ԱԳՆ-ն արձագանքել է ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակի հետ կապված խնդրին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը այսօր Մեդիամաքսին ասել է, որ ԵԱՀԿ Ավստրիական նախագահությունը եւ Հայաստանը շարունակում են բանակցությունները՝ կապված ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակի գործունեության շարունակության հետ:
Այս մասին նա ասել է արձագանքելով՝ Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի գործունեության շարունակության վերաբերյալ Մեդիամաքսի այսօրվա հրապարակմանը:
«Ներկայումս ԵԱՀԿ Ավստրիական նախագահությունը շարունակում է որոշման նախագծի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունները եւ Հայաստանը, որպես գրասենյակը հյուրընկալող երկիր, մաս է կազմում այդ խորհրդակցություններին»,-ասել է Տիգրան Բալայանը՝ ձեռնպահ մնալով ներկայացնել խորհրդակցությունների մանրամասները:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը  սատարում է ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակի գործունեությանը եւ մշտապես աջակցություն է ցուցաբերում ԵԱՀԿ-ում ընդունվող համապատասխան որոշումների շրջանակներում:
«Երեւանի գրասենյակի դերը արժեւորվում է ինչպես ԵԱՀԿ Նախագահության, քարտուղարության, կազմակերպության այլ մարմինների, այնպես էլ մասնակից երկրների բացարձակ մեծամասնության կողմից,  բացառությամբ մեկի»,-ասել է ԱԳՆ խոսնակը:
Տիգրան Բալայանը նշել է, որ չնայած այդ հանգամանքին՝ «այս պահի դրությամբ հնարավոր չի եղել համաձայնության հասնել երեւանյան գրասենյակի երկարաձգման որոշման շուրջ»:

Armenia is backing OSCE Office in Yerevan, MFA says
Yerevan/Mediamax/. Armenian Foreign Ministry spokesperson Tigran Balayan told Mediamax today that Austrian OSCE chairmanship and Armenia continue negotiations on the extension of OSCE Office operation in Yerevan.
He said this in response to Mediamax’s article today on the extension of OSCE Office operation in Yerevan.
“Austrian OSCE chairmanship currently continues negotiations on coordination of the draft decision, and Armenia also participates in consultations, as the host country,” Tigran Balayan said, abstaining from introducing details of the talks.
He emphasized that Armenia backs operation of OSCE Office in Yerevan and consistently provides assistance within the frames of OSCE corresponding decisions.
“The role of OSCE Office in Armenia is valued by OSCE Chairmanship, OSCE Secretariat and other institutions of the organization, as well as absolute majority of participating countries, except for one,” Armenian MFA spokesperson said.
Tigran Balayan noted that despite the mentioned circumstance, “it has been impossible to reach agreement so far on the extension of OSCE Yerevan Office’s mandate”.