «Վեց երաժիշտներ քաղաքի ֆոնին» վավերագրական ֆիլմի պրեմիերան:
Ինչպես հայտնում է Expert Online-ը, Երեւանի մասին պատմում են դուդուկի վարպետ Ջիվան Գասպարյանը, Armenian Navy Band-ի հիմնադիր Արտո Թունջբոյաջյանը, երգահան եւ երգչուհի Լիլիթ Պիպոյանը, ջազմեն Լեւոն Մալխասյանը, երգահան, թառի վարպետ Միքայել Ոսկանյանն ու երգիչ Ֆորշը:
«Սկզբում ես ենթադրում էի, որ կլինի կարճ ֆիլմ Ֆորշի մասին, բայց հետո հասկացա, որ ֆիլմը պատմելու է Երեւանի մասին՝ վեց երաժիշտների աչքերով», - ասել է Տատյանա Դանիլյանցը:
Ռեժիսորի խոսքով, իր մոտ ստացվել է հեղինակային կինոնկար, որի հիմքում են Երեւանի մասին իր սեփական պատկերացումները:
«Ինձ թվում է, մեզ հաջողվել է տեսագրման համար գտնել ճիշտ անկյուններն ու ռակուրսները: Ես փնտրում էի այն, ինչ մյուսները դեռ չէին տեսել: Ինձ համար կարեւոր է, որպեսզի այս ֆիլմը տեսնեն շատերը, որպեսզի դիտողը ծանոթանա Երեւանի խորհրդանիշերի հետ, որոնք թանկ են ցանկացած երեւանցուն», - ասել է Տատյանա Դանիլյանցը:
Ֆիլմը ստեղծվել է Հայագիտական հետազոտությունների զարգացման եւ աջակցության «ԱՆԻՎ» հիմնադրամի աջակցությամբ:

Малхас, Форш и четверо других музыкантов расскажут о Ереване в новом фильме - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 4 апреля в Москве состоится премьера документального фильма Татьяны Данильянц о Ереване «Шесть музыкантов на фоне города».
Как сообщает Expert Online, о Ереване рассказывают мастер игры на дудуке Дживан Гаспарян, лидер группы Armenian Navy Band Арто Тунчбояджян, композитор и певица Лилит Пипоян, джазмен Левон Малхасян, композитор, мастер игры на таре Микаэл Восканян и певец Форш.
«Сначала я предполагала, что получится короткий фильм о Форше, но потом я поняла, что фильм расскажет о Ереване глазами шести музыкантов», - сказала Татьяна Данильянц.
По словам режиссера, у нее получился авторский фильм, в основу которого она положила собственное представление о Ереване.
«Мне кажется, мы смогли найти нужные углы и ракурсы для съемки. Я искала то, что другие еще не видели. Мне важно, чтобы этот фильм увидели многие, чтобы зритель познакомился с символами Еревана, с тем, что дорого каждому ереванцу», - сказала Татьяна Данильянц.