“Ընտրությունը քոնն է” ՀԿ-ն արձանագրել է “մտահոգիչ փաստեր”
Երեւան: Մեդիամաքս: "Ընտրությունը քոնն է” հասարակական կազմակերպության նախագահ Հարություն Համբարձումյանն այսօր ասել է, որ մայիսի 6-ի ընտրությունների ընթացքում իրենց դիտորդներն արձանագրել են "մտահոգիչ փաստեր”, սակայն ստացված արդյունքների վրա դրանց ազդեցությունը գնահատել չի կարող:
Որպես այդպիսի փաստ նա առանձնացրել է որոշ ընտրատեղամասերում անհայտ անձանց կողմից ընտրողների ուղղորդումը, ընտրատեղամասերից դուրս քվեարկած անձանց հաշվառումը, ընտրատեղամասի շուրջ մարդկանց կուտակումները, եւ այլն:
“Օրինակ, Սյունիքի մարզի թիվ 38/40 ընտրատեղամասում զինծառայողները քվեարկել են իրենց հրամանատարի ներկայությամբ, ով քվեարկության ողջ ընթացքում գտնվել է ընտրատեղամասում, իսկ 41/16 ընտրատեղամասում անհայտ անձինք ուղեկցել են ընտրողներին”,- նշել է նա:
Հարություն Համբարձումյանը միաժամանակ ասել է, որ “այս ընտրությունները հեռու են կատարյալ լինելուց, սակայն նախորդ ընտրական գործընթացների համեմատ երկրում աննախադեպ աճ է գրանցվել”:
Կազմակերպության 4000 դիտորդները հետեւել են ընտրությունների գործընթացին 1975 ընտրատեղամասերում: Արձանագրված խախտումների մանրամասները ներկայացված են “Ընտրությունը քոնն է” ՀԿ պաշտոնական կայքում:

Harutyun Hambardzumyan
Yerevan/Mediamax/. Chairman of “It’s your choice” NGO Harutyun Hambardzumyan said today that the organization’s observers recorded “disturbing facts” during May 6 parliamentary elections, however he can’t assess their influence of final results.
Among the facts he mentioned the agitation among the voters by unknown people at some polling stations, the calculation of voters outside polling stations and the accumulation of people near polling stations.
“For example, at 38/40 polling station in Syunik region the military voted in the presence of their commander who was at the polling station throughout the whole voting process. At 41/16 polling station unknown people agitated the voters,” he noted.
At the same time, Harutyun Hambardzumyan said that “these elections are far from being ideal, however unprecedented progress has been registered in the country as compared to previous ones.”
Organization’s 4000 observers monitored the elections at 1975 polling stations. The details of violations are available on the site of “It’s your choice” NGO.