Սերժ Սարգսյանը Cooperative Best Effort 2003 զորավարժության բացմանը
Քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով Իսրայել այցելած ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Ռուբեն Շուգարյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը դիտարկում է Իսրայելում դեսպանություն բացելու հնարավորությունը:
Անցած 15 տարիների ընթացքում դեսպանությունը այդպես էլ չբացվեց: ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը վերջերս հայտարարեց, որ Հայաստանը դեսպանություն կբացի Իսրայելում՝ հրեական պետության կողմից Երեւանում դիվանագիտական ներկայացուցչություն բացելուն պես:
«Հաճույքով համագործակցել Թուրքիայի հետ»
Նոյեմբերի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը կոչ էր արել ավելի հանգիստ վերաբերվել թուրք զինվորականների հնարավոր մասնակցությանը  Cooperative Best Effort-2003 զորավարժություններին:
Մեկնաբանելով այն հայտարարությունները, որ հայ եւ թուրք զինվորները չեն կարող հանդես գալ որպես դաշնակիցներ, ինչպես դա ենթադրում են Cooperative Best Effort զորավարժությունները, Սերժ Սարգսյանը ասել էր.
Սերժ Սարգսյանը Cooperative Best Effort 2003 զորավարժության բացմանը Սերժ Սարգսյանը Cooperative Best Effort 2003 զորավարժության բացմանը
«Եկեք պատկերացնենք, որ տարածաշրջանում, Աստված մի արասցե, հայտնվի ռազմականացված ահաբեկչական խմբավորում, որը կսպառնա ինչպես Հայաստանին, այնպես էլ Թուրքիային: Ի՞նչ անել նման իրավիճակում: Անձամբ ես այդ դեպքում հաճույքով կհամագործակցեմ Թուրքիայի հետ»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 27-ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 3
Մադրիդյան սկզբունքները
Նոյեմբերի 29-ին Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովը եւ Բեռնար Քուշները եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Նիկոլաս Բըրնսը Մադրիդում հանդիպել էին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հետ եւ ներկայացրել նրանց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման առաջարկների ընդլայնված փաթեթը:
Հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 30-ին Լավրովը, Քուշները եւ Բըրնսը ընդունել էին համատեղ հայտարարություն, որում ասված էր, որ կողմերին ներկայացվել են  «հակամարտության խաղաղ կարգավորման արդար եւ հավասարակշռված հիմնական սկզբունքները»:
Սերգեյ Լավրովը եւ Բեռնար Քուշները 2007 թվականին Սերգեյ Լավրովը եւ Բեռնար Քուշները 2007 թվականին
«Կողմերին փոխանցված` հիմնական սկզբունքների վերաբերյալ փաստաթուղթը Մոսկվայում, Փարիզում եւ Վաշինգտոնում, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ-ում դիտարկվում է որպես առավել կենսունակ հիմք ապագա կարգավորման համար: Հակամարտության կողմերին առաջարկվել է ավարտել բանակցությունների ներկայիս փուլը հիմնական սկզբունքների ընդունմամբ եւ անհապաղ անցնել նոր փուլին` համապարփակ խաղաղ համաձայնագրի նախագծի մշակմանը: Բացի այդ, նրանց նաեւ խնդրել ենք չխոչընդոտել ԵԱՀԿ-ի կողմից շփման գծի դիտարկումների վերսկսմանը, շարունակել վստահության ամրապնդման միջոցներ ձեռնարկել հնարավոր բոլոր բնագավառներում, նախապատրաստել բնակչությանը խաղաղությանն ու անմիջապես դադարեցնել հանդես գալ հայտարարություններով, որոնք ենթադրում են, թե պատերազմը կարող է հակամարտության լուծման միջոց դառնալ», - ասվում էր հայտարարության մեջ:
Մադրիդում կայացած բրիֆինգի ժամանակ Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր հանդիպման կարեւորության մասին:
«Այս քայլը ես համարում եմ հատկապես կարեւոր, քանի որ մինչ օրս ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածություններն առաջին անգամ հավաքվել են մեկ փաստաթղթում: Մենք կարծում ենք, որ այն լրացուցիչ քայլերը, որոնք կողմերը դեռ պետք է կատարեն լիակատար կարգավորման հասնելու համար, զգալիորեն կհեշտանան տվյալ փաստաթղթի առկայությամբ»,- նշել էր ռուսաստանցի նախարարը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 27-ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 3
Սահակաշվիլին եւ Բարոզուն՝ Երեւանում
Նոյեմբերի 30-ին Երեւանում առաջին անգամ տեղի ունեցավ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովը:
Ժոզե Մանուել Բարոզուն Ժոզե Մանուել Բարոզուն
Գագաթաժողովին մասնակցեցին ՀՀԿ նախագահ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Վրաստանի նախագահ Միխաիլ Սաակաշվիլին, Մոլդովայի վարչապետ Վլադ Ֆիլատը, ԵԺԿ նախագահ Վիլֆրիդ Մարտենսը եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն:

Serzh Sargsyan at the opening of Cooperative Best Effort 2003 exercise
Deputy Foreign Minister of Armenia Ruben Shugaryan, who visited Israel for political consultations, stated that Armenia considered opening an embassy in Israel.
