Սերժ Սարգսյանը, Բորիս Ելցինը եւ Նաինա Ելցինան Երեւանում 2002 թվականին
Հոկտեմբերի 10-ին՝ Ուկրաինայի նախագահ Լեոնիդ Կուչմայի Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում երկու երկրների պաշտպանության նախարարությունների միջեւ ստորագրվեց «Ռազմական համագործակցության մասին» համաձայնագիրը:
Լեոնիդ Կուչման եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Երեւանում 2002 թվականին Լեոնիդ Կուչման եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Երեւանում 2002 թվականին
Լուսանկարը` Photolur
Լեոնիդ Կուչման հայտարարել էր, որ այս փաստաթուղթը «առաջին քայլն է ռազմական ոլորտում համագործակցություն սկսելու ճանապարհին»: «Սակայն ես համոզված եմ, որ այն վերջինը չի լինի», - հավելել էր Ուկրաինայի նախագահը:
Իրականում այդ քայլը դարձավ վերջինը. հայ-ուկրաինական ռազմական համագործակցությունն այդպես էլ մնաց թղթի վրա: Փոխարենը վերջին 15 տարվա ընթացքում Ուկրաինան մեծ քանակով զենք եւ ռազմական տեխնիկա վաճառեց Ադրբեջանին:
Գեղամյանը համոզված է, որ կհաղթի
«Ազգային Միաբանություն» կուսակցության առաջնորդ Արտաշես Գեղամյանը հոկտեմբերի 10-ին համոզմունք էր հայտնել, որ կհաղթի 2003 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններում: Գեղամյանը նշում էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանին «լավագույն դեպքում կհաջողվի հավաքել ձայների 15 տոկոսը, որից 10-12 տոկոսը՝ բացառապես վարչական ռեսուրսի շնորհիվ»:
Ելցինը Հայաստանում
Հոկտեմբերի 14-ին Ռոբերտ Քոչարյանի հրավերով Ռուսաստանի առաջին նախագահ Բորիս Ելցինը կնոջ՝ Նատալյա Ելցինայի հետ, վեցօրյա այցով ժամանեց Հայաստան:
Սերժ Սարգսյանը, Բորիս Ելցինը եւ Նաինա Ելցինան Երեւանում 2002 թվականին Սերժ Սարգսյանը, Բորիս Ելցինը եւ Նաինա Ելցինան Երեւանում 2002 թվականին
Այցի շրջանակներում Բորիս Ելցինը այցելեց Ռուսաստանի Դաշնային սահմանապահ ծառայության Արտաշատի սահմանային ջոկատի տեղամաս, որտեղ նրան շնորհեցին «Պատվավոր սահմանապահի» կոչում եւ հանձնեցին սահմանապահի գլխարկ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 9-15
«Վստահության եւ կայունության մթնոլորտում»
Ելույթ ունենալով հոկտեմբերի 9-ին հայ-բելգիական գործարար համաժողովում, ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը համոզմունք էր հայտնել, որ 2008 թվականի նախագահական ընտրությունները «կանցնեն վստահության եւ կայունության մթնոլորտում»: Նա հիշեցրել էր, որ 2007 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները համապատասխանում էին միջազգային ստանդարտներին: ՀՀ նախագահի խոսքով, այդ ընտրություններում «ընտրողները վստահություն հայտնեցին կառավարության վարած քաղաքականությանը եւ մերժեցին արմատական ուժերի Ազգային Ժողովում ներկայացված լինելու իրավունքը»:
2008 թվականի նախագահական ընտրությունները ոչ միայն չանցան Քոչարյանի նշած մթնոլորտում, այլ հանգեցրեցին անկախացումից ի վեր հասարակության ամենալուրջ պառակտմանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 9-15
Իլհամ Ալիեւը Սաֆարովի եւ «մարդասիրության» մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն հոկտեմբերի 9-ին ասել էր, որ ճիշտ է համարում Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու մասին իր որոշումը.
«Դա շատ ճիշտ որոշում էր, եւ եթե ես նույնիսկ այդ ժամանակ իմանայի, որ հայերը եւ նրանց հովանավորները նման աղմուկ կբարձրացնեն, միեւնույն է ներում կշնորհեի Ռամիլ Սաֆարովին:
Իլհամ Ալիեւը Իլհամ Ալիեւը
Ադրբեջանը հայրենիք է վերադարձրել իր սպային: Ամենագլխավորը դա է: Ինչ էլ չասեն հայերը, դա ինձ բոլորովին չի հետաքրքրում: Ինչ էլ չասեն նրանց հովանավորները,  դա ինձ բոլորովին չի հետաքրքրում, ես նշանակություն չեմ տալիս այդ հայտարարություններին, եւ Ադրբեջանի հասցեին այդ անհիմն մեղադրանքներից եւ ոչ մեկն անպատասխան չի մնացել: Եվրախորհրդարանը, ցավոք, երկրորդ անգամ հակաադրբեջանական բանաձեւ ընդունեց: Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսն արժանի պատասխան տվեց նրանց: Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարը մի մարդ է, որը պետք է պաշտպան հանդիսանա մարդասիրության եւ մարդու իրավունքների համար: Նախորդ տարիներին Եվրոպայի Խորհուրդը, հումանիտար սկզբունքների պատրվակով, ստիպում էր մեր պետությանը ներում շնորհել հանցագործություններ գործած մարդկանց: Ռամիլ Սաֆարովը մոտ ինը տարի մնաց կալանքի տակ, այսինքն, նրա ներումը լիովին հիմնավորված է բարոյական, քաղաքական եւ իրավական տեսանկյուններից: Բայց ի՞նչ ենք մենք տեսնում: Մենք կրկին տեսնում ենք երկակի ստանդարտների քաղաքականություն: Ամենայն վստահությամբ ասում եմ, որ եթե հայ սպան սպաներ ադրբեջանցի սպային, երբեք նման աղմուկ չէր լինի», - հայտարարել էր Իլհամ Ալիեւը:

Серж Саргсян, Борис и Наина Ельциы в Ереване в 2002 году
С целью восполнить этот пробел Медиамакс векет рубрику 5/10/15, которая каждую неделю представляет события, происходившие в Армении, 5, 10  и 15 лет назад.
