Սերժ Սարգսյանը՝ Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությանը
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Լորդ Ջորջ Ռոբերտսոնը նոյեմբերի 6-ին  Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանի ձեռքում է գտնվում Եվրոպան եւ Ասիան կապող կարեւոր տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության եւ կայունության բանալին:
Լորդ Ջորջ Ռոբերտսոնը Լորդ Ջորջ Ռոբերտսոնը
«Հայաստանը ակտիվ մասնակցում է Եվրատլանտյան Գործընկերության Խորհրդի/Գործընկերություն հանուն խաղաղության շրջանակներում խորհրդատվություններին եւ համագործակցությանը եւ մի երկիր է, որի ձեռքում է գտնվում Եվրոպան եւ Ասիան կապող կարեւոր տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության եւ կայունության բանալին: Դա ավելի քան բավարար է, որպեսզի Հայաստանը համարենք կարեւոր եւ արժեքավոր գործընկեր ամբողջական եւ ազատ Եվրոպայի մեր որոնումների մեջ», - ասել էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ: 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 6-12
Հայաստանը, ՆԱՏՕ-ն եւ Իրանը
Ելույթ ունենալով նոյեմբերի 6-ին Հելսինկիի համալսարանի Ալեկսանթերի ինստիտուտում՝ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ասել էր, որ «Հայաստանի անդամակցումը ՆԱՏՕ-ին չի կարող չազդել հայ-իրանական հարաբերությունների վրա»:
ՀՀ եւ Ֆինլանդիայի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը եև Տարյա Հալոնենը ՀՀ եւ Ֆինլանդիայի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը եև Տարյա Հալոնենը
Լուսանկարը` 2rd.am կայք
«Մենք չենք խոսում ՆԱՏՕ–ին անդամակցելու մասին՝ լինելով այլ կազմակերպությունների լիիրավ անդամ։ Բացի այդ, մենք գտնվում ենք մի տարածաշրջանում, որտեղ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը առաջ կբերեր բազում նոր խնդիրներ։ Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք Իրանի հետ։ Գնահատում ենք այդ հարաբերությունները եւ հասկանում ենք, որ ՆԱՏՕ–ին անդամակցելը չի կարող չազդել այդ հարաբերությունների վրա։ Այդ պատճառով մենք ընդունում ենք համագործակցության այն ծավալը, որը չի գրգռում մեր գործընկերներին եւ չի պակասեցնում անվտանգության մակարդակը»,- հայտարարել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Հանրաքվե» թե՞ «պլեբիսցիտ»
Հելսինկիի համալսարանի նույն ելույթում Ռոբերտ Քոչարյանը ասել էր, որ «Ադրբեջանի հետ քիչ վիճելի հարցեր են մնացել, սակայն կարգավորման հեռանկարները շարունակում են մնալ անորոշ»:
«Մնացյալ հարցերը հիմնականում տեխնիկական բնույթի են: Օրինակ՝ օգտագործել «հանրաքվե» թե՞ «պլեբիսցիտ» տերմինը: Այստեղ կարելի է համաձայնության գալ: Բայց եթե դիտարկենք այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում իրականում՝ սպառազինությունների մրցավազք, ռազմատենչ արտահայտություններ, մշտական սպառնալիքներ, ապա այն տպավորությունն է, թե խոսքը բոլորովին տարբեր նախագծերի մասին է: Դա շարժում է տարբեր ուղղություններով. փաստաթուղթը, կարծես թե, միտված է դեպի ինչ-որ խելամիտ լուծման, իսկ այն, ինչ տեղի է ունենում իրականում, բոլորովին այլ գործընթաց է։ Այդ պատճառով էլ լավատեսության առիթ շատ չունեմ», - ասում էր ՀՀ նախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ: 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 6-12
Հայ-իրանական ՀԷԿ-ը Մեղրիում
Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա էր գտնվել Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությանը, որը կառուցվելու էր Արաքս գետի վրա հիդրոէլեկտրակայաններ կառուցելու և շահագործելու վերաբերյալ հայ-իրանական համաձայնագրերի հիման վրա:
Սերժ Սարգսյանը՝ Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությանը Սերժ Սարգսյանը՝ Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությանը
Արարողության ժամանակ հայտարարվել էր, որ «Մեղրի» ՀԷԿ-ի կառուցումը կտեւի 5 տարի: Այդ 5 տարիներն անցել են, սակայն ՀԷԿ-ի կառուցումը ոչ միայն չի ավարտվել, այլեւ փաստացի դեռ չի սկսվել:

Серж Саргсян на церемонии начала строительства ГЭС в Мегри
Генеральный секретарь НАТО Лорд Джордж Робертсон сказал 6 ноября в интервью Медиамакс, что Армения обладает «ключом» к долговременному миру и стабильности в важном регионе, соединяющем Европу и Азию.
Лорд Джордж Робертсон Лорд Джордж Робертсон
«Армения является активным участником консультаций и сотрудничества в рамках Совета Евро-Атлантического Партнерства/Партнерство ради мира и страной, обладающей ключом к долговременному миру и стабильности в важном регионе, соединяющем Европу и Азию. Этого более чем достаточно для того, чтобы считать ее важным и ценным партнером в нашем поиске цельной и свободной Европы», - заявил генсек НАТО.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 6-12 НОЯБРЯ 2007 ГОДА
Армения, НАТО и Иран
Выступая 6 ноября в Институте Алексантери Хельсинского университета, президент
Армении Роберт Кочарян сказал, что «вступление Армении в НАТО не может не повлиять на отношения Еревана с Ираном».
Серж Саргсян на церемонии начала строительства ГЭС в Мегри Серж Саргсян на церемонии начала строительства ГЭС в Мегри
«Мы не говорим о членстве в НАТО, являясь полноправным членом других организаций. Кроме того, мы находимся в регионе, в котором вступление в НАТО породит множество новых проблем. У нас очень хорошие отношения с Ираном. Мы ценим эти отношения и понимаем, что вступление в НАТО не может не повлиять на эти отношения. Поэтому мы берем на себя такой объем сотрудничества, который не раздражает наших партнеров и не преуменьшает уровень нашей безопасности», - заявил Роберт Кочарян.
«Референдум», или «плебисцит»?
В том же выступлении в Хельсинском университете Роберт Кочарян заявил, что «разногласий с Азербайджаном осталось немного, но перспективы урегулирования остаются неясными».
«Остающиеся вопросы носят в основном технический характер, к примеру - использовать термин «референдум», или «плебисцит»? Здесь можно придти к согласию. Однако если проследить за тем, что происходит на самом деле – гонка вооружений, воинственные заявления, постоянные угрозы, то создается впечатление, что речь идет о двух совершенно разных процессах. Это движение в противположных направлениях – документ, который мы обсуждаем, направлен на продвижение в сторону разумного решения, а то, что происходит на самом деле - совершенно иной процесс. Именно поэтому у меня не так много поводов для оптимизма», - говорил президент Армении.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 6-12 НОЯБРЯ 2012 ГОДА
Армяно-иранская ГЭС в Мегри
8 ноября президент Армении Серж Саргсян присутствовал на церемонии начала строительства ГЭС в Мегри на основе армяно-иранских соглашений о строительстве и совместной эсплуатации гидроэлектростанций на реке Аракс.
На церемонии было заявлено, что строительство ГЭС «Мегри» продлится 5 лет. Эти 5 лет прошли, но строительство ГЭС не только не завершено, но фактически и не начиналось.