Ռուդոլֆ Պերինան Սլովակիայում 2015 թվականին
Այսօր մենք ապրում ենք հասարակությունում, որի շատ անդամներ այլեւս իրենց կյանքն առանց Ֆեյսբուքի ու այնտեղ իրենց կարծիքը հայտնելու չի պատկերացնում: Միգուցե, դա ունի որոշակի առավելություններ: Իսկ թերությունն է այն, որ այս կամ այն բուռն քննարկման մասնակիցները չեն հիշում, կամ էլ ընդհանրապես չգիտեն, թե ինչ է եղել Հայաստանում, օրինակ, 5, 10 կամ 15 տարի առաջ:
Այդ բացը լրացնելու ցանկությամբ Մեդիամաքսը գործարկում է 5/10/15 խորագիրը, որն ամեն շաբաթ ներկայացնելու իրադարձությունները, որոնք տեղի էին ունենում Հայաստանում 5, 10 եւ 15 տարի առաջ:
•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ՝ 2002 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 21-27
Հոկտեմբերի 27-ը, մահապատիժը եւ Դալլաքյանը
Օգոստոսի 21-ին, Ռիմա Դեմիրճյանի նախաձեռնությամբ, Երեւանում կայացավ 1999թ. հոկտեմբերի 27-ին ահաբեկչության զոհերի հարազատների հանդիպումը ԵԽԽՎ մոնիտորինգի կոմիտեի համազեկուցողների հետ: Հանդիպման հիմնական թեման ահաբեկիչների պատժի հարցն էր: Հարազատները պնդում էին, որ ահաբեկիչները պետք է մահապատժի ենթարկվեն, իսկ համազեկուցողները հիշեցնում էին, որ ստանձնած պարտավորություններին համաձայն, Հայաստանը պետք է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում վավերացնի Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ արձանագրությունը, որը անվերապահ արգելում է մահապատիժը:
Ռիմա Դեմիրճյանը Ռիմա Դեմիրճյանը
Հանդիպման կազմակերպիչը Ազգային Ժողովի պետա-իրավական հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Դալլաքյանն էր: 1999-ի հոկտեմբերի 27-ից հետո նա Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի ամենաանհաշտ հակառակորդներից էր: Բայց դա չխանգարեց, որ 2012 թվականին Դալլաքյանը նշանակվի ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ: Այդ պաշտոնում նա աշխատեց գրեթե 5 տարի, որից հետո կրկին ընդդիմադիր դարձավ: Տարբերությունն այն է, որ եթե 15 տարի առաջ Վիկտոր Դալլաքյանն որոշակի քաղաքական կշիռ ուներ, իսկ այսօր
նրա ընդդիմադիր դառնալը գրեթե աննկատ դարձավ:
Միջազգային արձագանքը Բեթղեհեմի դեպքերին
15 տարի առաջ Իսրայելի բանակը Բեթղեհեմում գրավել էր Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքությանը պատկանող հողատարածքը: Թեման ակտիվ քննարկվում էր ոչ միայն Հայաստանում:
Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդ Պատրիարք Ալեքսին, Քենթրբերիի արքեպիսկոպոս Ջորջ Քերին, ԱՄՆ եկեղեցիների Ազգային խորհրդի նախագահ Ռոբերտ Էդգարը մտահոգություն հայտնեցին եւ առաջարկեցին աջակցել խնդրի կարգավորմանը:
Հայկական խաչը Բեթղեհեմում Հայկական խաչը Բեթղեհեմում
Անցել է 15 տարի, իսկ Հայաստանը շարունակում է Իսրայելում դեսպանություն չունենալ, ինչը միանշանակ թուլացնում է Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքության դիրքերը:
Սերժ Սարգսյանը Լիտվայում եւ ՆԱՏՕ-ի վարժանքները
15 տարի առաջ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանն այցելեց Վիլնյուս եւ ողջունեց Լիտվայի առաջարկը՝ Հարավային Կովկասի երկրների հետ իր ռազմական փորձով կիսվելու մասին:
Իր լիտվացի գործընկեր Լինաս Լինկյավիչուսի հետ հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանը լիտվացի զինվորականներին հրավիրեց մասնակցել 2003 թվականին Հայաստանում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի Cooperative Best Effort զորավարժությանը:
Լինաս Լինկյավիչուսը Լինաս Լինկյավիչուսը