•    15 ЛЕТ НАЗАД: 9-15 ОКТЯБРЯ 2002 ГОДА
Несостоявшееся военное сотрудничество Армении и Украины
10 октября, в рамках официального визита президента Украины Леонида Кучмы в Армению между министерствами обороны двух стран было подписано соглашение «О военном сотрудничестве».
Леонид Кучма и Роберт Кочарян в Ереване в 2002 году Леонид Кучма и Роберт Кочарян в Ереване в 2002 году
Фото: Photolur
Леонид Кучма заявил, что этот документ – «лишь первый шаг на пути начала сотрудничества в военной сфере». «Но, я уверен, что он не будет последним», -добавил президент Украины.
В действительности этот шаг стал последним - армяно-украинское военное сотрудничество так и осталось на бумаге.  Зато за последние 15 лет Украина продала немало оружия и военной техники Азербайджану.
Гегамян уверен в победе
Лидер партии «Национальное Единение» Арташес Гегамян выразил 10 октября уверенность в своей победе на предстоящих в феврале 2003 года президентских выборах. Гегамян говорил, что Роберту Кочаряну «в лучшем случае удастся набрать 15 процентов голосов, 10-12 из которых - исключительно благодаря административному ресурсу».
Ельцин в Армении
14 октября по приглашению Роберта Кочаряна с шестидневным визитом в Армению прибыл первый президент России Борис Ельцин с супругой Наиной Ельциной.
Серж Саргсян, Борис и Наина Ельциы в Ереване в 2002 году Серж Саргсян, Борис и Наина Ельциы в Ереване в 2002 году
В рамках пребывания в Армении Борис Ельцин посетил одну из застав Арташатского пограничного отряда Федеральной пограничной службы России. Борису Ельцину было присвоено звание «Почетного пограничника» и вручена пограничная фуражка.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 9-15 ОКТЯБРЯ 2007 ГОДА
«В атмосфере доверия и стабильности»
Выступая 9 октября на армяно-бельгийском бизнес-форуме, президент Армении Роберт Кочарян выразил уверенность, что президентские выборы 2008 года «пройдут в атмосфере доверия и стабильности». Он напомнил, что парламентские выборы 2007 года в Армении были признаны соответствующими международным стандартам. По словам президента Армении, на этих выборах «избиратели выразили доверие политике правительства и отказали радикальным политическим силам в праве быть представленными в Национальном Собрании».
Президентские выборы 2008 года не только не прошли в упомянутой Кочаряном атмосфере, но привели к самому серьезному расколу в обществе за все время независимости.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 9-15 ОКТЯБРЯ 2012 ГОДА
Ильхам Алиев о Сафарове и «гуманизме»
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил 9 октября, что считает верным свое решение о помиловании Рамиля Сафарова.
«Это было очень верное решение, и даже если бы в то время я знал, что армяне и их покровители поднимут такую шумиху, я все равно помиловал бы Рамиля Сафарова.
Ильхам Алиев Ильхам Алиев
Азербайджан вернул своего офицера на Родину. Самое важное заключается в этом. Что бы ни говорили армяне, это меня абсолютно не интересует. Что бы ни говорили их покровители, это меня не интересует, я не придаю значения этим заявлениям, и ни одна из необоснованных нападок на Азербайджан не осталась без ответа. Европарламент, к сожалению, во второй раз принял антиазербайджанскую резолюцию. Милли Меджлис Азербайджана дал им достойный ответ. Генсек Совета Европы – это человек, который должен стоять на страже гуманизма, на страже прав человека. Совет Европы в прежние годы под предлогом гуманитарных принципов принуждал наше государство миловать совершивших преступление людей. Рамиль Сафаров около девяти лет пробыл под арестом, то есть, его помилование было полностью обосновано с нравственной, политической и правовой точек зрения. Но что мы видим? Мы опять видим политику двойных стандартов. Я с полной уверенностью говорю, что если бы армянский офицер убил азербайджанского офицера, то никогда бы не было такой шумихи», - говорил Ильхам Алиев.