Ներկայացվել է Երեւանի հասարակական տրանսպորտի նոր ցանցի նախագիծը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր կայացել է Երեւան քաղաքի հասարակական տրանսպորտի բարեփոխումների մասնագիտական աշխատանքային խմբի այս տարվա առաջին նիստը։
Քաղաքապետարանի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ աշխատանքային խմբի ղեկավար, Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանը ներկայացրել է խորհրդատու WYG ընկերության մշակված հասարակական տրանսպորտի նոր ցանցի նախագիծը:
Նոր նախագծով առաջարկվում է շուրջ երեք անգամ կրճատել առկա տրանսպորտային միջոցների եւ գծերի քանակը։ Ըստ այդմ, ներկայիս երթուղային 115 գծերի փոխարեն կգործի 42 երթուղի, իսկ առկա 2039 փոխադրամիջոցների փոխարեն՝ 939 տրանսպորտային միջոց։ Նոր ցանցի տրամաբանությամբ` տրանսպորտային միջոցները, ի տարբերություն առկա համակարգի, գործելու են փոխլրացման սկզբունքով։
«Ներկայացված նախագծով բացառվելու են կրկնվող գծերը։ Միեւնույն ժամանակ տրանսպորտային միջոցները հավասարապես հասանելի են լինելու մայրաքաղաքի բոլոր հատվածներում: Հարկ է նաեւ նշել, որ նոր ցանցի նախագծման համար այսօր առկա երթուղիները հիմք չեն հանդիսացել»,- նշել է Վահե Նիկոյանը։
Համաձայն նախագծի՝ նոր ցանցը նախատեսված է ավտոբուսների, տրոլեյբուսների եւ մետրոյի ինտեգրված ամբողջական համակարգի համար եւ բացառում է միկրոավտոբուսների շահագործումը։ Բացի այդ, հաշվի են առնվել մի շարք նորմատիվներ, որոնք վերաբերում են ճանապարհների եւ ներկայիս կանգառահատվածների թողունակությանն ու տեխնիկական հնարավորություններին, ուղեւորահոսքերի ծավալին, տրանսպորտային միջոցների ժամանման հաճախականությանը։
Հասարակական տրանսպորտի մասնագիտորեն հիմնավորված ցանցի նախագծումը, որպես այդպիսին, Հայաստանում առաջին անգամն է իրականացվել։
Նոր ցանցի մասնագիտական ուսումնասիրությանն ու վերջնական հաստատմանը հաջորդելու է հանրային լայն իրազեկումը։

Draft transport network for Yerevan introduced
Yerevan /Mediamax/. The expert working group for public transport system improvement of Yerevan has held its first session this year.
According to the statement of Yerevan Municipality, Chairman of the group, Deputy Mayor of Yerevan Vahe Nikoyan presented the draft public transport network for Yerevan, developed by WYG management consultant company.
The new project provides for reduction of existing transportation means and lines for three times. Moreover, current 115 lines will be reduced to 42, and 2039 transport means to 939. As compared to the existing system, the new one will operate in accordance with the complementarity principle.
“The new project excludes repeated routes. At the same time, the transport means will be equally available in all parts of the capital. It’s also worth noting that the existing routes did not serve as a foundation for the elaboration of the new project,” Vahe Nikoyan said.
According to the new project, the new network is elaborated for buses, trolleybuses and integrated underground system without including the exploitation of minibuses. Besides, the initiators of the project took into consideration a number of norms, which relate to road and bus stop capacity, technical capabilities, volume of passenger flows, frequency of arrivals.
It’s been the first time that Armenia elaborates a public transport network, in accordance with professional expertise.