Վլադիմիր Կարապետյանը
Օգոստոսի 28-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը ասել էր, որ հայ-ամերիկյան ռազմական կապերը «վերընթաց» զարգացում են ապրում:
Ելույթ ունենալով Հումանիտար ականազերծման կենտրոնում, որը ստեղծվել էր ամերիկյան կառավարության աջակցությամբ, Սերժ Սարգսյանը նշել էր, որ շուտով Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի ռազմական գերատեսչությունները կսկսեն իրականացնել ռազմական կադրերի ուսուցման եւ ՀՀ զինված ուժերի կապի համակարգի արդիականացման ծրագրերը:
Ռուսական ռազմակայանների դուրս բերումը Վրաստանից
Օգոստոսի 29-ին Ջավախքում գործող «Վիրք» կուսակցության նախագահ Դավիթ Ռստակյանը հույս էր հայտնել, որ նախագահ Էդուարդ Շեւարնադձեն հավանություն չի տա խորհրդարանի ընդունած՝ Վրաստանից ռուսական ռազմակայանների դուրս բերման որոշմանը:
Էդուարդ Շեւարնադձեն Էդուարդ Շեւարնադձեն
Ռստակյանն ասում էր, որ Ախալքալաքից ռուսական ռազմական բազայի արագացված դուրս բերումը կարող է ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում, քանի որ կայանը հանդիսանում է տարածաշրջանի բնակիչների տնտեսական կայունության երաշխավորը:
Վրաստանից ռուսական ռազմակայանների դուրս բերման գործընթացը մեկնարկեց 2005 թվականին եւ ավարտվեց 2007-ին: Այն Ջավախքում իրավավիճակի ապակայունացման պատճառ չդարձավ:
«Հանրապետությունը», Քոչարյանն ու իմպիչմենտը
Երեւանի նախկին քաղաքապետ Ալբերտ Բազեյանը օգոստոսի 29-ին հայտարարեց, որ «Հանրապետություն» կուսակցության համար Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի իմպիչմենտի հարցը «սկզբունքային է»: Բազեյանն ասում էր, որ Հայաստանի նախագահը «բազմիցս խախտել է երկրի Սահմանադրությունը եւ չարաշահել իր պաշտոնական լիազորությունները»:
Իմպիչմենտի գործընթացը չսկսվեց:
Հանրապետական կուսակցությունը եւ Քոչարյանը
Սեպտեմբերի 3-ին «Միասնություն» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը «ամենայն հավանականությամբ» կսատարի Ռոբերտ Քոչարյանի թեկնածությունը 2003 թվականի փետրվարին կայանալիք նախագահական ընտրություններում:
Գալուստ Սահակյանը նաեւ նշել էր, որ ՀՀԿ-ն «պատրաստ է նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ կիսել ազնիվ եւ արդար ընտրությունների անցկացման պատասխանատվությունը»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ՝ 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 28-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 03
ԼՂՀ անկախության ճանաչումը՝ կողմ եւ դեմ
Սեպտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Կարապետյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման ժամանակը դեռ չի եկել»:
Վլադիմիր Կարապետյանը Վլադիմիր Կարապետյանը
Լուսանկարը` Վ.Կարապետյանի արխիվից
Այդպես նա մեկնաբանել էր Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչման «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացրած օրինագիծը: «ԼՂՀ ճանաչումը եղել  եւ մնում է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության զինանոցում: Այն պետք է իրականացվի այն ժամանակ, երբ առավել արդյունավետ կլինի եւ կնպաստի հարցի վերջնական լուծմանը: Այդ ժամանակը դեռ չի եկել», - ասում էր Վլադիմիր Կարապետյանը:
Իսկ Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը սեպտեմբերի 3-ին ասել էր, որ «ամեն տարի որպես օրենք ընդունելով Լեռնային Ղարաբաղին միջպետական վարկ տրամադրելու մասին դրույթը, ՀՀ խորհրդարանը ճանաչում է ԼՂՀ անկախությունը»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ՝ 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 28-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 03
Սաֆարովի վերադարձը Ադրբեջան
Օգոստոսի 31-ին Հունգարիայում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի դաժան սպանության համար ցմահ դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը վերադարձավ Ադրբեջան եւ անմիջապես ներման արժանացավ նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից:
Օտարերկրյա դեսպանների հետ արտահերթ հանդիպման ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը որոշում է կայացրել կասեցնել դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ:
«Իրենց այս համատեղ գործողություններով Հունգարիայի եւ Ադրբեջանի իշխանությունները դուռ բացեցին նման հանցագործությունների կրկնության համար: Այս որոշմամբ նրանք ուղերձ են տալիս մարդասպաններին: Նրանք այսուհետեւ գիտեն, որ էթնիկ կամ կրոնական ատելության հողի վրա կատարված սպանությունը կարող է անպատիժ մնալ», - ասել էր ՀՀ նախագահը:
Բուդապեշտում բողոքի ակցիայի մասնակիցը Բուդապեշտում բողոքի ակցիայի մասնակիցը
Բուդապեշտում մի քանի հազար մարդ դուրս եկավ ցույցի՝ բողոքելով վարչապետ Վիկտոր Օրբանի գլխավորած կառավարության գործողությունների դեմ:

Фото: из архива В. Карапетяна
28 августа министр обороны Армении Серж Саргсян сказал, что армяно-американские военные связи развиваются «по нарастающей».
