Ներկայացվել է Երեւանի հասարակական տրանսպորտի նոր ցանցի նախագիծը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր կայացել է Երեւան քաղաքի հասարակական տրանսպորտի բարեփոխումների մասնագիտական աշխատանքային խմբի այս տարվա առաջին նիստը։
Քաղաքապետարանի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ աշխատանքային խմբի ղեկավար, Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանը ներկայացրել է խորհրդատու WYG ընկերության մշակված հասարակական տրանսպորտի նոր ցանցի նախագիծը:
Նոր նախագծով առաջարկվում է շուրջ երեք անգամ կրճատել առկա տրանսպորտային միջոցների եւ գծերի քանակը։ Ըստ այդմ, ներկայիս երթուղային 115 գծերի փոխարեն կգործի 42 երթուղի, իսկ առկա 2039 փոխադրամիջոցների փոխարեն՝ 939 տրանսպորտային միջոց։ Նոր ցանցի տրամաբանությամբ` տրանսպորտային միջոցները, ի տարբերություն առկա համակարգի, գործելու են փոխլրացման սկզբունքով։
«Ներկայացված նախագծով բացառվելու են կրկնվող գծերը։ Միեւնույն ժամանակ տրանսպորտային միջոցները հավասարապես հասանելի են լինելու մայրաքաղաքի բոլոր հատվածներում: Հարկ է նաեւ նշել, որ նոր ցանցի նախագծման համար այսօր առկա երթուղիները հիմք չեն հանդիսացել»,- նշել է Վահե Նիկոյանը։
Համաձայն նախագծի՝ նոր ցանցը նախատեսված է ավտոբուսների, տրոլեյբուսների եւ մետրոյի ինտեգրված ամբողջական համակարգի համար եւ բացառում է միկրոավտոբուսների շահագործումը։ Բացի այդ, հաշվի են առնվել մի շարք նորմատիվներ, որոնք վերաբերում են ճանապարհների եւ ներկայիս կանգառահատվածների թողունակությանն ու տեխնիկական հնարավորություններին, ուղեւորահոսքերի ծավալին, տրանսպորտային միջոցների ժամանման հաճախականությանը։
Հասարակական տրանսպորտի մասնագիտորեն հիմնավորված ցանցի նախագծումը, որպես այդպիսին, Հայաստանում առաջին անգամն է իրականացվել։
Նոր ցանցի մասնագիտական ուսումնասիրությանն ու վերջնական հաստատմանը հաջորդելու է հանրային լայն իրազեկումը։

Представлен проект новой сети общественного транспорта Еревана - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сегодня состоялось первое заседание профессиональной рабочей группы мэрии города Ереван по реформам общественного транспорта.
Согласно сообщению мэрии, руководитель рабочей группы, заместитель мэра Еревана Ваге Никоян представил проект новой сети общественного транспорта, разработанный консалтинговой компанией WYG.
По новому проекту предполагается в три раза сократить количество функционирующих транспортных средств и линий. При этом вместо 115 будут действовать 42 маршрута, а вместо 2039 транспортных средств – 939. Согласно логике новой сети, транспортные средства, в отличие от действующей системы, будут функционировать по принципу взаимодополнения.
«Представленным проектом будут исключены повторяющиеся маршруты. В то же время транспортные средства в равной степени будут доступны во всех частях столицы. Стоит также отметить, что при проектировании новой сети действующие маршруты не были взяты за основу»,- отметил Ваге Никоян.
Согласно проекту, новая сеть предназначена для единой интегрированной системы автобусов, троллейбусов и метро и исключает эксплуатацию микроавтобусов. Кроме того, был учтен ряд нормативов, касающихся пропускных  и технических возможностей дорог и остановок, пассажиропотоков и частоты прибытия транспортных средств.
Профессионально обоснованное проектирование сети общественного транспорта в Армении реализовано впервые.
После профессионального изучения и окончательного утверждения новой сети последует широкое информирование общественности.