Լեւոն Մկրտչյանը եւ Արմեն Օրուջյանը
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST) հայտարարել է կրթաթոշակային ծրագրի մեկնարկի մասին, որը կաջակցի ասպիրանտներին եւ հայցորդներին բնական գիտությունների կամ ճարտարագիտության ոլորտներում գիտությունների թեկնածուի աստիճան ստանալու նպատակով ՀՀ առաջատար բուհերում զբաղվել հետազոտական աշխատանքով:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը եւ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը ներկայացրել են կրթաթոշակային ծրագրի մանրամասները, FAST-ԿԳՆ համագործակցության հեռանկարները:
40 կրթաթոշակ՝ լավագույն ասպիրանտներին եւ հայցորդներին
FAST-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը մամուլի ասուլիսին ասել է, որ ասպիրանտների եւ հայցորդների համար նախատեսվում են տարատեսակ ամենամյա կրթաթոշակներ:
Կրթության եւ գիտության նախարարության ու FAST-ի ստորագրած այս առաջին համաձայնագիրը, ինչպես ասել է ԿԳ նախարար Լեւոն Մկրտչյանը, համագործակցության առաջին քայլն է, որը «հողի վրա ամուր կանգնած ծրագիր է»:
«Փորձ ենք անում մեր գիտությամբ զբաղվող ուսանողներին ապահովել անհրաժեշտ հենքով, խոսքը վերաբերում է թե կրթաթոշակներին, թե Հայաստանում գիտությամբ զբաղվելու համար առավել նպաստավոր պայմաններ ստեղծելուն, թե որակավորումը բարձրացնելուն: Առաջիկայում մենք կունենանք բեկումնային իրավիճակ, հատկապես, բարձրագույն կրթության որակի առումով, կրթություն-գիտություն կապի ամրապնդման ուղղությամբ»,- ասել է նախարարը:
«FAST-ը հարթակ է, որն օգնում է մեկտեղել մարդկանց, կենտրոնացնել եւ հավաքագրել ռեսուրսները: Մենք կատարում ենք արագացուցչի դեր: Այս կրթաթոշակի ծրագիրը ֆիզիկայի, մաթեմատիկայի, կենսաբանության, քիմիայի եւ ճարտարագիտության ոլորտներում սովորողների լավագույն 10%-ի համար է լինելու»,- ասել է Արմեն Օրուջյանը:
2018-19թթ. ուսումնական տարվա համար հիմնադրամը կհայտարարի 5 ամբողջական կրթաթոշակ՝ յուրաքանչյուրը $ 7000, եւ մասնակի 25 կրթաթոշակ՝ $ 3500-ի չափով, ինչպես նաեւ կին ասպիրանտների եւ հայցորդների համար՝ 10 ամբողջական կրթաթոշակ՝ $ 7000: 2018թ.-ին համար ծրագրի ընդհանուր բյուջեն մոտ $ 200 հազ. է:
Արմեն Օրուջյանն ասել է, որ երիտասարդ կին գիտնականներին ամբողջական կրթաթոշակի տրամադրումը նպատակ ունի խթանել բնագիտության եւ ճարտարագիտության բնագավառներում կանանց ներգրավվումը:
Լեւոն Մկրտչյանը եւ Արմեն Օրուջյանը Լեւոն Մկրտչյանը եւ Արմեն Օրուջյանը
«Այս քայլով փորձում ենք երիտասարդներին փոխանցել միտքը, որ ինչպես իրենք, այնպես էլ մենք կարեւորում ենք գիտությունը, ուզում ենք, որ իրենք միայն կենտրոնանան գիտական հետազոտությունների վրա եւ գիտական բացահայտումներով զբաղվեն, ստիպված չլինեն աշխատանք փնտրել, ծախսերը հոգալ»,- ասել է Արմեն Օրուջյանը:
FAST-ը՝ գեներացնող եւ առաջ մղող ուժ
Լեւոն Մկրտչյանը ասել է, որ գլխավոր նպատակն է երիտասարդ սերնդի մոտ լուրջ գիտությամբ զբաղվելու մոտիվացիա ձեւավորել. «Հայաստանն այլընտրանք չունի, մենք պարտավոր ենք պահպանել մեր՝ գիտական տարածք լինելու կարգավիճակը»:
Նա նշել է, որ FAST-ը լինելու է Հայաստանի կրթագիտական համակարգի մեջ շատ հզոր, գեներացնող եւ առաջ մղող ուժ, փորձելու է օգնել գիտական հաստատություններին, օժանդակել բարձր գիտական արժեք ունեցող նախաձեռնություններին:
Խոսելով ապագա ծրագրերի մասին, Արմեն Օրուջյանն ասել է, որ դրանք կվերաբերեն նաեւ մեդալի մյուս կողմին՝ դասախոսական կազմին.
