Սերժ Սարգսյանը Cooperative Best Effort 2003 զորավարժության բացմանը
Քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով Իսրայել այցելած ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Ռուբեն Շուգարյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը դիտարկում է Իսրայելում դեսպանություն բացելու հնարավորությունը:
Անցած 15 տարիների ընթացքում դեսպանությունը այդպես էլ չբացվեց: ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը վերջերս հայտարարեց, որ Հայաստանը դեսպանություն կբացի Իսրայելում՝ հրեական պետության կողմից Երեւանում դիվանագիտական ներկայացուցչություն բացելուն պես:
«Հաճույքով համագործակցել Թուրքիայի հետ»
Նոյեմբերի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը կոչ էր արել ավելի հանգիստ վերաբերվել թուրք զինվորականների հնարավոր մասնակցությանը  Cooperative Best Effort-2003 զորավարժություններին:
Մեկնաբանելով այն հայտարարությունները, որ հայ եւ թուրք զինվորները չեն կարող հանդես գալ որպես դաշնակիցներ, ինչպես դա ենթադրում են Cooperative Best Effort զորավարժությունները, Սերժ Սարգսյանը ասել էր.
Սերժ Սարգսյանը Cooperative Best Effort 2003 զորավարժության բացմանը Սերժ Սարգսյանը Cooperative Best Effort 2003 զորավարժության բացմանը
«Եկեք պատկերացնենք, որ տարածաշրջանում, Աստված մի արասցե, հայտնվի ռազմականացված ահաբեկչական խմբավորում, որը կսպառնա ինչպես Հայաստանին, այնպես էլ Թուրքիային: Ի՞նչ անել նման իրավիճակում: Անձամբ ես այդ դեպքում հաճույքով կհամագործակցեմ Թուրքիայի հետ»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 27-ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 3
Մադրիդյան սկզբունքները
Նոյեմբերի 29-ին Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովը եւ Բեռնար Քուշները եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Նիկոլաս Բըրնսը Մադրիդում հանդիպել էին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հետ եւ ներկայացրել նրանց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման առաջարկների ընդլայնված փաթեթը:
Հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 30-ին Լավրովը, Քուշները եւ Բըրնսը ընդունել էին համատեղ հայտարարություն, որում ասված էր, որ կողմերին ներկայացվել են  «հակամարտության խաղաղ կարգավորման արդար եւ հավասարակշռված հիմնական սկզբունքները»:
Սերգեյ Լավրովը եւ Բեռնար Քուշները 2007 թվականին Սերգեյ Լավրովը եւ Բեռնար Քուշները 2007 թվականին
«Կողմերին փոխանցված` հիմնական սկզբունքների վերաբերյալ փաստաթուղթը Մոսկվայում, Փարիզում եւ Վաշինգտոնում, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ-ում դիտարկվում է որպես առավել կենսունակ հիմք ապագա կարգավորման համար: Հակամարտության կողմերին առաջարկվել է ավարտել բանակցությունների ներկայիս փուլը հիմնական սկզբունքների ընդունմամբ եւ անհապաղ անցնել նոր փուլին` համապարփակ խաղաղ համաձայնագրի նախագծի մշակմանը: Բացի այդ, նրանց նաեւ խնդրել ենք չխոչընդոտել ԵԱՀԿ-ի կողմից շփման գծի դիտարկումների վերսկսմանը, շարունակել վստահության ամրապնդման միջոցներ ձեռնարկել հնարավոր բոլոր բնագավառներում, նախապատրաստել բնակչությանը խաղաղությանն ու անմիջապես դադարեցնել հանդես գալ հայտարարություններով, որոնք ենթադրում են, թե պատերազմը կարող է հակամարտության լուծման միջոց դառնալ», - ասվում էր հայտարարության մեջ:
Մադրիդում կայացած բրիֆինգի ժամանակ Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր հանդիպման կարեւորության մասին:
«Այս քայլը ես համարում եմ հատկապես կարեւոր, քանի որ մինչ օրս ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածություններն առաջին անգամ հավաքվել են մեկ փաստաթղթում: Մենք կարծում ենք, որ այն լրացուցիչ քայլերը, որոնք կողմերը դեռ պետք է կատարեն լիակատար կարգավորման հասնելու համար, զգալիորեն կհեշտանան տվյալ փաստաթղթի առկայությամբ»,- նշել էր ռուսաստանցի նախարարը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 27-ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 3
Սահակաշվիլին եւ Բարոզուն՝ Երեւանում
Նոյեմբերի 30-ին Երեւանում առաջին անգամ տեղի ունեցավ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովը:
Ժոզե Մանուել Բարոզուն Ժոզե Մանուել Բարոզուն
Գագաթաժողովին մասնակցեցին ՀՀԿ նախագահ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Վրաստանի նախագահ Միխաիլ Սաակաշվիլին, Մոլդովայի վարչապետ Վլադ Ֆիլատը, ԵԺԿ նախագահ Վիլֆրիդ Մարտենսը եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 27 НОЯБРЯ-3 ДЕКАБРЯ 2002 ГОДА
Замминистра иностранных дел Армении Рубен Шугарян, посетивший Израиль для проведения политических консультаций, заявил, что Армения рассматривает возможность открытия своего посольства в Израиле.
