Զոհված զինծառայողների ընտանիքները կապահովվեն բնակարանով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հայտարարել է, որ զոհված եւ առաջին կարգի հաշմանդամ զինծառայողների ընտանիքները կապահովվեն բնակարանով:
Այս մասին նախագահը հայտարարել է Երեւանի Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում այսօր բացված «Ազգ-բանակ-2017» խորագրով համաժողովի շրջանակում:
Նախագահի խոսքով՝ պաշտպանության նախարարին արդեն հանձնարարվել է անհապաղ քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ:
«Այս խնդիրը վերջնականապես պետք է լուծվի եւ այն վերջնականապես պետք է լուծվի ամենաուշը մինչեւ 2019թ. ավարտը: Հանձնարարել եմ նաեւ անհապաղ ուսումնասիրել եւ լուծում տալ սեփականաշնորհման ենթակա՝ պաշտպանության նախարարության այն բնակարանային ֆոնդի օտարմանը, որը զբաղեցնում են սեփական բնակարանի փոխհատուցման իրավունք ձեռք բերած մեր զինծառայողները»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ այդ քայլը կնպաստի նաեւ հայրենասիրական դաստիարակությանը:
«Պատասխանատու է այն մարդը, ով ունի գոնե իր սեփական անկյունը: Այդ բնակարանում, այդ միջավայրում նա դաստիարակելու է իր զավակներին, ովքեր տոգորվելու են այդ նույն սեփականատիրոջ զգացումով»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահի խոսքով՝ գալիք մի քանի տարիները բարեփոխումների տեսանկյունից որոշիչ են լինելու:
«Պետությունը շարունակելու է գործնական քայլեր ձեռնարկել սպայական մասնագիտությունն ընտրած իր քաղաքացիների նկատմամբ: Ինչպես նաեւ շարունակելու է Հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհած կամ ծառայության արդյունքում հաշմանդամություն ստացած մեր զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների հանդեպ հատուկ հոգատարություն ցուցաբերելու իր քաղաքականությունը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Семьи погибших военных получат квартиры - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что семьи погибших, а также получивших инвалидность первой степени военнослужащих будут обеспечены квартирами.
Президент Армении заявил об этом на конференции «Нация-армия-2017», открывшейся сегодня в ереванском Спортивно-концертном комплексе им. К. Демирчяна.
По словам президента, министру обороны уже поручено немедленно предпринять меры в этом направлении.
«Эта проблема должна получить окончательное решение, и она должна быть окончательно решена до конца 2019 года. Я поручил также немедленно решить вопрос с отчуждением жилищного фонда минобороны, подлежащего приватизации, в котором проживают наши военнослужащие с правом на возмещение квартиры»,- сказал Серж Саргсян.
Он подчеркнул, что этот шаг будет способствовать патриотическому воспитанию.
«Ответственным может быть человек, у которого есть хотя бы свой угол. В этой квартире, в этой среде они будут воспитывать своих детей, у которых будет то же чувство ответственности», - сказал Серж Саргсян.
По словам президента, предстоящие несколько лет будут иметь решающее значение с точки зрения реформ.
«Государство продолжит предпринимать практические шаги для своих граждан, выбравших офицерскую профессию. А также продолжит проявлять особую заботу по отношению к семьям погибших военнослужащих и к тем, кто получил инвалидность во время службы», - сказал Серж Саргсян.