The embassy did not open after all in the past 15 years. Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian stated recently that Armenia would open an embassy in Israel after the Jewish state establishes a diplomatic presense in Yerevan.
“Cooperate with Turkey with pleasure”
On November 27, Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan urged not to dramatize the situation concerning the possible participation of the Turkish military in the Cooperative Best Effort 2003 exercise.
Serzh Sargsyan at the opening of Cooperative Best Effort 2003 exercise Serzh Sargsyan at the opening of Cooperative Best Effort 2003 exercise
In reply to the statements that the Armenian and Turkish soldiers cannot be allies as the Cooperative Best Effort exercise presupposes, Sargsyan said: “Let us imagine that, God forbid, a militarized terrorist group, which would threaten both Armenia and Turkey, appears in the region. What shall we do in this case? Personally, I will cooperate with Turkey with pleasure.”
•    10 YEARS AGO: 27 NOVEMBER-3 DECEMBER, 2007
Madrid Principles
On November 29, Foreign Ministers of Russia and France Sergey Lavrov and Bernard Kouchner and the U. S. Under Secretary of State for Political Affairs Nicholas Burns met the Armenian and Azerbaijani FMs in Madrid to present them the supplemented version of the principles of the NK conflict settlement
On the following day, November 30, Kouchner, Lavrov and Burns issued a joint statement, which reads that the parties to the conflict were given “just and balanced basic principles of the peaceful settlement of the conflict”.
Bernard Kouchner and Sergey Lavrov in 2007 Bernard Kouchner and Sergey Lavrov in 2007
“Moscow, Paris and Washington consider the document on basic principles, presented to the parties, to be the most viable foundation for future settlement. The parties to the conflict were strongly urged to bring to a close the current stage of negotiations by endorsing the proposed Basic Principles and commencing as soon as possible to draft a comprehensive Peace Agreement. Moreover, the parties were asked not to hinder resumption of the OSCE monitoring on the Line of Contact, continue realization of the measures on building trust in all possible spheres, prepare their population to peace, and cease making any statements implying that the settlement of the conflict may take place by means of a war”, the statement reads.
“I consider this step especially important, since for the first time all the agreements, which have been reached so far, are summed up in a single document. We believe that those additional steps, which are yet to be taken by the sides for reaching complete settlement, will be considerably facilitated by the existence of this document,” Sergey Lavrov stated.
•    5 YEARS AGO: 27 NOVEMBER-3 DECEMBER, 2012
Saakashvili and Barroso in Yerevan
On November 30, Yerevan hosted its first Eastern Partnership Summit of the European People’s Party (EPP).
José Manuel Barroso José Manuel Barroso
President of the Republican Party of Armenia (RPA), Armenian President Serzh Sargsyan, President of Georgia Mikhail Saakashvili, Prime Minister of Moldova Vlad Filat, EPP President Wilfried Martens, and President of the European Commission José Manuel Barroso attended the summit.