Lydian International-ի ծրագրերը Հայաստանում խիստ դրական են, ասել է Սայմոն Ֆրեյզերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միացյալ Թագավորության փոխարտգործնախարար Սայմոն Ֆրեյզերը այսօր Երեւանում ասել է, որ «խիստ դրական» է համարում Lydian International ընկերության` Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումային ծրագիրը:
Lydian International-ը շահագործելու է Ամուլսարի ոսկու հանքավայրը, ինչի համար պատրաստվում է Հայաստանում ներդնել շուրջ $ 400 մլն:
«Մենք քննարկել ենք այս ընկերության ծրագիրը Հայաստանի նախագահի եւ վարչապետի հետ: Հատկանշական է, որ Lydian-ը կգործի շրջակա միջավայրի նկատմամբ շատ հոգատար քաղաքականության կիրառմամբ», - ասել է Սայմոն Ֆրեյզերը Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջոնաթան Էյվսի հետ համատեղ մամլո ասուլիսին:
Ջոնաթան Էյվսը, իր հերթին նշել է, որ Lydian-ի ներդրումները Հայաստանում կօգնեն ընկալել Հայաստանը որպես բարենպաստ վայր ներդրումների համար: «Նրանք ներդնում են շրջակա միջավայրի անվտանգության ապահովման եւ ֆինանսական թափանցիկության բարձրագույն միջազգային չափորոշիչները: Նրանց հաջողությունը կանաչ լույս կդառնա այլ ընկերությունների համար», - ասել է դեսպանը:
Սայմոն Ֆրեյզերը ասել է, որ Բրիտանիայի կառավարությունը պատրաստակամ է
աջակցել բրիտանական ընկերություններին, որոնք ցանկանում են ներդրումներ կատարել Հայաստանում:
«Հայաստանում ներդրումային հնարավորություններ կան, մասնավորապես` հանքարդյունաբերության, ֆինանսական ծառայությունների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ գյուղատնտեսության ոլորտում: Մենք շահագրգռված ենք ավելացնել ներդրումներն այստեղ: Դա մեծապես կախված է բաց, կայուն եւ հուսալի ներդրումային միջավայրի առկայությունից եւ այս առումով եւ ողջունում եմ ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկած տնտեսական բարեփոխումները», - ասել է Սայմոն Ֆրեյզերը:

British official hails investment programs of Lydian International in Armenia - Mediamax.am
Yereva /Mediamax/. Deputy Foreign Minister of UK Simon Fraser described as “extremely positive” the investment programs of Lydian International in Armenia’s mining industry.
Lydian International will exploit the “Amuslar” gold mine and will invest overall $ 400 million in Armenia.
“We have discussed the programs of this company with the President and the Prime Minister of Armenia. It’s noteworthy that Lydian will operate conducting a very careful environmental policy,” said Simon Fraser at a joint press conference with the Ambassador of Great Britain to Armenia Jonathan Aves in Yerevan March 11.
For his part, the Ambassador noted that the investments of Lydian in Armenia will help perceive Armenia as a reliable country for attracting international investments.
“They make investments in line with the highest international standards to ensure environmental security and financial transparency,” said Jonathan Aves.
Simon Fraser said that the government of Great Britain is ready to support the British companies ready to make investments in Armenia.