Բանակը կունենա ՏՏ պատասխանատուի ինստիտուտ եւ գիտական վաշտ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը խոսել է Զինված ուժերի կազմում գիտական վաշտի ստեղծման հեռանկարի մասին:
Ռազմինֆո-ին տված հարցազրույցում նախարարն ասել է, որ «վերջին շրջանում զգալի առաջընթաց ունենք ռազմարդյունաբերական համալիրի մի շարք ուղղություններում»։
«Ամենադրականը, որ տեսնում եմ ռազմարդյունաբերական համալիրում, երիտասարդ սերնդի ներգրավումն է։ Բոլոր ծրագրերում կան երիտասարդ գիտնականներ, մարդիկ, ովքեր մեծ ոգեւորությամբ գալիս են ավանդույթների եւ ներուժի հիման վրա նորը կառուցելու։ Կարծում եմ, դա կարող է հիմք դառնալ հետագայում գիտական վաշտ ձեւավորելու համար, ինչը թույլ կտա բացառիկ կարողություններով օժտված եւ գիտությամբ զբաղվող երիտասարդներին ներգրավել ռազմարդյունաբերական համալիրի աշխատանքում։
Շատ էր խոսվում այն մասին, որ տարկետումների վերացումն անպայման սահմանափակելու է երիտասարդների մուտքը գիտություն։ Այն ժամանակ հայտարարում էի, որ ճիշտ հակառակը՝ մենք դրան զուգահեռ ներդնելու ենք մեխանիզմներ, որոնք թույլ կտան երիտասարդներին ավելի ակտիվ զբաղվել գիտությամբ։ Մենք դրա գործիքակազմը հստակ տեսնում ենք, այն ձեւավորման փուլում է, եւ ամեն ինչ անելու ենք, որ մինչեւ ամառային զորակոչ արդեն ամբողջը ներդրված լինի», - ասել է նախարարը:
Վիգեն Սարգսյանը հայտնել է նաեւ, որ «առաջիկայում լրջագույն ուշադրություն ենք դարձնելու զինված ուժերում ավտոմատ կառավարման համակարգերի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրմանը»։
«Այդ նպատակով բանակում ձեւավորում ենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պատասխանատուի (CIO) եւ իր գրասենյակի ինստիտուտ, որը համակարգելու է ամբողջ համակարգի թվայնացման գործընթացը. զինկոմիսարիատներին տվյալների հետ աշխատելու շատ ավելի արդյունավետ գործիքներ տալուց մինչեւ հաշվապահական հաշվառում, պահեստների կառավարում, անձնակազմի, զորահավաքային ռեսուրսի հետ աշխատանք եւ այլն», - ասել է նախարարը:

В армянской армии появится институт CIO и научная рота - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Виген Саргсян рассказал о перспективах создания научной роты в составе Вооруженных сил Армении.
В интервью «Разминфо» министр отметил, что «в последнее время мы наблюдаем значительный прогресс по ряду направлений военно-промышленного комплекса».
«Самое положительное явление в военно-промышленном комплексе - это вовлечение молодого поколения. Во всех программах задействованы молодые ученые, люди, которые с большим воодушевлением приходят и создают новое на основе существующих традиций и потенциала. На мой взгляд, это может послужить основой для формирования в дальнейшем научной роты, что позволит вовлечь в работу военно-промышленного комплекса молодых людей с исключительными способностями, занимающихся наукой,
Много говорилось о том, что отмена отсрочки от службы непременно ограничит вход молодых людей в науку. Тогда я заявлял, что, наоборот, параллельно мы будем внедрять механизмы, которые позволят молодежи более активно заниматься наукой. Мы видим необходимый для этого инструментарий и сделаем все возможное, чтобы до летнего призыва все уже было внедрено»,- отметил министр.
Виген Саргсян сообщил также, что «в ближайшее время серьезное внимание будет уделено внедрению автоматизированных систем управления и информационных технологий в Вооруженных силах».
«С этой целью в армии мы сформируем институт ответственного за информационные технологии (CIO) и его офис, который будет систематизировать процесс цифровизации всей системы – от передачи военным комиссариатам наиболее эффективных инструментов для работы с данными до бухгалтерского учета, управления складами, работы с персоналом, мобилизационными ресурсами и т.д.»,- заявил министр.