Երեւանում վստահ են, որ «Թուրքիային պետք է հեռու պահել»
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ասել է, որ «Թուրքիային անհրաժեշտ է հնարավորինս հեռու պահել ԼՂ կարգավորման գործընթացից»:
Այդ մասին նա ասել է՝ Հանրային հեռուստատեսության համար մեկնաբանելով Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուի ԵԽԽՎ-ում արված հայտարարությունը ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ:
«Թուրքիայի արտգործնախարարի՝ Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացը խեղաթյուրելու հերթական փորձն ևս մեկ անգամ ապացուցում է այն, ինչը բազմիցս հնչեցվել է մեր կողմից` Թուրքիային անհրաժեշտ է հնարավորինս հեռու պահել կարգավորման գործընթացից: Ինչ վերաբերվում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասով Թուրքիայի արտգործնախարարի հայտարարությանը, ապա եթե Անկարան իրոք ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, նա ժամանակին կվավերացներ և կյանքի կկոչեր դեռևս 2009 թվականին Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունները», - ասել է Շավարշ Քոչարյանը:
Մեվլութ Չավուշօղլուն հոկտեմբերի 12-ին ԵԽԽՎ-ում, մասնավորապես, ասել էր.
«Ռուսաստանը բավականին խելամիտ առաջարկություններով է հանդես եկել, այն է, հայերի հեռացումը Ադրբեջանի հինգ օկուպացված շրջաններից: Այս տարբերակն այժմ քննարկվում է: Այս քայլերի ձեռնարկման դեպքում հուսով եմ, որ խնդիրը կկարգավորվի, կարգավորում է ցանկանում նաև Ադրբեջանը: Թուրքիան էլ իր հերթին ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ»:

Turkey “should be kept away” from NK issue, Yerevan states
Yerevan /Mediamax/. Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan said that "Turkey should be kept as far away as possible from the process of the NK issue settlement”.
He said this, while making comments for the Public TV Company of Armenia on the statement, which Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu made regarding the NK issue settlement at PACE.
“Turkish Foreign Minister’s yet another attempt to misinterpret the negotiation process on the NK issue proves once again what our side has often stated - Turkey should be kept as far away as possible from the process of settlement. As for Turkish Foreign Minister’s statement regarding normalization of Armenia-Turkey relations, if Ankara really wants to normalize relations with Armenia, they would have ratified and honoured the Armenia-Turkey Protocols signed in 2009 in Zurich,” Shavarsh Kocharyan said.
Mevlut Cavusoglu stated the following at PACE on October 12:
“Russia made rather sensible offers, which is withdrawal of Armenians from the five occupied regions of Azerbaijan. This option is being discussed. In case these measures are taken, I hope that the issue will be settled, and Azerbaijan also wants it to be settled. Turkey in its turn wants to normalize relations with Armenia.”