Выступая в Центре гуманитарного разминирования, созданного при содействии американского правительства, Серж Саргсян сказал, что скоро военные ведомства Армении и США приступят к реализации программ по обучению армянских военных кадров и модернизации системы связи армянских вооруженных сил.
Вывод российских баз из Грузии
29 августа глава действующей в Самцхе-Джавахети партии «Вирк» Давид Рстакян выразил надежду, что президент Эдуард Шеварднадзе не поддержит принятое парламентом постановление о выводе российских военных баз с территории Грузии.
Эдуард Шеварднадзе Эдуард Шеварднадзе
Рстакян говорил, что форсированный вывод российской военной базы из Ахалкалаки может вызвать дестабилизацию в регионе, поскольку база является гарантом экономической стабильности жителей региона.
Процесс вывода российских баз из Грузии начался в 2005 году и завершился в 2007-м. К дестабилизации ситуации в Самцхе-Джавахети это не привело.
«Республика», Кочарян и импичмент
Экс-мэр Еревана Альберт Базеян заявил 29 августа, что вопрос начала процедуры импичмента президента Армении Роберта Кочаряна остается принципиальным для партии «Республика». Базеян говорил, что президент Армении «неоднократно нарушал Конституцию страны и превышал свои служебные полномочия».
Процедура импичмента начата не была.
Республиканская партия и Кочарян
3 cентября лидер парламентской фракции «Единство» Галуст Саакян заявил, что Республиканская партия Армении «вероятнее всего» поддержит кандидатуру Роберта Кочаряна на предстоящих в феврале 2003 года президентских выборах.
Галуст Саакян также заметил, что РПА «готова разделить ответственность с президентом Робертом Кочаряном за проведение честных и справедливых выборов».
•    15 ЛЕТ НАЗАД: 28 АВГУСТА-03 СЕНТЯБРЯ 2007 ГОДА
Признание независимости НКР: за и против
1 сентября пресс-секретарь МИД Армении Владимир Карапетян заявил, что «время признания Нагорного Карабаха со стороны Армении еще не пришло».
Владимир Карапетян Владимир Карапетян
Так он прокомментировал представленный партией «Наследие» законопроект о признании НКР Арменией. «Признание НКР было и остается в арсенале внешней политики Армении. Оно должно состояться тогда, когда будет обладать наибольшей эффективностью и будет способствовать окончательному решению вопроса. Это время еще не пришло», - говорил Владимир Карапетян.
А председатель Национального Собрания Армении Тигран Торосян заявил 3 сентября, что «ежегодно принимая в качестве закона положение о предоставлении Нагорному Карабаху межгосударственного кредита, парламент Армении признает независимость НКР».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 28 АВГУСТА-03 СЕНТЯБРЯ 2012 ГОДА
Возвращение Сафарова в Азербайджан
31 августа отбывавший пожизненное наказание в Венгрии за жестокое убийство армянского офицера Гургена Маргаряна Рамиль Сафаров вернулся в Азербайджан и был немедленно помилован президентом страны Ильхамом Алиевым.
На экстренной встрече с иностранными послами президент Армении Серж Саргсян заявил, что Армения приняла решение приостановить дипломатические отношения с Венгрией.
«Своими совместными действиями власти Венгрии и Азербайджана открыли дверь для повторения подобных преступлений. Этим решением они выступают с посланием к убийцам. Они теперь знают, что преступление, совершенное на этнической или религиозной почве, может остаться безнаказанным», - заявил президент Армении.
Участник акции протеста в Будапеште Участник акции протеста в Будапеште
В Будапеште несколько тысяч людей вышли на митинг протеста против действий правительства во главе с премьер-министром Виктором Орбаном.