Մշակվել են Երեւանի պատմական շենքերի գովազդային անձնագրերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի քաղաքապետարանում այսօր ներկայացվել են մայրաքաղաքի պատմամշակութային արժեք ներկայացնող շենքերի համար մշակված գովազդային անձնագրերը:
Քննարկմանը մասնակցել են ծրագրում ներառված 60 շենքերից, մասնավորապես, Աբովյան, Թումանյան, Զաքյան փողոցների պատմական շենքերի տնտեսվարողները:
Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանը նշել է, որ այս ծրագրի իրագործման շնորհիվ շենքերի վրա գովազդների տեղադրումը կլինի կանոնակարգված՝ գովազդային անձնագրերին համապատասխան:
«Վստահ եմ, որ այս մոտեցումը կդառնա օրինակելի ու հետագայում նույն սկզբունքը կտարածվի նաեւ մայրաքաղաքի մյուս շենքերի վրա»,- ասել է Դավիթ Օհանյանը:
Գովազդային անձնագրերում ներառված են առանձին՝ յուրաքանչյուր շենքի համար գովազդի տեղադրման թույլատրելի վայրերը, գովազդի չափը, տեսակը, պատրաստման նյութերը, ինչի շնորհիվ արտաքին գովազդն իր տեսքով, կառուցվածքով եւ տեղադիրով չի խաթարի շենքի ճարտարապետական ամբողջական տեսքն ու ընկալումը:
Գովազդային անձնագրերը կազմելիս Երեւանի քաղաքապետարանի մասնագետները համագործակցել են մշակույթի նախարարության պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության մասնագետների հետ:
«Տնտեսվարողները շենքի գովազդային անձնագրին կարող են ծանոթանալ http://www.yerevangovazd.am կայքի միջոցով, որտեղ մանրամասն նշված են յուրաքանչյուր շենքի համար գովազդների թույլատրելի ձեւերը: Պատրաստ ենք լսելու նաեւ ձեր առաջարկները, որոնք կբխեն Երեւանի գովազդային հայեցակարգից եւ հաշվի կառնեն շենքերի ճարտարապետական առանձնահատկությունները»,- նշել է Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին ձեւավորման եւ գովազդի վարչության պետ Արազ Բաղդասարյանը:
Գովազդային անձնագրերի բոլոր առաջարկները էսքիզային վիճակով մինչեւ օգոստոսի 20-ը պետք է ուղարկել info@yerevangovazd.am հասցեին, որից հետո լրացուցիչ անդրադարձ կլինի դրանցից յուրաքանչյուրին:
Քննարկումները կշարունակվեն մինչեւ օգոստոսի 20-ը՝ ներառելով պատմամշակութային արժեք ներկայացնող 60 շենքերը, որից հետո տնտեսվարողներին կտրվի 20-օրյա ժամկետ՝ գովազդները անձնագրերի պահանջներին համապատասխանեցնելու համար:

Составлены рекламные паспорта исторических зданий Еревана - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Мэрия Еревана представила сегодня рекламные паспорта, составленные для зданий столицы, имеющих культурно-историческое значение.
В обсуждении приняли участие заведующие включенных в программу 60 зданий, в частности, на улицах Абовян, Туманян и Закян.
Земеститель мэра Еревана Давид Оганян отметил, что, благодаря реализации данной программы, размещение рекламы на зданиях будет регламентировано в соответствии с рекламными паспортами.
«Уверен, что данный подход станет образцовым, и в дальнейшем тот же принцип распространится на остальные здания столицы»,- заявил Давид Оганян.
В рекламных паспортах отдельно для каждого здания указаны места, дозволенные для размещения рекламы, размер, вид и материалы рекламы, благодаря чему внешняя реклама своим видом, схемой и местом размещения не будет нарушать целостный архитектурный вид  и восприятие здания.
При составлении рекламных паспортов специалисты мэрии Еревана сотрудничали со специалистами Агентства по сохранению истории и культурных памятников министерства культуры Армении.
«Заведующие могут ознакомиться с рекламным паспортом здания на сайте http://www.yerevangovazd.am, где подробно указаны допустимые виды рекламы для каждого здания. Мы готовы услышать предложения, которые будут исходить из рекламной повести Еревана и учитывать архитектурные особенности зданий»,- отметил начальник управления внешнего оформления и рекламы мэрии Еревана Араз Багдасарян.