Ռուդոլֆ Պերինան Սլովակիայում 2015 թվականին
Այսօր մենք ապրում ենք հասարակությունում, որի շատ անդամներ այլեւս իրենց կյանքն առանց Ֆեյսբուքի ու այնտեղ իրենց կարծիքը հայտնելու չի պատկերացնում: Միգուցե, դա ունի որոշակի առավելություններ: Իսկ թերությունն է այն, որ այս կամ այն բուռն քննարկման մասնակիցները չեն հիշում, կամ էլ ընդհանրապես չգիտեն, թե ինչ է եղել Հայաստանում, օրինակ, 5, 10 կամ 15 տարի առաջ:
Այդ բացը լրացնելու ցանկությամբ Մեդիամաքսը գործարկում է 5/10/15 խորագիրը, որն ամեն շաբաթ ներկայացնելու իրադարձությունները, որոնք տեղի էին ունենում Հայաստանում 5, 10 եւ 15 տարի առաջ:
•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ՝ 2002 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 21-27
Հոկտեմբերի 27-ը, մահապատիժը եւ Դալլաքյանը
Օգոստոսի 21-ին, Ռիմա Դեմիրճյանի նախաձեռնությամբ, Երեւանում կայացավ 1999թ. հոկտեմբերի 27-ին ահաբեկչության զոհերի հարազատների հանդիպումը ԵԽԽՎ մոնիտորինգի կոմիտեի համազեկուցողների հետ: Հանդիպման հիմնական թեման ահաբեկիչների պատժի հարցն էր: Հարազատները պնդում էին, որ ահաբեկիչները պետք է մահապատժի ենթարկվեն, իսկ համազեկուցողները հիշեցնում էին, որ ստանձնած պարտավորություններին համաձայն, Հայաստանը պետք է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում վավերացնի Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ արձանագրությունը, որը անվերապահ արգելում է մահապատիժը:
Ռիմա Դեմիրճյանը Ռիմա Դեմիրճյանը
Հանդիպման կազմակերպիչը Ազգային Ժողովի պետա-իրավական հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Դալլաքյանն էր: 1999-ի հոկտեմբերի 27-ից հետո նա Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի ամենաանհաշտ հակառակորդներից էր: Բայց դա չխանգարեց, որ 2012 թվականին Դալլաքյանը նշանակվի ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ: Այդ պաշտոնում նա աշխատեց գրեթե 5 տարի, որից հետո կրկին ընդդիմադիր դարձավ: Տարբերությունն այն է, որ եթե 15 տարի առաջ Վիկտոր Դալլաքյանն որոշակի քաղաքական կշիռ ուներ, իսկ այսօր
նրա ընդդիմադիր դառնալը գրեթե աննկատ դարձավ:
Միջազգային արձագանքը Բեթղեհեմի դեպքերին
15 տարի առաջ Իսրայելի բանակը Բեթղեհեմում գրավել էր Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքությանը պատկանող հողատարածքը: Թեման ակտիվ քննարկվում էր ոչ միայն Հայաստանում:
Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդ Պատրիարք Ալեքսին, Քենթրբերիի արքեպիսկոպոս Ջորջ Քերին, ԱՄՆ եկեղեցիների Ազգային խորհրդի նախագահ Ռոբերտ Էդգարը մտահոգություն հայտնեցին եւ առաջարկեցին աջակցել խնդրի կարգավորմանը:
Հայկական խաչը Բեթղեհեմում Հայկական խաչը Բեթղեհեմում
Անցել է 15 տարի, իսկ Հայաստանը շարունակում է Իսրայելում դեսպանություն չունենալ, ինչը միանշանակ թուլացնում է Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքության դիրքերը:
Սերժ Սարգսյանը Լիտվայում եւ ՆԱՏՕ-ի վարժանքները
15 տարի առաջ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանն այցելեց Վիլնյուս եւ ողջունեց Լիտվայի առաջարկը՝ Հարավային Կովկասի երկրների հետ իր ռազմական փորձով կիսվելու մասին:
Իր լիտվացի գործընկեր Լինաս Լինկյավիչուսի հետ հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանը լիտվացի զինվորականներին հրավիրեց մասնակցել 2003 թվականին Հայաստանում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի Cooperative Best Effort զորավարժությանը:
