Սերժ Սարգսյանը՝ Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությանը
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Լորդ Ջորջ Ռոբերտսոնը նոյեմբերի 6-ին  Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանի ձեռքում է գտնվում Եվրոպան եւ Ասիան կապող կարեւոր տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության եւ կայունության բանալին:
Լորդ Ջորջ Ռոբերտսոնը Լորդ Ջորջ Ռոբերտսոնը
«Հայաստանը ակտիվ մասնակցում է Եվրատլանտյան Գործընկերության Խորհրդի/Գործընկերություն հանուն խաղաղության շրջանակներում խորհրդատվություններին եւ համագործակցությանը եւ մի երկիր է, որի ձեռքում է գտնվում Եվրոպան եւ Ասիան կապող կարեւոր տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության եւ կայունության բանալին: Դա ավելի քան բավարար է, որպեսզի Հայաստանը համարենք կարեւոր եւ արժեքավոր գործընկեր ամբողջական եւ ազատ Եվրոպայի մեր որոնումների մեջ», - ասել էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ: 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 6-12
Հայաստանը, ՆԱՏՕ-ն եւ Իրանը
Ելույթ ունենալով նոյեմբերի 6-ին Հելսինկիի համալսարանի Ալեկսանթերի ինստիտուտում՝ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ասել էր, որ «Հայաստանի անդամակցումը ՆԱՏՕ-ին չի կարող չազդել հայ-իրանական հարաբերությունների վրա»:
ՀՀ եւ Ֆինլանդիայի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը եև Տարյա Հալոնենը ՀՀ եւ Ֆինլանդիայի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը եև Տարյա Հալոնենը
Լուսանկարը` 2rd.am կայք
«Մենք չենք խոսում ՆԱՏՕ–ին անդամակցելու մասին՝ լինելով այլ կազմակերպությունների լիիրավ անդամ։ Բացի այդ, մենք գտնվում ենք մի տարածաշրջանում, որտեղ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը առաջ կբերեր բազում նոր խնդիրներ։ Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք Իրանի հետ։ Գնահատում ենք այդ հարաբերությունները եւ հասկանում ենք, որ ՆԱՏՕ–ին անդամակցելը չի կարող չազդել այդ հարաբերությունների վրա։ Այդ պատճառով մենք ընդունում ենք համագործակցության այն ծավալը, որը չի գրգռում մեր գործընկերներին եւ չի պակասեցնում անվտանգության մակարդակը»,- հայտարարել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Հանրաքվե» թե՞ «պլեբիսցիտ»
Հելսինկիի համալսարանի նույն ելույթում Ռոբերտ Քոչարյանը ասել էր, որ «Ադրբեջանի հետ քիչ վիճելի հարցեր են մնացել, սակայն կարգավորման հեռանկարները շարունակում են մնալ անորոշ»:
«Մնացյալ հարցերը հիմնականում տեխնիկական բնույթի են: Օրինակ՝ օգտագործել «հանրաքվե» թե՞ «պլեբիսցիտ» տերմինը: Այստեղ կարելի է համաձայնության գալ: Բայց եթե դիտարկենք այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում իրականում՝ սպառազինությունների մրցավազք, ռազմատենչ արտահայտություններ, մշտական սպառնալիքներ, ապա այն տպավորությունն է, թե խոսքը բոլորովին տարբեր նախագծերի մասին է: Դա շարժում է տարբեր ուղղություններով. փաստաթուղթը, կարծես թե, միտված է դեպի ինչ-որ խելամիտ լուծման, իսկ այն, ինչ տեղի է ունենում իրականում, բոլորովին այլ գործընթաց է։ Այդ պատճառով էլ լավատեսության առիթ շատ չունեմ», - ասում էր ՀՀ նախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ: 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 6-12
Հայ-իրանական ՀԷԿ-ը Մեղրիում
Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա էր գտնվել Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությանը, որը կառուցվելու էր Արաքս գետի վրա հիդրոէլեկտրակայաններ կառուցելու և շահագործելու վերաբերյալ հայ-իրանական համաձայնագրերի հիման վրա:
Սերժ Սարգսյանը՝ Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությանը Սերժ Սարգսյանը՝ Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությանը
Արարողության ժամանակ հայտարարվել էր, որ «Մեղրի» ՀԷԿ-ի կառուցումը կտեւի 5 տարի: Այդ 5 տարիներն անցել են, սակայն ՀԷԿ-ի կառուցումը ոչ միայն չի ավարտվել, այլեւ փաստացի դեռ չի սկսվել:

Serzh Sargsyan at the groundbreaking ceremony in Meghri
In the interview to Mediamax published on November 6, NATO Secretary General, Lord George Robertson said that Armenia holds a “key” to lasting stability and peace in an important region linking Europe and Asia.
Lord George Robertson Lord George Robertson
“Armenia is an active participant in consultations and cooperation in the EAPC/Partnership for Peace framework and is a country that holds a key to lasting stability and peace in an important region linking Europe and Asia. This is more than enough for us to see her as an important and valuable Partner in our quest for Europe whole and free,” said NATO Secretary General.
•    10 YEARS AGO: 6-12 NOVEMBER, 2007
Armenia, NATO and Iran
While speaking at the Institute of Aleksanteri of the Helsinki University on November 6, Armenian President Robert Kocharyan said that “Armenia’s entry to NATO cannot help but influence our relations with Iran”.
Presidents of Armenia and Finland Robert Kocharyan and Tarja Halonen Presidents of Armenia and Finland Robert Kocharyan and Tarja Halonen
“We don’t speak about joining NATO, being a full member of other organizations. Moreover, we are located in a region where the entry to NATO will cause multiple new problems. We have very good relations with Iran. We value those relations and realize that the entry to NATO cannot help but influence them. Thus, we take upon ourselves such a volume of cooperation, which does not irritate our partners and does not minimize the level of our security”, stated Robert Kocharyan.
‘Referendum’ or ‘plebiscite’?
During the same speech in Helsinki, Armenian President stated that “there are a just few discords with Azerbaijan left, but the prospects of the settlement remain uncertain”.
“The remaining issues are mostly technical, for example, whether to use the term “referendum” or “plebiscite”. Here we can come to an agreement. However, if we track what really goes on, i.e. the arms race, militant statements, and continuous threats, one gets an impression that we’re talking about two completely different processes. The document we are discussing now is aimed at moving towards a reasonable solution, and what really goes on is a completely different process. That is why I do not have many reasons for being optimistic,” said Kocharyan.
•    5 YEARS AGO: 6-12 NOVEMBER, 2012
Armenian-Iranian hydropower plant in Meghri
On November 8, President of Armenia Serzh Sargsyan attended the groundbreaking ceremony of the hydropower plant in Meghri. The project was based on Armenia-Iran agreements on construction and joint operation of hydropower plants on Araks River.
Serzh Sargsyan at the groundbreaking ceremony in Meghri Serzh Sargsyan at the groundbreaking ceremony in Meghri
It was claimed at the ceremony that the construction of Meghri hydropower plant will take 5 years. The five mentioned years already passed, but not only the plant construction hasn’t finished – in fact it hasn’t even begun.