Երեւանում վստահ են, որ «Թուրքիային պետք է հեռու պահել»
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ասել է, որ «Թուրքիային անհրաժեշտ է հնարավորինս հեռու պահել ԼՂ կարգավորման գործընթացից»:
Այդ մասին նա ասել է՝ Հանրային հեռուստատեսության համար մեկնաբանելով Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուի ԵԽԽՎ-ում արված հայտարարությունը ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ:
«Թուրքիայի արտգործնախարարի՝ Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացը խեղաթյուրելու հերթական փորձն ևս մեկ անգամ ապացուցում է այն, ինչը բազմիցս հնչեցվել է մեր կողմից` Թուրքիային անհրաժեշտ է հնարավորինս հեռու պահել կարգավորման գործընթացից: Ինչ վերաբերվում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասով Թուրքիայի արտգործնախարարի հայտարարությանը, ապա եթե Անկարան իրոք ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, նա ժամանակին կվավերացներ և կյանքի կկոչեր դեռևս 2009 թվականին Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունները», - ասել է Շավարշ Քոչարյանը:
Մեվլութ Չավուշօղլուն հոկտեմբերի 12-ին ԵԽԽՎ-ում, մասնավորապես, ասել էր.
«Ռուսաստանը բավականին խելամիտ առաջարկություններով է հանդես եկել, այն է, հայերի հեռացումը Ադրբեջանի հինգ օկուպացված շրջաններից: Այս տարբերակն այժմ քննարկվում է: Այս քայլերի ձեռնարկման դեպքում հուսով եմ, որ խնդիրը կկարգավորվի, կարգավորում է ցանկանում նաև Ադրբեջանը: Թուրքիան էլ իր հերթին ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ»:

«Турцию следует держать подальше», уверены в Ереване
Ереван /Медиамакс/. Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян сказал, что «Турцию необходимо держать как можно дальше от процесса урегулирования Карабахского конфликта».
Об этом он сказал, комментируя для Общественного ТВ Армении заявления министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу в ПАСЕ о карабахском урегулировании.
«Очередная попытка главы МИД Турции исказить переговорный процесс вокруг еще раз доказала то, о чем мы заявляли неоднократно: Турцию необходимо держать как можно дальше от переговорного процесса. Что касается заявления главы МИД Турции по части налаживания армяно-турецких отношений, то если Анкара действительно хотела урегулировать отношения с Арменией, ей следовало своевременно ратифицировать и привести в исполнение подписанные в 2009 году в Цюрихе армяно-турецкие протоколы», - сказал Шаварш Кочарян.
Выступая 12 октября в ПАСЕ, Мевлют Чавушоглу, в частности, сказал:
«Россия выступила с достаточно разумными предложениями, а именно – вывод армян с пяти оккупированных участков Азербайджана. В настоящее время этот вариант обсуждается. В случае принятия подобных мер, надеюсь, проблема получит разрешение. Азербайджан также желает урегулирования. И Турция в свою очередь хочет наладить отношения с Арменией».