Վլադիմիր Կարապետյանը
Օգոստոսի 28-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը ասել էր, որ հայ-ամերիկյան ռազմական կապերը «վերընթաց» զարգացում են ապրում:
Ելույթ ունենալով Հումանիտար ականազերծման կենտրոնում, որը ստեղծվել էր ամերիկյան կառավարության աջակցությամբ, Սերժ Սարգսյանը նշել էր, որ շուտով Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի ռազմական գերատեսչությունները կսկսեն իրականացնել ռազմական կադրերի ուսուցման եւ ՀՀ զինված ուժերի կապի համակարգի արդիականացման ծրագրերը:
Ռուսական ռազմակայանների դուրս բերումը Վրաստանից
Օգոստոսի 29-ին Ջավախքում գործող «Վիրք» կուսակցության նախագահ Դավիթ Ռստակյանը հույս էր հայտնել, որ նախագահ Էդուարդ Շեւարնադձեն հավանություն չի տա խորհրդարանի ընդունած՝ Վրաստանից ռուսական ռազմակայանների դուրս բերման որոշմանը:
Էդուարդ Շեւարնադձեն Էդուարդ Շեւարնադձեն
Ռստակյանն ասում էր, որ Ախալքալաքից ռուսական ռազմական բազայի արագացված դուրս բերումը կարող է ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում, քանի որ կայանը հանդիսանում է տարածաշրջանի բնակիչների տնտեսական կայունության երաշխավորը:
Վրաստանից ռուսական ռազմակայանների դուրս բերման գործընթացը մեկնարկեց 2005 թվականին եւ ավարտվեց 2007-ին: Այն Ջավախքում իրավավիճակի ապակայունացման պատճառ չդարձավ:
«Հանրապետությունը», Քոչարյանն ու իմպիչմենտը
Երեւանի նախկին քաղաքապետ Ալբերտ Բազեյանը օգոստոսի 29-ին հայտարարեց, որ «Հանրապետություն» կուսակցության համար Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի իմպիչմենտի հարցը «սկզբունքային է»: Բազեյանն ասում էր, որ Հայաստանի նախագահը «բազմիցս խախտել է երկրի Սահմանադրությունը եւ չարաշահել իր պաշտոնական լիազորությունները»:
Իմպիչմենտի գործընթացը չսկսվեց:
Հանրապետական կուսակցությունը եւ Քոչարյանը
Սեպտեմբերի 3-ին «Միասնություն» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը «ամենայն հավանականությամբ» կսատարի Ռոբերտ Քոչարյանի թեկնածությունը 2003 թվականի փետրվարին կայանալիք նախագահական ընտրություններում:
Գալուստ Սահակյանը նաեւ նշել էր, որ ՀՀԿ-ն «պատրաստ է նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ կիսել ազնիվ եւ արդար ընտրությունների անցկացման պատասխանատվությունը»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ՝ 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 28-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 03
ԼՂՀ անկախության ճանաչումը՝ կողմ եւ դեմ
Սեպտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Կարապետյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման ժամանակը դեռ չի եկել»:
Վլադիմիր Կարապետյանը Վլադիմիր Կարապետյանը
Լուսանկարը` Վ.Կարապետյանի արխիվից
Այդպես նա մեկնաբանել էր Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչման «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացրած օրինագիծը: «ԼՂՀ ճանաչումը եղել  եւ մնում է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության զինանոցում: Այն պետք է իրականացվի այն ժամանակ, երբ առավել արդյունավետ կլինի եւ կնպաստի հարցի վերջնական լուծմանը: Այդ ժամանակը դեռ չի եկել», - ասում էր Վլադիմիր Կարապետյանը:
Իսկ Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը սեպտեմբերի 3-ին ասել էր, որ «ամեն տարի որպես օրենք ընդունելով Լեռնային Ղարաբաղին միջպետական վարկ տրամադրելու մասին դրույթը, ՀՀ խորհրդարանը ճանաչում է ԼՂՀ անկախությունը»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ՝ 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 28-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 03
Սաֆարովի վերադարձը Ադրբեջան
Օգոստոսի 31-ին Հունգարիայում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի դաժան սպանության համար ցմահ դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը վերադարձավ Ադրբեջան եւ անմիջապես ներման արժանացավ նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից:
Օտարերկրյա դեսպանների հետ արտահերթ հանդիպման ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը որոշում է կայացրել կասեցնել դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ:
«Իրենց այս համատեղ գործողություններով Հունգարիայի եւ Ադրբեջանի իշխանությունները դուռ բացեցին նման հանցագործությունների կրկնության համար: Այս որոշմամբ նրանք ուղերձ են տալիս մարդասպաններին: Նրանք այսուհետեւ գիտեն, որ էթնիկ կամ կրոնական ատելության հողի վրա կատարված սպանությունը կարող է անպատիժ մնալ», - ասել էր ՀՀ նախագահը:
Բուդապեշտում բողոքի ակցիայի մասնակիցը Բուդապեշտում բողոքի ակցիայի մասնակիցը
Բուդապեշտում մի քանի հազար մարդ դուրս եկավ ցույցի՝ բողոքելով վարչապետ Վիկտոր Օրբանի գլխավորած կառավարության գործողությունների դեմ:

Photo: Vladimir Karapetyan’s archive
Minister of Defense of Armenia Serzh Sargsyan said on August 28 that Armenian-American military ties are “increasingly” developing.
