“Ընտրությունը քոնն է” ՀԿ-ն արձանագրել է “մտահոգիչ փաստեր”
Երեւան: Մեդիամաքս: "Ընտրությունը քոնն է” հասարակական կազմակերպության նախագահ Հարություն Համբարձումյանն այսօր ասել է, որ մայիսի 6-ի ընտրությունների ընթացքում իրենց դիտորդներն արձանագրել են "մտահոգիչ փաստեր”, սակայն ստացված արդյունքների վրա դրանց ազդեցությունը գնահատել չի կարող:
Որպես այդպիսի փաստ նա առանձնացրել է որոշ ընտրատեղամասերում անհայտ անձանց կողմից ընտրողների ուղղորդումը, ընտրատեղամասերից դուրս քվեարկած անձանց հաշվառումը, ընտրատեղամասի շուրջ մարդկանց կուտակումները, եւ այլն:
“Օրինակ, Սյունիքի մարզի թիվ 38/40 ընտրատեղամասում զինծառայողները քվեարկել են իրենց հրամանատարի ներկայությամբ, ով քվեարկության ողջ ընթացքում գտնվել է ընտրատեղամասում, իսկ 41/16 ընտրատեղամասում անհայտ անձինք ուղեկցել են ընտրողներին”,- նշել է նա:
Հարություն Համբարձումյանը միաժամանակ ասել է, որ “այս ընտրությունները հեռու են կատարյալ լինելուց, սակայն նախորդ ընտրական գործընթացների համեմատ երկրում աննախադեպ աճ է գրանցվել”:
Կազմակերպության 4000 դիտորդները հետեւել են ընտրությունների գործընթացին 1975 ընտրատեղամասերում: Արձանագրված խախտումների մանրամասները ներկայացված են “Ընտրությունը քոնն է” ՀԿ պաշտոնական կայքում:

Общественная организация “Выбор твой” зафиксировала “тревожные факты”
Ереван/Медиамакс/. Председатель общественной организации "Выбор твой” Арутюн Амбарцумян заявил сегодня, что в ходе выборов 6 мая наблюдатели организации зарегистрировали "тревожные факты”, однако он не может оценить их влияние на итоговые результаты.
В качестве фактов он отметил агитацию среди избирателей со стороны неизвестных людей в некоторых избирательных участках, учет проголосовавших за стенами избирательных участков, скопление людей у избирательных участков и т.д.
“Например, в избирательном участке 38/40 в Сюникской области военнослужащие голосовали в присутствии своего командира, который в ходе всего голосования находился в избирательном участке, а на избирательном участке 41/16 неизвестные люди агитировали избирателей”,- отметил он.
Параллельно с этим Арутюн Амбарцумян сказал, что “эти выборы далеки от идеальных, однако, по сравнению с предыдущими избирательными процессами, в стране зафиксирован беспрецедентный прогресс”.
4000 наблюдателей организации следили за выборами в 1975 избирательных участках. Детали зафиксированных нарушений представлены на официальном сайте общественной организации “Выбор твой”.