Նոր հակակարկտային հրթիռային կայաններն արդեն Հայաստանում են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը Արագածոտնի մարզի Արտաշավան համայնքում ծանոթացել է պիլոտային ծրագրով նոր հակակարկտային հրթիռային կայանների տեղադրման աշխատանքներին:
Երկու «Элия 3» կայան տեղադրվել է Արագածոտնի, մեկը՝ Արմավիրի մարզում, ինչի շնորհիվ ստեղծվել է շղթայական պաշտպանության գոտի:
Առաջիկա օրերին կայանները պատրաստ կլինեն գործարկման: Սա հնարավորություն կտա կարկտահարությունից հուսալի պաշտպանության տակ առնել շուրջ 45 հազար հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք:
Կրակոցներն իրականացվում են ռադիոլոկացիոն կայանի տրամադրած տվյալների հիման վրա՝ ապահովելով թիրախավորման շատ մեծ ճշգրտություն:
Պիլոտային ծրագրի հիման վրա արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը կապահովի ծրագրի շարունակականությունը՝ Հայաստանի մյուս մարզերի մշակովի հողատարածքները եւս առնելով նման կայանների պաշտպանության տակ:

Yerevan /Mediamax/. Minister of Emergency Situations of Armenia Davit Tonoyan visited Artashavan community in Aragatsotn marz to get familiar with installation of new anti-hail stations.
In the frames of the pilot program two “Elia-3” type stations have been installed in Aragatsotn and one in Armavir marz, which created a chain of protection.
The stations will be ready for operation in the next few days and will provide reliable protection for 45,000ha of agricultural lands from hail damage.
The anti-hail cannons will be applied according to the data from the radiolocation station, which will secure high accuracy of targeting.
The Ministry of Emergency Situations will ensure continuity of the program based on the pilot version in order to protect agricultural areas in other Armenian marzes.