Delivering a speech at the Center for Humanitarian Demining and Expertise, created with American government’s support, Armenian Defense Minister said that Armenian and American military authorities will soon start the implementation of programs, aimed at training Armenian military personnel and modernizing communication systems in Armenian Armed Forces.
Withdrawal of Russian bases from Georgia
Leader of Virk party in Samtskhe-Javakheti David Rstakyan expressed hope on August 29 that President of Georgia Eduard Shevardnadze will not support the decree of Georgian parliament on withdrawal of Russian military bases from the territory of Georgia.
Rstakyan said that forced withdrawal of Russian base from Akhalkalaki may entail destabilization in the region, since the base served as guarantor of economic stability for the residents.
Eduard Shevardnadze Eduard Shevardnadze
The process of withdrawal began in 2005 and finished in 2007, without destabilizing the situation in Samtskhe-Javakheti.
Republic, Kocharyan and impeachment
Ex-Mayor of Yerevan Albert Bazeyan stated on August 29 that Republic party attached principal importance to soonest impeachment of Armenian President Robert Kocharyan. Bazeyan said that President Kocharyan “violated the Armenian Constitution and exceeded his authority on multiple occasions”.
The process of impeachment did not start.
Republican Party of Armenia and Kocharyan
Leader of Unity faction Galust Sahakyan stated on September 3 that Republican Party of Armenia “will most likely” support the candidacy of Robert Kocharyan in the upcoming Presidential election in February of 2003.
Galust Sahakyan also remarked that RPA “is ready to share the responsibility of holding fair and transparent elections with President Robert Kocharyan”.
•    10 YEARS AGO: AUGUST 28-SEPTEMBER 3, 2007
Recognition of NKR independence: for and against
Press secretary of Armenian Ministry of Foreign Affairs Vladimir Karapetyan stated on September 1 that “the time for Armenia’s recognition of the independence of Nagorno-Karabakh Republic has not yet come”.
Vladimir Karapetyan Vladimir Karapetyan
This was his commentary about Heritage party’s draft on Armenia’s recognition of the independence of NKR. “Recognition of NKR has always been in the arsenal of our foreign policy. We should use this tool only when it proves the most efficiency for the final settlement of the issue. That time has not yet come,” Vladimir Karapetyan said.
Chairman of Armenian National Assembly Tigran Torosyan stated on September 3 that “by annually approving the decree on providing NK with interstate loan, the Armenian parliament recognizes its independence.”
•    5 YEARS AGO: AUGUST 28-SEPTEMBER 3, 2012
Safarov’s return to Azerbaijan
Ramil Safarov, who was serving life sentence in Hungary for brutal murder of Armenian officer Gurgen Margaryan, returned to Azerbaijan on August 31 and immediately received pardon from President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
In a special meeting with foreign ambassadors President of Armenia Serzh Sargsyan stated that Armenia has decided to suspend diplomatic relations with Hungary.
“With their joint actions the authorities of Hungary and Azerbaijan have opened the door for the recurrence of such crimes. With this decision they convey a clear message to the butchers. The slaughterers hereafter are well aware of impunity they can enjoy for the murder driven by ethnic or religious hatred,” Armenian President stated.
Protester in Budapest Protester in Budapest
Thousands of people poured into streets of Budapest to protest against the actions of Hungarian government led by Prime Minister Viktor Orban.