Սերժ Սարգսյանը, Բորիս Ելցինը եւ Նաինա Ելցինան Երեւանում 2002 թվականին
Հոկտեմբերի 10-ին՝ Ուկրաինայի նախագահ Լեոնիդ Կուչմայի Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում երկու երկրների պաշտպանության նախարարությունների միջեւ ստորագրվեց «Ռազմական համագործակցության մասին» համաձայնագիրը:
Լեոնիդ Կուչման եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Երեւանում 2002 թվականին Լեոնիդ Կուչման եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Երեւանում 2002 թվականին
Լուսանկարը` Photolur
Լեոնիդ Կուչման հայտարարել էր, որ այս փաստաթուղթը «առաջին քայլն է ռազմական ոլորտում համագործակցություն սկսելու ճանապարհին»: «Սակայն ես համոզված եմ, որ այն վերջինը չի լինի», - հավելել էր Ուկրաինայի նախագահը:
Իրականում այդ քայլը դարձավ վերջինը. հայ-ուկրաինական ռազմական համագործակցությունն այդպես էլ մնաց թղթի վրա: Փոխարենը վերջին 15 տարվա ընթացքում Ուկրաինան մեծ քանակով զենք եւ ռազմական տեխնիկա վաճառեց Ադրբեջանին:
Գեղամյանը համոզված է, որ կհաղթի
«Ազգային Միաբանություն» կուսակցության առաջնորդ Արտաշես Գեղամյանը հոկտեմբերի 10-ին համոզմունք էր հայտնել, որ կհաղթի 2003 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններում: Գեղամյանը նշում էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանին «լավագույն դեպքում կհաջողվի հավաքել ձայների 15 տոկոսը, որից 10-12 տոկոսը՝ բացառապես վարչական ռեսուրսի շնորհիվ»:
Ելցինը Հայաստանում
Հոկտեմբերի 14-ին Ռոբերտ Քոչարյանի հրավերով Ռուսաստանի առաջին նախագահ Բորիս Ելցինը կնոջ՝ Նատալյա Ելցինայի հետ, վեցօրյա այցով ժամանեց Հայաստան:
Սերժ Սարգսյանը, Բորիս Ելցինը եւ Նաինա Ելցինան Երեւանում 2002 թվականին Սերժ Սարգսյանը, Բորիս Ելցինը եւ Նաինա Ելցինան Երեւանում 2002 թվականին
Այցի շրջանակներում Բորիս Ելցինը այցելեց Ռուսաստանի Դաշնային սահմանապահ ծառայության Արտաշատի սահմանային ջոկատի տեղամաս, որտեղ նրան շնորհեցին «Պատվավոր սահմանապահի» կոչում եւ հանձնեցին սահմանապահի գլխարկ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 9-15
«Վստահության եւ կայունության մթնոլորտում»
Ելույթ ունենալով հոկտեմբերի 9-ին հայ-բելգիական գործարար համաժողովում, ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը համոզմունք էր հայտնել, որ 2008 թվականի նախագահական ընտրությունները «կանցնեն վստահության եւ կայունության մթնոլորտում»: Նա հիշեցրել էր, որ 2007 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները համապատասխանում էին միջազգային ստանդարտներին: ՀՀ նախագահի խոսքով, այդ ընտրություններում «ընտրողները վստահություն հայտնեցին կառավարության վարած քաղաքականությանը եւ մերժեցին արմատական ուժերի Ազգային Ժողովում ներկայացված լինելու իրավունքը»:
2008 թվականի նախագահական ընտրությունները ոչ միայն չանցան Քոչարյանի նշած մթնոլորտում, այլ հանգեցրեցին անկախացումից ի վեր հասարակության ամենալուրջ պառակտմանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 9-15
Իլհամ Ալիեւը Սաֆարովի եւ «մարդասիրության» մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն հոկտեմբերի 9-ին ասել էր, որ ճիշտ է համարում Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու մասին իր որոշումը.