Լինաս Լինկյավիչուսը Լինաս Լինկյավիչուսը
Այսօր Սերժ Սարգսյանը ՀՀ նախագահն է, Լինաս Լինկյավիչուսը՝ Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարը, իսկ Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններ այլեւս չեն անցկացվում:
Պերինան եւ փոխզիջումների կոչերը
Օգոստոսի 24-ին Բաքվի «Էքսպրես» թերթում հրապարակվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ռուդոլֆ Պերինայի հարցազրույցը, որում նա Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոչ արեց ավելի ակտիվ լինել եւ փոխզիջումների պատրաստակամություն ցուցաբերել:
Ռուդոլֆ Պերինան Սլովակիայում 2015 թվականին Ռուդոլֆ Պերինան Սլովակիայում 2015 թվականին
Լուսանկարը` ԱՄՆ Զինված ուժեր
Նա ասաց, որ «կողմերը բազմիցս շատ մոտ էին խաղաղ համաձայնագրի կնքմանը, սակայն ամեն անգամ բաց էին թողնում շանսը»: Ռուդոլֆ Պերինան նաեւ կոչ արեց չմեղադրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, որը, նրա խոսքով, շատ բան է արել խնդրի լուծման համար եւ «10 տարվա ընթացքում կողմերին բազմիցս հնարավորություններ է ընձեռել կարգավորման բոլոր հնարավոր տարբերակների մանրակրկիտ քննարկման համար»:
Բաշխիչ ցանցերի վաճառքը
Օգոստոսի 26-ին վերջապես հանգուցալուծվեց մոտ երեք տարի ձգվող Հայաստանի բաշխիչ էներգանցերի մասնավորեցման գործընթացը՝ հաղթող ճանաչվեց
Midland Resources Holding ընկերությունը: Գործարքի ընդհանուր արժեքը կազմեց 37 մլն դոլար:
Որպես Midland Resources Holding-ի իրական սեփականատեր նշում էին ԱԺ պատգամավոր Հարություն Փամբուկյանին, որը, սակայն, պնդում էր, որ ընդամենը միջնորդի դերում է հանդես եկել:
Եթե 15 տարի առաջ բաշխիչ էներգանցերի մասնավորեցումը դիտարկվում էր որպես աշխարհաքաղական պայքարի մի մասնիկ (հավանական գնորդների թվում էին ամերիկյան AES Silk Road եւ ռուսական ՌԱՕ ԵԵՍ-ը), ավելի քան 10 տարի անց դրանք նաեւ ներքաղաքական լարման պատճառ դարձան՝ 2013թ. ամռանը ծավալվեց #ElectricYerevan-ը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ՝ 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 21-27
Պասիվ պատերազմ
Օգոստոսի 21-ին ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանն ասաց, որ «շփման գծում գրեթե ամեն օր գնում է դիրքային, պասիվ պատերազմ»:
Ինչպես տեսնում ենք, իրականում 10 տարվա ընթացքում մեր զինվորականների բառապաշարը շատ չի փոխվել:
Նոր զարգացումներ հեռահաղորդակցության ոլորտում
Օգոստոսի 21-ին ռուսական ԱՖԿ Սիստեմա ընկերության նախագահ Ալեքսանդր Գոնչարուկն առաջին անգամ պաշտոնապես հաստատեց, որ ՄՏՍ-ը բանակցում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը գնելու մասին:
Օգոստոսի 24-ին էլ Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշեց, որ 2007 թվականի հոկտեմբերի 1-ից ԱրմենՏելը կկորցնի իր բոլոր մենաշնորհային իրավունքները:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ՝ 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 21-27
Դվժար է հավատալ, բայց հինգ տարի առաջ Սիրիայում արդեն մոլեգնում էր պատերազմը: Բերիո թեմի մամուլի խոսնակը հայտարարել էր, որ զինված բախումները մոտեցել են Հալեպի հայկական շրջաններին:

Ambassador Perina in 2015
To fill the gap Mediamax launches new 5/10/15 project, which will introduce developments in Armenia 5,10 and 15 years ago.
