Բանակը կունենա ՏՏ պատասխանատուի ինստիտուտ եւ գիտական վաշտ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը խոսել է Զինված ուժերի կազմում գիտական վաշտի ստեղծման հեռանկարի մասին:
Ռազմինֆո-ին տված հարցազրույցում նախարարն ասել է, որ «վերջին շրջանում զգալի առաջընթաց ունենք ռազմարդյունաբերական համալիրի մի շարք ուղղություններում»։
«Ամենադրականը, որ տեսնում եմ ռազմարդյունաբերական համալիրում, երիտասարդ սերնդի ներգրավումն է։ Բոլոր ծրագրերում կան երիտասարդ գիտնականներ, մարդիկ, ովքեր մեծ ոգեւորությամբ գալիս են ավանդույթների եւ ներուժի հիման վրա նորը կառուցելու։ Կարծում եմ, դա կարող է հիմք դառնալ հետագայում գիտական վաշտ ձեւավորելու համար, ինչը թույլ կտա բացառիկ կարողություններով օժտված եւ գիտությամբ զբաղվող երիտասարդներին ներգրավել ռազմարդյունաբերական համալիրի աշխատանքում։
Շատ էր խոսվում այն մասին, որ տարկետումների վերացումն անպայման սահմանափակելու է երիտասարդների մուտքը գիտություն։ Այն ժամանակ հայտարարում էի, որ ճիշտ հակառակը՝ մենք դրան զուգահեռ ներդնելու ենք մեխանիզմներ, որոնք թույլ կտան երիտասարդներին ավելի ակտիվ զբաղվել գիտությամբ։ Մենք դրա գործիքակազմը հստակ տեսնում ենք, այն ձեւավորման փուլում է, եւ ամեն ինչ անելու ենք, որ մինչեւ ամառային զորակոչ արդեն ամբողջը ներդրված լինի», - ասել է նախարարը:
Վիգեն Սարգսյանը հայտնել է նաեւ, որ «առաջիկայում լրջագույն ուշադրություն ենք դարձնելու զինված ուժերում ավտոմատ կառավարման համակարգերի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրմանը»։
«Այդ նպատակով բանակում ձեւավորում ենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պատասխանատուի (CIO) եւ իր գրասենյակի ինստիտուտ, որը համակարգելու է ամբողջ համակարգի թվայնացման գործընթացը. զինկոմիսարիատներին տվյալների հետ աշխատելու շատ ավելի արդյունավետ գործիքներ տալուց մինչեւ հաշվապահական հաշվառում, պահեստների կառավարում, անձնակազմի, զորահավաքային ռեսուրսի հետ աշխատանք եւ այլն», - ասել է նախարարը:

Armenian army to have a CIO and research company - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Defense Vigen Sargsyan has spoken about the prospects of creating a research company in the Armenian Armed Forces.
In the interview with Razm.info the minister has said that “we have recorded a notable progress recently in several directions of the military industry”.
“The most positive fact I see in the military industry is involvement of young people. Every program has young scientists, people who come with great enthusiasm to build something new on the foundation of tradition and potential. I believe it can become the basis for a research company in the future, which will allow us to involve exclusively talented young scientists in military industry.
A lot has been said about possible limitation of young people’s entry into science due to abolition of the military service postponement. I stated that it would lead to exactly the contrary, as simultaneously, we would introduce mechanisms to allow young people to get more actively involved in science. We have a clear outline for the set of these mechanisms. It is in development and we do everything possible to have it installed by the summer draft,” said Sargsyan.
Vigen Sargsyan has also announced that “special attention will be paid to introduction of automated management systems and information technologies in the armed forces”.
“For that purpose we are forming the institute of Chief Information Officer (CIO) and their office, which will manage the digitization of the entire system: from providing military commissariats with more efficient tools for data processing to accounting, storage management, work with personnel and draft resources, etc,” said Vigen Sargsyan.