«Դա շատ ճիշտ որոշում էր, եւ եթե ես նույնիսկ այդ ժամանակ իմանայի, որ հայերը եւ նրանց հովանավորները նման աղմուկ կբարձրացնեն, միեւնույն է ներում կշնորհեի Ռամիլ Սաֆարովին:
Իլհամ Ալիեւը Իլհամ Ալիեւը
Ադրբեջանը հայրենիք է վերադարձրել իր սպային: Ամենագլխավորը դա է: Ինչ էլ չասեն հայերը, դա ինձ բոլորովին չի հետաքրքրում: Ինչ էլ չասեն նրանց հովանավորները,  դա ինձ բոլորովին չի հետաքրքրում, ես նշանակություն չեմ տալիս այդ հայտարարություններին, եւ Ադրբեջանի հասցեին այդ անհիմն մեղադրանքներից եւ ոչ մեկն անպատասխան չի մնացել: Եվրախորհրդարանը, ցավոք, երկրորդ անգամ հակաադրբեջանական բանաձեւ ընդունեց: Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսն արժանի պատասխան տվեց նրանց: Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարը մի մարդ է, որը պետք է պաշտպան հանդիսանա մարդասիրության եւ մարդու իրավունքների համար: Նախորդ տարիներին Եվրոպայի Խորհուրդը, հումանիտար սկզբունքների պատրվակով, ստիպում էր մեր պետությանը ներում շնորհել հանցագործություններ գործած մարդկանց: Ռամիլ Սաֆարովը մոտ ինը տարի մնաց կալանքի տակ, այսինքն, նրա ներումը լիովին հիմնավորված է բարոյական, քաղաքական եւ իրավական տեսանկյուններից: Բայց ի՞նչ ենք մենք տեսնում: Մենք կրկին տեսնում ենք երկակի ստանդարտների քաղաքականություն: Ամենայն վստահությամբ ասում եմ, որ եթե հայ սպան սպաներ ադրբեջանցի սպային, երբեք նման աղմուկ չէր լինի», - հայտարարել էր Իլհամ Ալիեւը:

Robert Kocharyan and Leonid Kuchma in Yerevan in 2002
To fill the gap Mediamax launches 5/10/15 project, which introduce developments in Armenia 5,10 and 15 years ago.
•    15 YEARS AGO: 9-15 OCTOBER, 2002
Failed Armenia-Ukraine military cooperation
On October 10, Armenia and Ukraine signed an Agreement on military cooperation in the framework of the official visit of the Ukrainian President Leonid Kuchma to Yerevan.
Robert Kocharyan and Leonid Kuchma in Yerevan in 2002 Robert Kocharyan and Leonid Kuchma in Yerevan in 2002
Kuchma stated that the document was “just the first step towards cooperation in military field”. “I’m certain it won’t be the last,” added the President of Ukraine.
It was actually the last step, as the Armenian-Ukrainian military cooperation remained on paper. Instead, Ukraine sold plenty of weapons to Azerbaijan in the past 15 years.
Geghamyan certain of victory
On October 10, Chairman of the National Unity Party Artashes Geghamyan shared his confidence over the win in the coming presidential elections in February 2003. Geghamyan said Robert Kocharyan would get “15% of votes at best, with 10-12 from the administrative resources”.
Boris Yeltsin visits Armenia
On October 14, the first President of Russia Boris Yeltsin and First Lady Naina Yeltsina made a six-day visit to Armenia by the invitation of Robert Kocharyan.
Serzh Sargsyan and Boris Yeltsin in Yerevan in 2002 Serzh Sargsyan and Boris Yeltsin in Yerevan in 2002
Boris Yeltsin visited a frontier post of Artashat detachment of the Russian Federal Border Guard Service. Yeltsin was awarded the title of Distinguished Border Guard and gifted a border guard service cap.
•    10 YEARS AGO: 9-15 OCTOBER, 2007
“In the atmosphere of trust and stability”
President of Armenia delivered a speech at the Armenian-Belgian business forum on October 9, stating confidently that the 2008 presidential elections would “pass in the atmosphere of trust and stability”. He reminded that the 2007 parliamentary elections in Armenia were declared compliant with corresponding international standards. According to Kocharyan, “voters expressed their trust for the government’s policies and refused to allow radical political powers to take place in the National Assembly” during those elections.
Not only the 2008 presidential elections passed far from the atmosphere Kocharyan mentioned, they also lead to the biggest split in the Armenian society since the country gained independence.
•    5 YEARS AGO: 9-15 OCTOBER, 2012
Ilham Aliyev talks Safarov and “humanity”
On October 9, President of Azerbaijan Ilham Aliyev defended his decision to pardon Ramil Safarov.
“It was the right thing to do, and I would pardon Ramil Safarov even if I knew back then that Armenians and their patrons would make so much noise.
Ilham Aliyev Ilham Aliyev
Azerbaijan got its officer back to the homeland. That’s what matters. Whatever Armenians say, I don’t care. Whatever their patrons say, I don’t care. I attach no importance to those statements and I leave no ungrounded attack on Azerbaijan without a reply. Unfortunately, the European Parliament adopted an anti-Azerbaijan resolution for the second time. Our Parliament responded in kind. Secretary General of the Council of Europe is supposed to protect humanity and human rights. The Council of Europe forced our country to pardon criminals before under the pretence of humanitarian principles. Ramil Safarov served a sentence for around nine years, so his pardon was completely justified from the moral, political and legal points of view. But what do we see? A policy of double standards again. I say with absolute certainty, there wouldn’t be so much noise if an Armenian officer killed an Azeri officer,” said Ilham Aliyev.