Այսօր Սերժ Սարգսյանը ՀՀ նախագահն է, Լինաս Լինկյավիչուսը՝ Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարը, իսկ Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններ այլեւս չեն անցկացվում:
Պերինան եւ փոխզիջումների կոչերը
Օգոստոսի 24-ին Բաքվի «Էքսպրես» թերթում հրապարակվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ռուդոլֆ Պերինայի հարցազրույցը, որում նա Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոչ արեց ավելի ակտիվ լինել եւ փոխզիջումների պատրաստակամություն ցուցաբերել:
Ռուդոլֆ Պերինան Սլովակիայում 2015 թվականին Ռուդոլֆ Պերինան Սլովակիայում 2015 թվականին
Լուսանկարը` ԱՄՆ Զինված ուժեր
Նա ասաց, որ «կողմերը բազմիցս շատ մոտ էին խաղաղ համաձայնագրի կնքմանը, սակայն ամեն անգամ բաց էին թողնում շանսը»: Ռուդոլֆ Պերինան նաեւ կոչ արեց չմեղադրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, որը, նրա խոսքով, շատ բան է արել խնդրի լուծման համար եւ «10 տարվա ընթացքում կողմերին բազմիցս հնարավորություններ է ընձեռել կարգավորման բոլոր հնարավոր տարբերակների մանրակրկիտ քննարկման համար»:
Բաշխիչ ցանցերի վաճառքը
Օգոստոսի 26-ին վերջապես հանգուցալուծվեց մոտ երեք տարի ձգվող Հայաստանի բաշխիչ էներգանցերի մասնավորեցման գործընթացը՝ հաղթող ճանաչվեց
Midland Resources Holding ընկերությունը: Գործարքի ընդհանուր արժեքը կազմեց 37 մլն դոլար:
Որպես Midland Resources Holding-ի իրական սեփականատեր նշում էին ԱԺ պատգամավոր Հարություն Փամբուկյանին, որը, սակայն, պնդում էր, որ ընդամենը միջնորդի դերում է հանդես եկել:
Եթե 15 տարի առաջ բաշխիչ էներգանցերի մասնավորեցումը դիտարկվում էր որպես աշխարհաքաղական պայքարի մի մասնիկ (հավանական գնորդների թվում էին ամերիկյան AES Silk Road եւ ռուսական ՌԱՕ ԵԵՍ-ը), ավելի քան 10 տարի անց դրանք նաեւ ներքաղաքական լարման պատճառ դարձան՝ 2013թ. ամռանը ծավալվեց #ElectricYerevan-ը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ՝ 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 21-27
Պասիվ պատերազմ
Օգոստոսի 21-ին ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանն ասաց, որ «շփման գծում գրեթե ամեն օր գնում է դիրքային, պասիվ պատերազմ»:
Ինչպես տեսնում ենք, իրականում 10 տարվա ընթացքում մեր զինվորականների բառապաշարը շատ չի փոխվել:
Նոր զարգացումներ հեռահաղորդակցության ոլորտում
Օգոստոսի 21-ին ռուսական ԱՖԿ Սիստեմա ընկերության նախագահ Ալեքսանդր Գոնչարուկն առաջին անգամ պաշտոնապես հաստատեց, որ ՄՏՍ-ը բանակցում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը գնելու մասին:
Օգոստոսի 24-ին էլ Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշեց, որ 2007 թվականի հոկտեմբերի 1-ից ԱրմենՏելը կկորցնի իր բոլոր մենաշնորհային իրավունքները:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ՝ 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 21-27
Դվժար է հավատալ, բայց հինգ տարի առաջ Սիրիայում արդեն մոլեգնում էր պատերազմը: Բերիո թեմի մամուլի խոսնակը հայտարարել էր, որ զինված բախումները մոտեցել են Հալեպի հայկական շրջաններին:

Рудльф Перина в Словакии в 2015 году
21 августа, по инициативе Риммы Демирчян, в Ереване состоялась встреча родственников жертв теракта 27 октября 1999 года с содокладчиками комитета по мониторингу ПАСЕ. Родственники утверждали, что в отношении террористов необходимо применить смертную казнь, а содокладчики напоминали, что в соответствии со взятыми обязательствами, Армения должна в кратчайшие сроки ратифицировать 6-й протокол к Европейской Конвенции по правам человека, предусматривающий полную отмену смертной казни.
