Երեւանը Բաքվին հիշեցրել է բռնատիրական ռեժիմների վախճանի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ «Հայաստանը եւ Ադրբեջանը չեն կարող մրցակիցներ լինել ժողովրդավարության, հանդուրժողականության, մարդու իրավունքների, տնտեսական ազատությունների, մամուլի, խոսքի եւ այլ հիմնարար ազատությունների առումներով»։
Նախարարն այդ մասին ասել է՝ Արմինֆոյի համար մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունն այն մասին, թե ղարաբաղյան բանակցային գործընթացում առաջընթաց չկա, քանի որ «Հայաստանը խաղաղություն չի ուզում»։
«Խաղաղության ձգտելը առաջին հերթին նշանակում է խաղաղություն քարոզել, ոչ թե պատերազմ։ Խաղաղության ջատագով կողմը չի դիմում դիվերսիոն հարձակումների, կոպտորեն չի ոտնահարում միջազգային մարդասիրական իրավունքը, մշտապես չի խախտում զինադադարի ռեժիմը եւ հրաժարվում ստեղծել զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմ։
Իսկ համեմատությունների առումով. առաջին անգամ չէ, որ Բաքվում փայփայում են այն միտքը, թե իբր Հայաստանն ու Ադրբեջանը չեն կարող մրցակից լինել, հետեւաբար Հայաստանը պետք է միակողմանի զիջումների գնա։ Ադրբեջանում կարծում են, թե փողով կարող են հեղինակություն ձեռք բերել, բարեկամներ գնել, ինչ-ինչ կասկածելի բանաձեւեր անցկացնել եւ դա ներքին լսարանին ներկայացնել որպես ձեռքբերում, հեղինակության ապացույց։
Իհարկե, Հայաստանը եւ Ադրբեջանը չեն կարող մրցակիցներ լինել ժողովրդավարության, հանդուրժողականության, մարդու իրավունքների, տնտեսական ազատությունների, մամուլի, խոսքի եւ այլ հիմնարար ազատությունների առումներով։ Վերջին տարիներին մենք ականատես եղանք, թե ինչ պատահեց ոչ պակաս հարուստ եւ ինքնագոհ բռնատիրական ռեժիմների հետ։ Մեր պետությունների եւ հասարակությունների զարգացման տրամաբանությունը եւ ուղղվածությունը հակադարձ համեմատական են», - ասել է Նալբանդյանը:

Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandan stated, “Armenia and Azerbaijan cannot be competitors in democracy, tolerance, human rights protection, economic liberties, freedom of press, speech and other fundamental freedoms.”
Minister Nalbandan made that statement, while commenting on Azerbaijani President’s claim that the NK issue negotiations don’t progress because “Armenia doesn’t want peace”, at Arminfo’s request.
“Striving for peace means promoting peace and not war in speech first. The peace-seeking side doesn’t attempt diversions and violate grossly the international humanitarian law, doesn’t commit regular ceasefire violations and doesn’t refuse to create investigation mechanisms for those violations.
In terms of comparison, this isn’t the first time Azerbaijan nurses the idea that Armenia and Azerbaijan cannot be competitors so Armenia has to make unilateral concessions. Azerbaijan believes they can buy reputation, friends, pass dubious resolutions and present that to the domestic audience as an achievement and proof of authority.
Of course, Armenia and Azerbaijan cannot be competitors in democracy, tolerance, human rights, economic liberties, freedom of press, speech and other fundamental freedoms. In recent years, we witnessed what happened to no less rich and conceited authoritarian regimes. The logic and direction of development of our countries are exactly the opposite,” Nalbandian said.