Ալիեւը, Փաշինյանը եւ պայմանական տիկին Վարդանուշը - Mediamax.am
Դավոսում Փաշինյան-Ալիեւ հանդիպման շուրջ հիստերիա է ծավալվում։ ԼՂ կարգավորման գործընթացին մասնագիտորեն հետեւում եմ 25, առավել խորությամբ՝ 20 տարի, որոնց ընթացքում լուսաբանել եմ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների տասնյակ հանդիպումներ, բազմաթիվ հարցազրույցներ եւ ոչ պաշտոնական զրույցներ եմ ունեցել օտարեկրյա դիվանագետների հետ։ Եվ եթե պայմանական տիկին Վարդանուշը կարող է մի ձեռքով ճաշը խառնել, իսկ մյուս ձեռքով լատինատառ մեկնաբանություն գրել, ես էլ ինձ թույլ տամ կարծիք հայտնել։
Նախ, կարծում եմ՝ Նիկոլ Փաշինյանը մարտավարական սխալ թույլ տվեց, երբ Դավոս մեկնելիս գոնե չակնարկեց, որ կարող է այնտեղ հանդիպել Իլհամ Ալիեւի հետ։ Հունվարի 23-ի ուղիղ եթերում վարչապետն ասաց, որ պայմանավորվածություն ունեն չխուսափել հանդիպումներից, երբ գտնվում են նույն վայրում։ Քանի որ նաեւ հայտնի էր՝ Փաշինյանն ու Ալիեւը լինելու են Դավոսում, կարելի էր հանդիպումը գոնե չբացառելու մասին մի գրառում անել։ Կարծում եմ՝ դա դավադրության տեսության ջատագովների բանակը կիսով չափ կկրճատեր։
Բայց, իրականում, դա չէ կարեւորը։ Կարեւորն այն է, որ հասարակության մի զգալի մասը սկսել է Փաշինյանի եւ Ալիեւի հանդիպումները ընկալել որպես ինչ-որ սարսափելի բանի նախանշան։ Սա մի երեւույթ է, որը նախկինում չկար։ Չեմ ցանկանում մեղավորներ փնտրել, չնայած ակնհայտ է, որ նման ընկալման մեջ իր մեծ ներդրումն ունի նախկին իշխանությունը, ավելի ճիշտ՝ դրա որոշ ներկայացուցիչներ։ Գրեթե ամեն օր նրանք ապոկալիպտիկ գրառումներ են անում՝ զուրկ փաստերից։ Իսկ քանի որ պայմանական տիկին Վարդանուշի հիմնական գործը իր ճաշը եփելն է մնում, նա մեկնաբանում է «ձեռի հետ» եւ փաստերի կարիք էլ չի զգում։
Եկեք պատկերացնենք, թե ինչ կլիներ, եթե Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո Փաշինյանը եւ Ալիեւը հանդիպած լինեին ոչ թե երեք, այլ, օրինակ՝ մեկ անգամ։ Հնչելու էին մեկնաբանություններ այն մասին, որ Ադրբեջանում Հայաստանի նոր ղեկավարին լուրջ չեն ընդունում, չեն ցանկանում նրա հետ հանդիպել եւ այլն, եւ այլն։
Ստացվում է այսպես․ հանդիպում է՝ վատ է, չհանդիպեր՝ էլի վատ էր լինելու։ Իրականում խնդիրը հենց այստեղ է. լավի ու վատի, լավ ու վատ ապագայի մեր ընկալումն այնքան անհստակ ու փոփոխական է անգամ կենցաղային հարցերում, էլ ի՞նչ խոսենք ազգի համար կենսական նշանակության խնդիրների մասին։
Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի անձնական հարաբերությունները չստացվեցին եւ երկու ղեկավարները փոխադարձ վստահության խնդիր ունեին։ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Հեյդար Ալիեւը, որքան էլ տարօրինակ կարող է թվալ, միմյանց լավ էին հասկանում։ Դեռ վաղ է խոսել այն մասին, թե արդյո՞ք ստացվում են Նիկոլ Փաշինյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հարաբերությունները։ Բայց քննադատել Փաշինյանին՝ հարաբերություններ կառուցելու փորձերի համար, առնվազն տարօրինակ է։
Գալիս ենք ամենակարեւոր հարցերին։ Մեր ուզածն ի՞նչ է։ Տասնամյակներ շարունակ «ղարաբաղյան հակամարտություն» բառակապակցությունն արտասանելով ու լսելով՝ մենք ի՞նչ ենք պատկերացնում։ Մենք մեր երկրի ղեկավարից ի՞նչ ենք ակնկալում։ Որ նա պետք է կարգավորի՞ խնդիրը, թե՞ ժամանակ ձգի։
Բոլոր նրանք, ովքեր ասում են, որ land for peace (տարածքներ խաղաղության դիմաց) բանաձեւը՝ անընդունելի է, որեւէ իրական այլընտրանք չեն առաջարկում։ «Ոչ մի թիզ հողը» այլընտրանք կարող է լինել միայն այն դեպքում, եթե հրաժարվենք «կարգավորում» եզրույթից եւ պաշտոնապես որդեգրենք «պաշարված ամրոցի» կարգավիճակը։ Սա եւս տարբերակ է, բայց դրա ջատագովները պետք է համարձակություն ունենան պնդել, որ մենք հրաժարվում ենք կարգավորումից եւ պատրաստվում ենք հավիտենական պատերազմի։
