Ռուսական $ 100 մլն նոր վարկը կուղղվի սպառազինության ձեռքբերմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը Հայաստանին կտրամադրի $ 100 մլն-ի պետական վարկ՝ ժամանակակից սպառազինության եւ տեխնիկայի ձեռքբերման ֆինանսավորման համար:
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել համապատասխան համաձայնագրի նախագծին։
Հայկական կողմը վարկի փաստացի օգտագործված գումարը պետք է մարի 15 տարվա ընթացքում՝ տարեկան 3% տոկոսադրույքով: Ընդ որում, Հայաստանի կողմից նախատեսվում է համաֆինանսավորում համաձայնագրի շրջանակում կնքվող պայմանագրերի արժեքի 10%-ի չափով՝ ավանսային վճարումների տեսքով:
Վարկը պետք է օգտագործվի 2018-2022 թթ.:
Այս պահին գործում է 2016թ․ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ կնքված վարկային համաձայնագիրը, որով Հայաստանին տրամադրվում է $ 200 մլն՝ սպառազինություն եւ ռազմական տեխնիկա ձեռք բերելու համար։

Новый российский кредит в $ 100 млн направят на закупку вооружений - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Россия предоставит Армении государственный кредит в $ 100 млн на приобретение современного оружия и военной техники.
Правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило проект соответствующего соглашения.
Армянская сторона должна погасить фактически использованную сумму кредита в течение 15 лет по процентной ставке 3%. При этом планируется, что Армения будет софинансировать кредит в размере 10% от общей стоимости соглашения в виде авансовых выплат.
Кредит должен быть использован в 2018-2022 гг.
В настоящее время действует подписанное в 2016 году армяно-российское кредитное соглашение, по которому Армении выделено $ 200 млн на приобретение оружия и военной техники.