За минувшие 15 лет посольство так и не было открыто. Глава МИД Армении Эдвард Налбандян заявил недавно, что Армения откроет посольство в Израиле после того, как в Ереване откроется дипломатические представительство еврейского государства.
«С удовольствием сотрудничать с Турцией»
27 ноября министр обороны Армении Серж Саргсян призвал не драматизировать ситуацию в связи с возможным участием турецких военных в учениях Cooperative Best Effort-2003.
Комментируя заявления о том, что армянские и турецкие солдаты «по определению» не могут выступать в качестве союзников, как это предполагают учения Cooperative Best Effort, Серж Саргсян заявил:
Серж Саргсян на открытии учений Cooperative Best Effort 2003 Фото: Фотолур
«Давайте представим себе, что в регионе, не дай Бог, возникнет военизированная террористическая группировка, которая будет угрожать как Армении, так и Турции. Что нам делать в этой ситуации? Лично я в этом случае буду с удовольствием сотрудничать с Турцией».
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 27 НОЯБРЯ-3 ДЕКАБРЯ 2007 ГОДА
Мадридские принципы
29 ноября министры иностранных дел России и Франции Сергей Лавров и Бернар Кушнер и заместитель госсекретаря США Николас Барнс встретились в Мадриде с главами МИД Армении и Франции и представили им дополненный пакет предложений по урегулированию карабахского конфликта.
На следующий день, 30 ноября, Лавров, Кушнер и Барнс приняли совместное заявление, в котором говорилось, что представили сторонам «справедливые и сбалансированные базовые принципы мирного урегулирования конфликта».
Сергей Лавров и Бернар Кушнер в 2007 годуФото: REUTERS
«Переданный сторонам документ о базовых принципах рассматривается в Москве, Париже и Вашингтоне как наиболее жизнеспособная основа для будущего урегулирования. Сторонам конфликта было настоятельно предложено завершить нынешний этап переговоров одобрением базовых принципов и незамедлительно перейти к новой фазе - выработке проекта всеобъемлющего мирного соглашения. Кроме того, к ним была обращена просьба не препятствовать возобновлению мониторингов ОБСЕ на линии соприкосновения, продолжить осуществление мер укрепления доверия во всех возможных областях, готовить свое население к миру и немедленно прекратить выступать с любыми заявлениями, допускающими, что война может являться средством решения конфликта», - говорилось в заявлении.
Выступая на брифинге в Мадриде, глава МИД России Сергей Лавров заявил о важности состоявшейся встречи.
«Этот шаг я считаю особенно важным, потому что впервые все те договоренности, которые достигнуты на сегодняшний день, сведены в один документ. Мы считаем, что те дополнительные шаги, которые еще требуются совершить сторонам для достижения полного урегулирования, будут в значительной мере облегчены наличием такого документа», - отмечал российский министр.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 27 НОЯБРЯ-3 ДЕКАБРЯ 2012 ГОДА
Саакашвили и Баррозу в Ереване
30 ноября в Ереване впервые состоялся саммит Восточного Партнерства Европейской народной партии (ЕНП).
Жозе Мануэль Баррозу
В нем приняли участие председатель Республиканской партии Армении, президент Армении Серж Саргсян, президент Грузии Михаил Саакашвили, премьер-министр Молдовы Влад Филат, глава ЕНП Вилфред Мартенс и президент Европейской Комиссии Жозе Мануэль Баррозу.