•    15 YEARS AGO: AUGUST 21-27, 2002
October 27, death penalty, Dallakyan
On August 21, Rimma Demirchyan initiated the meeting of co-rapporteurs of PACE Monitoring Committee with relatives of the victims in the terror attack on October 27 of 1999 . The relatives demanded to apply death penalty for terrorists, while co-rapporteurs reminded about Armenia’s responsibility of soonest ratification of Protocol No. 6 to the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms concerning the Abolition of the Death Penalty.
Rimma Demirchyan Rimma Demirchyan
The meeting was organized by Chairman of Armenian National Assembly Standing Committee on State and Legal Affairs Victor Dallakyan. He was one of the most active opponents of Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan after the attack on October 27. Nevertheless, Dallakyan was appointed as Deputy Head of the Armenian President’s Staff in 2012. Having worked for 5 years in that position, he returned to opposition again.
International reaction to developments in Bethlehem
15 years ago the Israeli Army seized a plot of land in Bethlehem, owned by Armenian Patriarchate of Jerusalem. The topic was actively discussed both in Armenia and around the world.
The Head of the Russian Orthodox church, Patriarch Alexy II,  Archbishop of Canterbury George Carey and General Secretary of U.S. National Council of the Churches of Christ Dr. Robert Edgar expressed their concern and readiness to contribute to the settlement of the issue.
Armenian Cross in Bethlehem Armenian Cross in Bethlehem
15 years have passed since then, while Armenia still does not have an embassy in Israel, which definitely weakens positions of Armenian Patriarchate of Jerusalem.
Serzh Sargsyan is Lithuania and NATO exercises
Minister of Defense of Armenia Serzh Sargsyan visited Vilnius 15 years ago and welcomed Lithuania’s offer on sharing its military experience with South Caucasian states.
During the meeting with his Lithuanian counterpart Linas Linkevicius, Serzh Sargsyan invited Lithuanian servicemen to take part in the military exercises within the frames of НАТО Cooperative Best Effort in 2003, Armenia.
Linas Linkevicius Linas Linkevicius
Today Serzh Sargsyan is President of Armenia and Linas Linkevicius is Minister of Foreign Affairs of Lithuania. NATO exercises are no longer held in Armenia.
Perina and call for mutual compromise
On August 24, Express newspaper of Baku published the interview with U.S. Co-Chair of OSCE Minsk Group Rudolf Perina, who called on Armenia and Azerbaijan to be more active and demonstrate readiness for mutual compromise.
Ambassador Perina in 2015 Ambassador Perina in 2015
Photo: U.S. Army
He remarked that the sides “were close to signing the peace treaty on several occasions, but they missed the chance each time”. Rudolf Perina urged the side to stop blaming OSCE Minsk Group, “which had done a lot to solve the issue, giving the conflicting sides plenty of opportunities for the last 10 years to discuss in detail all possible ways of settling the issue”.
Sale of Armenian electric networks
On August 26, the process of privatization of electric networks of Armenia was finally concluded. After almost three years Midland Resources Holding became the winner of the tender. Total contract price made USD 37mn.
The real owner of Midland Resources Holding was considered to be MP Harutyun Pambukyan, which, nevertheless, claimed to only mediate between the company and Armenian government.
The privatization of electric networks of Armenia was considered to be an important geopolitical element 15 years ago (American AES Silk Road and Russian RAO UES were among potential buyers), while after more than 10 years, it has become the cause of escalation in domestic politics: #ElectricYerevan movement unfolded in summer of 2013.
•    10 YEARS AGO: AUGUST 21-27, 2007
“Passive war”
Defense Minister of Artsakh Movses Hakobyan stated on August 21 that “positional passive war is unfolding on Contact Line almost every day”.
As we see, the vocabulary of our servicemen has not much changed in 10 years.
New developments in telecommunications
On August 21, President of Sistema JSFC Alexander Goncharuk officially confirmed the information about MTS’s negotiations on acquiring VivaCell-MTS.
Public Services Regulatory Commission of Armenia made a decision on August 24, according to which ArmenTel will lose all its monopoly rights as of October 1 of 2007.
•    5  YEARS AGO: AUGUST 21-27, 2012
It is hard to believe that the war was already raging in Syria five years ago. Press Secretary of the Berio Diocese of Armenian Apostolic Church (Aleppo) stated that armed clashes neared Armenian communities of Aleppo.