Հայաստանում ֆրանսերենի ուսուցումը կխորացվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԿԳ նախարար Լեւոն Մկրտչյանն ասել է, որ Ֆրանսիայի նման բարեկամ երկրի հետ համագործակցության ամրապնդումը Հայաստանի համար կարեւոր է ինչպես երկկողմ հարաբերությունների, այնպես էլ ֆրանկոֆոն երկրների եւ Եվրոպայի միության շրջանակում:
Այս մասին նախարարն ասել է Հայաստանում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոթի հետ հանդիպմանը:
Լեւոն Մկրտչյանն ընդգծել է, որ Ֆրանսիայի դեսպանատունը ՀՀ կրթական համակարգը մշտապես պահել է ուշադրության կենտրոնում՝ ոլորտի նկատմամբ ցուցաբերելով լուրջ եւ գործուն աջակցություն:
Անդրադառնալով Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի գործունեությանը, հանրակրթական դպրոցներում ֆրանսերենի խորացված ուսուցման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերին՝ նախարարը նշել է. «Կրթական ծրագրերի նման հագեցվածությունը կարող են միայն հոգեհարազատ ազգերն ու պետություններն արձանագրել»:
Դեսպանն էլ նշել է, որ Հայաստանում իր մեկամսյա գործունեության ընթացքում ունեցած հանդիպումներից ամենակարեւորը կրթության համակարգի հարցերի քննարկումն է եղել:
«Քիչ են այն երկրները, որոնց հետ Ֆրանսիան կրթության ոլորտում այսքան խորացված հարաբերություններ ունի»,- ասել է Ջոնաթան Լաքոթը:
Նա տեղեկացրել է նաեւ, որ մտադրություն կա ընդլայնել Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի գործունեությունը, քայլեր են կատարվում դպրոցներում ֆրանսերեն լեզվի խորացված ուսուցմանն աջակցելու ուղղությամբ:

Armenia to deepen French language studies
Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan said that strengthening of cooperation with friendly country like France is very important for Armenia both in terms of bilateral relations and within the frames of the European Union and francophone countries.
Minister Mkrtchyan said this during his meeting with newly-appointed Ambassador of France to Armenia Jonathan Lacôte.
Levon Mkrtchyan emphasized that Embassy of France in Armenia has always attached special importance to the Armenian education system, providing significant support for the sector.
Touching upon the activities of French University in Armenia (Université française en Arménie (UFAR)) and the process of providing deeper studies of French language at schools, Minister Mkrtchyan remarked that: “Only friendly nations and states can provide similar saturated education programs.”
Ambassador Lacôte noted that the main topic of his discussions in 1 month of his activities in Yerevan was issues of education system.
“There are only a few countries, with which France has established such deep relations in education sector,” Jonathan Lacôte said.
He informed that the plans are underway of expanding the activities of UFAR, as well as supporting deeper French language studies at schools.