Римма Демирчян Римма Демирчян
Организатором встречи был председатель постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Виктор Даллакян. После 27 октября 1999 года он был одним из самых непримиримых оппонентов Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна. Несмотря на это, в 2012 году Даллакян был назначен заместителем руководителя аппарата президента Армении. На этом посту он проработал почти 5 лет, после чего снова стал оппозиционером. Разница в том, что если 15 лет назад Виктор Даллакян имел определенный политический вес, то сегодня его уход в оппозицию остался почти незамеченным.
Международная реакция на события в Вифлееме
15 лет назад израильская армия захватила принадлежащий Армянскому Патриархату Иерусалима земельный участок в Вифлееме. Тема активно обсуждалась не только в Армении.
Глава Русской Православной Церкви Патриарх Алексий Второй, Архиепископ Кентерберийский Джордж Кери и председатель Национального совета Церквей США доктор Роберт Эдгар выразили озабоченность и заявили о готовности способствовать урегулированию ситуации.
Армянский крест в Вифлееме Армянский крест в Вифлееме
Прошло 15 лет, а у Армении как не было, так и нет посольства в Израиле, что, безусловно, ослабляет позиции Армянского Патриархата Иерусалима.
Серж Саргсян в Литве и учения НАТО
15 лет назад министр обороны Армении Серж Саргсян посетил Вильнюс и приветствовал предложение Литвы поделиться своим военным опытом с государствами Южного Кавказа.
На встрече со своим литовским коллегой Линасом Линкявичюсом Серж Саркисян пригласил литовских военных принять участие в учениях НАТО Cooperative Best Effort, которые прошли в 2003 в Армении.
Линас Линкявичюс Линас Линкявичюс
Сегодня Серж Саргсян является президентом Армении, Линас Линкявичюс – министром иностранных дел Литвы, а в Армении учения НАТО больше не проводятся.
Перина и призывы к взаимным компромиссам
24 авугста в бакинской газете «Экспресс» было опубликовано интервью с американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ Рудольфом Периной, в котором он призвал Армению и Азербайджан быть более активными и демонстрировать готовность к взаимным компромиссам.
Рудльф Перина в Словакии в 2015 году Рудльф Перина в Словакии в 2015 году
Фото: ВС США
Он отмечал, что «стороны неоднократно были очень близки к подписанию мирного соглашения, однако каждый раз упускали свой шанс». Рудольф Перина также призвал не обвинять Минскую группу ОБСЕ, «которая сделала очень много для решения проблемы, и в течение последних 10 лет не раз предоставляла сторонам конфликта возможности для детального обсуждения всех возможных путей урегулирования».
Продажа распределительных электросетей
26 августа наконец завершился длившийся почти три года процесс приватизации армянских распределительных элетросетей - победителем тендера была признана компания Midland Resources Holding. Общая стоимость контракта составила 37 млн долларов.
Реальным владельцем Midland Resources Holding называли депутата Национального собрания Арутюна Памбукяна, который, однако, утверждал, что всего лишь выступил в качестве посредника между компанией и правительством Армении.
Если 15 лет назад приватизация распределительных элетросетей рассматривалась как элемент геополитической борьбы (в числе потенциальных покупателей были американская компания AES Silk Road и российская РАО ЕЕС), то более чем 10 лет спустя они стали причиной внутриполитического обострения: летом 2013 года развернулось движение #ElectricYerevan.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 21-27 АВГУСТА 2007 ГОДА
«Пассивная война»
21 августа министр обороны НКР Мовсес Акопян заявил, что «практически каждый день на линии соприкосновения идет позиционная, пассивная война».
Как видим, за 10 лет словарный запас наших военных сильно не изменился.
Новые развития в сфере телекоммуникаций
21 августа президент АФК Система Александр Гончарук впервые официально подтвердил, что МТС ведет переговоры по покупке ВиваСелл-МТС.
А 24 августа Комиссия по регулированию общественных услуг Армении приняла решение, по которому с 1 октября 2007 года АрменТел утратит  все свои монопольные права.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 21-27 АВГУСТА 2012 ГОДА
Трудно поверить, но пять лет назад в Сирии уже бушевала война. Пресс-секретарь епархии Берио (Алеппо) заявил, что вооруженные столкновения в Сирии приблизились к армянонаселенным районам Алеппо.