Նոր հակակարկտային հրթիռային կայաններն արդեն Հայաստանում են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը Արագածոտնի մարզի Արտաշավան համայնքում ծանոթացել է պիլոտային ծրագրով նոր հակակարկտային հրթիռային կայանների տեղադրման աշխատանքներին:
Երկու «Элия 3» կայան տեղադրվել է Արագածոտնի, մեկը՝ Արմավիրի մարզում, ինչի շնորհիվ ստեղծվել է շղթայական պաշտպանության գոտի:
Առաջիկա օրերին կայանները պատրաստ կլինեն գործարկման: Սա հնարավորություն կտա կարկտահարությունից հուսալի պաշտպանության տակ առնել շուրջ 45 հազար հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք:
Կրակոցներն իրականացվում են ռադիոլոկացիոն կայանի տրամադրած տվյալների հիման վրա՝ ապահովելով թիրախավորման շատ մեծ ճշգրտություն:
Պիլոտային ծրագրի հիման վրա արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը կապահովի ծրագրի շարունակականությունը՝ Հայաստանի մյուս մարզերի մշակովի հողատարածքները եւս առնելով նման կայանների պաշտպանության տակ:

Новые противоградовые ракетные станции доставлены в Армению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр по чрезвычайным ситуациям Давид Тоноян ознакомился с работами по инсталляции новых противоградовых ракетных станций в общине Арташаван Арагацотнского марза.
В рамках пилотной программы две станции типа «Элия 3» установлены в Арагацотнском, одна - в Армавирском марзе, благодаря чему создана цепная система защиты.
В ближайшие дни станции будут готовы к эксплуатации, что позволит защитить околo 45 тысяч гектаров земель сельскохозяйственного назначения.
Работа станций осуществляется на основе данных, предоставленных радиолокационной станцией, обеспечивая большую точность.
На основе пилотной программы министерство по чрезвычайным ситуациям обеспечит продолжительный характер программы и обеспечит защиту такими станциями сельскохозяйственных земель в других марзах.