«Մենք սերտորեն կհամագործակցենք ԿԳՆ-ի հետ, որպեսզի երիտասարդ գիտնականները կարողանան հնարավոր լավագույն գիտելիքները ստանալ այստեղ: Հայաստանում գիտության մակարդակը պետք է հասցնենք համաշխարհայինին»:
Լեւոն Մկրտչյանն ավելացրել է, որ FAST-ի ծրագրում նախանշված ուղղությունների համար կձեւավորեն անհրաժեշտ բազա.
«Եթե ունենք այդ դպրոցը Հայաստանում, Հիմնադրամը կաշխատի դրա հետ՝ վերաորակավորումներ, ուժեղացում, լաբորատորիաների հիմնում: Իսկ նոր ուղղությունների դեպքում կսկսեն օգտագործել հրավիրյալ մասնագետների եւ սփյուռքահայ գիտական ներուժը»:
Սփյուռքի ներուժն ու կրթագիտական էկոհամակարգի մեխանիզմը
Լեւոն Մկրտչյանի փոխանցմամբ՝ FAST-ը սկսել է ամրագրել հայկական ծագում ունեցող գիտնականներին, որոնք պատրաստակամ ենք օգնել Հայաստանին.
«Դա հսկայական ներուժ է, խոսքը բարձրագույն կարգ ունեցող գիտնականների մասին է: Մենք պետք է FAST-ի հետ միասին ստեղծենք անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, որպեսզի այդ մարդիկ կարողանան այստեղ գործ անել: Երկիրը պետք է պատրաստ լինի նման մակարդակի որակ ընդունելու»:
FAST-ի գործադիր տնօրենն ասել է, որ կան շատ մեծ թվով այդպիսի գիտնականներ ցանկացած մասնագիտություններով. «Այժմ մեր առաջ մարտահրավեր ենք դրել՝ ինչպես նրանց համագործակցային մեխանիզմի մաս դարձնել էկոհամակարգի ներսում, որը կաշխատի ամենաօպտիմալ մակարդակով:
Ինչպես ԿԳՆ-ի, այնպես էլ FAST-ի համար սկզբունքային է գիտակրթական էկոհամակարգի ձեւավորումը:
«Պետք է արմատապես փոխենք մեր բարձրագույն կրթական համակարգը, ձեւավորենք գիտական համակարգի ցանցը: Լավ որակ ունենալու համար երկիրը պետք է ապահովի միջին եվրոպական կարգի բարձրագույն կրթություն: Գիտական հաստատությունը, համալսարանը եւ աշխատաշուկան պետք է կապվեն մեկ ցանցով եւ ուսանողը, գիտնականը պետք է կարողանան ազատ շրջագայել այդ եռանկյունու մեջ»,- ասել է նախարարը:

Левон Мкртчян и Армен Оруджян
Научно-технологический фонд Армении (FAST) объявил о запуске стипендиальной программы, которая будет помогать аспирантам и соискателям заниматься исследовательской работой в ведущих вузах Армении с целью получения степени кандидата наук в сфере естественных наук и инженерии.
