ՆԱՏՕ-ի փորձագետներն աջակցում են ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ի Պաշտպանական կրթության զարգացման ծրագրի փորձագետների խումբն այսօր այցելել է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան:
Համալսարանի պետ Հայկ Քոթանջյանը կարեւորել է Հայաստանում իրականացվող պաշտպանական կրթության բարեփոխումների գործընթացում ՆԱՏՕ-ի փորձագիտական խմբի ցուցաբերած աջակցությունը:
Հայկ Քոթանջյանը նշել է, որ 2014թ. մեկնարկած ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական երկրորդ վերանայման նպատակակետը ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության վերանայումն է:
Գործընթացն իրականացվելու է հայ-ամերիկյան փորձագետների խմբի կողմից փորձաքննված ՀՀ կիբերանվտանգության ազգային ռազմավարության նախագծի հիման վրա՝ ՀՀ կիբերանվտանգության ազգային ռազմավարության ընդունմամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ 2016թ. մարտին ՆԱՏՕ-ի Պաշտպանական կրթության զարգացման ծրագրի փորձագետների առաջարկով Պաշտպանական համալսարանում ռազմավարական-օպերատիվ մակարդակի ռազմական կրթության կազմակերպման ուղղությամբ կատարված քայլերին:

Эксперты НАТО поддерживают оборонные реформы в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Группа экспертов Программы совершенствования образования в сфере обороны НАТО посетила Национальный исследовательский университет обороны (НИУО) Минобороны Армении.
Глава университета Айк Котанджян подчеркнул важность поддержки, оказываемой группой экспертов НАТО в реформировании системы оборонного образования в Армении.
Айк Котанджян отметил, что целью стартовавшего в 2014 году Второго стратегического пересмотра обороны Армении является обновление Стратегии национальной безопасности страны.
Процесс будет осуществляться на основе проекта Национальной стратегии кибербезопасности (НСК), разработанного в НИУО и прошедшего экспертную проверку армяно-американской группы экспертов.
На встрече обсуждались также шаги по организации в НИУО оперативно-стратегического военного образования.