Այսօր ղեկավարը Նիկոլ Փաշինյանն է, երեկ Սերժ Սարգսյանն էր, վաղը կարող է մեկ ուրիշը լինել։ Բայց մենք չենք փոխվում, չէ՞։ Մենք՝ որպես հասարակություն, կտրուկ փոփոխության չենք ենթարկվում։ Բա մենք մեզ համար չարձանագրե՞նք, թե մեր ուզածն ինչ է, որ եթե այսօրվա ղեկավարին փոխելու լինենք, նոր ղեկավարին հստակ ասենք՝ սա է մեր «կարմիր գիծը», չանցնես այն։
Մի քանի մարգինալ գործիչներից ու նրանց մի քանի տասնյակ կամ հարյուր ջատագովներից բացի Հայաստանում չեք գտնի մարդկանց, որոնք մեծ ցանկությամբ կխոսեն ինչ-որ բանի դիմաց տարածք զիջելու մասին։ Սակայն դա չի նշանակում, որ եթե մեզ հաճելի չէ խոսել որեւէ հեռանկարի մասին, այդ հեռանկարը ինքն իրեն վերանում է։ Ո՛չ, այն չի՛ վերանում, թեեւ կարող է մոտենալ կամ հեռանալ։
Շահարկումները ե՛ւ, կան ե՛ւ կլինեն՝ բոլոր կողմերից։ Բայց փաստերը միշտ հաղթում են շահարկումներին։ Այդպիսի փաստերից մեկն այն է, որ 1994 թվականի հրադադարին հետեւած 25 (!) տարիների ընթացքում Հայաստանի եւ ոչ մի ղեկավար ԼՂԻՄ սահմաններից դուրս գտնվող տարածքներում վերաբնակեցման իրական ծրագիր չի նախաձեռնել։ Կան նվիրյալներ, որոնք գնացել եւ բնակություն են հաստատել այնտեղ։ Բայց այդպես չեն վարվել մարդիկ, որոնք «Աղդամը մեր հայրենիքը չէ» արտահայտությունը մատի փաթաթան են դարձել։ Միգուցե արժե՞ մտածել նաեւ այդ մասին։
Ինչպես եւ շատերը, ես եւս շատ կցանկանայի կարդալ Դավոսում կայացած Փաշինյանի եւ Ալիեւի հանդիպման սղագրությունը։ Իհարկե, Փաշինյանը չի ասում ողջ ճշմարտությունը, երբ նշում է, որ իրենք չեն բանակցում, այլ «քննարկում են հնարավորություններն ու խոչընդոտները» կամ «մտքեր են փոխանակում բանակցային գործընթացի ընկալումների մասին»։ Միմյանց ընկալումները հասկանալը, դիմացինի աչքերով իրավիճակին նայելու փորձ կատարելը երբեմն շատ ավելի կարեւոր է, քան ֆորմալ բանակցությունները։
Պատմության ընթացքում չի եղել որեւէ հակամարտություն, որի լուծման տարբերակից գոհ մնան բոլոր կողմերը։ Որեւէ առաջնորդ, որը ցավոտ եւ փոխզիջումային խաղաղություն է կնքել, հերոսի դափնիներ չի վաստակել։ Ավելին՝ շատերը խաղաղության կամ դրան ձգտելու համար վճարել են սեփական կյանքով։ Ինչո՞ւ է մեզ թվում, որ մեր պարագայում «խաղ ու պար» է լինելու։ Չի՛ լինելու։ Շատ դժվար է լինելու։ Եվ կրկնում եմ, եթե այդ դժվարությունների մասին անգամ լսել չենք ցանկանում, էլ չեմ ասում՝ պատրաստվել դրանց, ուրեմն պետք է ազնիվ գտնվենք ու պարզապես հրաժարվենք բանակցություններից։ Սիրում եք Նիկոլ Փաշինյանին, թե ոչ, քվեարկել եք նրա օգտին, թե ոչ, այսօր նա մեր երկրի լեգիտիմ ղեկավարն է, որին ժողովուրդը մանդատ է տվել։ Եթե կունենանք իրական փաստեր, որոնք կվկայեն այն մասին, որ նա անընդունելի զիջումների է պատրաստվում, կընդվզենք դրա դեմ։ Կարծում եմ՝ որեւէ մեկը պատրանքներ չունի, որ այսօրվա աշխարհում նման բանը կարելի է թաքցնել։ Իսկ քանի դեռ նման փաստեր չկան, հիստերիաներ սարքել պետք չէ։ Դրանցով ոչ թե խանգարում եք Փաշինյանին, այլ իրականում օգնում եք Ալիեւին՝ անգամ, եթե դա անգիտակցաբար եք անում։

Aliyev, Pashinyan and the armchair experts - Mediamax.am
Nikol Pashinyan and Ilham Aliyev’s meeting in Davos has caused proper hysteria. I have followed the NK peace talks for around 25 years, covering dozens of meetings between Armenian and Azerbaijani leaders, doing interviews and having off-the-record meetings with foreign diplomats. As many armchair experts have commented on the issue, so I’m going to allow myself to express an opinion or two as well.
