ԱԳՆ-ն արձագանքել է ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակի հետ կապված խնդրին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը այսօր Մեդիամաքսին ասել է, որ ԵԱՀԿ Ավստրիական նախագահությունը եւ Հայաստանը շարունակում են բանակցությունները՝ կապված ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակի գործունեության շարունակության հետ:
Այս մասին նա ասել է արձագանքելով՝ Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի գործունեության շարունակության վերաբերյալ Մեդիամաքսի այսօրվա հրապարակմանը:
«Ներկայումս ԵԱՀԿ Ավստրիական նախագահությունը շարունակում է որոշման նախագծի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունները եւ Հայաստանը, որպես գրասենյակը հյուրընկալող երկիր, մաս է կազմում այդ խորհրդակցություններին»,-ասել է Տիգրան Բալայանը՝ ձեռնպահ մնալով ներկայացնել խորհրդակցությունների մանրամասները:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը  սատարում է ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակի գործունեությանը եւ մշտապես աջակցություն է ցուցաբերում ԵԱՀԿ-ում ընդունվող համապատասխան որոշումների շրջանակներում:
«Երեւանի գրասենյակի դերը արժեւորվում է ինչպես ԵԱՀԿ Նախագահության, քարտուղարության, կազմակերպության այլ մարմինների, այնպես էլ մասնակից երկրների բացարձակ մեծամասնության կողմից,  բացառությամբ մեկի»,-ասել է ԱԳՆ խոսնակը:
Տիգրան Բալայանը նշել է, որ չնայած այդ հանգամանքին՝ «այս պահի դրությամբ հնարավոր չի եղել համաձայնության հասնել երեւանյան գրասենյակի երկարաձգման որոշման շուրջ»:

МИД Армении выступил в поддержку офиса ОБСЕ в Ереване - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян сказал сегодня Медиамакс, что австрийское председательство ОБСЕ и Армения продолжают переговоры, связанные с дальнейшей работой ереванского офиса ОБСЕ.
Он сказал об этом, комментируя сегодняшнюю публикацию Медиамакс относительно продолжения деятельности ереванского офиса ОБСЕ.
«В настоящее время австрийское председательство ОБСЕ продолжает переговоры по согласованию проекта решения, и Армения участвует в данных совещаниях как страна, в которой действует офис»,- сказал Тигран Балаян, воздержавшись представить детали обсуждений.
Он подчеркнул, что Армения выступает за продолжение деятельности ереванского офиса ОБСЕ и всегда оказывает поддержку в рамках соответствующих решений, принимаемых в ОБСЕ.
«Роль ереванского офиса ценится как со стороны председательства, секретариата и других органов ОБСЕ, так и со стороны абсолютного большинства стран-участниц, за исключением одной»,- сказал пресс-секретарь МИД.
Тигран Балаян отметил, что, несмотря на это, на данный момент «не оказалось возможным достичь соглашения вокруг решения о продлении мандата на деятельность ереванского офиса».