Աշակերտների 60%-ը վճարովի պարապմունքի է հաճախում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի կատարած ուսումնասիրության համաձայն՝ Երեւանում եւ մարզերում ավագ դպրոցի աշակերտների 60%-ից ավելին վճարովի պարապմունքների է հաճախում։
Կենտրոնի գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանն այսօր ներկայացրել է «Կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատում ՀՀ հանրակրթության բնագավառում» զեկույցի արդյունքները՝ ընդգծելով, որ այս պատկերի հիմնական պատճառը կարող է լինել կրթության ցածր որակը։
«Բուհական ընդունելության քննություններն անհամեմատ բարդ են դպրոցի կրթական ծրագրի բովանդակության համեմատ։ Բացի այդ, շատ դեպքերում վճարովի պարապմունքի հաճախելու մոտիվացիան ոչ թե գիտելիքի աճն է, այլ թվանշանի մեխանիկական բարձրացումը եւ «առաջադիմություն» ցույց տալը»,- ասել է Սոնա Այվազյանը:
Ուսումնասիրությունը կատարվել է երեք հիմնական ոլորտներում՝ հանրակրթական դպրոցներում վճարովի պարապմունքներ, ներառական կրթություն եւ դասագրքերի հրատարակություն։
Կրթության եւ գիտության փոխնախարար Կարինե Հարությունյանն ասել է, որ ԿԳՆ-ն կքննի զեկույցի արդյունքները:
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալություն (USAID) հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիգերն էլ հույս է հայտնել, որ նմանատիպ հետազոտությունների շնորհիվ հնարավոր կլինի կանխել դպրոցներում եւ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում առկա կոռուպցիոն ռիսկերը։

60% of school children attend paid classes
Yerevan /Mediamax/. According to the research, carried out by Transparency International Anticorruption Center, 60% of high school children in Yerevan and marzes take individual paid courses.
Executive Director of the center Sona Ayvazyan introduced today the results of Corruption Risk Assessment in General Education of Armenia research, emphasizing that the low quality of education could result in such a picture.
“Entrance exams for Armenian higher educational institutions are incomparably more difficult than programs at schools. Besides, attending paid individual courses is not very often motivated by the zeal for knowledge, but rather by mechanical improvement of grades and showing “excellency”,” Sona Ayvazyan said.
The research was carried out in three main sectors: paid courses at secondary schools, inclusive education and textbook publishing.
Deputy Minister of Education and Science of Armenia Karine Harutyunyan said that Armenian Ministry of Education and Science would review the results of the survey.
Mission Director of USAID Armenia Deborah Grieser expressed hope that such researches would give the opportunity to prevent current corruptions risks at higher educational institutions and schools of Armenia.