First, I think Nikol Pashinyan made a tactical mistake when he failed to even hint that he might meet Ilham Aliyev in Davos. In a Facebook live session on January 23, the Prime Minister said they have an agreement not to avoid contact when they find themselves in the same place. It was known that both Pashinyan and Aliyev would attend the Davos forum, so a small note that admits the possibility of a meeting would help. I think it would at least reduce by half the army of conspiracy seekers.
Nevertheless, that is not the point. What matters is that a large part of the Armenian society starting looking at Pashinyan-Aliyev meetings as a sign of some horrors about to come. This is a new phenomenon. I am not trying to point fingers, but quite obviously, this perception is greatly contributed to by some representatives of former authorities. Almost daily they come forward with apocalyptic predictions and pay no regard to facts. The armchair experts don’t have a problem with that: they make comments for the sake of commenting, so why would they need facts?
Let’s imagine what would happen if Pashinyan and Aliyev met just once after the April 2018 revolution in Armenia. We would get comments that Azerbaijan doesn’t take the new Armenian leaders seriously, doesn’t want to negotiate with them, etc, etc.
This is what we come to: meeting Aliyev is bad, but not meeting Aliyev would also be bad. This is actually where the issue lies. Our concept of “good” and “bad”, particularly of good and bad future is so unclear and variable even in daily life that can we really make categorical remarks about vital national matters?
Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev failed to build a relationship and mistrusted one another. Although it might seem strange, Sargsyan’s predecessor Robert Kocharyan and late Azerbaijani President Heydar Aliyev had some sort of mutual understanding. It is still early to say whether Nikol Pashinyan and Ilham Aliyev can establish a relationship, but criticizing Pashinyan’s efforts is strange, to say the least.
Now we approach the most important matters. What do we want? What do think about when we say, for decades, “the NK conflict settlement”? What do we expect from our leaders? Do we want them to solve the problem or buy time?
All those claiming that the “land for peace” solution is unacceptable have no real alternative to offer. “Not an inch of land” can be an option only if we reject the term “settlement” and officially adopt the status of “a fortress under siege”. It is an option as well, but its supporters need to find courage to say that we are rejecting settlement and preparing for an eternal war.
Nikol Pashinyan is the leader of Armenia today. Yesterday, it was Serzh Sargsyan, and tomorrow, it could be someone else. But we don’t change, do we? As a society, we don’t undergo a drastic change. Shouldn’t we clarify for ourselves what we want so that tomorrow we can say to our new leaders: this is the red line you should never cross?
Apart from several marginal politicians and a few dozens or hundreds of their supporters, you won’t find people in Armenia who are willing to discuss conceding territories in exchange of anything. However, just because we don’t like to talk about a prospect, the prospect doesn’t go away.
All sides speculate and will continue to do so, but facts beat speculations every time. One of the facts is that in the course of 25 (!) years after the ceasefire no Armenian leader tried to repopulate the territories outside of Artsakh borders. There are some dedicated individuals who moved there, but people regularly recalling Serzh Sargsyan’s “Aghdam is not our homeland!” remark never did the same.
Like many others, I would love to see the transcript of the Pashinyan-Aliyev meeting in Davos. Obviously, Nikol Pashinyan isn’t fully truthful when he says they are not actually negotiating, but are merely “discussing the possibilities and obstacles” or “exchanging opinions about the perception of the peace talks”. The attempts to understand each other’s perceptions and look at the situation from the perspective of the other party are sometimes more important than formal negotiations.
History knows no conflict when all sides were happy with the compromised settlement. No leader who signed a treaty with concessions was ever declared a hero. Moreover, many people paid for peace or aiming for peace with their lives. Why do we think things will be easy for us? They will not. It’s going to be tough. If we don’t even want to hear about the difficulties, let alone prepare for them, we need to be honest and simply reject negotiations. Whether you like Nikol Pashinyan, whether you voted for him, he is the legitimate leader of our country, who was given the public mandate. If we discover real facts that he is preparing for treason, we will protest. No one should kid themselves that such intentions could be concealed in the modern age. While there are no real facts of unacceptable concessions, I suggest avoiding hysterical reactions. By engaging in those, you don’t actually hinder Pashinyan’s work, but you do help Aliyev, even if unconsciously.