Сегодня на встрече с журналистами исполнительный директор Научно-технологического фонда Армении (FAST) Армен Оруджян и министр образования и науки Армении Левон Мкртчян представили подробности стипендиальной программы и перспективы сотрудничества FAST с министерством.
40 стипендий лучшим аспирантам и соискателям
На пресс-конференции исполнительный директор FAST Армен Оруджян заявил, что для аспирантов и соискателей предназначены различные стипендии.
Как отметил министр образования и науки Левон Мкртчян, подписанный между министерством образования и науки и FAST меморандум -  это первый шаг на пути к сотрудничеству.
«Мы пытаемся обеспечить наших студентов, занимающихся наукой, необходимой опорой. Речь идет как о стипендиях, так и создании максимально благоприятных условий для занятия наукой в Армении, повышении квалификации. В ближайшее время у нас будет переломный момент, особенно, в плане качества высшего образования и укрепления связи образование-наука»,- отметил министр.
«FAST – это площадка, которая помогает объединять людей и мобилизовывать ресурсы. Мы выполняем функцию акселератора. Данная стипендиальная программа будет предназначена для лучших 10% учащихся в сферах физики, математики, биологи, химии и инженерии»,- отметил Армен Оруджян.
На 2018-19 учебный год фонд выделит 5 полных стипендий (по $ 7000 каждая), 25 частичных стипендий в размере $ 3500, а также 10 полных стипендий в размере $ 7000 для женщин-аспирантов и соискателей. Общий бюджет программы на 2018г. составит около $ 200 тыс.
Армен Оруджян заявил, что предоставление полных стипендий молодым женщинам-ученым имеет цель стимулировать участие женщин в сферах естественных наук и инженерии.
«Мы хотим, чтобы молодыу ученые концентрировались только на научных исследованиях и занимались научными открытиями, не были вынуждены искать работу, чтобы покрывать свои расходы»,- отметил Армен Оруджян.
FAST – генерирующая и продвигающая сила
Левон Мкртчян заявил, что главная цель – сформировать среди молодого поколения мотивацию для серьезных занятий наукой: «У Армении нет альтернативы, мы обязаны сохранить свое положение научного пространства».
Он отметил, что FAST станет мощной генерирующей и продвигающей силой в научно-образовательной системе Армении и попытается помочь научным учреждениям, содействовать инициативам, имеющим высокую научную ценность.
Говоря о дальнейших планах, Армен Оруджян заявил, что они затронут и обратную сторону медали – преподавательский состав.
«Мы будем тесно сотрудничать с министерством образования и науки Армении, чтобы молодые ученые могли получать лучшие возможные знания здесь. Мы должны довести уровень науки в Армении до международного», - отметил глава FAST.
Левон Мкртчян добавил, что для намеченных в программе FAST направлений будет сформирована необходимая база:
«Если у нас есть соответствующая школа в Армении, фонд будет работать с ней: переквалификация, усиление, открытие лабораторий. А в случае новых направлений будет использоваться научный потенциал приглашенных специалистов и армян диаспоры».
Потенциал диаспоры и механизм научно-образовательной экосистемы
Как сообщил Левон Мкртчян, FAST собрал базу данных ученых, имеющих армянское происхождение и выразивших готовность помочь Армении.
«Это огромный потенциал. Речь идет о высококлассных ученых. Вместе с FAST мы должны создать необходимые инфраструктуры, чтобы эти люди смогли работать здесь. Страна должна быть готова принять качество такого уровня».
Исполнительный директор FAST, в свою очередь, отметил, что есть большое число ученых-армян по многим специальностям и предстоит понять, как сделать их частью механизма сотрудничества внутри экосистемы, которая будет функционировать на самом оптимальном уровне.
«Мы должны кардинально изменить систему высшего образования, сформировать сеть научной системы. Научное сообщество, университет и рынок труда должны объединиться в единую сеть, а студенты и ученые должны свободно перемещаться по этому треугольнику», - заметил Левон Мкртчян.